kategoria: A1200
[#1] A1200 Apollo 060 nie odpala.
Witam
Skladam od niedawna a1200 w towerce infinitiva.
Blizzard 030 w tej towerce dziala spoko ale Apollo 060 po wlozeniu nie daje zadnego efektu.
Tzn jak poruszam kartą to raz na 20 odpalen uruchomi sie ale po on/off znowu sie nie odpala...
Karta 060 dziala w desktopowej a1200 bez problemu.

Probowalem poodlaczac pamieć, hd ale nic to nie daje.

Jakieś pomysly co sie może dziać.

[#2] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@carrion, post #1

Może w pionie coś nie styka na złączu? Spróbuj z igiełką i powoli ciut powyginać styki w apollaku.

[#3] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@carrion, post #1

Ja miałem taki problem zaraz po zakupie swojej karty. Jak ją wcisnąłem mocno, do końca złącza (tak po chłopsku !) to miałem czarny ekran. Lekko kartę cofłem spowrotem, około 1 mm i od razu odpaliło. Chodzi tak to dziś bez problemu. Może pomogłem... OK

[#4] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Wojox, post #3

witam jeszcze raz...
dalej z tym walczę i musze przyznać że skończyły mi się pomysły.
zrobiłem kilka testów wyglądających tak że po włożeniu karty z 060 do towerki wogule jej nie ruszałem i nie dociskałem... to co robiłem to on/off i on/off i tak kilka razy... za którymś tam razem zaskoczy i się boot'uje. czasami zaskoczy za 2 razem, czasami za 10 razem...
dla przypomnienia ta sama karta w innej amidze (desktop) działa OK a w tej tawerce karta blizzard z 030 działa zawsze za pierwszym razem.

nie mam pojęcia co to jest, ale proszę o podpowiedź:
- czy to może być coś z zasilaniem?
- czy to kwestia że w tower'ce jest kick 3.1 a w desktopie 3.0?

[#5] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@carrion, post #4

1. Jaka wersja płyty głównej jest w tower a jak w desktopie?
2. Jak zasilasz tą płytę główną? Przez złącze zasilania?
3. Masz jakiś busboard w tej amidze?
4. Jaki masz zasilacz?

To raczej nie kwestia kicka.

P.S. Czy widziałeś moje pytanie w tym wątku: http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&t=94339#reply_9451 ?



Ostatnia modyfikacja: 02.10.2011 22:08:29
[#6] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@carrion, post #4

1. Wepnij dodatkowe zasilanie z zasilacza do złącza zasilania stacji dysków na płycie amigi. U mnie bardzo pomaga.

2. Jeśli czujesz się na siłach, podnieś układ MACH131 z podstawki, wyczyść styki. U mnie podstawka wyrobiła się w taki sposób, że musiałem dodatkowo podłożyć złożony kawałek papieru pomiędzy dno podstawki a MACH-a tak, żeby MACH był uniesiony o 0.5mm do góry w podstawce.

UWAGA! Z MACH-em ostrożniej niż z jajkiem! Jeśli nie czujesz się na siłach, nie kombinuj. Wyślij do stachu100 albo do mnie.

[#7] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@altcomputing, post #6

Czytajcie posty dokładnie

"Karta 060 dziala w desktopowej a1200 bez problemu."

trudno aby to była wina układu Mach131.

i tak sobie nie chciał działać w pionie,ale sprytny ten mach.

[#8] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@damianx, post #7

O kolego zdziwiłbyś się do czego niekontaktująca podstawka pod MACH-em jest zdolna.
Zsuważ, że w desktopie karta jest zawsze lekko wygięta (grawitacja) a towerce stoi pionowo i się nie wygina.
Ale faktycznie to nie musi być wina podstawki.
Rozumiem że masz czarny ekran czyli Amiga wcale nie wstaje, czyli kwestie bibliotek odpadają.

Polecam:
1) mimo wszystko wyjąć i przeczyścić MACH-y oraz wyjąć i włożyć oscylator
2) zasianie +5V do złącza stacji dyskietek
3) przemyć złącze krawędziowe na A1200 i Apollo IPA ew. spirytusem 95%
4) dogiąć piny w złączu Apollo
5) spróbować innym zasilaczem ATX, najlepiej dziesięcioletnim (to nie żart)
6) zrobić "timing fix" na A1200
7) wymiana kondensatorów elektrolitycznych na A1200
[#9] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@damianx, post #7

Może grawitacja mu nie służy w pionie -" temu machu" ;).

A poważnie, to mi wygląda na problem z kontaktem na złączu Amiga-Turbo.

[wyróżniony] [#10] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Tomski, post #9

Ja stawiam na zasilacz.
[#11] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@stachu100, post #10

Jak zasilacz to chyba zawsze może użyć tego samego zasilacza co w desktopie(bez podłączania HDD i flopka)? Aby mniej obciążać oryginalny zasilacz. Chyba, że nie wydoli nawet z samym turbem?



Ostatnia modyfikacja: 03.10.2011 10:13:57
[#12] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@carrion, post #1

OK.... no to płytę z desktopu przełóż do towerki i zobacz co będzie. Skoro działała z A-1260 w desktopie, to w towerce też powinna. No chyba że coś nie tak z zasilaczem...

BTW - reszta Elysium też przesiada się na Ami ? :P

[#13] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@konrad_0x42, post #12

@all
na razie popróbuje zrobić to co piszecie powyżej - choć nie wszystko kumam ;)
i nie wszystko odważę się zrobić
mam w zapasie jeszcze jedną obudowę tower infinitiva więc pokombinuję.
zwykły zasilacz wydala z turbo co potwierdza moja a1200 desktop.
zresztą i w jednej i w drugiej amidze (tower i desktop) mam tylko kartę turbo i kartę CF - narazie bez fanaberii typu mediator...
ide walczyć...

@konrad_0x42
niestety nie ;) nie przesiadają się - ledwo co przekonałem co niektórych żeby znowu na c64 kodowali... ale ja mam w planach jakąś grafikę na AGA'tę jak już Amigi postawię na nogi.

[#14] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@carrion, post #13

Masz infinitiv więc wyczyść interfejs zasilania - lub LEPIEJ wywal go zupełnie. To źródło Twoich problemów.

[#15] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@11MASTEr, post #14

sprawa się rozwiązała gdy zacząłem się bawić moim medkiem... (walka opisana w innym wątku).

po włożeniu medka okazało się że A1200T w ogule nie wstaje więc zmieniłem zailacz, który jak się okazało miał tylko 100W. BTW pytanie jaki jest sens montowania takiego słabego zaislacza w towerce infinitiva?
po włożeniu zasilacza AT 200W (za 10PLN - dzięki ci allegro) amiga z medkiem i kartą 060 80MHz by Stachu wstaje za każdym razem.

jak się okazuje Stachu100 dobrze obstawiał - skubany - szacun!

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 22:37:05 przez carrion
[#16] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@carrion, post #15

facet ile ja sie nawalczylem z zasilaniem w A4000D to szok najlepszym wyborem okazal sie stary ponad 10 letni zasilacz ACBEL IBM z starego IBMa
na dwoch nowych (wypasach) z silna linia 5v i 12v :) amiga nie funkcjonowala tak jak bym sobie tego zyczyl ! dopiero na starym ATX dziala wszystko znakomicie

A ZAZNACZE ZE MA TYLKO 150WAT gdzie Corsair430WATT cena prawie 200zl z komputronika
nie potrafil dobrze napedzic Amigi na lini 5v

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 15:19:06 przez Blendor
[#17] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Blendor, post #16

Miałem to samo,teraz też mam podobnie wiekowego ATX DELTA Electonic 230W i Ami fruwa,a dwa "potwory" 350 i 500W leża odłogiem.Jednego się już pozbyłem.Napięcie 5V ani drgnie,choć mam tego trochę nawtykane.:)
[#18] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Grisza, post #17

Mam obecnie na stole 2 zasilacze: ModeCom MC-350ATX 2.0 PFC oraz Amacrox AX500A. Nietrudno się domyślić, pierwszy ma 350W a drugi 500W.

Oba przestały działać, zostały u klientów wymienione na nowe. ModeCom ma około 4.5 roku, Amacrox ma 3 lata z groszem.

Po rozkręceniu okazało się że są niemal identyczne (te same płytki PCB i układ wszystkich komponentów) - oba zostały wyprodukowane przez Fortrona, nie powinny więc należeć do najgorszych.

W obu padły po dwa kondensatory, w tych samych miejscach.

Nie porównywałem parametrów poszczególnych układów, nie chciało mi się.

Co ciekawe, Modecom 350W ma większy prąd (18 i 16A) na dwóch liniach +12v niż Amacrox (15 i 16A). Amacrox z kolei deklaruje znacznie wyższy prąd na liniach 3.3V i 5V.

Po wymianie kondesatorów działają jak nowe.

Kolejnym ciekawym odkryciem jest poziom napięć w obu zasilaczach.

Testowo podpiąłem je pod jakąś tam płytę z blaszaka. Monitor napięć w BIOSie pokazuje w przypadku ModeComa nieco ponad 12v, 5.10V i 3.35V na odpowiadających liniach. Amacrox Ma 11.85v, 5.02V i 3.32v.

Ciekawe, co?

P.S. postaram się znaleźć czas na wsadzenie ModeComa do Amigi i przetestowanie. Rezultaty opublikuję w tym wątku. Nie obiecuję kiedy bo na dniach prawdopodobnie czeka mnie przeprowadzka.


Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 02:25:16 przez altcomputing

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 02:26:17 przez altcomputing
[#19] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@altcomputing, post #18

nie patrz na monitor napiec w biosie tylko wez miernik w rece jak masz i pomierz na molexie przy obciazeniu jakie napiecie jest 5v a jakie 12v
bedziesz mial jak byk czy te zasilacze sa cos warte czy nie
[#20] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Blendor, post #19

Fakt,ja robiłem pomiary na pełnym medku,trzy dyski cd,dvd i puszczanie dem i tasowanie plytam w miedzyczasie miernik i pomiary.
[#21] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Grisza, post #20

prawidlowo , ja juz tak przetestowalem super mega wypasiony hiper cacy drogi prawie 2 setki "CORSAIR CX430" z starym ACBELEM z ibma ktory polozyl corsaira na lopatki pisalem juz tu nieraz
acbel trzyma napiecia bez zajakniecia , 150wat corsair plywal delikatusnie ale plywal

wlasnie zakupilem na allegro staruskiego acbela ibm za 30 zl
bede mial w zapasie do amigi 4k

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 19:11:28 przez Blendor
[#22] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Blendor, post #21

Polecam Ci tez DELTA Electronic,u mnie znokautowal dwa MODECOMY 350 i 500 W,trzyma 5V super.
[#23] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Grisza, post #22

jaki model?
[#24] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Blendor, post #23

Kurcze nie mam tego w glowie,a jestem w robocie.Moge podeslac Ci fotki od srodka i tabliczki znamionowej.
[#25] Re: A1200 Apollo 060 nie odpala.

@Grisza, post #24

spokojnie podasz jak wrocisz z pracy dzieki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem