[#1] CDTV - parę pytań
Witam!
Na początku przepraszam za tak długi post, mam nadzieje, że nikogo nie zanudzę i dostanę odpowiedź na zadawane pytania :) Na forum jestem od niedawana, ale z Amigą miałem/mam do czynienia od kilkunastu lat, najpierw miałem Amigę CDTV, która po zalaniu z cieknącego dachu została uszkodzona i rozebrana, a części zestawu sprzedane, a potem bawiłem się Amigą 1200 z HDD. O ile jako dziecko bardziej zajmowałem się grami, to juz na Amidze 1200 nauczyłem się sporo rzeczy związanych z systemem. Niestety A1200 sprzedałem 4 lata temu ze względu na brak czasu, a teraz przez sentyment kupiłem CDTV i wykorzystałem to co mi zostało z mojej pierwszej CDTV. I właśnie odnośnie tego komputera mam kilka pytań, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi:

1. Chciałbym zrobić potrzymanie zegara, aby nie zerowało go po odłączeniu z sieci. Przejrzałem schemat i najprościej byłoby po prostu zapewnić potrzymanie napięcia 5V, które występuje cały czas gdy komputer jest podłączony do sieci. Jednak to rozwiązanie dość problematyczne bo trzeba by połączyć kilka baterii tak aby otrzymać 5V i przy okazji zasilałoby się nie tylko zegar, ale także wyświetlacz, przez co bateria szybciej by się rozładowywała. Ale wykombinowałem inne rozwiązanie, żeby zasilać tylko układ odpowiedzialny za zegar, czyli U61 (MSM6242B), tak jak to jest rozwiązane w rozszerzeniach pamięci do CDTV Elboxu. Schemat załączam na rysunku: http://img46.imageshack.us/i/cdtvbat.jpg/ . Plusem tego rozwiązania byłoby to, że wystarczy dać baterię 3V w pastylce, bo układ ten w stanie stand-by może pracować przy min. napięciu 2.0 V wg. datasheetu. Diode D2 dałem aby w trakcie podłączenia komputera do sieci bateria nie była ładowana, a D1 aby przy wyłączonym zasilaniu, przez baterie był zasilany tylko układ U61. Teraz mam pytanie, czy takie rozwiązanie ma prawo działać? Z tego co pamiętam to przy Elboxie trzeba było zlutować jeszcze dwie nóżki w którymś układzie, ale nie mogę znaleźć instrukcji do tego. I jakie diody dać, 1n4148 mogą być?

2.Mam problem z zewnętrzną stacją dysków, nie zawsze wykrywa włożenie dyskietki, trzeba ją albo włożyć z wyczuciem albo poruszać jak jest w stacji. Podejżewam że to jakiś czujnik wykrywający włożenie dyskietki, tylko gdzie się on znajduje? Czy to nie jest czasem ten bolec obok przycisku sprawdzającego czy dyskietka jest zabezpieczona przed zapisem?

3.Czy w starszych amigach, w CDTV również jest jakaś opcja typu "boot with no startup-sequence"? Tworzę sobie płytkę z grami dosowymi, jednak dla niektórych brakuje pamięci po załadowaniu systemu, jak się je odpala z CLI to się uruchamiają. Ewentualnie czy da się wpisać do startup-sequence jakąś komende, która np. po wciśnieciu któregoś klawisza na klawiaturze lub myszce w trakcie bootowania nie ładowałaby workbencha tylko wyświetlała okno cli?

4. Czy w prawdziwej CDTV działa taka opcja jak pod emulatorem, że jak się włoży do stacji dyskietkę z boot sektorem, ale bez startup-sequence, to CDTV startuje z płyty, nawet gdy ta nie jest stworzona pod CDTV? Znalazłem parę takich gier (np. pod CD32), które da się na emulatorze CDTV odpalić tylko w ten sposób.


Z góry dziękuje za odpowiedzi, jeśli jeszcze będę miał jakieś pytania to dopisze :)

[#2] Re: CDTV - parę pytań

@Maniu, post #1

ad1. To jest do zrobienia jednak trzeba lekko zmodyfikowac polaczenia na plycie. Rozwiazanie Elboksowe wymaga przeciecia jedego wyprowadzenia od uladu scalonego (gdzie dochodzi napiecie prawdopodobnie). Uklad mozna wykonac podobny jaki jest stosowany w rozszerzeniach do Amigi 500 z takim samym ukladem zegara.

ad2. Styk ten znajduje sie po lewej stronie szczeliny. Powinny byc w tym miejsu dwa styki. Drugi sprawdza czy dyskietka jest zabezpieczona przed zapisem. Ten od wykrywania dysku powinien byc po prawej stronie.

ad3. Tylko w systemach od 2.x w gore byla mozliwosc wybrania bootowania bez s-s. W systemie 1.3 mozna to zrobic w dwojaki sposob:

a) w trakcie wczytywanbia s-s wciskasz CTRL+D (czesto trzeba szybko wciskac te klawisze)
b) tak jak pisales, dodac do s-s jakiegos rozkazu np CheckLBM ktory przerywalby wczytywanie s-s

ad4. Taki trik zadziala tyle ze dyskietka nie moze miec boot-blocku bootowalnego. Trzeba uzyc dyskietki po formacie ale bez funkcji Install, krotko mowic: nie powinno sie dac wystartowac z takiej dyskietki, czy jest na tej dyskietce s-s czy nie to nie ma znaczenia. Druga sprawa jest czy to co jest na plycie zadziala z systemem ktory posiadasz. Dodatkowo niektore plyty z CD32 wymagaja nacisniecia jakiegos kolorowego fire np w wyborze z menu.
[#3] Re: CDTV - parę pytań

@Maniu, post #1

czy mozesz napisac cos wiecej o tych tytulach CD32 uruchamianych na CDTV ??
i w jakis sposob to zrobic ..
moze chodzi ci o wersje wspolne (2 execi 68000 i odzielny 68020) - oraz odzielne dane dla czipsetu OCS i AGA .. takei gry byly np Labirynth of the time (uruchamiala sie wersja w HAM6 lub HAM8 program sam wykrywal amige) .. czy Final Odyssey ..chyba bezposrednio gry z CD32 nie da sie uruchomic na CDTV (loader inny)

[#4] Re: CDTV - parę pytań

@Phibrizzo, post #2

A masz może instrukcję do elboxu? Bo z tego co widzę na zdjęciu płytki rozszerzenia to nie ma wielkiej filozofii w tym podtrzymaniu - bateria, dioda, rezystor. Pamiętam, że jeszcze trzeba było zewrzeć nóżki któregoś układu, bodajże nóżkę 6 i 7 układu U74, ale nie jestem pewien. Stosowanie rozwiązania z rozszerzenia Amigi 500 raczej nie miało by sensu, bo CDTV ma już układ RTC, wystarczy go tylko zasilić z baterii jak zasilanie jest wyłączone. Prędzej można wykorzystać rozwiązanie z Amigi 500+ bo ta już ma na płycie układ RTC.

Co do gier z CD32 to na CDTV to można w zasadzie uruchomić każdą która jest dosowa (nie WHDload) i działa na starym chipsecie. Narazie spotkałem się z dwoma takimi grami, które trzeba odpalać z dyskietką - Team Yankee (są sekwencje startowe, ale brakuje bloku startowego dla CDTV) oraz Test Drive II (to jest raczej amatorsko wykonana płytka dla CD32, ale przy uruchamianiu z dyskietką startuje na CDTV). Są też pewnie inne takie płytki, póki co jestem na etapie ściągania TOSEC i robienia własnej płytki z ADFami i grami dosowymi.
[#5] Re: CDTV - parę pytań

@Maniu, post #4

Wracam do tematu z kolejną "zagadką" na którą nie znam odpowiedzi :) Ostatni trafiłem na parę gierek do CDTV, które mają muzykę nagraną jako CD-Audio. Po analizie wychodzi, że są to płytki mixed mode, czyli pierwsza ścieżka jest z danymi, a następne ze ścieżkami CD-Audio. Teraz pytanie jak nagrać taką płytę? Czy jak utworzę obraz płyty w MakeCD ze ścieżką DATA i pozostałymi ścieżkami Audio to CDTV będzie mi odtwarzać jednocześnie dane i muzykę z płyty? I w jakim formacie muszę dostarczyć pliki audio, żeby MakeCD mi nagrał je jako ścieżki audio na płycie CD?
[#6] Re: CDTV - parę pytań

@Maniu, post #5

Miałem podobny problem ostatnio po zakupie cd32. Format audio to oczywiscie czyst *.wav. Tylko że płyty wypalałem na pc- jeśli obraz płyty jest w jednym pliku, a ten jest dosyc spory, to wiadomo ze posiada jakieś sciezki audio i nie ma problemu. Natomiast przy sytuacji gdzie mamy oddzielne pliki danych i scieżki audio, jest też plik *.cue, zajmujący kilkaset bajtów. Ten plik to plik tekstowy z tak jakby to powiedzieć mapą co i gdzie ma być wypalone (scieżka 1 - dane z gra, scieżka 2 - audio itp itd). Poprawnie takie płyty udało mi się nagrac tylko pod nero.
Generalnie najlepiej pobawić się na początku z wypaleniem wirtualnych plyt na pc i sprawdzeniu ich na winuae, a jeśli wszystko gra to zrzucać je na prawdziwe płytki i zaczynać zabawę ;) . Pozdr.



Ostatnia modyfikacja: 08.02.2011 07:57:07
[#7] Re: CDTV - parę pytań

@kutafon, post #6

Dokładnie jak piszesz. Ja również nagrywałem pod Nero.

[#8] Re: CDTV - parę pytań

@kutafon, post #6

trochę źle sprecyzowałem pytanie :) Wiem jak nagrać gotowe obrazy takich płytek, jeśli mam obraz lub plik cue, chciałem tylko wiedzieć jak stworzyć własną taką customową płytkę z grą żeby w czasie grania odtwarzało mi własną muzykę ze ścieżek audio. Jak stworzyć bootowalną płytę i odpalać z niej gre już wiem jak, kwestia tylko zaaplikowania muzyki do niej.
[#9] Re: CDTV - parę pytań

@Maniu, post #8

Podepnę się do tego wątku.
Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem CDTV :D
W całym wyposażeniu jest jedna część o której nie wiem do czego dokładnie służy. Co to jest?
http://wstaw.org/m/2011/06/14/IMAG0027.jpg
http://wstaw.org/m/2011/06/14/IMAG0029.jpg

Czy w CDTV były montowane te nieszczęsne akumulatorki od podtrzymania zegara które lubią się wylewać?
Bo konsola ma plomby i nie mam zamiaru ich zrywać.

[#10] Re: CDTV - parę pytań

@Jacenty, post #9

jest to rozdzielacz sygnalu TV tak aby na jednym kablu podlaczyc do modulatora CDTV i Sygnal z Anteny TV.
Spelnia rowniez funcje filtru

[#11] Re: CDTV - parę pytań

@Jacenty, post #9

W CDTV nie ma firmowo montowanego akumulatorka podtrzymujacego prace zegara.
[#12] Re: CDTV - parę pytań

@Jacenty, post #9

CDTV nie ma bateryjnego podtrzymywania zegara, nie musisz sie obawiac. LOL, jak ja nie zauwazylem Twojego posta:)?



Ostatnia modyfikacja: 14.06.2011 10:19:57
[#13] Re: CDTV - parę pytań

@HOŁDYS, post #10

a po co takie coś do CDTV, skoro rozdzielacz jest już w CDTV?
[#14] Re: CDTV - parę pytań

@Maniu, post #13

Chyba dlatego że kiedyś nie wszystkie telewizory posiadały eurozłącze i czincze a jedynie wejście antenowe . I co by nie przepinać kabli jak nam się zachce zagrać na cdtv zastosowano takie cuś :) .

Jak miałem klona Atari 2600 w zamierzchłych czasach w komplecie dostałem coś w podobie tylko przełącznik antena / konsola .

Telewizor junost jak i rubin które kiedyś posiadałem miały jedynie wejścia antenowe :) .

[#15] Re: CDTV - parę pytań

@companiero, post #14

Ale większość CDTV wchodziło na rynek europejski z wbudowanym modulatorem wpinanym w video slot. Modulator ten miał wejście antenowe, wyjście antenowe i wyjście composite. Można było podłączyć do telewizora jak magnetowid - przelotowo.

[#16] Re: CDTV - parę pytań

@Maniu, post #1

Czy ma ktoś z was instrukcje do tego elboxa 2MB dla CDTV gdzie jest opisane jak podłączyć ten akumulatorek i mógłby tu zamieścić ?
Dzięki !
[#17] Re: CDTV - parę pytań

@stryker, post #16

Do tego?


Przecież to proste

Większa wersja pod linkiem


Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 22:12:57 przez SuperBuster11
[#18] Re: CDTV - parę pytań

@SuperBuster11, post #17

;/ skan instrukcji dla potomnych bym chciał a nie fotkę rozszerzenia.....
[#19] Re: CDTV - parę pytań

@stryker, post #16

[#20] Re: CDTV - parę pytań

@km-l, post #19

Dzięki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 05:53:09 przez stryker
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem