kategoria: A1200
[#1] amiga 1200 - nie bootuje
witam. Dzisiaj uruchomiłem Amigę po 12 latach. Na początku nie było w ogóle obrazu. Wyczyściłem w środku, KICKSTART odpowiednio wyczyściłem (aceton + noż i czyszczenie nóżek scalaków). Teraz nie pamiętam jaka była procedura odpalania. Jakie diody LED muszą być zapalone po uruchomieniu? Palą się ciągle 2 diody: zielona (POWER) i pomarańczowa (F.DISK) - nie mrugają. Wkładam dyskietki i zero reakcji - próbowałem z różnymi dyskietkami. Dla pewności: jak ma być włożony kabel od stacji dyskietek? (W PC jak odwrotnie włoży się kabel od transmisji danych to cały czas się pali dioda odczytu). Jeżeli nie to, to co może być przyczyną, że nie startuje z dyskietki? Proszę o szybką pomoc :)
[#2] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #1

Weź na początek wszystko odepnij jak masz hdd, dd i podłącz samą amigę do TV i zasilania o corse :) Zobaczysz co się stanie.


Uwaga jak masz kick 3.1 to AMiga może niemiłosiernie długo się uruchamiać!



Benedykt Dziubałtowski

[#3] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #1

Jak taśma będzie odwrotnie, to będzie się dioda palić cały czas, stacja powinna "cykać" po pewnej chwili (nawet do 30s bez HDD).

[#4] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #1

daj spokój acetonowi on żre plastik i nadaje się do zmywania paznokci najwyżej, jak niemasz izopropylenu to weź spirytus jak niemasz spirytusu weź denaturat, jak niemasz fioletowego weź babciny Amol :)

i tak jak tu wyżej napisano, jak masz 3.1 kick to może potrwać zanim wstanie bez hdd



Ostatnia modyfikacja: 08.07.2011 13:15:55



Ostatnia modyfikacja: 08.07.2011 13:17:53
[#5] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Kilos, post #4

acetonem tylko nóżki wyczyściłem, uważałem :) kickstart 3.1. nie ma HDD, tylko Amiga 1200 Magic (dołożony tylko Ram, a reszta to standard). niezależnie od tego czy dodatkowy Ram jest włączony - efekt jest ten sam. Pomarańczowa kontrolka od F.Disk cały czas się świeci. Chyba powinna tylko załączać się podczas odczytu? Jak inaczej podłączyć tą taśmę? Krok po kroku na podstawie zdjęć składałem, ale może coś przeoczyłem. //czekałem kilka minut aż się zbootuje, ale nic to nie daje.
[#6] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #5

Tak jak napisał Benek - odepnij wszystko. Zostaw tylko kickstart i klawiaturę. I kabel do monitora ;)

[#7] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@jaa2, post #6

startuje tylko z samej klawiatury. nic wiecej oprócz zasilania i kabla do tv.
[#8] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #7

stacja dysków w ogóle nie reaguje na włożenie dyskietki. nie słychać, żeby sprawdzała dyskietkę. to jak ma być z tą diodą od F.Disk? Ma się zapalić tylko w momencie odczytu, czy na "sucho" bez dyskietki ma się cały czas palić?
[#9] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #8

Gdy włączysz sama amige powinna sie świecić tylko dioda power...

[#10] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Skiba, post #9

już znalazłem, ale dzięki za odp.:) wyskoczył kabel zasilania od stacji dyskietek - efekt: pomarańczowa dioda się paliła cały czas. zaraz jeszcze obadam, czy reszta działa
[#11] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #8

Dioda ma sie zapalić jak włożysz dyskietke i przy włączaniu też sie na chwile zapala bo sprawdza czy niejest włożony dysk i potem ma nie świecić

[#12] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@satan123, post #11

jedno naprawione to teraz inny problem się pojawił - podłączenie myszki = nie wystartuje w ogóle.
[#13] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #8

jak wyjąłeś kostki, to potem wsadziłeś je dobrze zostawiając 1 i 42 puste w podstawce i na pewno nie zamieniłeś miejscami jak rozmumiem

zepsute zwierzątko ;)
poczyść gniazdo i wtyk może jej przejdze



Ostatnia modyfikacja: 08.07.2011 15:10:39
[#14] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Kilos, post #13

na pewno są dobrze włożone. specjalnie sobie spisałem przed demontażem
[#15] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #14

póki co - niektóre dyskietki działają - np. Workbench 3.0 (ale wersja 3.1 nie działa). chyba się część rozmagnesowała przez te 12L. na PC będę musiał sprawdzić, które są sprawne, a które przeszły do historii ;/



Ostatnia modyfikacja: 08.07.2011 15:28:08
[#16] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #15

na PC nie sprawdzisz

[#17] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #15

może się rozmagnesowały, ale może też nie domagać fdd, a konkretnie głowice
mnie się 400szt. 5,25'' rozmagnesowało w ciągu 15lat pobytu na pawlaczu, miałem tam duuuużo muzyki :( wszystkie co do jednej sztuki, natomiast wszystkie 3,5'' przetrwaly w bardzo dobrym stanie co dowodzi, że są lepsze, acz nie bez znaczenia jest fakt czy aby wystarczającym prądem były traktowane przy zapisie, a w mojej stacji TOMS-a mam napęd z NRD jeszcze starszy niż dyskietki więc to też może być spiritus movens ;)

[#18] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Kilos, post #17

już drugi raz musiałem rozkręcić wszystko, bo znowu złapała czarny ekran. teraz wszystko skręciłem tak jak trzeba, żeby nie było żadnych luzów, przemieszczeń itp. Zobaczymy na jak długo to pomoże, teraz pochodzi kilka dni i zobacze czy coś to da. Co do dyskietek - startuje Workbench 3.0, a na innych pokazuje, że jakieś sektory uszkodzone.
[#19] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Skiba, post #16

Dlaczego na PC nie sprawdzi? Ja swoje sprawdzałem zgrywając dawne zapasy do ADF za pomocą PC.




Benedykt Dziubałtowski

[#20] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Benedykt Dziubałtowski, post #19

więc nie powinno być problemu z odtworzeniem dyskietki na podstawie jej obrazu. tylko, że wolałbym to robić za pomocą PC niż Amigi (byłoby szybciej)
[#21] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #20

Na Pececie możesz zgrać dyskietkę amigową do formatu adf. Przy okazji dowiesz się, czy jest sprawna. Żeby zrobić w drugą stronę tzn nagrać na PC obraz adf na dyskietkę to musisz zapatrzeć się w jedno z dwóch rozwiązań. Castwey MK lub taki interface podpinany do portu równoległego, który umożliwia podłączenie do niego zewnętrznej stacji amigowej.


Benedykt Dziubałtowski

[#22] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Benedykt Dziubałtowski, post #21

Ma kolega moze schemat takiego adaptera na port rownolegly?
Mam zewnetrzna stacje od CDTV (sprawdzalem z a1200, tez dziala super), chetnie bym to sprawdzil.
Nawet jak predkosc zapisu nie jest rewelacyjna to przynajmniej odpada przenoszenie plikow na ami, i z niej nagrywanie na fdd.

[#23] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@karaczan, post #22

Przekopałem newsy od teraz do grudnia zeszłego roku i nie znalazłem. A dam se głowę obciąć, ze news o tym urządzeniu był na PPA. Ne pamiętam jednak nazwy, Może ktoś poratuje?



Benedykt Dziubałtowski

[#24] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Benedykt Dziubałtowski, post #23

ja nie mam niestety żadnych dodatkowych urządzeń/stacji itp. - czyli jeżeli mam na dysku PC wizerunek ADF to nie będę mógł przerzucić danych na dyskietkę za pomocą PC?
[#25] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #24

Nie znam żadnego taniego i prostego sposobu na to. "Winny" jest kontrole staci dyskietek w PC. W amidze jest to rozwiązano programowo. Jaki sobie napiszesz sterownik tak CI stacja będzie ( lub tez powinna działać) Dlatego masz multum mutacji rożnych sterowników. Commodore przygotowało dwa. trackdisk.device umieszczony w kickstracie oraz corssods ( poprawcie mnie jeśli się mylę ) Do obsługi dyskietek formatu PC. Oprócz tego powstało całe stado Ds0, FM0 czy jakoś tak itp itd. W Pececie natomiast za obsługę stacji odpowiedzialny jest scalak z którym nic nie zrobisz. Musisz kupić albo bardzo drogie Castwey MK albo zrobić sobie wspomniany już interface albo nagrywać dyskietki na amidze.


Benedykt Dziubałtowski

[#26] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Benedykt Dziubałtowski, post #25

no to faktycznie trochę skomplikowane. czy można wykorzystać połączenie pomiędzy PC a Amigą - i czy jest to w miarę prosty sposób, czy też "pod górkę"?
[#27] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #26

Możliwości przenoszenia danych między Amigą a PC jest naprawdę dużo. Poczytaj artykuły na PPA. Są opisane sposoby poprzez kabel, dyskietki, kary CF via Czytnik na PCIMCIA ( POLECAM ). JA osobiście używam dyskietek ZIP. Koszt dwóch stacji to około 30 pln dyskietki tez da się dostać. Jest to szybki i w miarę wygodny sposób ( przynajmniej dla mnie). Kiedyś używałem Kart CF ale Amigę mam w wieży i nie chce mi się za każdym razem nurkować ale ten sposób też jest bardzo dobry. Zasadniczo kablem ser tez można choć to bardzo wolne rozwiązanie ( jedna dyskietka ADF kupuje się około 45 sekund ) no ale skuteczne. Na pewno lepsze niż wachlowanie dyskietkami. Jednak jak będziesz chciał przerzucić z 40 mega to się będziesz musiał uzbroić w cierpliwość.


Jak masz w amidze dysk twardy albo jeśli planujesz mieć to kup po prostu kartę sieciową. Koszt różny od około 10 pln do 100 pln. Na Amidze z fastem osiągniesz około 100-150kb/s szybkości. Może to nie oszałamia ale wystarczy. ( kabel szeregowy to transfer około 4kb/s)


Benedykt Dziubałtowski

[#28] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Benedykt Dziubałtowski, post #27

to spróbuje z czytnikiem CF. A czy ten czytnik będzie działał także na PC? Mój laptop ma slot na PCMCIA. Zastanawiam się, czy tak będę mógł przerzucić wizerunki dyskietek.
[#29] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Harry101, post #28

Ja używałem w PC zwykłego czytnika kart na USB. Do amigi wpinałem kartę CF poprzez złącze PCIMCIA. Ważne aby czytnik Pcimcia był 16 bit. Na PPA jest artykuł o tym poczytaj.





Benedykt Dziubałtowski

[#30] Re: amiga 1200 - nie bootuje

@Benedykt Dziubałtowski, post #29

dzięki wszystkim za wskazówki :) Wszystko udało się zrobić :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem