kategoria: Amiga Classic
[#1] AMigaOS 4.1 a gry???
niestety trochę się zawiodłem pod os4.1 nie działa masę gier i programów , instalki z dyskietek wywalają błędy tu pytanie do użytkowników tego systemu czy są jakieś triki??
żeby pograć na nim w civilizacje , dune 2 czy f117 ??? czy można jakoś poradzić sobie z kompatybilnością ????
[#2] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Drako30pl, post #1

Zrób listę z czym jest problem a ja poszukam rozwiązania.
Masz WHDLoad?
[#3] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@adam_mierzwa, post #2

whdload używam na oryginalnej amidze 1200 ale z racji że whdload ma problem z save-mi wkurza mnie i dlatego wole instalować gry na hd wtedy save działają
problem jest bo na razie nic z starej amigi nie działa np: wyżej wymienione gry przed chwilką próbowałem ubeka i też wywala błąd przy uruchomianiu :(
[#4] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Drako30pl, post #3

ok zainstalowałem whdloada na os4.1 i tu niemiłe zaskoczenie zawsze przy odpalaniu gry wywala okienko błędu : Grim reaper można coś z tym zrobić to samo okno błędu wyskakuje mi przy instalowaniu gier i programów..
[#5] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Drako30pl, post #4

Jeżeli używasz WinUAE to nie będzie ci prościej przełączyć się na "pięćsetkę"?

Jeżeli stawiałeś system to miałeś opcjonalnie do zainstalowania RunInUAE. To plus WHDLoad i powinno ci działać.
Zobacz tutaj: gry pod AmigaOS 4
Temat wygląda zachęcająco, zwróć uwagę na cykl artykułów "Klasyczne gry na Amidze One X1000".

Błąd o którym piszesz najczęściej pojawia się przy zapisie, niestety nie mam WinUAE i nie powiem ci co trzeba przestawić. Natywnie (znaczy na AmigaOne, na żywym sprzęcie) te gry działają.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 20:46:22 przez adam_mierzwa
[#6] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@adam_mierzwa, post #5

Trzeba koledze wyjaśnić że gry z klasyka są po prostu emulowane.
AOS 4.1 na procesorach PPC poradziło by sobie bez problemu emulowane Amigi bez korzystania z emulatorów typu UAE. Procesor 68k jest tłumaczony w locie w wewnętrznym systemowym emulatorze .
Dlatego programy systemowe z AOS 3.1 i starsze chodzą bez problemu.
Tu kłania się teraz ukłon w stronę Apollo team. Gdyby udostępniono jądro ich obecnego wkładu z AGA i zaadoptowano do AOS 4.1 gry chodziłyby od kliknięcia. System sam by tłumaczył zarówno 68k jak i AGA i dźwięk. Może w przyszłości coś im zaświta i będziemy mogli cieszyć się 100% kompatybilnością na maszynach NG. Oczywiście dotyczy to także MorphOSa....

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 21:31:49 przez Voyox
[#7] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Voyox, post #6

Gdyby udostępniono jądro ich obecnego wkładu z AGA i zaadoptowano do AOS 4.1
Chcesz opis sprzętu w języku VHDL przetłumaczyć na kod wykonywany przez procesor? Zdecydowanie prościej byłoby wziąć kod emulacji AGA z UAE... Nie wspominając o tym, że emulacja AGA w WinUAE jest dokładniejsza niż ta w Vampire.
[#8] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Krashan, post #7

O czymś takim myślałem. Jak to się włoży w system operacyjny to już wiedzą fachowcy.
Po prostu po tym klikasz na ikonkę gry i rusza z kopyta.
W katalogu systemowym programik konfiguracji z paroma opcjami. Ot. Amiga 1200 itp.

Nie sprawdzałem czy na WIN UAE wszystkie dema AGA dobrze chodzą.
[#9] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Voyox, post #8

Ale już teraz na os4 czy morphos klikasz na ikonę gry (whdload) i gra rusza z kopyta.
[#10] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Drako30pl, post #3

A co Cię wkurza przy tym save podczas używania WHDLoad? Chodzi o to, że czasami mruga ekran? To normalne i wynika ze specyfiki WHDLoad. A poza tym w ilu grach masz save i jak często go robisz...
[#11] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Krashan, post #7

A czy jest teoretycznie możliwe w nowych kartach graficznych, by do emulacji AGA wykorzystać te karty, chodzi o moc obliczeniową, żeby realizowały kod emulujący AGA zamiast procesora? Nie znam się, stąd to pytanie.
[#12] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@KM, post #11

Za mało się znam na programowaniu GPU. Wydaje mi się, że mogłyby przyspieszyć niektóre elementy emulacji AGA, ale mogę się mylić. Mogłoby się okazać, że narzut związany z komunikacją między GPU a CPU jest za duży.
[#13] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Krashan, post #12

niestety whdload też u mnie nie chodzi :( na os4.1 ...
[#14] Re: AMigaOS 4.1 a gry???

@Drako30pl, post #13

Musisz podać informacje pomocne do rozwiązania problemu. "Nie działa" nie jest wskazówką.
Pytałem o RunInUAE - masz?
RunInUAE jest konieczne, emulacja przez Petunię nie rozwiązuje sprawy czipsetów przecież. Jeżeli nie zainstalowałeś w czasie stawiania systemu możesz to zrobić w każdej chwili (z Extras) bądź pobrać ze strony autora czy aminetu (ale to będzie ta sama wersja - ostatnia z 2013 r.).

Jeżeli masz zarejestrowany system to na stronie Hyperionu w sekcji Download -> AmigaOS 4.x -> Cinemaware Games powinieneś mieć po zalogowaniu dostępne prekonfigurowane gry - wystarczy pobrać i odpalić. Sprawdź je.

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 12:18:10 przez adam_mierzwa
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem