kategoria: A1200
[#1] Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200
Witam
mam pytanie o parametry techniczne jakie ma oryginalny zasilacz od amigi 1200HD.
Mam taki zasilacz:
Zdjęcie zasilacza

Mam podejrzenia czy owy zasilacz nie jest za słaby.
Amiga nie ma żadnego tuningu, jest to oryginalna Amiga 1200 z dyskiem 80MB, lecz zauważyłem, iż z dysku dochodzą odgłosy takie jak by sprzęt miał za mało prądu (podobny objaw do cykania dysków 2,5 kiedy podłączymy do komputera czy laptopa i słychać charakterystyczne cykanie - z braku wystarczającej mocy)

Mam również inny zasilacz (od amigi 600) różni się: w input 400mA - można go użyć? będzie jakaś różnica?
Zdjęcie zasilacza Amiga 600

Amiga pracuje prawidłowo, sprawdzałem dysk - nie wykryto błędów, formatowałem go i stawiałem workbencha od nowa, TEST OK.
Więc czy te stare dyski (oprócz tego że było bardzo głośne) to też tak cykały?

Pozdrawiam



Ostatnia modyfikacja: 11.06.2011 18:47:45
[#2] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@cj grass, post #1

Oba zasilacze mają te same parametry.

[#3] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@cj grass, post #1

Obydwa zasilacze są w zasadzie takie same. Dla Ciebie najważniejsze parametry to output, a ten jest dokładnie taki sam. Najlepszy zasilacz to tzw. lekki od A500 - daje do 4.5A 5V http://www.hardwarebook.info/Amiga_500/600/1200_Power_Supply

Czy dysk cyka tylko po włączeniu zasilania, czy losowo co pewien czas? Jeśli na początku to normalne - dysk się resetuje. Jeśli w trakcie pracy to stawiałbym na kończącą się żywotność dysku.
Hipoteza "prądowa" też może być słuszna, z tym że A1200 bez prądożernych rozszerzeń, z HDD powinna bez problemu chodzić na tym.
[#4] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@wali7, post #3

Upewniasz mnie w kwestii powolnej śmierci dysku, choć nie ma się czemu dziwić... po 15 latach dysk może odmówić posłuszeństwa...
Dysk na początku nie cyka, zasilanie go rozkręca i jest ok, ale czasem dysk wchodzi na wyższe obroty (jakby nagle dostał więcej prądu i odgłos głowicy lekko cykającej i potem dysk trochę się ucisza i jest spokój-dziwny opis wiem ale nie mam teraz jak nagrać filmu więc staram się opisać słowami)
Przygotowuję się do przejścia na kartę CF, zakupiłem już adapter, będzie to najekonomiczniejsze rozwiązanie.
[#5] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@cj grass, post #4

Jak się głębiej nad tym zastanowić, tak bardziej egzystencjalnie... to bardzo smutne... czas... zabił kolejny kawałek tamtego świata oryginalnej Amigi

[#6] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@Duracel, post #5

No coś ty, to przecież zły, niedobry dysk pecetowy. Żadna tam Amiga. Kupić nowy, albo kartę CF i po sprawie :)

Czy jak masz dziurawe buty i musisz kupić nowe, to stwierdzasz melancholijnie: ... czas... zabił kolejny kawałek tamtego oryginalnego Duracela ;) ;)
[#7] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@cj grass, post #1

Jeśli to jest "goła" A1200, tylko z dyskiem 2.5", ewentualnie z rozszerzeniem pod klapką, to niedobory prądu należy wykluczyć.

Bywają dyski, które lubią sobie czasem cyknąć lub zazgrzytać i nie oznacza to niczego złego. Np. niektóre (znakomite swoją drogą) IBM-y tak robią.
[#8] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@Daclaw, post #7

Nie cyknąć a raczej oddechnąć lubią :)

[#9] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@Pinto, post #8

Dokładnie,mam dysk hitahi 250gb i też tyka często,zero badów,parkowanie głowicy takie głośne ;)
[#10] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@Daclaw, post #7

Też prawda, dysk 3.5 cala to większy pobór. Ale też powinno działać na standardowym zasilaczu.
Jednak resetowanie się dysku w czasie pracy to niepokojący objaw. Przy obecnych, niskich cenach dysków wymieniłbym go.
[#11] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@phl22, post #9

Ja mam starego Caviara 3.2GB,który chodzi,jak traktor i też sobie sam pyrka raz od czasu w specyficzny sposób,ale nic mu na razie nie jest,a ma 12 lat.Czasem potrafi zagłuszyć stację dyskietek.

[#12] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@wali7, post #6

wali, jakbym sie w tych butach urodził to pewnie bym tak pomyślał :)
A przecież ten "niedobry dysk pecetowy" 2,5" był dołączany w oryginalnych zestawach Commodore Amigi 600HD i 1200HD więc jest jednak troche amigowy :)

[#13] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@Grisza, post #11

Trajkotanie dysku gdy ten nie jest uzywany przez system moze byc spowodowane realokacja danych z blednych sektorow na nowe miejsce (kazdy dysk ma ok 50 % wiecej miejsca wlasnie aby ten system autonaprawy dzialal) oczywiscie to jest w dyskach powiedzmy od 2000 r chociaz tu akurat strzelam. Sa rowniez programy ktore umozliwiaja ta dodatkowa powierzchnie wyciagnac z ukrycia i uzywac jako partycje logiczna przez usera



Ostatnia modyfikacja: 13.06.2011 13:21:13
[#14] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@HOŁDYS, post #13

no 50% to troszke przesada, nawet wódka tyle nie ma;)

[#15] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@Banderas, post #14

EEE, bywaja mocniejsze ;)

Choc z tymi 50% sektorow naprawczych to kolega poplynal tam.
Bywaly dyski ktore mialy "zablokowane" powierzchnie talerzy.

Wiekszosc dyskow jest pozbawiana glowic na nie uzywanej czesci talerza, ale bywaly takie serie/modele ktore fizycznie posiadaly potrzebne elementy, a jedyne ograniczenie bylo w ich firmware.
Jednak bylo ich malo, a wrecz powiedzial bym ze to taka miejska legenda ;)
(Choc prawdopodobna, bo duzo wszelaklich sprzetow ma wiecej mozliwosci niz jest udostepnione, po prostu nie oplaca sie robic nie wiadomo ilu modeli, czasem wystarczy je obciac softwarem i sprzedac taniej, bo i tak sie to oplaca)


A mieszanie z sektorami zapasowymi, choc tez niby mozliwe, to zawsze sie konczy zle. Predzej czy pozniej.

[#16] Re: Dante techniczne zasilacza od Amigi 1200

@karaczan, post #15

Caviary działały charakterystycznie, bez otwierania peceta dało się poznać...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem