[#31] Re: x5000 i aOS4

@AS, post #29

Co do X5000 to najlepiej zapytać Mufę - on ma dwie takie i na pewno podpowie co i jak.


Ja nie mam żadnej, takiej. Mam jedną X5000 040, a poza tym jeszcze X1000.

A koledze gratuluję, zwłaszcza błyskawicznego zakupu, chyba musiał brać na Allegro Smart, bo 25 marca założył wątek, w ktorym stwierdził że chce w to wejść, a 30 marca miał już X5000 na biurku. Sam Adam napisał że czuje się wkręcany... Ja tam nie będę tego rzostrzygał, ale po swoich doświadczeniach wiem że przesyłka Amigi One od zagranicznego dystrybutora, to przynajmniej tydzień czasu, a teraz w w realiach COVIDowych, to pewnie dłużej.
[#32] Re: x5000 i aOS4

@MUFA-amigaone-pl, post #31

Tak. Poszło szybko.... ponieważ ta ami leżała u kogoś w kartonie gdyż była kupiona dla Linuxa a ostatecznie nawet nie opuściła kartonu. Kupiłem w cenie jaka wg mnie jest max co może kosztować. Gdyby nie to to bym poczekał na sam460 i sobie na nim przeżywał te dramaty

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:17:20 przez arturB
[#33] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #32

Pochwal się zakupem w formie wideo.
[#34] Re: x5000 i aOS4

@amikoksu, post #33

Lol, inkwizytorzy :) Mało Wam, że podał swój numer w AMIstore? Pomoglibyście lepiej koledze i powiedzieli w punktach po kolei jak instaluje się domyślny system operacyjny na komputerze AmigaOne X5000.
[#35] Re: x5000 i aOS4

@amikoksu, post #33

I jeszcze powinien mieć w ręce dzisiejszy numer Dziennika Zachodniego
[#36] Re: x5000 i aOS4

@recedent, post #34

Mało Wam, że podał swój numer w AMIstore?


Numer to jest akurat rzecz, która budzi wątpliwości. Jest już ponad 10 000 klientów, skoro w pierwszym roku, było ich tylko 700 hmm...? Może A-EON zmienił numerację. Historia z szybkim formatem, to jest też co najmniej dziwaczna, nigdy nie słyszałem żeby ktoś, kiedykolwiek wykonał format i mu nadpisywało stare pliki. Nie wiem może w komenda format od A-EONu zawiera jakiegoś dziwnego babola? Tak czy siak akurat ten rodzaj formatu od dawna jest zalecany, nie trzeba wykonywać pełnego, to pewnie zresztą pisze w jakimś quickstart guide, dołączonym do zestawu. Poza tym ja nie powiedziałem że Artur wkręca, takie przypuszczenia wysunął Adam.

Pomoglibyście lepiej koledze i powiedzieli w punktach po kolei jak instaluje się domyślny system operacyjny na komputerze AmigaOne X5000.


Ja bym zainstalował system z plyty. Jeśli wkurzałaby mnie rozdzielczość, to bym ewentualnie przekopiował tylko z płyty ES plik RadeonHD.chip do katalogu Kickstart na partycji systemowej. Potem pobrał z serwera Hyperionu (najlepiej bezpośrenio nie bawiąc się w Amiupdate, ktory przy okazji może poinstalować innych rzeczy od programistów trzecich) drugą aktualizację systemu. Potem bym instalował ES. nawet będąc początkującym użytkownikiem, przynajmniej wybrałbym tryb średniozaawansowany i nie klikał bezmyślnie dalej, tylko każdorazowo przy pytaniu o to czy ma być zastąpiony jakiś element systemu, klikałbym nie. Zwłaszcza że ta płyta z Enchancerem, to jest pewnie wersja sprzed 3 lat, a bardzo dużo elementów, nawet prostych komend jak "Format" czy "Copy" były jeszcze na jesień 2020r pod kątem uaktualnienia AmigaOS 4 aktualizowane.
[#37] Re: x5000 i aOS4

@MUFA-amigaone-pl, post #36

Dzięki. Tak spróbuje
[#38] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #24

Net przestal dzialac... widzi karty sieciowe ale nie laczy przez nie.


Czy czy masz sterownik do wbudowanej sieciówki?

Konkretnie p50x0_eth.device, (siedzi to w devs:networks), czy masz zewnętrzną sieciówkę RTLa na PCI-e?

Jak to pierwsze to bez bawienia się w systemowego wizarda, możesz wpisać z notepada takie coś

  • device=p50x0_eth.device
    hardwaretype=Ethernet
    configure=dhcp
    MTU=1500


a jak drugie, no to zmień nazwę na rtl.8169.device, czy co tam masz. plik zapisz do katalogu devs/netinterfaces.

- kolorystyka systemu blada jakby grafik suwaka kontrasu nie znal


Jak już ogarniesz podstawowe rzeczy, to się możesz bawić w upiększanie blatu. AmigaOS 4 obsługuje tematy graficzne, które możesz zmienić praktycznie jednym przyciskiem myszy. W samym systemie to masz zaledwie dwa tematy do wyboru ale na sieci jest trochę innych do wyboru:
OS4Depot
amiga-look
było też Amitheme, ale widzę że linki do tematów przestały działać.
[#39] Re: x5000 i aOS4

@MUFA-amigaone-pl, post #36

Quickformat np. dla SFS jest zalecany od początku SFSa czyli wczesnych lat 2000.
[#40] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #15

Sprawdziłem swój numer. Zakładałem 12 listopada 2014 r. i mam 10086. Kiedyś pod moim artkiem o AMIStore komentował mi 'tchomasz' i pisał, że w maju 2020 dostał numer 101294. Ty marzec 2021 i 101490. Mało.
Betatesterzy chyba nie mieli numerów, ale pewnie niektórzy mają po dwa konta (wiem, że np. 'ferin' ma). Niemniej wychodzi, że osób które założyły konto nie ma nawet półtora tysiąca. Oczywiście zakładając, że dobrze rozumiem numerację (przedrostek as 1x jest skrótem rozpoczynającym numerację w tym sklepie).
To jest trochę słabe, że można kupić tylko spod AmigaOS. Z jednej strony to plus, bo łatwo można zweryfikować ile jest aktywnych osób, realnych użytkowników; z drugiej producent zarabia mniej niż mógłby, nie da się wesprzeć zakupem spod Windowsa.

#31
Dla Linuxa? Można wiedzieć skąd taki pomysł? :)

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 22:17:53 przez adam_mierzwa
[#41] Re: x5000 i aOS4

@adam_mierzwa, post #40

Ja rozumiem, Linux jako podstawowy system bo oferuje o wiele więcej możliwości.
A Amiga OS 4.x jako w razie co dodatek.
Ale przemyślał albo zmieniły się priorytety w życiu.
Ja powiem ot prywatnie, gdybym miał nadmiar kasy kupiłbym X5000/040
Choć wątpię w przewagę tej konstrukcji nad X1000 z Altiveciem.
Choć trochę mogę zazdroscic Mufie. Ma fajne hobbi i je powiedzmy realizuje.
[#42] Re: x5000 i aOS4

@WojtekX, post #41

X5000/040 jest znacząco szybsza niż X1000, a z obsługą UVD plusy posiadania Altiveka nie są już takie duże.
[#43] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #1

Że tak jeszcze spytam... jak długie nazwy plików mogę mieć bo probowalem wlasnie cos skopiowac z archiwum i wola ze plik o tej nazwie istnieje i co ma zrobic... Takie cos to pamiętam w starych Ami było ?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 19:39:34 przez arturB
[#44] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #43

Miałem podobne przypadki. Jeden pokazujący ograniczenie długości nazwy pliku, ale to był problem z IBrowse, drugi to była sytuacja na starym systemie plików. Taki że plik istnieje miałem bodaj przy instalacji AmiCygnixa.

A, nie napisałem jak długie mogą być nazwy plików. W systemie FFS 30 znaków, nowsze 107 znaków. Najnowszy, którego nie posiadam NGFS - 255 znaków.
link

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 20:09:10 przez adam_mierzwa
[#45] Re: x5000 i aOS4

@adam_mierzwa, post #44

To m8 sie robi jak pod Dopus depakuje archiwum. Dlsczego tak
[#46] Re: x5000 i aOS4

@adam_mierzwa, post #44

Nie kwa...! Domyslnie przy formatowaniu dysku nie ma dlugich nazw czyli pewnie jestem w czarnym zagłębieniu ! Moge teraz to zmienic w ustawieniach partycji zebym mogl uzywac dlugich nazw ?
[#47] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #46

Nie pamiętam, jakoś nie żyję mocno zagadnieniem, mam inne hobby poza Amigą. Na pewno nie możesz zmienić typu partycji bez utraty danych (np. z systemu plików jeden na drugi). Jakoś konkretniej pisz, ja nie mam X5000 i pewne rzeczy mam inaczej (choćby i obsługiwane systemy plików są różne - ja nie mam NGFS, ale mam SFS/02 - na przykład).
[#48] Re: x5000 i aOS4

@adam_mierzwa, post #47

Dobra. Dzięki za garść informacji. Będę teraz zagłębiał systemy plików.... konsument koncowy aOS4 po dwoch updatach. Po tygodniu pewnie wreszcie odpale komputer bez obawy ze zapomnialem jedna małą flage w trzecim requesterze odhaczyć... wiem ze g... Was to a HS pewnie jeszcze bardziej
[#49] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #46

Chyba nie formatowałeś partycji pod FFS? W systemie powinieneś mieć SFS i NGFS. FFS jest najwolniejszy i nie widzę sensu by go używać, jeśli już to może ewentualnie dla bezpieczeństwa partycję systemową. Odpal MediaToolboxa zaznacz partycję zmień filesystem, zapisz formatuj. Poza partycją systemową dasz radę to zrobić bez reinstalacji systemu. Co do partycji systemowej, to jeśli masz ją w FFS, zrób backup i spróbuj zrobić format z zaznaczeniem opcji długich nazw, po czym spróbować przekopiować system z powrotem na partycję. Jeśli się nie da, to cóż zresetuj, zabootuj system z płyty CD i przekopiuj zbackupowany system z powrotem na tę partycję.
[#50] Re: x5000 i aOS4

@MUFA-amigaone-pl, post #49

Nie mam takich rzeczy o jakich piszesz. W mediatool mam przy wyborze fs Standard filesystem, custon filesystem, cd01, SWAP, NGF/00. A w standard filesystem mam ffs, ofs, plain, international, long filenames. Ha...
[#51] Re: x5000 i aOS4

@MUFA-amigaone-pl, post #49

Tak zrobilem jak napisales. Przekopiowalm wzajemnie ze soba partycje i przeformatowalem na ffs z dlugimi nazwami. Teraz dziala i szybciej chodzi. Dlugie nazwy są. Dziękuję za hinta. Zreszt ta podpowiedz ze skopiowaniem samego starownika grafiki tez byla zbawienna.
[wyróżniony] [#52] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #50

Nie mam takich rzeczy o jakich piszesz. W mediatool mam przy wyborze fs Standard filesystem, custon filesystem, cd01, SWAP, NGF/00. A w standard filesystem mam ffs, ofs, plain, international, long filenames. Ha...


NGF/00 to znaczy że masz NGFS, lepszy od FFS, w zasadzie najlepszy z możliwych, przy czym Twoja wersja jest stara i lekko zabugowana, więc może lepiej byłoby użyć SFS. Dobra wejdź do Kickstartu (katalog na partycji systemowej). Powinieneś tam zobaczyć wśród wielu plików m.in. filesystemy, czyli Fastfilesystem, NGFilesystem i najbardziej nas interesujący w Twoim przypadku SmartFilesystem. Jeśli stwierdzisz jego obecność (a powinieneś bo on na pewno jest na płycie AmigaOS 4.1 FE, a w nowszej wersji na płycie Enchancer), to już połowa sukcesu. Jeśli go tam nie ma skopiuj ręcznie najlepiej z ES.

Teraz uruchom np. Notepada i z tegoż katalogu Kickstart wczytaj plik Kicklayout. U mnie początek pliku konfiguracyjnego Kicklayout wygląda tak:

; Configuration name
LABEL AmigaOS 4.1 Final Edition
EXEC Kickstart/loader
;MODULE Kickstart/kernel.debug
MODULE Kickstart/kernel
;
MODULE Kickstart/FastFileSystem
MODULE Kickstart/CDFileSystem
MODULE Kickstart/NGFileSystem
MODULE Kickstart/SmartFileSystem

Jeśli nie masz modułu SmartFilesystem, to go dopisz, zapisz plik pod edytorem tekstu. Wykonaj twardy reset, czyli nie taki tradycyjny (Ctrl+A+A), tylko z przycisku na obudowie, tudzież kombinacją (Ctrl+Alt+Alt). Teraz już uruchamiając MediatoolBoxa, będziesz miał do wyboru również SFS. Tak to wygląda na mojej X5000, jak widzisz wszystkie partycje mam na brązowo (ty masz pewnie na zielono), czyli korzystam wyłącznie z NGFS lub z SFS i Tobie gorąco też polecam używanie nowocześniejszych i bez porównania szybszych systemów plików.

[#53] Re: x5000 i aOS4

@MUFA-amigaone-pl, post #52

Ok. Dzięki za kompleksowe wyjaśniebie. Stocze jeszcze raz tą bitwe jeśli mówisz że wyraźnie lepiej to działa. Zaczyna to już jakoś wyglądać. A czy to logo przy bootowaniu może szybciej znikać? Mam wrażenie że system sie troche długo odpala. Tzn chodzi mi o czas od włączenia do momentu gdy widze logo aos4 loading
[#54] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #53

Tak można ten czas nieco skrócić. Przepis dałem tutaj.
[#55] Re: x5000 i aOS4

@MUFA-amigaone-pl, post #54

Niezbyt rozumiem gdzie to mam zrobic? Z CLI ?
[#56] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #55

Forum Hyperionu i użytkowników AmigaOne:

"Change Uboot anim count": link



PS.
Jeśli potrzebujesz karty muzycznej kas1e poleca: Sound Blaster Audigy FX PCI-E



Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 11:36:27 przez Amig_OS
[#57] Re: x5000 i aOS4

@Amig_OS, post #56

Ok. Jasne juz. Ale po wcisnieciu Esc pojawia sie menu tylko ze printuje caly czas napis interuption... cos tam cos tam i to menu odjezdza po chwili i widze ten napis linia po linii na calym ekrane. Tak jakby klawiatura byla wcisnieta i nic tam praktycznie nie da sie zrobic. Wie ktos o co moze chodzic?
[#58] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #57

1. Gdy Boing zacznie wirować - naciskasz 'ESC'

2. Pojawia się: 'AmigaOne Early Startup Control'



3. Wybierasz ostatnią opcję: 'Command Line'

Pojawia się znak zachęty z niebieskim kursorem:

X5000>[]

4. Wpisz 'help' i naciśnij ENTER w celu poznania pełnej listy komend UBoota

X5000>help
[#59] Re: x5000 i aOS4

@Amig_OS, post #58

Tak nie dziala. Tylko gdy trzymam esc gdy pojawia sie statyczny boing ball... hmm
Inna rzecz... Candy - upiekszacz workbencha . Dziala tylko gdy go aktywuje po raz pierwszy. Po restarcie juz nic sie nie rusza. Jest tylko backdrop statyczny. Czemu tak mam?
[#60] Re: x5000 i aOS4

@arturB, post #59

1)
Nigdy nie spotkałem się by ktoś zerował dysk lub robił pełny format w AmigaOS4 ?!?

2)
Masz zaptaszkowane Candy w Prefs/WBStartup - aby się Candy uruchamiało ze startem systemu ?
W Sys:Prefs/CANDIPrefs wybierasz temat (DefaultAnimated) z lewej strony i zapisujesz - masz animowany bingball.

3)
AmigaOne X5000

Przed chwilą na nowym dysku SSD wykonałem następujące czynności i wszystko zadziałało od strzału.

1. Zainstaluj AmigaOS4.1 Final Edition CD

- wybierz SFS filesystem
- FFS - jest stary i wolny

2. Zainstaluj AmigaOS4.1 Final Edition Update 2

3. Enchancer Software Plus 2

Sprawdziłem z Radon HD 7750 - wszystko działa od strzału.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem