kategoria: AmigaOne
[#1] AmigaOne G3 i AOS4.1FE
Dzisiaj stałem się nieoczekiwanym posiadaczem AmigaOne G3 (dzięki Tomek - sprzęt dostałem za darmo!). Czy na tym komputerze bez problemu zainstaluję AOS4.1 FE? Czy ten system jest jeszcze gdzieś do kupienia? Bo na retroami występuje jako obecnie niedostępny.
[#2] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@wali7, post #1

Jest wymieniona na liście
"AmigaOS 4.1 Final Edition is currently available for:
AmigaOne XE, SE and MicroA1(...)"
http://www.hyperion-entertainment.biz/

Z tym bez problemu to bym był ostrożny, sprzęt pionierski i chyba niechciany, raczej rzadki niż użytkowy, podobno też zabugowany był jak XE.
[#3] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@wali7, post #1

Nie napisałeś czy AmigaOne SE czy XE. W każdym razie powinien system chodzić i na tym i na tym. Ja mam AmigęOne XE, ale właśnie z procesorem G3 800 MHz. Sprzęt chodzi ładnie z AOS 4.1FE, powiem więcej, wyraźnie żwawiej od Sam4600. Pewnie zmieni się to jak grafika w Sam będzie w pełni oprogramowana.
[#4] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@AS, post #3

Ta moja to jest XE z G3 800 MHz. One miały jakieś różne wersje (jak Pegi I aprilowe i bezaiprilowe)?
Czyli, jak rozumiem, OS4.1 FE będzie dla niej dobrym rozwiązaniem?
Czy mogę się spodziewać jakichś przykrych niespodzianek z tym sprzętem? To jest cały komplet, z jakimś kontrolerem HDD na PCI, jakąś kartą dźwiękową i Radkiem 9000 64 MB. Na pokładzie jest 256 MB w jednym Simmie i zainstalowany jest jakiś wczesny OS4.0 (mam oryginalną CD do niego).
Czy warto coś do tego podpiąć? Kontroler USB 2.0 (działają pod OS4? Mam jeszcze z czasów Pega, pod MOSem hulał)? Więcej RAM (są jakieś problemy przy dwóch simmach?)? Czy można zmienić kartę CPU na G4?
Nic o nim nie wiem, poza tym, że powinien działać. Jeszcze nie próbowałem odpalać.
Zastanawiałem się na kupnem czegoś dla OS4, z czystej ciekawości, myślałem że najwyżej będzie to jakaś Sam. Ale i tak ceny dla mnie są zbyt wysokie. Zupełnie niespodziewanie dostałem za darmo tę A1...
[#5] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@wali7, post #4

W pegu 1 nie dało się procka G4 zainstalować z wiadomych powodów. Więc pewnie i tu nie zainstalujesz. Zresztą skąd niby taką kartę procesorową miałbyś wziąć, jak to już (ten sprzęt) jest historia. Ciesz się w ogóle że coś masz do os 4.1 bo to zapewne będzie szybsze od emulacji PPC na PC pod WinUAE.
[#6] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@gilban, post #5

Cieszę się. Tyle że już nie mam gdzie tego stawiać. Moja kolekcja to PowerBook G4 z MOSem (chyba najfajniejsza i najbardziej użyteczna maszyna), PowerMac G5 (olbrzymie pudło, kupiłem niedrogo celem sprawdzenia jak śmiga na tym MOS. Rzeczywiście, śmiga :) ), stos A500 (w większości wybrakowane, chociaż ze dwie działające bym złożył do kupy), do tego dwie A1200 w całości i jedna A1200 tylko mobo. Plus wielka płyta GBA1000 w tymczasowej obudowie z pleksi. I dzisiaj dostałem w komplecie Pega I i tę A1, oba w olbrzymich obudowach ATX (trzeba przyznać, że poprzednie właściciel dbał o nie - sprzęt wymuskany i czyściutki). Jak żona usłyszała, że ściągam do domu dwa kolejne stare komputery, to zapytała, od kiedy zbieramy elektrośmieci... nie chciała mnie z domu wypuścić.
Co do G4, wiem że da się, tyle że trzeba mieć kartę G4 dla A1. To wyjątkowy biały kruk, chyba tylko można znaleźć w uszkodzonej A1 XE G4.
Szybsza od emulacji na pewno będzie, najważniejsze jest to, że ma więcej RAM. Podejrzewam, że użyteczność softu OS4 pod systemem ze 128 MB RAM jest tak samo wielka jak pod MOSem ze 128 MB - czyli do dupy.
[#7] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@wali7, post #6

AmigaOne XE z G3 nie różni się niczym od z G4, jak będziesz miał kartę z G4 od AmigiOne to wystarczy tylko wymienić. Moja ma jeszcze wbudowana w płytę kartę muzyczną, której w późniejszych wersjach tych z G4 nie było. Ja mam jeszcze zainstalowany bugfix i nie stosuję sterownika do dysku na karcie PCI. Pamięć możesz mieć w dwóch bankach, nie ma konfliktu i warto rozbudować ją do 1 GB (max. 2). Pamiętać tylko trzeba, że AmigaOne jest wybredna co do pamięci. Warto też, jak w Pegu, mieć kartę graficzną ze 128 MB VRamu.
Ogólnie sprzęt jest fajny i nie jest tani, więc dostałeś fajny prezent.

Ps. Sprawdź, czy masz zainstalowanego bugfixa, wtedy nie będzie konfliktu HD i USB. Albo stosuj kartę w slocie PCI. Możesz zainstalować USB 2.0, sprawdź tylko, jakie karty widzi AOS 4.1 (obsługuje bez problemu 2.0)

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 22:38:36 przez AS
[#8] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@wali7, post #4

Jak chodzi o USB 2.0 to kupiłem pierwszą lepszą kartę na Necu za 20 złoty i chodziła bez problemu. Przynajmniej w Pegasosie.
[#9] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@wali7, post #1

Wreszcie uruchomiłem tę AmigęOne. Po początkowych problemach (rozładowana bateria na płycie>> płyta nie odpalała się), udało mi się ją uruchomić. AmigaOS4 niby uruchamia się, widzę ekran bootowania, jakis pasek postępu, komunikaty że ładuje rózne rzeczy, a na samym końcu czarny ekran. Sam AmigaOS4 chyba działa, bo reaguje na ctr-win-win resetem...
Tak się zastanawiam, czy nie czeka i od razu zamawiać AmigaOS4FE, czy jednak ten czarny ekran moze świadczyć o jakimś dziwnym problemie ze sprzetem?
[#10] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@wali7, post #9

A jak po takim resecie wciśniesz da przyciski myszy (dokładnie tak jak w klasyku, tylko musisz wykazać się większym refleksem, najlepiej już trzymać wciśnięte przyciski w momencie resetu - tak wiem że to trudne) to widać early sartup menu, a jeśli tak to czy widać dyski
[#11] Re: AmigaOne G3 i AOS4.1FE

@wali7, post #9

Może iść nieodpowiednie napięcie na procesor. Ja tak miałem w XE jak sprawdzałem zworkami różne napięcia i mnożniki.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem