[#1] OS4: port na Maca Mini?
[#2] Re: OS4: port na Maca Mini?

@DanAdam, post #1

i ?

[#3] Re: OS4: port na Maca Mini?

@Drako^lM, post #2

i na obecna chwile ..nic polki sprawa w sadzie ,oprocz tego w dokumentach o ktorych mowa bylo cos o laptopo smartphonie opartym na g4 (nie arctic) oraz plycie z procem g5 ..zainteresowaniem os4 disneya,motoroli i noki a takze o 2milionach czegos(prawdopodobnie $) dla hyperionu ;)


ale na obecna chwile to plankton i nic nie wiadomo ,wiadomo za to ze rozchodzi sie o kase ..i tyle
[#4] Re: OS4: port na Maca Mini?

@DanAdam, post #1

STARE (post 82)
[#5] Re: OS4: port na Maca Mini?

@DanAdam, post #1

Wiem że to stary temat i pewnie zaraz będę zbesztany za to co napisze.
Myśle że nowy os powinien być przeportowany także na inną platforme może to być mac albo i blaszak. Ze sprzętem nowym amigowym każdy wie jak jest, tylko plany i zapowiedzi a i tak mało co ujrzy światło dzienne.
Zarówno Amiga od strony sprzętowej jak i programowej (workbench) ma dusze więc skoro ze sprzetem nowym jest problem to chociaż workbencha niech będzie ogólniej dostępny.

BTW
Chociaż wtedy nikt nie narzuci ogromnych cen na sprzęt.

[#6] Re: OS4: port na Maca Mini?

@qwerdt, post #5

ambient jest ogólnie dostępny no i .....

[#7] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #5

Zieeew...

Tak, ami-systemy na x86. Świetny pomysł. Jest już takie coś - nazywa się AROS. Zdobył olbrzymią (i wciąż rosnącą) popularność zarówno wśród amigowców, jak i w świecie PC. Te tłumy ludzi szczególnie oczarowała jego "dusza".

Powiedz mi jeszcze w jaki sposób "duszę" strony sprzętowej przeniesiesz na PC-składaka, albo PC-nieskładaka (maka)? O ile współczesne Amigi w ogóle ową duszę posiadają, co jest dla wielu wątpliwe (no, w sumie feeling klasycznego hardware'u na PC możesz sobie poudawać za pomocą WinUAE).
[#8] Re: OS4: port na...

@recedent, post #7

nie o to chodzi,raczej to kwestia braku softu
gdyby takie os4 lub mosa zrobic to bylaby niezla gratka.

[#9] Re: OS4: port na...

@recedent, post #7

Dlatego napisałem aby chociaż worbench przenieść.
Czytając forum i wszelkie posty to jaka nowa amiga by się nie ukazała to i tak nikomu się nie spodoba. Nie zauważyłem zachwytu ani nad AmigaOne ani nad pegasosem. Więc dogodzić każdemu jest ciężko.
Żaden nowy model Amigi nie będzie taki jak klasyk, a robienie wszystkiego na pająka w Amidze 1200 wiecznie robić nie będzie można.
Niestety wiecznie klasycznej amigi używać niebędziemy więc jakieś rozwiązanie musi być.
Przez pięć lat niewiele się zmieniło, nowy OS się nie ukazał w finalnej wersji, ze sprzętem też ciekawie nie jest, więc nie dziw mi się że wpadłem na taki pomysł.
Amiga to nie tylko sprzęt ale w głównej mierze system, trzeba jakoś się rozwijać a Amigowy OS uwielbiam, aros ani nic z tych rzeczy mnie nie interesuje, to samo z mosem.

[#10] Re: OS4: port na...

@AmiChris, post #8

Ale, gdyby zrobić takiego OS4 na PC - to byłoby tak samo jak na AROSie - programy też trzeba by kompilować na nową platformę.
[#11] Re: OS4: port na...

@AmiChris, post #8

Gratka? Dla kogo? Na x86 jest już legion nie mniej niszowych systemów operacyjnych (i owszem, przeważnie lepiej oprogramowanych). Skorzystało by na takim ruchu nieliczne grono użytkowników OS4/MOS, którzy mogli by się przesiąść na tańsze i szybsze maszyny ze "sklepu za rogiem".
[#12] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #9

Piszesz: Amigowy OS uwielbiam, aros ani nic z tych rzeczy mnie nie interesuje, to samo z mosem

Ale cóż jest takiego oryginalnego w AmigaOS, czego nie ma w dwóch wymienionych przez Ciebie jako "be"? ReAction? Widziałeś kiedyś MorphOSa w działaniu? (o AROSie nie piszę, bo sam widziałem go tylko na screenshotach). W OS 4 nie ma już chyba ani linijki kodu któregokolwiek z "klasycznych" systemów pod 68k...

[#13] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #9

qwerdt napisał(a):

> Amiga to nie tylko sprzęt ale w głównej mierze system, trzeba
> jakoś się rozwijać a Amigowy OS uwielbiam, aros ani nic z tych
> rzeczy mnie nie interesuje, to samo z mosem.
Ciekawe - bo ja jakoś nie zauważyłem różnicy pisząc napierw pod AmigaOS3.x a teraz pod MOS-a. Czego się po kompilowaniu dla OS4 powiedzieć nie da...

[#14] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #9

aros ani nic z tych rzeczy mnie nie interesuje, to samo z mosem.


Widzisz. Ja uzywam MOSa na swojej Classic Amidze, A1200. To nie jest nawet "filing", to jest po porostu AmigaOS pod inna nazwa.
Szkoda ze nie dane bylo mi poznac AmigaOS4 (tak jak poznalem MOSa), i pewnie jeszcze dluuuugo lub wcale nie bedzie.

Szkoda tez ze historia potoczyla sie tak, ze MOS musial zmienic nazwe z AmigaOS4 na MOS.

Co doprowadzilo do schizmy - mamy dwa amigowe systemy. Jeden bez nazwy, drugi bez (chyba) przyszlosci (ciagle problemy z "ANIC")

I badz tu czlowieku madry :(
[#15] Re: OS4: port na...

@recedent, post #12

"W OS 4 nie ma już chyba ani linijki kodu któregokolwiek z "klasycznych" systemów pod 68k..."

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Z miejsca jestem ci w stanie podac setki (tysiace) linijek kodu ktory nie zostal napisany przez zespol tworzacy os4. Workbench i konsola wystarcza, czy mam wymianiac dalej?

[#16] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #9

> aby chociaż worbench przenieść.

wb jest tylko desktopem jak magellan, scalos czy ambient.



> nowy OS się nie ukazał w finalnej wersji.

www.pcworld.pl/news/104392.html

> Amigowy OS uwielbiam

a kiedy ostanio odpaliles na czyms jakis "Amigowy OS"



Ostatnia modyfikacja: 14.07.07 02:46
[#17] Re: OS4: port na...

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #16

> a kiedy ostanio odpaliles na czyms jakis "Amigowy OS"
na A1200 którą mam od 9 lat, OS 3.9 z Magellanem II
a kiedy cały czas lubie sobie pogrzebać, niestety nie mam PPC ani GFX więc wszystkiego nie jestem w stanie zrobić na niej.
A czemu nie mam, bo ceny są kosmiczne i nie mam w tej chwili kwoty aby dopalić ją o PPC GFX i Lan.

Domyślałem się że z wami nie da się dogadać w tej sprawie bo sami nie wiecie czego chcecie.
Nowe amigi wam nie pasują (to jakie mają być?)
Nowy OS też wam nie pasi ani MOS ani OS4 (no niektórzy są zwolennikami MOSa).

[#18] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #17

komu co nie pasi?
Mnie pasi wszystko. :P

[#19] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #17

sieciówka na pcimci do a1200 to koszt okolo 20 zł, jesli dla Ciebie jest to kosmiczna kwota to jaki jest sens dalszej dyskusji

[#20] Re: OS4: port na...

@MinisterQ, post #18

Pasi wszystko, o ile tylko mozna to wlozyc do pewnej czesci ciala?

[#21] Re: OS4: port na...

@rzookol, post #19

A może wole na PCI

[#22] Re: OS4: port na...

@marcik, post #20

Pozamieniałeś się z kaczusiem na mózgi? ;)

[#23] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #17

jak nie mialem GFX i PPC i Lana to tez wszystko robilem na A1200 i do tej pory robie, bo innego kompa w domu (nie liczac CD32) nie mam. BVisionPPC mam dopiero od xx-09-2005 roku, a neta do konca 2003 roku mialem tylko przez zwykly modem. no widzisz masz peceta to zainstaluj Amithlona lub UAE i juz masz AOS z WB na x86 :)

[#24] Re: OS4: port na...

@MinisterQ, post #22

Mam to traktowac jako komplement?

[#25] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #21

złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy

przyszedleś tu grymasić ?

[#26] Re: OS4: port na...

@marcik, post #24

O Jezus Marria (!), jeśli chcesz, i jeśli to w ogóle możliwe, to proszę bardzo, jak najbardziej!

[#27] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #21

No wlasnie nie rozumie tej nadopiekunczosci niektorych zmartwionych tym czy AOS4 napisany na Maka lub x86 bedzie tym, ktorzy za niego zaplaca pasowal. Jak dla mnie nowy system Amigi moze byc napisany na rozne platformy mnie to nie przeszkadza a wam? Jesli sprzet Maka mi nie siedzi to coz - nie moja sprawa. Ktos chce dac za sprzet 4000zl OK ktos kupi starszego Maka za 500 tez OK, ktos zainstaluje go na PC i jakis problem widzicie? Jedynymi powaznie niezadowolonymi i czujacymi sie zagrozonym moga byc obecni producenci amigowego sprzetu i tych rozumie, chociaz nie popieram.

[#28] Re: OS4: port na...

@qwerdt, post #17

Nowy OS też wam nie pasi

Tzn. ktory, jaki?



ani MOS

Pasi mi. Amigowcy (w tym takze koledzy z PPA), wykonali kawal dobrej roboty.



ani OS4

Nic nie moge na ten temat powiedziec. Jedynie klne i narzekam, dlaczego nie moge go uzywac na swojej A1200. I Narzekam. Ale prosze mnie nie prowokowac, bo to juz nie jest smieszne, tylko tragiczne. Wole poczytac mitologie (kolejny raz), niz czytac legendy o... :(


(no niektórzy są zwolennikami MOSa)

Nie zapominaj, ze caly czas Amigowcami. AMIGOWCAMI, ktorych "ANIC" chciala oszukac. Nie dali sie. Ot co.

PS. I pamietaj, ze nie jest to pisane w trybie antyOS4 :)

[#29] Re: OS4: port na Maca Mini?

@DanAdam, post #1

Na YouTube zamieszczono filmik przedstawiający proces uruchomienia OS4 pod MacMini. Na portalu AmigaWorld toczy się dyskusja na ten temat. Początkowo uznano to za oszustwo, lecz wypowiedź (post 183) autora (Andrea Vallinotto) komponentów umożliwiających uruchomienie OS4 na MacMini rozwiewa chyba wątpliwości. Pozostaje jednak kwestia tego, że pliki te zostały wykradzione i ich posiadanie oraz dystrybucja jest nielegalna.

[#30] Re: OS4: port na Maca Mini?

@mailman, post #29

Albo celowe zagranie ....

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem