[#1] Amiga 1200 HD rozbudowa
Witajcie,

Proszę was o pomoc jako że po latach 15 zagościła w domu znowu A1200 w wersji HD.

1. Może ktoś ma link do strony z opisem przeróbki Tower ATX pod amigę 1200.

2. Co się na pokładzie powinno znaleźć aby amiga mogła się łączyć do sieci ( najlepiej WIFI )

3. Jak Amige podłączyć pod monitor LCD, jak i jaką kartę graficzną zamontować.

4. Jak obsługiwać usb

5. Czy jest jakieś ograniczenie w obsłudze dysku

6. Jaki KickStart muszę zamontować i gdzie go nabyć aby mieć możliwość instalacji OS 4

Będę wdzięczny za informację. Proszę o wyrozumiałość nie boję się Googlarki. Jednak po 15 latach na blaszakach nawet tereminologia stała się mi obca i nie bardzo pamiętam czego szukać. Wiem że były jakieś rozszeżenia, które pozwalały na użycie kart od PC, a może się mylę?

Pomóżcie proszę wskrzesić jeszcze jedną Amisie obiecuję będzie piękna i na pewno się pochwalę jak wygląda.
[#2] Re: Amiga 1200 HD rozbudowa

@tomu, post #1

2. Przydałaby się karta sieciowa (możesz podłączyć albo pod PCMCIA (wbudowane), albo pod PCI (tu potrzebny będzie Mediator PCI)). Jeśli chcesz WiFi, to zapomnij o WPA. Działa tylko WEP. Ewentualnie możesz kombinować z podłączaniem jakiegoś Access Pointa przez "zwykłą" sieciówkę.

3. Rozwiązań jest sporo (i zależą też od typu monitora): S-Video, Composite, ScanDoubler, karta GFX - każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Jeśli piszesz, że chcesz korzystać z AmigaOS 4.x to i tak karta graficzna jest raczej koniecznością.

4. Za pomocą kontrolera Spider (tu potrzebny będzie Mediator PCI) kontrolera Deneb (tu potrzebne będą sloty Zorro II lub III), lub kontrolera Subway (tu wystarczy wbudowane w płytę główną złącze tzw. zegara - albo inaczej clockport).

5. Zależy jakiego systemu (i jakiego filesystemu) używasz. Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli planujesz uruchamiać AmigaOS 4.x to nie powinieneś się przejmować czy twardy, którego zamierzasz dokupić nie będzie "za duży".

6. Z tego co wiem OS 4.x powinien pójść nawet na kicku 3.0, który wbudowany jest w A1200 z najwcześniejszych partii. Od 4.0 kickstart ładowany jest nie z kości ROM, tylko z pliku.

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że jeśli chcesz odpalić OS 4.x w wersji classic to będziesz potrzebował akceleratora z procesorem PPC? I że ten dość trudny do zdobycia sprzęt kosztuje obecnie małą fortunę?

[#3] Re: Amiga 1200 HD rozbudowa

@tomu, post #1



1. Może ktoś ma link do strony z opisem przeróbki Tower ATX pod amigę 1200
.

lepiej kupić do tego oryginalną obudowę, można takie znaleźć na efuzine.com

2. Co się na pokładzie powinno znaleźć aby amiga mogła się łączyć do sieci ( najlepiej WIFI )

możesz kupić kartę na pcmcia która obsłuży Ami

3. Jak Amige podłączyć pod monitor LCD, jak i jaką kartę graficzną zamontować.

hmm.. albo porty zorro albo mediator z pci.. i zakup odpowiedniej karty graficznej

4. Jak obsługiwać usb

a co chcesz pod usb podłączyć ?

5. Czy jest jakieś ograniczenie w obsłudze dysku

do 4GB, ale można spatchowac i będzie więcej GB

6. Jaki KickStart muszę zamontować i gdzie go nabyć aby mieć możliwość instalacji OS 4


32bitowy kickstart 3.1 w dwóch kościach, oraz karta z prockiem PPC i wersje OS4 dla klasyka

[#4] Re: Amiga 1200 HD rozbudowa

@tomu, post #1

1. Skoro chcesz mieć kartę graficzną to wypadało by mieć jakieś sloty na karty psujące do otworów w obudowie a to powinno skłaniać do kupienia dedykowanej obudowy.

2. Karta sieciowa, najtańsze na PCMCIA, są nawet obsługiwane karty WiFi. Ale jak nie masz problemu z podciągnięciem skrętki sieciowej to lepiej użyj zwykłej karty zamiast WiFi.

3. Masz do wyboru karty na Zorro2, PCI lub kartę wpinaną w turbo z PPC. Sposób montażu zależy od tego jaka kupisz. Jak planujesz na karcie i tym panelu LCD grać to albo sloty zorro i karta z dedykowanym skandublerem albo ten panel musi być z tunerem TV do którego podepniesz sygnał wideo z Amigi.

4. USB obsługujesz załączonym do karty oprogramowaniem. Nie dotyczy to przelotek do podpięcia myszek USB, te przelotki działają autonomicznie (automagicznie) i jeśli potrzebują dodatkowego softu to tylko do obsługi scrolla i dodatkowych przycisków.

5. Stare ograniczenie 4GB możliwe do obejścia przy pomocy odrobiny wiedzy lub WB3.9.

6. Do instalacji OS4 potrzebujesz też karty z procesorem PPC. A i tak na klasyku system ten chodzi tak sobie.

Są do Amig dostępne sloty PCI w których Amiga obsłuży kilka wybranych kart w tym GFX, sieciową i dźwiękową.


Pozdrawiam
[#5] Re: Amiga 1200 HD rozbudowa

@tomu, post #1

a może zwyczajnie lepiej: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=pegasos ??

będzie szybciej, taniej i odrazu masz też MOSa :)



Ostatnia modyfikacja: 17.04.2011 18:00:17
[#6] Re: Amiga 1200 HD rozbudowa

@tomu, post #1

mysle ze jak sobie pokalkuluje i wyceni... to mu sie odechce rozbudowywac Ami ;P

[#7] Re: Amiga 1200 HD rozbudowa

@HOŁDYS, post #6

Raczej tak , ja bym poczekał na NatAmi. :D

[#8] Re: Amiga 1200 HD rozbudowa

@tomu, post #1

karty wifi obsługiwane są z układem prism2 i takiej należy szukać, może być pod wbudowany port pcmcia, to na początek najtańsze rozwiązanie.

[#9] Re: Amiga 1200 HD rozbudowa

@tomu, post #1

Kolega, jak widzę, bardzo ambitnie podchodzi do spotkania z Przyjaciółką po piętnastu latach życia w świecie blaszanek

Faktycznie, może być trochę ciężko. Ja bym proponował takie podejście ostrożne, krok po kroczku. Bez żartów - piętnaście lat... Nie dziwota, że i terminologia obca. "Informatyka alternatywna" jest dość czasochłonnym, a przede wszystkim "kasochłonnym" hobby.

WiFi, USB, OS 4, karta GFX (jako logiczny a niezbędny dodatek do tak planowanej Ami). Heh...

Powiem tak. Na miejscu Kolegi, nawet gdybym miał do wydania lekką ręką ładnych kilka (od pięciu do dziesięciu) tysięcy PLN, to bym się bał, iż się pogubię po tak długiej przerwie w obcowaniu ze światem Amigi. Sporo się zmieniło od czasów "Klasycznego Klasyka" z kickiem 3.0 i prostym Workbenchem 3.0.

Całe tony hardware, całe wiadra softu - bibliotek, łatek, dodatków niezbędnych, sterowników, rozmaitych mutacji systemu operacyjnego. Właściwie to nie sposób tak z marszu do tego podejść. Łatwo można wtopić ciężką kasę a potem się pogubić.

Na początek dałbym sobie trochę czasu. Czasu niezbędnego na kilka tygodni pracowitego wędrowania po PPA. Czytania FAQ, czytania artykułów, czytania i analizowania rozmaitych dyskusji, efektywnego korzystania z wyszukiwarki PPA i googlania.

Potem bym określił, ile kasy mogę wydać. I jakie mam potrzeby, co do używania Amigi. Czy ma służyć do sentymentalnego grania i oglądania klasycznych dem? Czy do zabawy z grafiką/muzyką/programowaniem?

I po przemyśleniu sprawy zbadałbym wszystko empirycznie wydając (stosunkowo) niewiele pieniędzy. Czyli - nie rzucał się na przenoszenie płyty do wieży, nie rzucał się na Zorro, kartę graficzną i inne "bajery". Bym kupił turbiszcze jakieś z procesorem 030/040/060 (to ostatnie już w stanie uniesienia duchowego), pamięci dał jakieś 32 (w ataku ekstazy i rozrzutności finansowej - 64) mega. I przez pól roku pracował na takiej konfiguracji.
A jak się spodoba, a jak zasmakuje - dopiero wtedy sięgać po dopałkę z PPC, kartę graficzną BVision. Albo pakować się w wieżę, sloty Zorro, mediatory, pci, kary GFX pecetowe pracujące z Amigą.

Powtórzę - powrót do Amigi po piętnastu latach, to podróż na drugi kraniec Wszechświata.
Można się i zachwycić, można się i boleśnie rozczarować. Wszystko zależy od tego, czego się chce/wymaga/oczekuje.

A o wsparcie Kolega martwić się nie musi - PPA to niebywale przyjazne miejsce, tu zawsze można pytać o wszystko, tu się kręcą fachowcy tacy, że głowa odpada. Zawsze podadzą rękę, pomogą, podpowiedzą, poprowadzą.

Z szacunkiem
Des

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem