kategoria: A1200
[#1] awaria amigi 1200
Witam
Jestem tu nowy i nie wiem czy był już taki temat czy nie.
Wygrzebałem z szafy moją amige 1200 i po znalezieniu schematu do podłączenia zasilacza atx podłączyłem ją i ku mojemu zdziwieniu lampka power miga, a sama amiga się nie uruchamia.
Proszę o pomoc, rade czy da się z tym coś zrobić...
pozdrawiam
[#2] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #1

a amiga wyswietla jakis obraz

[#3] Re: awaria amigi 1200

@bacus10, post #2

niestety dysponuje tylko telewizorem lcd i po podłączeniu jest tylko czarny obraz i napis, że nie ma sygnału :(
[#4] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #3

Napisz coś więcej o sposobie połączenia zestawu.

Polecam do przeczytania temat o Scandoublerze na tym portalu.



Ostatnia modyfikacja: 10.01.2011 00:44:08
[#5] Re: awaria amigi 1200

@Hubez, post #4

zasilanie podłączone według schematu ze wszystkimi napięciami tj +12, +5, -12 i masa. Podłączona to tv kablem cinch z wyjściem z tyłu amigi no nazwie comp. Nawet dysk twardy nie słychać aby pracował. Proszę o pomoc
[#6] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #5

Zapodaj jakieś fotki tego co z szafy wygrzebałeś i jak zrobiłeś to zasilanie. Może czegoś w środku A1200 brakuje (układów Kickstart, coś nie podłączone, coś upalone, ...).
[#7] Re: awaria amigi 1200

@stachu100, post #6

Witam
Niedawno wróciłem z pracy i rozkręciłem ami na czynniki pierwsze, oglądałem z każdej strony, ale nie widać żadnych uszkodzeń fizycznych. W poniższych linkach można obejrzeć fotki płyty głównej ami. Nie startuje sama płyta, ani płyta z podłączonym osprzętem, tj. dysk twardy, klawiatura stacja dyskietek. Zasilanie na pewno jest dobre, sprawdziłem to miernikiem wszystkie zasilania się tak jak na schemacie.

amiga1200.za.pl/ami1.JPG
amiga1200.za.pl/ami2.JPG
amiga1200.za.pl/ami3.JPG
amiga1200.za.pl/ami4.JPG



Ostatnia modyfikacja: 10.01.2011 16:32:24



Ostatnia modyfikacja: 10.01.2011 16:32:42
[#8] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #7

Moim zdaniem problem masz z zasilaniem. Piszesz, że nie słychać dysku twardego, co za tym idzie, nie działa. Dysk twardy aby się uruchomić potrzebuje tylko zasilania, tak więc, albo go niema, albo jest uszkodzony.

[#9] Re: awaria amigi 1200

@Esio, post #8

jedynie co mi się ukazuje to ta migająca dioda power.
sprawdzałem zasilanie już wiele razy i zawsze było ok. Prąd na pewno dochodzi do płyty.
[#10] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #9

bardzo dokładnie wyczyściłem płyte główną i ku mojemu zdziwieniu lampka power pali się normalnie, dysk startuje, lecz na telewizorze pokazuje się na chwilke różowy ekran i po chwili brak sygnału. Czym może byś to spowodowane??
[#11] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #10

Zwarciem na płycie lub uszkodzeniem płyty.
Masz niepewna płytę to podłącz tylko zasilanie i monitor.
Uzyskasz animacje dyskietki podpinasz myszkę i HD, podpięcie wszystkiego od razu nie musi pomóc a może przeszkodzić.
Zanim włączysz podociskaj nieprzylutowane układy, wyczyść z kurzu delikatnie pędzelkiem coby fabrycznych ulepszeń i kondensatorów nie pourywać i obejrzyj kondensatory.


Pozdrawiam
[#12] Re: awaria amigi 1200

@RadoslawF, post #11

niestety dalej tylko przy włączeniu na chwilke różowy obraz i nic więcej. Podłączona jest tylko płyta do telewizora i nic więcej :(
[#13] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #12

Dociśnij kikstart, niektórzy zalecają wyjęcie, wyczyszczenie styków i włożenie.
Tylko narysuj przed wyjęciem jak siedziały i z której strony są wolne piny.
Obejrzyj kondensatory i płytę pod kontem zimnych lutów, lub znajdź kogoś kto potrafi to zrobić.


Pozdrawiam
[#14] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #9

Migająca dioda POWER może świadczyć o zwarciu.
Odłącz twardziela oraz inne urządzenia zewnętrzne (fdd itd) i zobacz czy Amiga się uruchomi (czy pojawi się obraz na TV).

OK RadosławF mnie wyprzedził :)



Ostatnia modyfikacja: 10.01.2011 18:38:09
[#15] Re: awaria amigi 1200

@RadoslawF, post #13

niestety wyjęcie kikstartu nic nie dało nadal to samo.

ale znalazłem coś takiego:

amiga1200.za.pl/ami5.JPG
amiga1200.za.pl/ami6.JPG
amiga1200.za.pl/ami7.JPG

nie wiem czy to jest uszkodzenie czy poprostu ktoś kombinował i spadła mu kropla cyny. Co wy na to??



Ostatnia modyfikacja: 10.01.2011 18:44:49
[#16] Re: awaria amigi 1200

@cichym, post #14

mam podłączoną tylko płyte główną pod zasilanie i telewizor... na tv pojawia się różowe tło, a później tylko napis brak sygnału.
może amiga raportuje jakoś błędy pokazując kolory czy coś...
[#17] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #15

wklej ponownie

[#18] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #15

to w niczym nie przeszkadza

[#19] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #15

Kropla cyny na elemencie, minus dla płyty bo ktoś przy niej dłubał.


Pozdrawiam
[#20] Re: awaria amigi 1200

@Skiba, post #17

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c2b108a18ff95c93.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/72ea65140a42d9f5.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c55b332f6d2f7af5.html
[#21] Re: awaria amigi 1200

@RadoslawF, post #19

nie wiem czy to jest kropka cyny czy może uszkodzenie tej części
[#22] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #21

zbierz cynę lutownicą

[#23] Re: awaria amigi 1200

@Skiba, post #22

a jednak cyna... nie przypominam sobie, żeby ami była naprawiana...
a sam na pewno nic przy niej nie robiłem...
nie mam już pomysłów i chyba się poddam...
[#24] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #23

A to czytałeś ? http://www.ppa.pl/artykul-Kolorki-1_4_64.html

Ta kropla cyny niczemu nie szkodzi, zagrożeniem będzie dopiero wtedy jak odpadnie Zasilanie do stacji dysków i dysku twardego jest ? Jak jest to czemu nie działa ?

[#25] Re: awaria amigi 1200

@amigox123, post #23

Ta kropelka cyny to nic strasznego - mogła zostać zrobiona jeszcze w fabryce Commodore/Escom. Nie przejmuj się nią zbytnio.
Co do samej padniętej płyty A1200:
Są dwa rozwiązania:
1) łatwe, szybkie, bezstresowe i w miarę tanie
2) trudne, trwające długo, stresujące i drogie

Które wybierasz? ;)
[#26] Re: awaria amigi 1200

@stachu100, post #25

Przy czym warto wspomnieć, że w przypadku rozwiązania pierwszego skutkiem będzie -1 do ilości działających obecnie Amig.

[#27] Re: awaria amigi 1200

@recedent, post #26

No niezupełnie...
Uszkodzoną Amigę należy sprzedać za "czapkę gruszek" jako uszkodzoną. Ktoś kupi, poświęci trochę swojego czasu i umiejętności i naprawi. OK
[#28] Re: awaria amigi 1200

@stachu100, post #27

Patrzac na wyglad calosciowy plyty Amiga nie miala latwego zycia. Na poczatek wymienilbym wszystkie kondensatory na nowe. Moim zdaniem po tej operacji twoja przyjaciolka odzyska pelna operatywnosc. ;)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem