kategoria: AmigaOS 4.1
[#1] Samba w OS41FE
Zainstalowałem Sambę wg opisu zawartego w książce "AmigaOS 4 na co dzień" i w pewnym momencie natrafiłem na zmianę, którą pewnie wprowadził OS4.1 a mianowicie podczas konfigurowania "servers" opis każe dla netbios-ns wybrać typ usługi Datagram a dla netbios-ssn i swat wybrał Stream. Tymczasem na liście w tym miejscu mam do wyboru tpc i udp... Nie wiem co wybrać. Klikałem metodą prób i błędów ale Samba nie ruszyła. SMBMounter podczas konfiguracji wykrywa dysk sieciowy ale podczas próby jego zamontowania wyrzuca nieznany błąd. A jak u Was wygląda typ w Servers?
[#2] Re: Samba w OS41FE

@Bohun, post #1

datagram = udp
stream = tcp
[#3] Re: Samba w OS41FE

@Krashan, post #2

Dzięki. Poprawiłem. Wszystko tak, jak w książce ale niestety Laptop z Windowsem nie widzi Pegasosa a OS4 nie może zamontować urządzeń mimo, że je widzi w kreatorze SMBMountera :(
Te urządzenia to NAS Dlinka (SMBMounter widzi nazwę podłączonego dysku ale nie może go zamontować) i drukarka Epsona z włożoną kartą SD (SMBMounter widzi kartę ale jej nie może zamontować)
[#4] Re: Samba w OS41FE

@Bohun, post #1

Zainstalowałeś najnowszy SMBS ze stycznia 2020 roku?
[#5] Re: Samba w OS41FE

@MUFA-amigaone-pl, post #4

tak, z os4depot
[#6] Re: Samba w OS41FE

@Bohun, post #5

Ok, skoro masz wszystkie najnowsze pliki, to polecam jeszcze odwiedzenie specjalnie dedykowanej strony poświęconej Sambie na Amidze. Być może znajdziesz tam dodatkowe informacje, ktore pomoga rozwiązać Twój problem.
[#7] Re: Samba w OS41FE

@MUFA-amigaone-pl, post #6

O dzięki! Po tytule opracowania wiele sobie obiecuję 😉
[#8] Re: Samba w OS41FE

@Bohun, post #7

Poległem. Wszystko wpisane wg instrukcji. Snoopy wyświetla to:
00218 : SMBMounter : o.k. = Lock("T:SMBFS.output1",SHARED) [148uS]
00219 : SMBMounter : o.k. = Examine("SMBFS.output1") [115uS]
00220 : SMBMounter : o.k. = Lock("T:SMBFS.output1",SHARED) [147uS]
00221 : SMBMounter : o.k. = Examine("SMBFS.output1") [113uS]
00222 : SMBMounter : o.k. = Open("T:SMBFS.output1",OLD) = [0x1BF3997A] [125uS]
00223 : SMBMounter : o.k. = ExamineFH("SMBFS.output1") [81uS]
00224 : SMBMounter : o.k. = ExamineFH("SMBFS.output1") [55uS]
00225 : SMBMounter : o.k. = ExamineFH("SMBFS.output1") [47uS]
00226 : SMBMounter : o.k. = Open("T:SMBMounter.temp",OLD) = [0x1BF3997A] [82uS]
00227 : SMBMounter : o.k. = ExamineFH("SMBMounter.temp") [102uS]

Przy próbie wejścia z zewnątrz na Ami mam komunikat: Network Name not found} The specified share name cannot be found on the remote server
[#9] Re: Samba w OS41FE

@Bohun, post #8

Z jakim Windowsem próbujesz się łączyć przez SMB?
[#10] Re: Samba w OS41FE

@swinkamor12, post #9

Komunikat jest z programu file explorer na telefonie. Program łączy się bez problemu z NAS. Wykrywa też Pegasosa ale nie pokazuje zawartości dysku tylko ten komunikat o błędzie.
Aaa teraz widzę ze pytasz o serwer. To nie Windows tylko NAS dlinka. Widoczny dla komputera z Windows 7. Nie zależy mi na połączeniu z windowsem tylko właśnie z tym dlinkiem.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 21:43:52 przez Bohun
[#11] Re: Samba w OS41FE

@Bohun, post #10

Próba z laptopa z linuksem i Windows 10. W obu przypadkach Pegasos niewidoczny.
[#12] Re: Samba w OS41FE

@Bohun, post #11

Proponuje ściągnąć
http://os4depot.net/share/network/samba/smbfs.lha
Rozpakować.
Potem uruchomić z linii poleceń

smbfs user=uzytkownik service=//a.b.c.d/katalog PASWORD=haslo

użytkownik hasło wiadomo
a.b.c.d ip
katalog nazwa udziału

pliki powinny być widoczne na urządzeniu SMBFS:
[#13] Re: Samba w OS41FE

@swinkamor12, post #12

Dzięki za sugestię. Na razie znalazłem jak mi się wydaje jeden z problemów w DEVS:Internet/services opis w książce i w sambaforamigaos mówi, żeby dopisać:
netbios-ns 137/udp
netbios-dgm 138/udp
netbios-ssn 139/tcp
swat 901/tcp

poniżej ostatniego wpisu. Tymczasem w pierwotnym pliku były już wpisy dot. netbios-ns, netbios-dgm i netbios-ssn, każdy w dwóch odmianach raz jako udp raz jako tcp każdy z wpisów. Pomyślałem na chłopski rozum, że to się musi gryźć z dodanym wpisem i wywaliłem te oryginalne wpisy zostawiając tylko te z książki. Dobrze zrobiłem?
Efekt jest taki na tą chwilę, że spod linuksa widzę dysk Pegasosa i mogę na nim działać :)
W drugą stronę niestety nie.
Na Windows 7 widzę pegasosa ale nie mogę otworzyć dysku i vice versa.
Walczę dalej...
[#14] Re: Samba w OS41FE

@swinkamor12, post #12

Po wpisaniu takiego polecenia mam następujący komunikat:
smbfs: ERRDOS - ERRnosuchshare (Share name not found).
smbfs: Could not connect to server '192.168.1.4' (1/67, ERRDOS/Share name not found).

Może to na coś naprowadzi?

edit:
Działa! zapomniałem wpisać nazwę katalogu zdalnego. Po uzupełnieniu polecenia działa. Wielkie dzięki!

Zastanawia mnie jednak dlaczego SMBMount sobie nie radzi skoro tam katalog sam był rozpoznawany i zapisywany.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 19:40:56 przez Bohun
[#15] Re: Samba w OS41FE

@MUFA-amigaone-pl, post #6

Problem tkwił w konfiguracji samby. Wpis był Guest only = Yes a ja łączyłem się z użytkownikiem i hasłem. Po zmianie na No mój NAS się montuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem