[#1] Błędnie wyswietlana zawartość CDROM
Witam

Mam podłączony CDROM Teac na taśmie IDE jako urządzenie CD1. Zainstalowałem AmiCDFS240 i w CD1 ustawiłem jko urządzenie atapi.device Unit=1 i w Control ustawiłem parametr TD bo inaczej płyta pojawia się jako CDDA.

Wszytsko fajnie płytki się montują ale jest jeden problem. Po to co pojawia sie w zawartości nie odpowiada faktycznie temu co na płycie. Nazwy są poprzekręcane i maja różne dziwne znaki typu @ Np. wypaliłem płytkę pod k3b o nazwie Amiga zawierająca kilka plików ADF (długie nazwy). Po włożeniu płytki dostaję ikonę:

CD1: aiica (zamiast Amiga)

Wewnątrz nie ma ani jednego pliku. W shelu dir cd1: nic się nie wyswietla.

Biore inną płytkę, nagraną w Nero lat temu 10.

CD1: 2000 (zamiast Archiwum 2000)

Wewnątrz jest jeden plik który nie ma zazwy tzn "". W shelu polecenie dir cd1: daje 6 pustych linijek.

O co chodzi? Czegoś brakuje w systemie? Dodaje że idefix zachowuje się podobnie.

[#2] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@silverbud, post #1

Sprawdź czy taśmy są dobrze dociśnięte. Takie rzeczy właśnie przez to działy się na moim PC.

[#3] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@silverbud, post #1

Pomijając detal, że skoro masz "atapi.device Unit=1" to CD-ROM powinien być raczej oznaczony jako CD0... Wrzuć tu mountlistę napędu CD, to może coś więcej się wymyśli. Z opisu wychodzi, że masz HD i CD-ROM na jednej taśmie (Unit=1 znaczy Primary Slave), tak z ciekawości w jakiej kolejności masz te napędy podłączone?
[Gniazdo kontrolera na płycie Ami] -> [CD-ROM] -> [HD]?

[#4] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@APC74, post #3

Nazwa nie ma nic wspolnego jaki UNIT jest przyporzadkowany.
A jak zasilanie?
Czy bez HDD , CDROM zachowuje sie tak samo?
[#5] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@APC74, post #3

Podłączone mam to tak:

Płyta --> Dysk HD (master) ---> CDROM

Jak użyję cd0 to montuje się pierwsza partycja dysku twardego. Dopiero jak zmienię nazwe z CD0 na CD1 montuje się CDROM, no ale ze skopanymi nazwami

Czy powinienem ustawić zworke na HD na Slave?

Mount listę moge podrzucić jak będę w domu ;)



Ciężko bedzie sprawdzić jak sie zachowuje jak odłącze HD bo na nim mam system. Ale idąc tropem zasilania sprobuję podłączyć osobny zasilacz do CDROMu i HD



Ostatnia modyfikacja: 03.08.2009 12:57:55
[#6] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@silverbud, post #5

Czy powinienem ustawić zworke na HD na Slave?

Nie ma takiej potrzeby. Amidze takie podłączenie nie powinno przeszkadzać - pytałem z ciekawości. Zajrzałem do dokumentacji amicdfs - autor pisze, że pakiet gryzie się MCP itp. Jeżeli używasz jakichś łatek (a kto ich nie używa na klasyku) to robiłeś próby z czystym, niepołatanym systemem?

EDIT: I jeszcze jedno pytanie przyszło mi do głowy, po przeczytaniu dokumentacji: Ile masz RAMu (jakieś rozszerzenie, turbiak)?



Ostatnia modyfikacja: 03.08.2009 12:58:30
[#7] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@APC74, post #6

Jedyne co zainstalowałem na systemie to IDEfix zanim spróbowałem AmiCDFS. Może w nim coś było, cięzko powiedzieć.

Jedna rzecz jest ciekawa, może ma to z tym związek, że po zainstalowaniu IDEfix musze usunąć ze Startup-sequence uruchamianie IDEfix. Inaczej system się nie uruchomi - czarny ekran. Podobnie podczas jego instalacji nie moge go uruchamiac bo instalator się zawiesi.

Nie mam jeszcze TURBO:

Konfig jest taki A1200, Kik 3.0, wewnątrz dysk HD (ST1 segate - taki wielkości CF), CDROM Teac (od laptopa) z przejściówką z IDE 3,5. Ram 2 MB i zainstalowany WB 3.1. Zasilator od A500 (ciężki)



Ostatnia modyfikacja: 03.08.2009 13:04:35
[#8] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@silverbud, post #7

Czyli gryzienie się z łatami odpada.
Tak sobie pogdybam.
Być może jednak, będziesz musiał przestawić zworki w HD i CD-ROM, ale na początku wychodzi mi, że "atapi.device Unit=1" powoduje zamieszanie (jak pisałeś wcześniej ustawienie napędu na wartość domyślną [CD0] powoduje, że Ami chce zamontować dysk twardy). Może to jest właśnie przyczyną problemu - atapi.device po wskazaniu mu, że ma montować urządzenie 1, próbuje zamontować SLAVE, które to powinno być podłączone w środku taśmy (czyli u Ciebie HD). Być może powinieneś jednak zamienić ustawienia zworek a następnie wskazać atapi.device unit=0 (i prawdopodobnie zmienić nazwę mountlisty na CD0).
Chociaż takie ustawienie zworek (HD jako SLAVE, CD-ROM - MASTER) może spowodować, że Ami może nie startować - będzie za krótko czekać na HD i go nie zauważy i będzie potrzebowała resetu po włączeniu, żeby wystartować z HD, choć to akurat zależy od tego, jak szybki jest ten Twój HD...

[#9] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@APC74, post #8

Dzięki za sugestie, wpróbuje różne kombinacje ustawienia zworek i taśmy. Przy okazji też sprawdzę to zasilanie.

[#10] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@silverbud, post #9

Ja wiem, żem amator i zielony całkiem jestem. Moim szczytowym osiągnięciem jest zainstalowanie AmigaSYS4AGA czy coś takiego i to jeszcze z użyciem HDF'a pod WinUAE ;) Ale we wspomnianym właśnie systemie podczas operacji montowania CD są dwa "mechanizmy" jeden się nazywa

Amiga IDE Original ASYS 4-10

a drugi

Amiga IDE A4000 - 12 TEST

I jeśli podmontuję płytkę na tym Amiga Original to mam dokładnie taką samą sytuację jak kolega (pozmieniane nazwy, puste folderu, brakujące pliki) poza może dziwnymi znakami w nazwach plików. Jak podmontuje na A4000 - 12 TEST to wszystko jest dokladnie tak jak być powinno.

Może to co napisałem podsunie komuś bardziej zaawansowanemu jakieś oczywiste rozwiązanie, które jest tak banalne, że nawet o tym nie pomyślał :)


Pozdrawiam rotfl

[#11] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@Ciapo, post #10

Zgodnie z sugestiami kolegów sprawdziłem, że:
1) Nie jest to wina CDROM - pod PC chodzi bez zarzutu
2) Podłączenie niezależnego zasilania do HD i CDROMu nic nie zmienia
3) Przepinanie HD i CDrom na taśmie nic nie zmienia
4) Zmiana tasmy równiez nic nie zmienia

Jest to sprawa jakas systemowa raczej niż sprzętowa. Może potrzeba zainstalować SetPatch i Mounter z Aminetu?

Do kolegi Ciapo - czy mógłbyś coś przybliżyć temat sposobu montowania tego CD? Może cos mi to podsunie, może w moim przypadku też jest coś nie teges ze sposobem montowania.



Ostatnia modyfikacja: 04.08.2009 10:29:56



Ostatnia modyfikacja: 04.08.2009 10:30:13



Ostatnia modyfikacja: 04.08.2009 10:40:02
[#12] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@silverbud, post #5

Przygotuj sobie dyskietke startowa ze sterownikiem do CDROM i wtedy sprawdz.



Ostatnia modyfikacja: 04.08.2009 11:25:24
[#13] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@Norbert, post #12

Sprawdziłem inne czytniki CD:

1) Teac CD-224E - błędna zawartość
2) Mitsumi CRMC-FX4820T - błedna zawartość
3) Samsung TS-H552 - WSZYSTKO DZIAŁA IDEALNIE

Przypuszczam, że niektóre CD ROMY nie będą działać poprawnie z moją Amigą. Muszę znaleść odpowiedni CD ROM. Nie wiem co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Ten samsung nie do końca mi odpowiada bo jest zewnętrzny, a taki laptopowy (z wąskim złączem) mogę wsadzić do środka. Czy ktoś używa takiego CD od laptopa i jakiej firmy?

[#14] Re: Błędnie wyswietlana zawartość CDROM

@silverbud, post #11

Niestety tematu montowania tego DC ROMu nie bardzo jestem w stanie przybliżyć, bo jak już pisałem jestem laikiem w sprawach Amigi :) Wszystko było gotowe i poinstalowane razem z systemem i nawet nie bardzo się zastanawiałem jak to jest zrobione, po prostu klikam przycisk "Mount" wyskakuje okienko z możliwymi urządzeniami do podmontowania, wybieram "CD ROM" i tam są następne dwa przyciski podpisane tak jak w moim pierwszym poście, klikam w odpowiedni przycisk i CD sie montuje.


Pozdrawiam rotfl

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem