[#1] Reanimacja Amigii 500 - pomoc z pamięcią
Witam serdecznie.

Ostatnio znalazłem Amigę 500 - na śmietniku
Więc ją sobie przygarnąłem.

Na początku nie dawała znaku życia, jednak po wymianie paru elementów i przelutowaniu portów / poprawieniu ścieżek ożyła i zachęcała do wrzucenia Workbencha 1.3
Ale stacja dyskietek była uszkodzona (przy okazji też nie miałem dyskietek) więc trza było iść do komputerowego. Wierzcie mi, lub nie - więcej czasu straciłem na szukaniu jakiejkolwiek nowej stacji dyskietek, niż na przeróbce :)
A więc ALPS DF354H168G ruszyła i cyklicznie co jakiś czas prosi o dyskietkę.
W końcu z zdobyłem Workbench 1.3.3 i soft do komunikacji z PC. Zmajstrowałem kabel i mogę wesoło grać na amisii na nowo zformatowanych dyskietkach HD.

Ale nie o to mi chodziło do końca. Lubię muzykę, no więc i Protrackera chciałbym poużywać do odtwarzania / tworzenia i tu zonk, gdyż jest za mało pamięci na taką zabawę :(

Pogooglowałem więc, no i... Wiem, że mogę max wcisnąć 1MB chip (Agnus 8327A)

Sprawa niby ułatwiona także, bo i rewizja płyty jest 6A, ale...
Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że obecnie ścieżki w okolicy RAMu są zmasakrowane i musiałem je poprawiać, by ruszyło w ogóle z 512kB (prosta diagnoza - zielony ekran)
Poza tym i tak coś mi nie pasi, bo czasami widuje coś w rodzaju artefaktów (czarne kropki, które znikają i pojawiają się w różnych miejscach - wyczytałem, że to naprawdopodobniej pamięć)

Więc wpadłem na pomysł, by wylutować obecne kości (Sharp 80ns!) i podmapować jedną kość np. (256k x 16) lub zagospodarować kawałek adresu simm 72pin/16MB lub cały ze zwykłego simm 30 pin/1MB i wlutować kabelkami w płytę w odpowiednie miejsca.

Przeglądając się schematowi A500 R6a, wyprowadzeniom kosteczki 4256 oraz SIMM 72/30 pin)

I prawie wszystko mi pasuje, poza tym, że nie wiem po co pin 5 jest używany przy 4256, jak nawet w datasheet nie ma nic o tym wspomniane (nc) ??

I co teraz z tym fantem zrobić?
Kości SIMM 30pin są już w drodze, gniazda SIMM 30pin dostałem razem z całą płytą główną i procesorem 486SX - 25 w serwisie komputerowym za przysłowiowe piwo, a gniazda 72pin mam ze swoich starych uszkodzonych płyt.

Wiem, że można kupić rozszerzenie typu Elbox 2MB i nie bawić się (mogę takowe zdobyć) lecz za tą samą cenę mogę również kupić A1200, co byłoby nawet i lepsze.

Ale jestem uparty i chcę ją ożywić. W dzieciństwie miałem Amigę, ale nie na długo, bo niestety została zastąpiona przez PC.

A teraz, mając okazję, chciałbym ją zreanimować i zaprzyjaźnić się z nią na stałe :)

Dlatego proszę Was o pomoc.


Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Sebastian.
[#2] Re: Reanimacja Amigii 500 - pomoc z pamięcią

@Sebas, post #1

Wiem, że można kupić rozszerzenie typu Elbox 2MB i nie bawić się (mogę takowe zdobyć) lecz za tą samą cenę mogę również kupić A1200

Elbox 2MB faktycznie może być w cenie. Ale standardowe rozszerzenie 0.5MB powinno się dać wyhaczyć za bezcen - w końcu było na wyposażeniu 95% Amig 500 sprzedawanych w Polsce.
[#3] Re: Reanimacja Amigii 500 - pomoc z pamięcią

@Daclaw, post #2

Mam zamiar kupić rozszerzenie 512k lub 1MB - tak samo chciałbym podłączyć zewnętrzną stację dyskietek (także przerobioną z PC, ale coś mi się wydaje, że bez scalaków się nie obędzie)

Wracając jednak do tematu.
Żeby kupować jakiekolwiek rozszerzenie, muszę doprowadzić pamięć CHIP do porządku. A jak na razie jestem w lesie z czteroma kostkami wymontowanymi z komputera :(

Patrząc na schemat A500 R6a widzę szynę DRA (0-7); DRD (0-15) no i bufory trzystanowe 74F244.
Linie do podłączenia pamięci, to adresy A0-A8; DQ0-DQ15; dwie osobne linie CAS wyprowadzone z bufora 244 (jedna do podstawowej ilości 512kB RAM, druga do innej części pamięci); jeszcze sygnał RAS; Write_Enable (WE), Output_Enable (OE) no i nieszczęsny (nieopisany) sygnał wpięty w piątą nogę 4256 (nc) którego nie wiem, gdzie podłączyć ;/

o kostkach 4256 trzeba zapomnieć, bo ich fizycznie nie ma i nie wlutuje, niestety ze względu na uszkodzone ścieżki (chociaż mógłbym pod spodem poprowadzić je na nowo kabelkami)
Poza tym, gdzie dostać 8 jednakowych sztuk w rozsądnej cenie? (lokalny sklep 12zł/szt

Więc pozostają pamięci SIMM 30pin. Widziałem adaptery wraz z RTC do trapdoora, może ktoś ma czegoś takiego schemat? To już sam dojdę jak podłączyć kostki prawidłowo.

Przeglądałem już na Aminecie, Amigaforums i English Amiga Board i albo nikt w ten sposób nie kombinował, albo ja źle szukam...
[#4] Re: Reanimacja Amigii 500 - pomoc z pamięcią

@Sebas, post #3

I niestety operacja nie powiodła się; Na ekranie wciąż pokazują się losowo czarne kropki :(

Zastosowałem cały moduł SIMM 72pin 4MB 70ns (oczywiście zaadresowałem tylko 1MB). Musiałem przy tym wymienić dwa powolne 74F244 na szybsze 74HC244, inaczej zawsze był żółty lub biały ekran.

W takiej sytuacji, czy opłaca się dalej cokolwiek robić, czy tylko wyszarpać proc i kickstart do innej przyjaciółki?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem