@MinisterQ,
post #2
Częstotliwość pracy generatora kwarcowego JEST zależna od napięcia zasilania. Od napięcia zależna jest pojemność złącz półprzewodnikowych, a z kolei pojemności te połączone z rezonatorem kwarcowym powodują zmianę częstotliwości.
Wiem, czepiam się :P, bo zmiana częstotliwości jest na tyle mała, że praktycznie niezauważalna, a w dobrze zaprojektowanym generatorze można ją prawie całkowicie skompensować. Więc na pewnno nie jest to wina napięcia.
Przyczyną jest raczej niedokładność kwarcu. "Generator kwarcowy" wcale nie znaczy to samo, co "superdokładny wzorzec częstotliwości" i normalne jest, że nie będzie działał z idealną częstotliwością.
Dobrze było by, gdybyś podał jak duża jest różnica czasu. Sekunda na dobę nie jest niczym nadzwyczajnym.
Praktycznie każdy generator kwarcowy można dostroić ("przeciągnąć") do zadanej częstotliwości (oczywiście w niewielkim zakresie). Robi się to najczęściej za pomocą zmiany pojemności kondensatorów w generatorze Kondensatory są gdzieś przy kwarcu, mogą być włączone szeregowo z rezonatorem, albo obie końcówki rezonatora podłączone przez kondensatory do masy, albo jeszcze inaczej :P
Wystarczy jeden z tych kondensatorów zastąpić kondensatorem zmiennym (a jeszcze lepiej zestawem - stały + zmienny o niewielkiej pojemności) i stroić.
Tylko, że bez odpowiedniego sprzętu z zestrojeniem mogą być problemy, oczywiście można to zrobić i bez sprzętu, ale może to trwać nawet kilka tygodni :S
Zresztą zegary w komputerach rzadko bywają dokłądniejsze nawet od "domowych".