[#31] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #25

Hm co ciekawe, moja Amigowa stacja jest niekompatybilna z opisem sygnałów Amigowej stacji z PCFloppy2Amiga.lha. W mojej nie ma żadnego przełączania RDY zależnego od SELECT - po prostu RDY przełączane jest razem z odpaleniem silnika stacji, zupełnie jak w pecetowych stacjach które mają RDY.

To nie jest schemat stacji tylko brakująca elektronika (chociaż niestabilna) a poza tym chyba w ogóle nie zaglądałeś do dokumentacji lub nie znasz angielskiego.




For a High density drive to work with the amiga you need at least a kickstart
37.175 (2.0). There is however a bug only in the 37.175 kickstart. When you used
the HD drive with a DD floppy and you change it back for a HD floppy you will
still be in the DD mode so you will get a read error of the roottrack. The
program HDFixer in aminet archive disk/misc/HDFixer.lzh will remove this bug. I
haven't tried it because I have 2 other DD drives myself. A high density disk in
the drive recognised by the system as follows: If there is a HD disk in the
drive it will not pull the READY line low the second time the SELECT line is
low. For every even puls on the SELECT line no READY puls is given. In a time
diagram it looks like this:

SELECT ~~~~~~|__|~~~~~~|__|~~~~~~|__|~~~~~~|__|~~~~~ amiga signal

READY ~~~~~~|__|~~~~~~~~~~~~~~~~|__|~~~~~~~~~~~~~~~ signal from drive

When the READY signals are put in a long integer it will give the following
result:
FFFFFFFF = no drive connected (READY stays high, all the time)
00000000 = double density disk in HD drive or double density drive
AAAAAAAA = high density disk in HD drive (READY alternating 1010....)



Czyli:
1) sygnał ready w stanie wysokim - brak dysku
2) sygnał ready w stanie niskim - dyskietka podwójnej gęstości
3) sygnał ready w stanie niskim co drugi sygnał select - dyskietka HD

Po za tym ready, to jest właśnie sygnał uruchomienia silnika i pojawia się on gdy silnik osiągnie swoje obroty, co znaczy, że układ, który zrobiłeś generuje ten sygnał tak jak to robi stacja dysków.


Co do sygnału gęstości, to nie przyszło Ci do głowy, że po przestawianiu zworek jego funkcja może się zmienia na RDY albo DC lub na też zupełnie co innego?
Na pinoucie portu stacji dysków w PC widać, że jest to wejście stacji.
http://pinouts.ru/Storage/InternalDisk_pinout.shtml

Już napisałem wcześniej, że w PC stacja czyta 2 razy szybciej na dyskietkach HD przy tej samej prędkości obrotowej silnika bo kontroler to obsługuje, a w amidze ten transfer jest stały, więc przy dyskietkach HD trzeba zmniejszyć obroty o połowę i wygenerować odpowiedni przebieg READY by amiga wiedziała, że to dyskietka HD, założenie samego kwarcu do spowalniania silnika spowoduje tylko, to, że nie będzie działać nic.



Ostatnia modyfikacja: 15.08.2010 14:16:21
[#32] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@rafgc, post #31

Kolego, angielskiego to chyba sam nie znasz. Wyraźnie napisałem, że moja stacja jest niekompatybilna z opisanym tam zachowaniem Amigowej stacji. Nie ma w ogóle przełączania sygnału Ready - u mnie wygląda to tak:

SELECT ~~~~~~|__|~~~~~~|__|~~~~~~|__|~~~~~~|__|~~~~~ amiga signal

MOTOR ON ~~~|________________________________________|amiga signal

READY ~~~~~~~|_________________________________________________| signal from drive


Stacja ma w nosie SELECT i RDY jest zawsze na poziomie niskim jeśli silnik się kręci, po zatrzymaniu silnika palcem RDY znika. Według tego opisu jest to dopuszczalne dla stacji DD, HD w ten sposób nie zadziała.
Jest to oryginalna stacja od A600 prod. Panasonica, jednak modelu dokładnie stwierdzić nie dam rady - naklejkę zdarłem jeszcze w latach 90tych podczas rozbiórki, bo młodszy brat wrzucił do środka monetę
Skoro oryginalna stacja tak działała i było dobrze, w pecetowej odtworzyłem takie samo zachowanie i jak na razie działa bez problemu.
Niestety stacja DD nie zadowala moich zapędów konstruktorskich, dlatego działam dalej.

Na chwilę obecną stanąłem na konieczności zajrzenia pod spodnią pokrywę silnika - nie mogę odkręcić śruby w dwóch stacjach Samsunga które przeznaczyłem na eksperymenty, a trzeba ustalić czy stacje te mają jakiś czujnik obrotów, czy sterownik wierzy na słowo że silnik się kręci, czy też któryś z nieużywanych w danym momencie biegunów silnika robi za czujnik.

EDIT:
No to ciekawostka - moja stacja TEAC z odciętym pinem 2 i wyłączoną detekcją gęstości po otworku kręci się zawsze z tą samą prędkością, niezależnie od włożonej dyskietki.



Ostatnia modyfikacja: 15.08.2010 17:41:36
[#33] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #32

Kolego, angielskiego to chyba sam nie znasz. Wyraźnie napisałem, że moja stacja jest niekompatybilna z opisanym tam zachowaniem Amigowej stacji. Nie ma w ogóle przełączania sygnału Ready - u mnie wygląda to tak:


Czyli jednak nie znasz angielskiego i nie wiesz o czym się pisze, stacja PC nie generuje takiego przebiegu READY jakiego wymaga amiga i dlatego trzeba sobie go wygenerować samemu, a co jest właśnie opisane w PCfloppy2amiga, ale jaśnie Pan nawet nie raczy przeczytać co i jak a swoje wykrzykuje.


No to ciekawostka - moja stacja TEAC z odciętym pinem 2 i wyłączoną detekcją gęstości po otworku kręci się zawsze z tą samą prędkością, niezależnie od włożonej dyskietki.

Kolejny przykład tego, że nie rozumiesz o czym się pisze. Już napisałem to 2 razy, że stacja PC nie zmienia prędkości obrotowej silnika (300obr/min), tylko czyta 2 razy szybciej, amiga nie obsługuje 2 razy szybszego transferu i wymaga zmniejszenia obrotów silnika do 150obr/min (nawet któryś setpatch generował informację o poprawionej obsłudze stacji HD 150obr/min).



Oczywiście, jakbyś przeanalizował to co jest w PCfloppy2amiga, to byś zauważył, ze jest tam dzielnik częstotliwości do zmniejszenia taktowania silnika oraz układ, który generuje przebieg sygnału READY dla dyskietek HD,a cały układ trzeba wkomponować w elektronikę stacji dysków by zaczęło działać tak jak trzeba. Jak już napisałem wcześniej PCfloppy2amiga nie jest jednak stabilne bo nie generuje idealnie sygnału ready co jest pokazane na tym obrazku:

http://boboo.szm.com//Aminet_Diagram%20Sim_HD.png

Pewien Czech (a może Słowak) poprawił ten układ i wygenerował poprawny przebieg:

http://boboo.szm.com//Arise_Diagram%20Sim_HD.png


To jest jego prototyp: http://boboo.szm.com//AriseDevTop.jpg
A to jest schemat z logiką zaprogramowaną w GALu: http://boboo.szm.com//Arise.png

A tutaj podłączone na pająka: http://boboo.szm.com//GAL16V8_2Go.jpg

http://boboo.szm.com//AriseFormating17.jpg

Obrazki pochodzą z wątku autora poprawionej modyfikacji PCfloppy2amiga:
http://www.amigaportal.cz/forum/archive/index.php/t-2564.html

Na eab też pisali o tym http://eab.abime.net/showthread.php?p=495143#post495143


Jeżeli dalej będziesz się upierał przy swoim, to ja nie mam już nic do powiedzenia. Pozdrawiam i życzę udanych eksperymentów.



Ostatnia modyfikacja: 15.08.2010 18:33:33
[#34] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@rafgc, post #33

"Czyli jednak nie znasz angielskiego i nie wiesz o czym się pisze, stacja PC nie generuje takiego przebiegu READY jakiego wymaga amiga i dlatego trzeba sobie go wygenerować samemu, a co jest właśnie opisane w PCfloppy2amiga, ale jaśnie Pan nawet nie raczy przeczytać co i jak a swoje wykrzykuje."

Chłopie, ręce mi opadają.
Ja nigdzie tam nie piszę o pecetowej stacji.

MOJA AMIGOWA STACJA NIE GENERUJE RDY TAK JAK TAM NAPISANO

Teraz rozumiesz ?

Powinien RDY przechodzić na niski poziom kiedy pojawia się SELECT, tymczasem nic takiego nie ma - stacja idzie po prostu na skróty, RDY generowane jest tak samo jak w pecetowych - kiedy silnik wchodzi na obroty lub razem z MOTOR ON (nie chce mi się sprawdzać bo w tej stacji ciężko zatrzymać silnik).
Pozwalałoby to przypuszczać, że stacja nie mając udziwnień powinna być kompatybilna w drugą stronę, jednak nie jest. Podłączona do PC jest widoczna i odpowiada, jednak nie jest w stanie nic odczytać, zwraca same błędy. Nie wiem czy to przez jej ogólny stan - starość i kontakt z wilgocią na pewnym etapie przechowywania, czy też jest gdzieś jeszcze jakiś trick.

Natomiast co do prędkości obrotowej, pokaż mi gdzie napisałem że [każda] pecetowa stacja ma zmienną prędkość obrotową ?
TEAC-cośtam-A429 po przestawieniu zworki odpowiedzialnej za HD kręci się z inną prędkością. Nie wiem jaka to jest prędkość bo częstościomierza jeszcze nie skończyłem budować, ale różnica nawet na oko jest dość spora.
Jeśli przescrollujesz gdzieś wyżej na pierwszej stronie to doczytasz, że ta stacja nawet w PC z jakiegoś powodu nie działała, być może właśnie ze względu na ustawienia. Wiele stacji ma różne udziwnienia ze względu na potencjalną kompatybilność z różnymi urządzeniami, akurat ten konkretny model i tak ma ich bardzo mało - niektóre inne rewizje tego modelu TEACa mają ich dużo więcej.

Co do samego interfejsu to moim zdaniem jest przekombinowany.
Według mnie żeby uzyskać 'detekcję' HD i odpowiednio modulowany RDY wystarczy podzielić SEL i dać na luz z MOTOR ON.
Jak do tej pory spotkałem się zaledwie z dwoma zastosowaniami sygnału RDY: gry NDOS i różne stare copiery (nie wszystkie) w tym sporo wersji X-Copy.
Wszystko inne chodzi dobrze niezależnie od tego, czy w ogóle coś jest podłączone do 34-tej nóżki. Jeśli ktoś zna coś innego, co należy dopisać do tej listy (np. szczególnie toporna gra), chętnie się o tym dowiem.

Żadne z tych zastosowań z dyskietkami HD i tak nie zadziała (są jakieś gry NDOS HD ?), natomiast dla dyskietek DD działają inne rozwiązania, nawet brutalne zwarcie RDY do masy na stałe się sprawdza. Testowane z grami i X-Copy, działa bez zarzutu.

Natomiast dla dopasowania prędkości transferu danych mam pewną wizję - przynajmniej dla stacji Samsunga z serii SFD 321, w której prędkość obrotowa generowana jest w bardzo prosty sposób. Niestety wizję dam radę sprawdzić dopiero, jak znajdzie się czas na wizytę w jakimś sklepie elektronicznym.

[#35] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #34

Przez cały ten wątek piszesz o przerabianiu stacji PC do amigi, crossach pinach 2 i 34 itd

Skoro jednak nie uzyskujesz takiego przebiegu jakiego potrzebujesz to znaczy, że albo to nie jest stacja amigowa albo jest to stacja DD.



Natomiast co do prędkości obrotowej, pokaż mi gdzie napisałem że [każda] pecetowa stacja ma zmienną prędkość obrotową ?
TEAC-cośtam-A429 po przestawieniu zworki odpowiedzialnej za HD kręci się z inną prędkością.


No to dziwne, raz piszesz, że się nie zmienia a potem, że zmienia?

EDIT:
No to ciekawostka - moja stacja TEAC z odciętym pinem 2 i wyłączoną detekcją gęstości po otworku kręci się zawsze z tą samą prędkością, niezależnie od włożonej dyskietki.



Myślę, sygnały które występują w interfejsie nie są tam bez powodu, ale jeśli potrafisz to zrobić prościej to czemu nie.

Fakt, zastosowanie READY jest potrzebne tylko niektórym programom, a gier na dyskietkach 1,7 raczej nie było, co nie znaczy, że nie można zrobić np takiej gry jednodyskietkowej z gry dwudyskietkowej (oczywiście musi być pod dos i korzystać z przypisań, np gre wings by się dało upakować), więc zastosowanie jest znikome, ale kręci za to amigowców.


A tak w ogóle, to o co chodzi Ci w tym temacie, najpierw zadajesz pytania o przeróbce stacji PC na dyskietki HD bo potrzebujesz 1,44MB, a potem nagle przeskakujesz na stację amigową? Ja cały czas Ci piszę o tym co trzeba zrobić przy stacji od PC by zaczęła działać, a wzmianka "moja amigowa stacja" po prostu umknęła mi uwadze za co przepraszam.

[#36] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@rafgc, post #35

Po prostu usiłuję wykorzystać stację HD do współpracy z Amigą, nie jest mi w zasadzie potrzebna ale lubię zabawy z hardware.
Poza tym mam co najmniej kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt stacji od PC i różnych urządzeń, które się marnują, to można się pobawić niewielkim kosztem.

Swego czasu słyszałem plotki, że CrossDOS z pecetowym (przerobionym w minimalnym stopniu) napędem HD normalnie łyka dyskietki 1,44 i stąd oryginalne pytanie - jednak było to chyba jeszcze w czasach kiedy Internet w Polsce pod strzechy dobrze nie trafił i w zasadzie oprócz czasopism wieści niosły się 'z gęby na gębę'.

Eksperymentów ciąg dalszy - Samsung SFD-321 w jednej ze starszych wersji, po ograniczeniu prędkości obrotowej na stałe do 1/2 oryginalnej (wylutowałem kwarc 4MHz i wstawiłem 2; wymiana kwarcu to jedyna czynność jaką należy wykonać - w związku z tym, że taktowanie spada o połowę automatycznie zostaje oszukana też detekcja obrotów, nadal 'myśli' że kręci się z właściwą prędkością.) w jednym z moich testowych PC działa bez zarzutu (BIOS Della), aczkolwiek czyta wolniej.
Działają zarówno dyskietki DD jak i HD, te pierwsze czytane są z prędkością około 7-8kB/s.
Interesujące jest to, że w innym PC taka stacja nie działa w ogóle - coś tam próbuje czytać ale zazwyczaj wyskakuje I/O error i do wyjęcia/włożenia dyskietki stacja już nic nie ma zamiaru odczytać. Testowałem głównie pod Linuksem, bo tu przynajmniej przy błędach odczytu widać co jest nie tak.

W tym tygodniu jeśli uda mi się wyrobić z czasem, spróbuję dorobić układ do modulowania RDY i wypróbuję taką stację jako HD na Amidze. Trochę się z tym pewnie zejdzie, bo stację HD widziałem tylko raz i będę musiał sobie przypomnieć jak to się tworzyło mountlistę obsługującą taką stację.

EDIT: a w kwestii Teaca, to z pomiarów oscyloskopem wychodzi mi, że stacja ta ma 2 prędkości obrotowe: 300 i prawdopodobnie 360 RPM, jednak jest odwrotnie niż spodziewałem się po obserwacji 'na oko' - 360RPM używane jest dla dyskietek DD, być może żeby przyspieszyć odczyt.



Ostatnia modyfikacja: 17.08.2010 09:52:03
[#37] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #36

Mounlista wchodzi w skład pakietu CrossDos i jest potrzebna tylko do zapisu i odczytu MS-DOS. Napisz czy ten numer z wymianą kwarcu działa z Amigą. Jeśli to się uda, to będzie to najprostszy i najtańszy sposób na pecetowe stacje w Amidze.



Ostatnia modyfikacja: 17.08.2010 15:16:41
[#38] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #36

Właśnie na skutek wielu różnic w działaniu stacji dysków od PC, jedne dadzą się przerobić łatwiej a inne sporo trudniej, o ile w ogóle. zależy to oczywiście od elektroniki stacji, która może np nie chcieć współpracować przy 150obr/min. Pozostaje tylko samozaparcie i metoda prób i błędów.

[#39] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@rafgc, post #38

Z Amigą ten sposób chyba nie działa. W każdym razie dla dyskietek DD.
Stacja się rozpędza, rusza głowicą i jakby zawiesza, do momentu wyjęcia dyskietki nic już nie robi. No chyba, że już uszkodziłem stację - z 20 razy przerabiałem ją PC->Amiga i z powrotem w celu podglądania zachowania podczas pracy na interfejsie i samej elektronice. Chyba w końcu przykleję jakiś DIP Switch z tyłu na przewodach :D

Dla dyskietek HD nie będzie tak łatwo, bo muszę najpierw jakoś uzyskać RDY=SEL/2 zachowując kształt i długość przebiegów, wtedy ponownie przystąpię do testów. Niestety w tym tygodniu ciężko z czasem, może w weekend popróbuję. Nawet zakładając, że taka stacja pracowałaby tylko z dyskietkami HD, zawsze jest to przydatne - można podłączyć jako drugą, interfejs powinien chyba obsłużyć nawet 4 stacje.



Ostatnia modyfikacja: 18.08.2010 10:57:39
[#40] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #39

Raczej nie powinieneś, dyskietki DD kręcą się normalnie z prędkością 300obr/min a hd muszą na 150obr/min (nie wiem, czy to wynika z małej mocy obliczeniowej amigi lub ewentualnie ograniczeń samego kontrolera, który w sumie składa się z chyba trzech układów, w tym sygnałów z układu Paula), ewentualnie możesz napisać maila do boboo, czy jest jescze jakiś haczyk prócz obrotów i sygnału ready.

[#41] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@rafgc, post #40

Amiga nie wyrabia, dlatego prędkość obrotowa dyskietek musi być 2 razy mniejsza. Dlatego ten sposób z wymianą kwarcu jak zadziała, to tylko z dyskietkami HD.

[#42] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@Olek, post #41

A no właśnie zapomniałem napisać, że ten trik z prędkością obrotową polega właśnie na podaniu odpowiedniej częstotliwości na sterownik silnika, dlatego trzeba zastosować układ, który będzie dzielił częstotliwość na 2, gdy dyskietka HD będzie włożona.

[#43] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@rafgc, post #42

Ja również nie wiem dlaczego w kontrolerze Amigi występuje problem przy odczycie z większą prędkością.

Jedna z moich hipotez jest taka: kontroler ma bufor, podczas odczytu dane wlatują prosto do pamięci bufora i co jakiś czas (ograniczony prędkością płyty głównej, zegarów, jakąś synchronizacją między układami itp) albo bufor jest opróżniany lub np. przesuwany i odczytywane jest X bajtów. Jeśli zwiększymy prędkość ponad wydajność kontrolera dane zostaną nadpisane lub zgubione.

Wydaje mi się to dość sensowną hipotezą, ponieważ sama prędkość przesyłania danych przez stację jest raczej śmieszna - pracować z dużo wyższą prędkością potrafią odpady produkcyjne z lat 70-tych.

No chyba, że transfer odbywa się synchronicznie - nie miałem czasu dobrze poszukać jakiegoś porządnego opisu działania stacji dyskietek. Żałuję, że oddałem sporo czasopism z lat 80-tych na makulaturę: były tam ciekawe opisy napraw i nawet budowy takich podzespołów jak właśnie kontrolery FDD czy MFM, byłoby na czym podnieść skilla.

[#44] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #43

kontrolerze Amigi


Amiga nie ma takiego kontrolera, jaki sobie wyobrazasz. Ot, porty IO do sterowania sygnalami (CIA-A i CIA-B) i jeden kanal DMA (PAULA) do przesylania strumienia bitow w obie strony miedzy pamiecia a dyskietka. To, co w pececie robi prawdziwy kontroler (czyli, dekodowanie MFM ze strumienia, synchronizacja, podzial sciezki (strumienia) na sektory, sumy kontrolne i tym podobne bzdety), w Amidze robi trackdisk.device. Ponoc do dekodowania MFM potrafi nawet uzyc Blittera.

Wydaje mi się to dość sensowną hipotezą, ponieważ sama prędkość przesyłania danych przez stację jest raczej śmieszna - pracować z dużo wyższą prędkością potrafią odpady produkcyjne z lat 70-tych.


Strumien audio 16 bit i 44KHz to tez smieszna predkosc przesylania danych. A jednak PAULA w A1200 sobie z tym nie radzi. Dlaczego?

No chyba, że transfer odbywa się synchronicznie - nie miałem czasu dobrze poszukać jakiegoś porządnego opisu działania stacji dyskietek.


Nie. Stacja nie przesyla danych synchronicznie. Gdyby tak bylo, nie trzeba by sie bylo az tak mocno meczyc z kodowaniem FM/MFM/RLE.



Ostatnia modyfikacja: 19.08.2010 11:58:19
[#45] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@szuler, post #44

Po paru symulacjach w Digital Works zrobiłem pierwszą wersję "interfejsu" HD dla mojej stacji. Gdzieś musi być jakiś haczyk, bo stacja z poprawnymi (przynajmniej teoretycznie) sygnałami nie działa w ogóle, zgłasza się znakami zapytania.

Nie jestem jednak w 100% pewien czy wszystkie sygnały są takie jak powinny, a w szczególności czy nie są wobec siebie przesunięte o jakieś nano- czy mikrosekundy (w sumie na pewno są - o czas przełączania układów TTL, spróbuję jeszcze na układach z serii "S") - przydałby się oscyloskop dwukanałowy którego niestety jeszcze się nie dorobiłem, ale może uda się obejrzeć stan prosto z jakiegoś programu na Amidze - kiedyś miałem niezłe narzędzie które pokazywało na bieżąco stan wszystkich sygnałów (chyba jest gdzieś na Aminecie).


Tymczasem sprawy nieco się skomplikowały - odmawia posłuszeństwa sama płyta główna, dopóki trochę nie popracuje wiesza się albo resetuje/medytuje, co mocno utrudnia zabawę. Pewnie w końcu po tych wszystkich latach należy się jej kompleksowe czyszczenie i wymiana elektrolitów, co ze względu na chwilowe braki czasu musi nieco poczekać.

[#46] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@szuler, post #44

A czasem za pracę stacji nie odpowiada (w 500tce) Gary+Paula? Oczywiście CIA również, ale to pośredniczący...
[#47] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@abcdef, post #46

Ja tego nie wiem.


Tak wygląda mój prosty jak świński ogon układ oszukiwania Amigi
http://pigxie.no-ip.org/1771xys6qr/film.avi (4,5MB)

Generator na filmie reprezentuje SEL przychodzący z komputera, wyjście to teoretycznie modulowany RDY=SEL/2 (prawdziwy RDY olewam, aczkolwiek nie widziałbym problemu żeby go użyć - w stacji która go ma).
Jako dzielnik użyty 7474, bramka AND 7408.
Oba sygnały (SEL i wygenerowany RDY) są na pewno nieznacznie względem siebie przesunięte, ze względu na czas propagacji sygnału przez bramkę i przerzutnik. Pierwsze testy robiłem ze zwykłymi TTLami dostępnymi jako edukacyjne w dawnych BOMISach (odpady produkcyjne, oznaczane jako "74" i "08" bo nie spełniały norm dla standardowych oznaczeń), spróbuję zmienić je na wersje "S", wtedy opóźnienie będzie wynosić zapewne kilkadziesiąt ns, kwestia zorganizowania 74S08 bo nie mam pod ręką.

W jaki sposób najszybciej przekonać się, czy stacja działa jako HD ? Po włożeniu dyskietwy HD i próbie sformatowania powinna od razu wyskoczyć większa pojemność ?

[#48] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #47

popatrz na ten schemat >FDD HD<
jak opis znajde to podesle
[#49] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@Norbert, post #48

Opisu nie potrzeba, to wyżej dzieli wewnętrzny zegar stacji przez 2 i generuje RDY=SEL/2, po wykryciu dyskietki HD.
W moim przypadku pierwsza kwestia rozwiązana jest poprzez wymianę kwarcu z 4 na 2MHz (na stałe), detekcję HD też na razie zostawiłem w spokoju. Jak cokolwiek zadziała będę wtedy zastanawiał się nad dodatkowymi bajerami. Najpierw chciałbym ustalić dlaczego nie działają dyskietki DD przy zegarze zmniejszonym o połowę, gdzieś musi być jakiś haczyk. Zegar na pewno nie jest jakoś specjalnie krytyczny, bo gdy oscylator wymieniłem z 4,0 na 3,8 MHz stacja działa.

[#50] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #49

Dyskietki DD nie działają z tego samego powodu co HD, przy normalnych obrotach, amiga widocznie spodziewa się określonego transferu ze stacji i zapewne transfer przy generatorze 3.8MHz mieście się w tolerancji, a tak masz zapewne coś w stylu 'timeout'.

[#51] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@rafgc, post #50

Jest to bardzo prawdopodobne. Tylko zastanawia mnie jak wtedy miałyby działać stacje 5,25" pojedynczej gęstości, tam transfer jest zapewne jeszcze mniejszy, a z tego co wiem da się takie stacje podłączyć do Amigi.

Być może to nawet nie sam kontroler, ale system operacyjny oczekuje pewnej minimalnej prędkości.
Niestety nie mam praktycznie żadnej wiedzy w tym zakresie, ale być może dałoby się zweryfikować tę teorię używając jakiegoś copiera który ma własne procedury.

Sama stacja po obniżeniu wszystkich zegarów dwukrotnie działa raczej normalnie, jednak nawet gołym okiem widać, że wszystko dzieje się w zwolnionym tempie, szczególnie po brzęczeniu głowicy - dźwięk z jednostajnego robi się taki pyrkający, przerywany.

Jeśli ktoś ma namiary na informacje/opis działania Amigowego kontrolera FDD w jakimś rozsądnym języku (trawię angielski i od biedy niemiecki) chętnie rzuciłbym okiem. Szukam też dobrego opisu działania pecetowej stacji, jednak dziś już nie te czasy i taka wiedza chyba jest mało potrzebna, bo ciężko znaleźć jakieś fajne opisy.

[#52] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@TJM, post #51

Jeżeli głowica pracuje dwa razy wolniej, to znaczy, że idziesz złą drogą, zmianie ma ulec jedynie prędkość obrotowa silnika a nie praca całej stacji. Podobny problem występuje w A500 gdy się przetaktuje procesor razem z układami CIA, stacja się wtedy nie wyrabia.

A czy stacja 5.25 jest automatycznie rozpoznawana przez amigę, czy może dopiero po zamontowaniu?

Terminu kontroler FDD używamy umownie, gdyż takowego nie ma, do sterowania stacji są używane trzy różne układy w tym PAULA (dźwiękowy) a nawet czytałem, że do MFM jest wykorzystywany blitter z Agnusa. Ten tkzw "kontroler " może być sterowany programowo (różne rodzaje pracy głowicy w niektórych grach), dlatego mamy taki rozrzut obsługiwanych gęstości zapisu od 720kb do 1MB na dyskietce DD. Z tym, że przy dyskietkach 720kb widać jak drastycznie spada prędkość odczytu/zapisu przy zmniejszonej prędkości strumienia danych i to jest pewnie powód, dlaczego przy generatorze 2MHz nie działa w ogóle.


Co do tematów związanych ze sterowaniem stacji, musiałbyś się spytać boboo, on może wiedzieć więcej, jego skrzynkę masz na tym obrazku http://boboo.szm.com//Arise.png

[#53] Re: CrossDOS i stacja HD od PC

@rafgc, post #52

Mały update tematu:

Wolnym czasem pokleciłem na TTLach ten układ który przedstawiłem gdzieś tam wyżej. Po oszukaniu w ten sposób stacji i Amigi, oraz po zmianie kwarcu, dyskietki HD są obsługiwane bez problemu. Tylko dyskietki HD, DD w takiej stacji w ogóle nie działają. Nie jest to jakiś straszny problem, ponieważ można podłączyć na raz dwie stacje, zwykłą i przerobioną.
Przeróbka niestety potrzebna w dzisiejszych czasach jak kwiatek przy kożuchu, pobawiłem się trochę i wróciłem do konfiguracji ze zwykłą stacją DD, i tak praktycznie zostało mi się 10 dyskietek na krzyż.

Chcę jeszcze sprawdzić, czy przemysłowy adapter USB -> złącze stacji dyskietek [taka "stacja" która zamiast dyskietek łyka peny, chyba karty SD też; stosowane jest to m.in. w starych maszynach w celu pozbycia się stacji i chyba jest w 100% kompatybilne] ruszy z Amigą i podjąłem kroki w celu wypożyczenia takowego sprzętu, jeśli się uda zdam relację, bo to ciekawy kawałek sprzętu.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem