kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 i zasilacz AT
Rozbebeszyłem dzisiaj starego kompa na płycie AT i wyjąłem z niego 200W zasilacz.
Ma takie parametry

http://img535.imageshack.us/img535/7600/20110715129.jpg

Moje pytanie brzmi czy nadawał by się do amigi bo teoretycznie dałoby się go wcisnąć do obudowy amigowego zasilacza i jeżeli przylutowałbym wszystkie kable tak jak powinny być to czy amiga działała by stabilnie?

[#2] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Thergal, post #1

Generalnie tak, ale... czy na pewno chcesz podłączać swoją Amigę do takiego złomu? Wiesz jak to jest z zasilaczami, czasem jak się zepsuje to padają też podłączone do niego elementy.

Znacznie pewniej zrobić/kupić adapter do nowego zasilacza ATX*.

http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/amiga_hacks/Amiga_Power_supplies/body_amiga_power_supplies.html#ATXAdaptor

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=942

* Zakładając, że nowy zasilacz ATX nie wymagałby większego obciążenia na linii 3.3V, którego Amiga nie generuje. Ja mam jakiś nowy zasilacz ze średniej półki "PANGU Game King" i jest OK.



Ostatnia modyfikacja: 15.07.2011 19:25:05
[#3] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Thergal, post #1

W zupełności taki zasilacz pociągnie Amigę z dodatkami.

Jakbys miał problem z kabelkami link do podłaczenia poniżej:
http://leszczamiga.ppa.pl/elektronika/wtyk_ami.gif

[#4] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@LeszczAmiga, post #3

Witam, też ostatnio podłączyłem stary zasilacz AT do 1200 wcześniej był mało używany kupiłem go nowy na giełdzie luzem. Po podłączeniu okazało się, że dźwięk z "Pauli" charczy nie nadawał się do pracy. Obecnie działam na zasilaczu z A500 "ciężki" jest OK.

[#5] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@cim, post #4

Zapewnie nie podłączyłeś napięcia minus 12 V albo to napięcie było niewłaściwe.
[#6] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Thergal, post #1

Od kilku lat używam zasilacza z " klona " - Starego dobrego IBM-a 150W. Nie radziłym jednak podłączać jakiegoś Chińskiego badziewia !

[#7] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@pietro, post #6

Kiedyś jak miałem A600 z 3.5calowym dyskiem ,miałem przerobiony w "Stodole" jak jeszcze ten serwis się tam znajdował.Zasilacz od peceta tylko jakiś lepszy , bo te tanie podobno oprócz prądu generowały jakieś zakłócenia.
Amiga śmigała jak trzeba, teraz mam też zasilacz od pece i wszystko jest oki doki. :D

[#8] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Thergal, post #1

Jeśli to zasilacz AT to nawet badziewny ale jest baaardzo żywotny. Też używam do A1200 AT 200W firmy chinagarage. Raczej bym się obawiał zasilaczy ATX szczególnie tych tańszych.

[#9] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Krzycho_sun_mac, post #8

Thergal jakbyś miał problemy z lutowaniem ze schematu lub poprostu nie chcesz się w to babrać to posiadam jeden zbędny kabelek pochodzący z obudowy E/box identyczny jak na schemacie. Wówczas bezproblemowo podepniesz sobie zasilacz AT do Amisi.

[#10] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@cim, post #4

tak jak wyżej napisano sprawdź sobie miernikiem napięcie na niebieskim przewodzie w zależności od zasilacza może tam być nawet poniżej -10V...

@Thergal nie podłączaj tego ;)
Może one są żywotne, ale to zależy jak był eksploatowany... jeśli był przegrzewany to można się po nim wszystkiego spodziewać, zaglądnij przynajmniej do środka i zobacz w jakim stanie są nieliczne tam elektrolity.



Ostatnia modyfikacja: 28.07.2011 21:15:03
[#11] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Thergal, post #1

Hehe, też tak kiedyś myślałem. Faktem jednak jest, że i zasilacze były kiedyś porządniej robione, a i komputery wymagały znacznie mniej mocy. Ile taki 486 mógł wciągnąć? 20W? 30? Z tych 200W pewnie połowa leżała odłogiem. Dla świętego spokoju można wymienić elektrolity. Przy okazji polecam przylutować kabel z wtyczką do Amigi wewnątrz zasilacza. Wylutować kable z zasilaniem płyty głównej i w to miejsce przylutować odpowiednie żyły kabla amigowego. Raz że estetyczniej, dwa że nie będzie się to rozłazić. Szkoda że pociąłem blachę w swoim zasilaczy (nie mieścił się w desktopie Compaqa), ale jutro mogę zrobić fotki jak to wygląda. Mnie się udało zdobyć zasilacz bez włącznika na kablu, tylko na obudowie. Wniosek z tego że zasiłka pamięta pewnie czasy 386 jeszcze. Działa bez zarzutu. Można też przerobić zasilacz ATX, ale nie będzie to zbyt pięknie wyglądało.

@Strim błagam nie polecaj nikomu pakować wyrobów zasilaczopodobnych do Ami. Wiem że Ami bierze ułamek tego co pc, ale spać spokojnie nie możesz. Jeżeli już musi być nowy to jakiś używany Fortron z allegro, ale nigdy wynalazków. Na nie jednym forum sprzętowym jest czarna lista zasilaczy. Poprzeglądaj, może znajdziesz i swój.

[#12] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Red_Bullet, post #11

nie polecaj nikomu pakować wyrobów zasilaczopodobnych do Ami


Heh, nie polecam tego nikomu. Ale nie polecam też podłączania losowego starego zasilacza AT... Mój nowy chinol ATX został sprawdzony oscyloskopem przed podłączeniem do A1200T i dostarcza przyzwoite napięcia. Lepsze niż zasilacz AT, który znajdował się tam wcześniej...

[#13] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Red_Bullet, post #11

widziałem jednego używanego Fortrona z allegro, był naprawiony po zalaniu prawdopodobnie i ogólnie słabo to wyglądało, ale działał ;)
To prawda, że są gówniane zasilacze na świecie, na marnych podzespołach, źle zaprojektowane i etc. ale to przede wszystkim ludzie zabijają te urządzenia, jest na to kilka skutecznych sposobów ;)
Kilka dni temu odpaliłem długo nie używany zasilacz marki EMITER 200W bardzo ładnie wyglądający ogólnie na zewnątrz jak i w środku i po paru minutach pracy polistyrenowy kondensator eksplodował na moich oczach, ale specjalnie nic się nie stało, bo działa nadal ;)
ten tutaj cooler master naprzykład przepalił radiatorem izolacje na czujniku temperatury, który na nim siedzi i zrobił sobie zwarcie na +12V, mam też jakieś Chieftec-ki i Enermax-y z różnymi uszkodzeniami, także obawiam się, że wszystko się psuje ;)
Jeśli można uniknąć pakowania sobie jakiegoś Codegena czy starego AT-ka to lepiej tak zrobić, chyba, że się jest pewnym, że ten zasilacz jest w dobrym stanie to tak imho :)
walczyłem z przeróbką zasilania ostatnio i akurat taki mam zasilacz wolny, zapas nie przeszkadza ;)

[#14] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Kilos, post #13

No to widać mój zasilacz AT (z połowy lat 90-tych) to jakiś ewenement. Napięcia trzyma, nie dropi przy starcie i nie sieje. Znakiem tego był dobrze zrobiony i nie przechodzony. Zasilacz ATX też można podłączyć, jaki problem, z tym że słabo wygląda ta plątanina kabli. Mnie przeszkadzały latające molexy w AT i przeniosłem Ami do desktopa od pc - a jakimś wielkim estetą nie jestem. Ja tam wolę AT po wymianie kondensatorów - czystsza i bardziej "elegancka" przeróbka. Zawsze włącznik można wrzucić do obudowy. W ATX tak łatwo nie ma.

Co do zasilaczy to pakujcie sobie co tam chcecie, potem będzie tylko płacz :)

@Kilos te zasilacze które podałeś (CM, Chieftec i Enermax) to nie są aż takie straszne zasilacze. Trzeba patrzeć co się kupuje, bo te firmy zaliczyły kilka wpadek. Wychodziły serie tak beznadziejnych zasilaczy że aż zęby bolały.Do tej listy dopisałbym też firmą Tagana. Co do Fortronów, to ja kupuje od gościa z Wrocławia na allegro. Za jednostkę 400W (albo 450) kasował mnie po 70 zeta. Na 12 kupionych u niego zasilaczy jeden miał zimne luty (czy inne cholerstwo). Godzina z lutownicą i działa. Nawet gwarancję jakąś dostałem. Wszystkie chodzą już dwa lata. Za połowę ceny sklepowej, nie mogę narzekać.

[#15] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Red_Bullet, post #14

Ja mam Seasonica AT 150W, wymienione elektrolity.

[#16] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Nightmare777, post #15

Już sobie przypomniałem. Mój zasilacz AT ma 200W i zoostał wypruty z obudowy optimusa. Chodzi już 3 rok bez żadnych problemów. Po przeprowadzce do desktopa obciąłem mu obudowę - tylko sanki do montażu PCB zostawiłem. Ma teraz chłodzenie pasywne, dzięki temu jedyne co słychać w Ami to dysk i wiatraczek na procesorze.

Parę postów wyżej była mowa o zasilaczu od A500. Niestety fabryczny zasilacz (nawet ciężki) nie dawał rady już przy konfiguracji Ami+8MB fast+HDD+CD. Podłączenie zamiast CD drugiego HDD skutecznie wyłączało zasilacz z walki. Przy Blizzardzie 1230 nawet bym nie próbował podpinać zwykłego zasilacza.

[#17] Re: Amiga 1200 i zasilacz AT

@Red_Bullet, post #16

Zasilacz C= "ciężki" jest mniej wydajny od "lekkiego". Mi starcza do normalnej pracy apolla 1240/40 z fast ata i karta sieciowa(i wbudowany fdd). Chociaż myślę że głównie dlatego że nie mam tradycyjnego hdd tylko kartę CF.
Na drugiej a1200 chodzi z hdd 2,5 i elboxem 1230/42 też bez problemów (no ale jak ktoś ładuje stary dysk 3,5, dodatkowo do tego cd-rom to w sumie się nie dziwię że prądu nie starcza).

Pozdr.



Ostatnia modyfikacja: 01.08.2011 11:44:23
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem