kategoria: Amiga Classic
[#1] AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci
Witam,

Chciaîbym podzielię sië informacjâ űe po dîuűszej przerwie publikujë kolejnâ czëôë, serii artykuîów o systemie
AmigaOS4.0 dla Amigi klasycznej. W czëôci czwartej, krótko opisujë jak skonfigurowaë sieë. Artykuî podparty print screenami, gîównie adresowany do uűytkowników bardzo poczâtkujâcych.

Artykuî dostëpny tutaj.



Ostatnia modyfikacja: 01.01.2011 23:43:27



Ostatnia modyfikacja: 01.01.2011 23:44:46



Ostatnia modyfikacja: 01.01.2011 23:45:22
[#2] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@pekdar, post #1

Czy mógłby mi ktoś doradzić co mogę jeszcze zmienić w ustawieniach internetowych bo dalej nie mam połączenia z internetem na komputerze Sam440ep-flex.

Na 1 zdjęciu zamieszczam podstawową konfigurację sieci (oglądać od lewej do prawej). Jak widać kreator połączeń internetowych pomyślnie wykrył 2 karty sieciowe, które są zintegrowane na płycie głównej komputera Sam440ep-flex oraz nową kartę sieciową RTL 8139.
Przy wyborze jakiejkolwiek karty sieciowej z włączoną konfiguracją dynamiczną nie uzyskuję połączenia z internetem dodatkowo otwiera się okno Dialera zamiast okna Internet.

Na 2 zdjęciu (oglądać od lewej do prawej) po ustawieniu podstawowej konfiguracji w kreatorze otwieram Program Internet znajdujący się w katalogu Prefs. Na pierwszy rzut oka widać, że program Internet nie wykrył typu urządzenia dopiero po wejściu do "Zmień właściwiści interfejsu sieciowego" i wyborze opcji "użyj" zostaje rozpoznany prawidłowo rodzaj połączenia i zamiast Typ nieznany pojawia się Ethernet. Oczywiście po uruchomieniu ponownie stosu TCP/IP dalej nie mam połączenia z internetem.

Na 3 zdjęciu (oglądając dwa pierwsze zdjęcia w pionie) można zauważyć że pomimo wpisania domyślnego adresu bramy (z włączoną konfiguracją dynamiczną) poniżej w oknie shella jest napisane "Adres bramy domyślnej nieskonfigurowano".

Kolejne zdjęcia przedstawiają ustawienia z użyciem statycznego adresu IP. Interfejs sieciowy został pomyślnie skonfigurowany. W shellu komenda shownetstatus ładnie pokazuje adres IP, bramę domyślną itd. komenda ping też widać, że działa prawidłowo wszystko fajnie tylko dalej nie mam połączenia z internetem.

Czy ma ktoś jakiś pomysł co mogę jeszcze ustawić czy popróbować?
Dodam, że po przełożeniu kabla z Sam440ep-flex do laptopa po sekundzie mam już dostęp do internetu na PC.
Zasilacz w Sam440ep-flex jest 400W testowałem też na innym 350W.
Na 2 zintegrowanych kartach sieciowych oraz na karcie PCI RTL 8139D nie mam połączenia z internetem.
Dodam, że łączę sie przez router który nadaje statyczny adres IP.

[#3] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #2

Ja mam na swojej 440ep ustawiony adres statyczny. Z niektórymi serwerami DHCP faktycznie były problemy. Ze względu na wersję swojej płyty walczyłem tylko z konfiguracją wbudowanych interfejsów sieciowych. Z pewnością działa pierwszy (nr 0) z prawej strony patrząc od przodu płyty. Jak chcesz to podeślę Ci screeny z mojej konfiguracji.
[#4] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@alekc, post #3

Jak to, przeciez mowiono ze takie problemy nie wystepowaly. Pewnie sie nie znacie bo na pewnym wiadomym,czerwonym portalu powiedziano, ze :

1) wszystko dziala super
2) jak jest zle to patrz pkt 1



[#5] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #2

1. Czy mozesz pingnac statyczny adres Sam z jakiegos Win w tej samej sieci?
2. Czy mozesz pingnac adres 212.77.100.101?
3. Czy mozesz pozyczyc od kogos inny router dla testow?



Ostatnia modyfikacja: 02.01.2011 22:53:31
[#6] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #2

Czy czasem w Twojej sieci LAN nie ma autoryzacji kart sieciowych po MAC adresie?

[#7] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #2

Cześć

A jakie masz ustawione serwery DNS ?
Na zrzutach z ekranu serwer DNS masz ustawiony na 127.0.0.1 ale wg mnie to nie jest właściwy numer na właściwym miejscu.

[#8] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@RAL, post #7

To na pewno nie jest właściwy serwer DNS ;) ale w przypadku użycia adresów IP dla polecenia ping nadal wszystko powinno działać.
[#9] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@pekdar, post #1

Czy moglby mi ktos wyslac na maila swoje ustawienia sieci lub chociaz graby ustawien.
Bylbym bardzo wdzieczny bo od 3 miesiecy mam z tym problem.

[#10] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #2

Moim skromnym zdaniem najbliżej jesteś na trzecim obrazku. Dynamiczne przyznawanie adresu chyba nie działa z Twoim routerem. Sprawdź czy w tej konfiguracji możesz pingować na taki adres 212.77.100.101 jeżeli tak to masz połączenie z netem (komenda ping służy do wykrywania połączenia, tak w skrócie) następnie spróbuj wpisać ping wp.pl jeżeli teraz nie będzie pingować to masz złe DNS powinieneś wpisać serwer DNS Twojego dostawcy ale na początek powinien wystarczyć np taki 194.204.159.1 serwery DNS wpisujem w Internet Rozpoznawanie nazw.
[#11] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #9

Moje ustawienia już poszły do Ciebie. Zmień w pliku nazwę sterownika i mac adres. Zapisz i sprawdź.

[#12] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@TomK, post #10

adresy DNS twojego ISP to Primary DNS 213.94.190.194
Secondary DNS 213.94.190.236 o ile Cię dobrze PPA namierza.
[#13] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@AmiChris, post #4

Zglaszam do moderacji post nr 4 jako naruszajacy regulamin tego portalu - trollowanie nic nie wnoszace do tematu oraz zaczepki majace na celu wywolanie flejma.
Moze od nowego roku czas skonczyc z podwojnymi standardami oceny oraz udawanym brakiem stronniczosci i znajomkow ze swojej kliki pociagnac do odpowiedzialnosci na rowni ze znienawidzonymi tu amigowcami.
[#14] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #2

Jak sprawdzić w Shellu adres fizyczny 3 kart Ethernet i jaki program potrzebuje tego mac adresu? Na PC sprawdzam to poleceniem ipconfig/all.
Z takimi ustawieniami działa mi internet na Sam440 za pomocą routera EPC2425.
Jak widać w "NetInterfaces" nie jest wymagane podanie adresu fizycznego karty np. do działania OWB.
W oknie "name resolution" 2 ostatnie adresy DNS ustawiłem takie same jak w laptopie.
W oknie "hosts" mam tylko dodany Tunenet i inne programy np. WookiChat oraz SabreMSN z powodu braku innych hostów zawieszają się zaraz po uruchomieniu. Jakie hosty powinienem tam wpisać?

[#15] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #14

Adresy kart można sprawdzić programem Ranger przy okazji jest to ciekawy program do obadania swojego sprzętu. Czy jakiś program wymaga adresu karty? Nie mam pojęcia nigdy tej wartości nie ustawiałem w NetInterfaces, tak z ciekawości jak wpadłeś na pomysł żeby to ustawiać?? Co do hostów mam tylko ten od TuneNet pozostałych programów nie używam, więc nie wiem czy potrzebują jakiś specjalnych ustawień.
[#16] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Leon, post #9

Jakieś postępy z rozwiązaniem problemu?
[#17] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@alekc, post #16

W dniu dzisiejszym zamieniłem net z Netii na internet Vectry. Zmieniłem też router na 8level WRT 300. Z Amigi łączę się po kablu, nie mam problemów z downloadem ale już w drugą stronę dzieją się cyrki. Przykładowo upload plików na ftp zawsze zatrzymuje się po wysłaniu 512 bajtów, nie mogę też wysyłać komentarzy na fora, bez problemu mogę za to wysyłać maile. Na PC nie mam oczywiście żadnych problemów z wysyłaniem danych, ki diabeł?
[#18] Re: AmigaOS 4.0 cz.4 - Konfiguracja sieci

@Mufa, post #17

Problem rozwiązany.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem