Forum » AROS
[#1] Jaki system druku?
Ponieważ brak mi wiedzy w tym temacie chciałbym się spytać bardziej zorientowanych. Jak uważacie w jakim kierunku powinien pójść AROS jeśli chodzi o system drukowania?
Nie ma chyba sensu odtwarzanie systemu z OS3 a Turboprint o ile się nie mylę ma zamknięte źródła. Nie mam pojęcia jaki system funkcjonuje w OS4 ale zapewne jest jakimś własnym, zamkniętym rozwiązaniem a może wręcz kontynuacją z trójki?
Biorąc pod uwagę otwartość źródeł i powszechność driverów bardzo sensowny wydaje się CUPS. Tu jednak prawdopodobnie barierą (nie do pokonania?) będzie zupełnie inna architektura i związana z tym trudność przeniesienia? Czy to wogóle realne, by taki kombajn portować do systemu amigowego?
Jakie inne możliwości się Wam nasuwają? Myślę, że dostępność stosu USB i niewątpliwy postęp systemu jako całości wymusi niebawem konieczność postawienia sobie takich pytań i uruchomienia stosownego Bounty.
[#2] Re: Jaki system druku?

@FOrest, post #1

Ciekawe, że jesteś już kolejną osobą od której się dowiaduję, że implementacja systemu z OS3 nie ma sensu i lepiej zaimplementować Turboprint. Chciałbym jednak wiedzieć co takiego złego jest w podejściu z OS3 albo co takiego dobrego jest w Turboprint. Proszę o w miarę łopatologiczne wytłumaczenie - o temacie drukowania na Amidze nie wiem nic.
[#3] Re: Jaki system druku?

@deadwood, post #2

wiesz, wystarczy przeczytać autodoce do printer.device by przekonać się, że jest dość upierdliwy, szczególnie standardowy który nie umożliwiał wydruków 24bitowych i mial ograniczenie do 4096 kolorów. Turboprint ma wlasne sterowniki, wlasny system korekcji kolorów etc etc oraz własną wersję printer.device podmieniającą i będącą zgodną w dół z wersje z amigaos. Dodatkowo ma tryb drukowania tekstu w trybie graficznym więc się nie trzeba [...] z polskimi czcionkami.

teraz pora na wady:
główną i podstawową wadą jest to że od 6 lat turboprint jest nierozwijany dla amigi/mosa etc, dodatkowo nie ma żadnego sdk umożliwiającego pisanie wlasnych sterowników (nie wiem jak wygląda licencja tp w morphosie ale mosteam chyba tez ich nie ma).
dodatkowo co mi się wykryło w poniedziałek (robie tryb xero dla SCANdala) nie jest za bardzo zgodny z oryginalnym printer.device (według doców powinien być).

Dla mnie jedynym sensownym wyjsciem jest port CUPSa + wrapper, który by emulował stare printer.device dla zachowania zgodności i tylko po to.
Według mnie należy stworzyć nowe device bez narzutów starego.



Ostatnia modyfikacja: 02.09.2009 20:19:58



Ostatnia modyfikacja: 02.09.2009 20:25:26
[#4] Re: Jaki system druku?

@rzookol, post #3

Ok, dzięki za wyjaśnienie. Kojarzysz może jak ogólnie wygląda sprawa "kompatybilności" drukarek - czy jest jakiś protokół które wszystkie muszą implementować (czyt. możliwy jest wspólny sterownik - nawet jeśli oznacza to tylko bazowy/prosty wydruk bez funkcji specyficznych dla modelu) czy też każda drukarka/producent robi to po swojemu (czyt. wymaga osobnego sterownika)?
[#5] Re: Jaki system druku?

@deadwood, post #4

W zasadzie to jakieś ruchy w temacie druku dla AROS-a były już wykonane ale nie wiem jak się to dalej potoczyło. Półtora roku temu był news nt. programu do preferencji drukowania: http://www.aros.ppa.pl/news.php?readmore=201
Obawiam się jednak, że to tylko GUI.

Na stronie Petera jest sporo sterowników do drukarek i to zarówno pod system jak i Turboprint. Jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi to chyba możesz spytać go :) http://www.pcguru.plus.com/download.html



Ostatnia modyfikacja: 02.09.2009 21:23:42
[#6] Re: Jaki system druku?

@deadwood, post #4

dawno dawno temu jak drukowano tekstowo zestawem komend sterujących były kody escape, drukarki obsługujące postscript umożliwiają druk przez wysłanie pliku postscriptowego na drukarkę, można także skorzystać z ghostscripta gdy drukarka nie ma PS

jesli chodzi o druk graficznym to najbardziej znanym standardem jest PCL od HP, w turboprincie jest jeden sterownik do drukarek PCL + zestaw plików konfiguracyjnych definiujących każdą drukarkę. W printer.device z amigaos masz kazdy sterownik oddzielnie dla drukarki.

aha i jeszcze dodając: dobre drukarki (nie windrukarki) przeważnie umożliwiają emulacje i przeważnie jest to emulacja jakiego laserjeta w PCL

Mam drukarke OKI 14ex podłączoną własnie do pega i leci ona na sterowniku HP LJet 1100



Ostatnia modyfikacja: 02.09.2009 21:22:23
[#7] Re: Jaki system druku?

@rzookol, post #3

Dla mnie jedynym sensownym wyjsciem jest port CUPSa

Uważasz, że ten port byłby realny? Czy to by mogło być zadanie dla jednej osoby w ramach Bounty?
[#8] Re: Jaki system druku?

@FOrest, post #7

oczywiscie, że realny
dla jednej osoby nie

Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem