[#34]
Re: CrossDOS i stacja HD od PC
@rafgc,
post #33
"Czyli jednak nie znasz angielskiego i nie wiesz o czym się pisze, stacja PC nie generuje takiego przebiegu READY jakiego wymaga amiga i dlatego trzeba sobie go wygenerować samemu, a co jest właśnie opisane w PCfloppy2amiga, ale jaśnie Pan nawet nie raczy przeczytać co i jak a swoje wykrzykuje."
Chłopie, ręce mi opadają.
Ja nigdzie tam nie piszę o pecetowej stacji.
MOJA AMIGOWA STACJA NIE GENERUJE RDY TAK JAK TAM NAPISANO
Teraz rozumiesz ?
Powinien RDY przechodzić na niski poziom kiedy pojawia się SELECT, tymczasem nic takiego nie ma - stacja idzie po prostu na skróty, RDY generowane jest tak samo jak w pecetowych - kiedy silnik wchodzi na obroty lub razem z MOTOR ON (nie chce mi się sprawdzać bo w tej stacji ciężko zatrzymać silnik).
Pozwalałoby to przypuszczać, że stacja nie mając udziwnień powinna być kompatybilna w drugą stronę, jednak nie jest. Podłączona do PC jest widoczna i odpowiada, jednak nie jest w stanie nic odczytać, zwraca same błędy. Nie wiem czy to przez jej ogólny stan - starość i kontakt z wilgocią na pewnym etapie przechowywania, czy też jest gdzieś jeszcze jakiś trick.
Natomiast co do prędkości obrotowej, pokaż mi gdzie napisałem że [każda] pecetowa stacja ma zmienną prędkość obrotową ?
TEAC-cośtam-A429 po przestawieniu zworki odpowiedzialnej za HD kręci się z inną prędkością. Nie wiem jaka to jest prędkość bo częstościomierza jeszcze nie skończyłem budować, ale różnica nawet na oko jest dość spora.
Jeśli przescrollujesz gdzieś wyżej na pierwszej stronie to doczytasz, że ta stacja nawet w PC z jakiegoś powodu nie działała, być może właśnie ze względu na ustawienia. Wiele stacji ma różne udziwnienia ze względu na potencjalną kompatybilność z różnymi urządzeniami, akurat ten konkretny model i tak ma ich bardzo mało - niektóre inne rewizje tego modelu TEACa mają ich dużo więcej.
Co do samego interfejsu to moim zdaniem jest przekombinowany.
Według mnie żeby uzyskać 'detekcję' HD i odpowiednio modulowany RDY wystarczy podzielić SEL i dać na luz z MOTOR ON.
Jak do tej pory spotkałem się zaledwie z dwoma zastosowaniami sygnału RDY: gry NDOS i różne stare copiery (nie wszystkie) w tym sporo wersji X-Copy.
Wszystko inne chodzi dobrze niezależnie od tego, czy w ogóle coś jest podłączone do 34-tej nóżki. Jeśli ktoś zna coś innego, co należy dopisać do tej listy (np. szczególnie toporna gra), chętnie się o tym dowiem.
Żadne z tych zastosowań z dyskietkami HD i tak nie zadziała (są jakieś gry NDOS HD ?), natomiast dla dyskietek DD działają inne rozwiązania, nawet brutalne zwarcie RDY do masy na stałe się sprawdza. Testowane z grami i X-Copy, działa bez zarzutu.
Natomiast dla dopasowania prędkości transferu danych mam pewną wizję - przynajmniej dla stacji Samsunga z serii SFD 321, w której prędkość obrotowa generowana jest w bardzo prosty sposób. Niestety wizję dam radę sprawdzić dopiero, jak znajdzie się czas na wizytę w jakimś sklepie elektronicznym.