kategoria: Amiga Classic
[#1] Instalacja OS4 na A3000
Postanowiłem przetestować OS 4.0 classic na mojej A3000. Niestety, daleko nie zabrnąłem.

Do kontrolera CSPPC mam podłączony CD i dysk twardy. Taśma jest zaterminowana aktywnie z obu stron, SCSI ID nie kolidują. W ustawieniach CSPPC wszystko poustawiane na AUTO.

Wkładam CD do napędu, dyskietkę do stacji. Szur, szur, szur, reset, szur, szur, szur, czyta CD, miga kilka kolorów (zakończone jest to fioletowym), reset, w tym momencie da się wejść do Early Startup Menu z KS4. Tam wszystko wygląda prawidłowo.

Niestety jakakolwiek próba uruchomienia instalacji zawodzi. Następuje chyba pięć mrugnięć diody power, reset, kolor fioletowy. I tak w kółko.

Wyjąłem większość kart z Amigi, zostawiłem tylko FastATA 4000, żeby w razie czego zabootować z 3.1. Co ciekawe, jak wyjąłem FastATA, to w ogóle nie bootuje nawet Kickstart (nie dochodzi do "migania kolorów" - tylko czyta z dyskietki i koniec). Włożyłem FastATA ponownie, znów Kick ładuje się i mogę wejść do Early Startup Menu... O co tu chodzi?

Jakieś pomysły?

[#2] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #1

Podłączyć jakiś czytnik do FastATA a ten SCSI odpiąć może ..



Ostatnia modyfikacja: 01.04.2011 10:44:51
[#3] Re: Instalacja OS4 na A3000

@ede, post #2

A że tak zapytam nieśmiało, taki sposób instalacji jest obsługiwany? Bo instrukcja sugeruje, że nie.

[#4] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #1

1. Czy postąpiłeś według instrukcji czyli pamięć na 70ns i wyłączenie MapROM w menu CyberStorma?

2. Po drugie jaki Ty masz sterownik grafiki w swojej A3000? Z tego co czytam, to korzystasz z oryginalnego ECS, bo masz feerię kolorów. Nie masz karty graficznej np. CyberVisionPPC?

3. Ile masz pamięci w swojej Amidze 3000?

[#5] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #3

Nie wiem czy jest obsługiwany - pomysł na zasadzie : "nie młotkiem to kijkiem go"
czy jakoś tak.
Pomyślałem, że jak tak dławi sie SCSI to FataATA może załapie.

[#6] Re: Instalacja OS4 na A3000

@Minniat, post #4

Ad 1. Tak jest.

Ad 2. Mam karty CyberVisionPPC i CyberVision64/3D. Obie są teraz wyjęte. Ale na czas instalacji to nie powinno szkodzić? ;)

Ad 3. 128MB fast na CSPPC, 2MB chip, 4MB fast na płycie. Mam jeszcze ZorRAM, ale wyjęty jest.



Ostatnia modyfikacja: 01.04.2011 10:53:32
[#7] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #6

Hmm.. czyli to jest OK.
Ja na swojej A1200 instalowałem przy włożonej karcie graficznej, bo podczas instalacji pojawia się ekran w trybie "domyślnym" karty graficznej.

W zasadzie, to też obstawiam SCSI. Znalazłem taki wpis w instrukcji dotyczący napędów SCSI (strona 11 - tam też znajduje się dział "What may go wrong" ):

Booting from a CyberStormPPC SCSI Drive

The AmigaOS4.0 Installation Disk can be booted stand-alone. Your CyberStormPPC manual should give you the details on how to boot a CD. Basically, you need to enable this feature in the CyberstormPPC menu by pressing ESC while powering up machine.



Ostatnia modyfikacja: 01.04.2011 11:14:43
[#8] Re: Instalacja OS4 na A3000

@Minniat, post #7

Booting from a CyberStormPPC SCSI Drive


Mimo "teoretycznie poprawnych" ustawień nie udało mi się tego zrobić. Dlatego sięgnąłem po dyskietkę.

CD raczej działa poprawnie, po zabootowaniu OS 3.1 z FastATA zawartość płyty jest elegancko widoczna (za pomocą systemu plików CDFS wbudowanego w ROM CSPPC). Można nawet wybrać opcję "Boot from OS 3" znajdującą się na płycie OS4, ale efekt jest taki sam jak podczas bootowania z dyskietki... Tzn. Kick się ładuje, instalator nie.

[#9] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #1

Strim,
Miałem podobne objawy przy instalacji AOS4.0 na A4000D.
Problemem był CD-ROM podpięty do IDE na A4000. Po podpięciu innego modelu (również do IDE) poszło. Co ciekawe ten konkretny egzemplarz CD-ROMu pracował dobrze pod AOS3.9...

Rakże radzę spróbować z innym napędem.

Docelową kartę graficzną powinieneś mieć włożoną do Amigi. Wszystkie opcje w biosie CSPPC powinny być wyłączone. Jak masz najnowszy bios z 2002 roku z obsługą G-Rexa i będziesz miał cały czas problemy to zrób downgrade do ostatniego oficjalnego.
[#10] Re: Instalacja OS4 na A3000

@stachu100, post #9

Ze swojej strony mogę dodać, że systemy od 4.0 są bardzo czułe na poprawne działania pamięci oraz chłodzenie i czasam naprawdę dziwne rzeczy się dzieją.

Tak jak zauważono już wcześniej instaluj na docelowej karcie graficznej - oszczędzi to sporo problemów później.
[#11] Re: Instalacja OS4 na A3000

@stachu100, post #9

Zakładam że procek PPC jest sprawny czyli że WarpUp działa (gry 3D, dema). Z reguły gdy walnięty jest procek PPC to widać to od razu po braku obsługi WarpUp oraz po tym że ładowanie kicka 4.0 zatrzymuje się na jednym kolorze bez pętli resetów. Ładowanie KS4.0 nie oznacza 100% sprawności procka PPC.
[#12] Re: Instalacja OS4 na A3000

@stachu100, post #9

Problem w tym, że to już drugi napęd CD na którym testuje i niestety nie mam większej ich liczby. A3000 oczywiście nie posiada IDE, więc tu nie ma innej opcji instalacji raczej.

Włożyłem na razie CV64/3D żeby sprawdzić co się będzie działo, ale nic to nie zmienia. W firmware CSPPC wszystko powyłączałem, ale też bez zmian...

Pod OS3 oczywiście system stabilny jak skała. NetBSD/amigappc też działa, więc procesor PPC funkcjonuje OK.

[#13] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #12

Czasami pomaga wysunięcie tacki z płytą i wsunięcie jej z powrotem. Czyli naciśnięcie orzycisku z przodu napędu 2 razy w trakcie ładowania KS4.0.
Czyli najpierw ładuje się cały ks z płyty, potem robisz reset z klawiatury i po resecie wysuwasz/wsuwasz tackę. Ja nigdy nie próbowałem, ale u innych (Pekdar) pomogło.



Ostatnia modyfikacja: 01.04.2011 13:14:56
[#14] Re: Instalacja OS4 na A3000

@stachu100, post #13

Nie mam już pomysłów w czym może tkwić problem. Poddaje się i pozostane z OS4 na A1200.

[#15] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #1

Następuje chyba pięć mrugnięć diody power, reset, kolor fioletowy. I tak w kółko.

Klasyczny objaw nie wyłączenia mapowania romu w ustawnieniach CSPPC.

Po włączeniu Amigi przytrzymaj ESC i w podmenu system całkowicie wyłącz mapowanie (pierwsza opcja od góry).
Pamiętaj, że po zapisaniu ustawień, trzeba wyłączyć Ami i włączyć ponownie.

Na AmiWawa miałem OS4 na A3000T w konfigu praktycznie identycznym do Twojego (CSPPC+CVPPC), więc na pewno da się.
Taki efekt jak opisałeś miałem gdy zapomniałem wyłączyć mapowanie romu na jednej z moich kart CSPPC.
Co ciekawe A4000T na takich ustawieniach startuje, natomiast A3000T już nie.



Ostatnia modyfikacja: 01.04.2011 21:10:48
[#16] Re: Instalacja OS4 na A3000

@lekarz_med, post #15

Ale mam wyłączony serio ;).
http://c0ff33.net/csppcsys.jpg

Od czasu zapisania konfiguracji Amigę wyłączałem już chyba ze 100 razy. Teraz dla pewności jeszcze raz włączyłem i wyłączyłem MapRom, ale dalej klapa...



Ostatnia modyfikacja: 01.04.2011 21:31:09
[#17] Re: Instalacja OS4 na A3000

@lekarz_med, post #15

Tak jak było do przewidzenia Strim "człekiem uczonym w piśmie jest". ;)
Ale problem pozostaje...
Na 95% stawiam na problem z napędem CD-ROM. Po części dlatego że sam się z takim problemem zetknąłem.
5% to praktycznie niewytłumaczalne "ta wersja tego układu gryzie się z tą wersją tego patcha" czyli czarna magia.



Ostatnia modyfikacja: 01.04.2011 21:39:18
[#18] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #16

Mimo wszystko skłaniałbym się do ustawień karty CSPPC.
Spróbuj w tym temacie - może czas dostępu do RAMu albo inne ustawienia karty.
Kickstart OS4 po załadowaniu się wyświetla właśnie kolorki kończąc na fioletowym.
Efekt który opisujesz świadczy, że ten kickstart będąc w RAMie nie może zabootować Ami przez jakiś problem sprzętowy lub ustawienie CSPPC.
Czy jesteś pewnien, że PPC masz w pełni sprawny - tzn. uruchamiał się na nim np. Heretic2 (pod OS3.x)
[#19] Re: Instalacja OS4 na A3000

@lekarz_med, post #18

Panowie, jest sukces .

Zrobiłem tak:
- Włożyłem FastATA i zabootowałem z OS 3.1
- Utworzyłem nową partycję FFS na OS4
- Skopiowałem wszystko z katalogu System na tą partycję
- Podmieniłem startup-sequence
- Zabootowałem z tej nowej partycji.

Wszystko bangla! Dlaczego instalator nie chce? Nie wiem... Gdybym wcześniej wiedział, że tak można to w ogóle bym się nie bawił w jakieś instalatory, jak zwykle tylko życie utrudniają :P.

Swoją drogą OS4 na ECS... the good, the bad and the ugly!



Ostatnia modyfikacja: 01.04.2011 23:14:16
[#20] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #19

Włożyłem kartę graficzną i wszystko wydaje się działać, ale... teraz po ponownym włożeniu FastATA OS4 znów nie bootuje - reset po fioletowym ekranie ;). Na szczęście wszystko przeniosłem już na dysk SCSI.

Więc chyba chwilowo pożegnam się z tą kartą, po jej wyjęciu jest OK. Zastanawiające jest to, że wcześniej bez włożonej FastATA nie był ładowany nawet KS z CD.



Ostatnia modyfikacja: 02.04.2011 10:08:37
[#21] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #20

W takim razie napisalbym do producenta Fasty o co kaman, w koncu maja wsparcie techniczne .

[#22] Re: Instalacja OS4 na A3000

@PrzemasIII, post #21

Ignorują wszystkie moje maile, znudziło mi się pisanie w próżnie.

[#23] Re: Instalacja OS4 na A3000

@strim, post #20

Przy instalacji AOS4.0 jest opcja "zaptaszkowania" jakiejś specjalnej opcji dla FastATA właśnie. Co ona dokładnie robi - nie pamiętam. I o to tutaj pewnie chodzi.
[#24] Re: Instalacja OS4 na A3000

@stachu100, post #23

Dodaje parametr AllowBasepageAccess do bootloadera, mam to włączone .

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem