kategoria: Amiga Classic
[#1] AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T
Zakładam ten wątek dla osób chcących zainstalować AmigaOS 4.1 Final (bądź poprzednie wersje systemu) na A3000.
W żadnej wersji AmigaOS 4.x nie da się go zainstalować bezproblemowo na A3000. Obecnie okazało się, że również wersja Final Edition mająca się ukazać w sprzedaży jeszcze w tym roku, również będzie zawierała ten sam błąd.

Plik KickLayout-A3000 wczytujący moduły kickstartu na A3000 ma literówkę w linii
MODULE Kickstat/JXFileSystem
Powinno być Kickstart a nie Kickstat - brakuje litery r.
Objawia się to tym, że system podczas próby uruchomienia zatrzymuje się i wyświetla komunikat:
FAILED to preload Kickstart/JXFileSystem
ERROR: Could not preload module list
C:BootLoader failed returncode 20

Skutkowało to tym, że systemu za niemal 500zł nie można było normalnie zainstalować tylko trzeba było kombinować i np. przegrać go najpierw na dysk/pendrive, zmienić plik tekstowy i dopiero po tych zmianach instalować.
Należało oczywiście wcześniej wiedzieć co jest przyczyną problemów.

Błąd ten był od dawna szeroko znany na zagranicznych forach.
Na początku 2012 roku był dokładnie opisany na amiga.org
http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=60367
Osobiście go zgłaszałem na forum Hyperionu w połowie 2012 roku
http://forum.hyperion-entertainment.biz/viewtopic.php?f=15&t=1179
otrzymując zapewnienie S.Solie, że błąd został naprawiony.

Tymczasem z tego samego forum w dyskusji na temat AmigaOS 4.1 Final dowiadujemy się, że po niemal 3 latach i mimo zapewnień Solie błąd nie tylko nie jest naprawiony ale betatesterzy w ogóle o nim nie wiedzą.
http://forum.hyperion-entertainment.biz/viewtopic.php?f=15&t=2662&start=10#p30669
Dalej pełni zaskoczenia możemy się dowiedzieć, że
http://forum.hyperion-entertainment.biz/viewtopic.php?f=15&t=2662&start=10#p30687
już jest ZA PÓŹNO aby poprawić ISO systemu w wersji Fina Edition!!!

Nie wiem czy to wynik niekompetencji, bałaganu, czy po prostu brak profesjonalizmu, niemniej to jakaś żenada aby przez tyle lat, pomimo zgłoszeń, w komercyjnym produkcie nie naprawić kardynalnego błędu tj. uniemożliwiającego zainstalowanie systemu.
Jedyne co zostało napisane przez betatesterów na ten temat to "sorry, taki mamy system".
Tak więc problem nadal istnieje i każdy użytkownik A3000 chcący używać AmigaOS4 się z nim spotka.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 15:39:23 przez lekarz_med
[#2] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #1

Smutne :(
A dlaczego to dotyczy tylko A3000?
[#3] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@Davka, post #2

Inne pliki KickLayout
Te dla A1200 i A4000 są prawidłowe.
[#4] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #1

Czyli co, nikt nie robił testów na A3000? Paradne...
[#5] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@recedent, post #4

Tak, betatester przyznał że nie mają nikogo z A3000 :/
[#6] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@Davka, post #5

Jakby to rzekł pewien wieszcz z tego portalu nie ma AGA to nie jest Amiga i dlatego nie działa. Swoją drogą nie wierzę, że przy odrobinie chęci nie znaleźli by kogoś z wypasioną A 3000. A może (teoria spiskowa ) w ogóle nie planowali wersji dla A3000, (bo AOS 4.x działa na kartach graficznych i właśnie AGA)?
[#7] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #1

Userzy OS4 bedac dość długo klakierami poczynań Hyperionu sami wyhodowali sobie na własnej piersi żmiję. Za mało marudzenia na ogolnodostępnych forach, za dużo przyklaskiwania chybionym pomysłom w stylu super hiper nowych kart graficznych HD wiele lat bez 3D czy wsparcia do oglądania filmów.
[#8] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #1

A czy wiadomo już kiedy Final Update będzie dostępny? W oficjalnej informacji z 27 października 2014 czytamy, że płyty są tłoczone i całość ma być dostępna z końcem listopada. Połowa grudnia, a tu nic...
[#9] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@mailman, post #8

Z tego co ja wiem to miał być wydany do końca roku a termin w jaki celują to 24 grudnia. Jak się nie wyrobią to tuż po świętach. Ale nikogo nie mogę zacytować.
[#10] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #9

Przepraszam, mój błąd nie zauważyłem nagłówka, że tam mowa o końcu roku.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 21:37:12 przez mailman
[#11] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #1

No i mimo że byłes niegrzeczny Hyperion ma dla Ciebie prezent link
[#12] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #1

Dzięki, temat na pewno się przyda, natomiast jeśli już mamy taki wątek a ty jesteś w temacie biegły, to orientujesz się może, czy A3000 jest w jakiś sposób gorsza/lepsza do AmigaOS4.1, biorąc pod uwagę fakt, że jest kilka lat starsza niż A4k? Czy jest w ogóle jakaś istotna, wydajnościowa/konstrukcyjna różnica, która sprawiałaby, że nie warto byłoby instalować tego systemu na A3k?

I drugie pytanie - zamierzam wrzucić do A3k Mediatora, Radeona i sieciówkę (PCI). Potrzebuję też jakieś USB do przenoszenia danych. Która karta będzie najlepiej pracować pod OS4.1?
[#13] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@TomK, post #11

Hyperion ma dla Ciebie prezent

Tylko dlatego, że zrobiłem aferę wypuścili pośpiesznie zrobioną protezę w postaci innej dyskietki bootującej.
Generalnie kiepskie załatanie problemu bo system na CyberStormPPC bootuje się bezpośrednio z płyty i dyskietka nigdy nie była potrzebna.
Teraz będzie trzeba się cofnąć do prymitywnego uruchamiania komputera z dyskietki. Po prostu żenada na całej linii.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 15:32:04 przez lekarz_med
[#14] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@_arti, post #12

Używam OS4.1 na A3000 od lat i nie ma różnic w stosunku do A4000.
Oczywiście nie liczę kwestii miejsca bo np w desktopie nie ma za bardzo jak podłączyć taśmy do kontrolera UWSCSI na karcie PPC tak, żeby jeszcze na końcu był terminator, czy też karty CVPPC.
W każdym razie ja używam A3000Tower, gdzie problemu z przestrzenią nie ma (na jednej z AmiWawa była moja A3000T z OS4).
Używałem systemu zarówno na karcie CVPPC jak i z mediatorem wpiętym w Zorro (model dla A4000T). Wszystko chodzi tak samo jak w A4000.
Co do USB to zależy czy chcesz używać wbudowanego w OS4 stosu czy z poseidona.
Na wbudowanym stosie USB działa bez problemu Highway oraz Algor/Algor Pro.
Do Deneba trzeba zainstalować poseidona. NIE DZIAŁA karta Thylacine ani nowa MiniThylacine.
USB na X-Surf100 jeszcze nie sprawdzałem pod OS4. Powinna działać z poseidonem.

Acha, NIE DZIAŁA SCSI wbudowane w A3000 więc trzeba używać napędów podłączonych do karty PPC lub od niedawna można używać FastATA4000 (z najnowszym firmware - starsze wersje nie działają z OS4).
[#15] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@TomK, post #11

Hyperion ma dla Ciebie prezent

Hyperion KŁAMIE pisząc "noticed that the bootfloppy originally shipped with AmigaOS 4.1 Final Edition for Amiga 1200, 3000 and 4000 computers contains a defective KickLayout file"
To NIE DYSKIETKA zawiera spierd... znaczy zły plik KickLayout a płyta z OS4.1
[#16] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #14

OK, czyli do kupienia jeszcze moduł USB do X-Surfa i FastATA OK
Rozumiem, że Spider w ogóle, nijak nie działa?
[#17] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@lekarz_med, post #13

Kurcze dawno juz nie miałem klasyka a A3000 nie miałem wogóle ale czy Ty sugerujesz że Amiga zawsze startuje z CD? Nawet jak mam podpięty CD-Rom do oryginalnego portu PATA to mi wystartuje bez dyskietki?
[#18] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@TomK, post #17

Z tego co jest mi wiadomo to karta CyberstormPPC umożliwia start płyty CD z napędu SCSI podłączonego do kontrolera SCSI.
[#19] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@TomK, post #17

CyberStormPPC tak jak i MK3 może startować z CD podłączonego do UWSCSI.
W ten sposób OS4 jak i 4.1 można startować od razu z płyty.

No ale na A3000 tego nie wykorzystasz bo kilka lat po zgłoszeniu błędu nie potrafią prostej literówki poprawić. Widać burdel przy zarządzaniu projektem.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 20:25:58 przez lekarz_med
[#20] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition NIE ZAINSTALUJE SIĘ na A3000/A3000T

@_arti, post #16

Spider w klasyku pod OS4 nie działa, podobnie jak sieciówka RTL8139.
I działać raczej nie będzie. Więc jeżeli chcesz pod mediatorem to pamiętaj, żeby znaleźć starą RTL8029.
Jak przyjdzie do mnie final na klasyka to sprawdzę USB w x-surf100.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem