Forum » AROS
[#1] IcarosDesktop i VirtualBox
Próbowałem zainstalować AROSA na Maszynie Virtualnej Sun VirtualBox. Niestety żadna z wybranych metod nie dała skutku.

1) Zainstalowałem dystrybucję IcarosLive_1_1_5

Przy instalacji nie sprawiała problemów. Niestety po reboocie, działa tylko w trybie safe mode, niezależnie od ustawień VirtualBoxa. W każdym innym VirtualBox wyrzuca krytyczny wyjątek. Log zamieszczam tutaj: http://sdev.pl/~sand/aros/.

2) Zamontowałem virtualny obraz dysku z http://virtualbox.wordpress.com/images/aros-amigaos/ w wersji 1.1.5 . Niestety objawy są takie same wyłączanie, urządzeń USB, audio, ethernet czy też zwiększanie ilości pamięci VRAM nic nie daje.

Może ktoś próbował instalować, bądź udało mu się zainstalować pod VirtualBoxem - win32 wersja 3.0.8. albo może przesłać działający config.

[#2] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@sand, post #1

u mnie tez nie dziala

[#3] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@rzookol, post #2

Dziwne, u mnie dziala ;)

VirtualBox 3.0.8 pod Ubuntu 9.04
Stworzyłem nową wirtualną maszynę z wizarda (System: Other/Other, 256MBRAM, 32MB gfx, bez dysku twardego)
Potem podpiąłem ISO Icaros Light 1.1.5
Następnie w ustawieniach System->Boot order odznaczyłem Dyskietka oraz w ustawieniach Dyskietka odznaczyłem Zamontuj napęd dyskietek (AROS nie lub dyskietek w VirtualBox)
Po takich ustawieniach boot z LiveCD poszedł bez problemu.
[#4] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@deadwood, post #3

U mnie LiveCD też działa bez problemów. Niestety, problemy dopiero pojawiają się po instalacji na wirtualnym dysku. Dzisiaj spróbuję na VMWare Player.

[#5] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@sand, post #4

Ok, wieczorem sprawdzę instalację na dysku.



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2009 07:56:57
[#6] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@sand, post #4

Tu masz gotową, działającą dystrybucję dla VmwPlayera: http://ve.icarosdesktop.org/
Niestety jej rozwój zatrzymał się na wersji 1.1 tak więc musisz ręcznie zaktualizować ją kolejno do 1.1.1, 1.1.2 i 1.1.3 dostępnych na tej samej stronie a następnie 1.1.4 i 1.1.5 stąd: http://vmwaros.blogspot.com/2009/08/icaros-desktop-live-is-complete.html
Do aktualizacji używasz programu LiveUpdater wskazując iso jako żródło nowej wersji

Gdy będziesz miał już gotowego Icarosa 1.1.5 zaktualizuj sobie jeszcze OWB, bo wersja z Icarosa '0.9.8' nie obsługuje ciach z ppa.pl :)



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2009 08:26:11
[#7] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@FOrest, post #6

Ok idzie bez problemu. Użyłem VMWare Playera. Icarosa narazie zaktualizowałem do 1.1.2 . Ale myślę, że dalej też będzie bezproblemowo. Dzięki.



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2009 12:07:51
[#8] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@sand, post #7

U mnie na VirtualBox 3.0.8 Icaros Light 1.1.5 zainstalował się na dysku i ruszył z niego bez problemu. Ustawienia:

obraz - 2 GB
pierwsze przejście Install AROS: use free space, DH0 100MB SFS, DH1 reszta SFS
reboot
drugiej przejscie Install AROS: use existing partitions, Install development software, format DH0, use and format DH1, use text grub
Odmontowałem CDROM i zrobiłem reset z poziom VirtualBox.

Po resecie pokazał mi się tekstowy grub a następnie AROS uruchomił się bez problemów :)
[#9] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@deadwood, post #8

jakie ustawienia grafiki i jakiego trybu używasz?
[#10] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@FOrest, post #9

VirtualBox: Display->32MB, akceleracja 3D wyłączona

W grubie wybieram opcję 1024x768x32 - siódma pozycja od góry w menu gruba.
[#11] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@sand, post #1

Tutaj jest wersja 1.1.3 dla VBoxa.U mnie działa bez większych problemów.
Odnośnie ustawień, to później spróbuje wyeksportować plik z moimi ustawieniami i wkleić go tutaj.



Ostatnia modyfikacja: 26.10.2009 19:45:43
[#12] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@piteq, post #11

Udało mi się zupdejtować do 1.1.5. Działa jak należy oprócz OWB które się okropnie ślimaczy. Spróbuje jeszcze tego lajta odpalić. w wersji 1.1.5 pod VirtualBoxem . Dzięki wszystkim za pomocne info.

[#13] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@piteq, post #11

Czy istnieje możliwość przeniesienia AROSA z VMware Playera na VirtualBoxa? Czy jednak lepiej instalować "od zera"?
Sama instalacja (i aktualizacja) AROSA to raptem kilka minut, ale "trochę" czasu poświęciłem na konfigurację systemu i myśl, że będę musiał robić to od nowa trochę zniechęca...

[#14] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@APC74, post #13

Istnieje możliwość w VirtualBoxie uzywania dysków z VMWare w "Menadżerze dysków wirtualnych". Wystarczy wskazać na plik dysku. Utworzyć nową maszynę, wybrać dysk i działa. Mi zadziałało z wyłączonym DMA w GRUBie.
ATA=nodma


[#15] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@deadwood, post #8

deadwood napisał(a):

> U mnie na VirtualBox 3.0.8 Icaros Light 1.1.5 zainstalował się
> na dysku i ruszył z niego bez problemu. Ustawienia:
>
> obraz - 2 GB
> pierwsze przejście Install AROS: use free space, DH0 100MB SFS,
> DH1 reszta SFS
> reboot
> drugiej przejscie Install AROS: use existing partitions,
> Install development software, format DH0, use and format DH1,
> use text grub
> Odmontowałem CDROM i zrobiłem reset z poziom VirtualBox.
>
> Po resecie pokazał mi się tekstowy grub a następnie AROS
> uruchomił się bez problemów :)

No zrobiłem tak jak napisałeś, ale po wybraniu opcji uruchomienia z dysku twardego (opcja 1024x768 z gruba) powoduje ponowne uruchomienie wirtualnej maszyny w trakcie startu Icaros'a.

[#16] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@QkiZ, post #15

Próbowałeś opcji z posta powyżej?W momencie pojawienia się GRUBa naciskasz C i edytujesz linijke zmieniając ATA=32bit na ATA=nodma.Następnie Ctrl+X i system powinien wystartować.

[#17] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@piteq, post #16

Maszynka ruszyła, ale AROS krzyczy cały czas o jakiś błędach na dysku (ściągnąłem obraz ze stron Icarosa). No nic będę walczył dalej.

[#18] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@piteq, post #16

Dziś wreszcie odpaliłem Icarosa 1.2 na VirtualBoxie i mam problem z jego aktualizacją do 1.2.1. LiveUpdate (odpalone z sys:ToolsLUPD) wyświetla komunikat, że dysk twardy jest zablokowany przed zapisem. Zmieniłem tryb z 32bit na nodma, ale nadal przy próbie zapisu na dysku (np. przy założeniu nowego katalogu) mam komunikaty błędów. Sprawdziłem czy czasem plikopartycja Icarosa nie jest ustawiona na "tylko do odczytu" - ale nie, poszperałem po ustawieniach VirtualBoxa i też nie widzę tam niczego podejrzanego... Co robię nie tak?

[#19] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@APC74, post #18

Wybierz ikonę dysku, a następnie z menu: Icon->Information. Na samy dole okna będzie stan dysku - ja mam Readable/writable

[#20] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@deadwood, post #19

U mnie też.

[#21] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@APC74, post #20

A w jaki sposob zainstalowałeś 1.2? Sciągnąłeś Icarosa VE i odpaliłeś pod VirtualBox czy zrobiłeś czysty dysk virtualny i zainstalowałęś Icaros bezpośrednio z ISO (Live/Light)?

[#22] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@deadwood, post #21

IcarosVE odpalony pod VirtualBoxem

[#23] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@APC74, post #22

Ja instalowałem Icarosa Light bezpośrednio na czystym dysku - może też spróbuj.

Możesz również spróbować zainstalować na czystym dysku od razu 1.2.1 (niby jest to update, ale to jest zwykły działający LiveCD) a potem dograć sobie aplikacje z 1.2 Live/Light.

[#24] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@deadwood, post #23

Ja dałem sobie spokój z IcarosVE tylko ściągnąłem obraz DVD i po prostu zainstalowałem na wirtualnym dysku stworzonym w VB.

[#25] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@deadwood, post #23

Spróbowałem instalacji z:
1. Icaros_UpdateCD_120-121 - czyli update odpalony jako LiveCD i instalka z niego. Niestety o ile obraz płyty działa pięknie to po instalacji, przy próbie ustawienia dźwięku w AHI prefsy AHI się wywalają koncertowo i niszczą instalkę AROSA do tego stopnia, że nie startuje - trzeba go na nowo instalować (testowałem to kilka razy). Co jest ciekawe prefsy odpalone z płyty (tzn. gdy AROS jest uruchomiony z LiveCD) działają bez problemów i dźwięk jest. Jest również sieć.

2. IcarosLive_1_2_0 - instalacja z LiveCD przebiegła bez problemów, niestety po restarcie maszyna się nie podniosła. Dochodziła do GRUBA i po wybraniu którejś z opcji następował reset Virtualboxa i znowu GRUB. Po wpisaniu ata=nodma AROS ruszył, ale działa to o wiele wolniej, niż w trybie 32bit. :(
- zaktualizowałem tę wersję do 1.2.1 i niestety przestała działać sieć,
- po kilku uruchomieniach maszyna przestała startować, zaraz po GRUBie Virtualbox wyświetla komunikat: Wystąpił błąd krytyczny podczas pracy maszyny wirtualnej i została ona zatrzymana...

Chyba wrócę do Icarosa 1.2.0 bo 1.2.1 sprawia zbyt wiele problemów.

[#26] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@APC74, post #25

Ja używam VirtualPC i udało mi się bez większych problemów zupdatować Icarosa.Zrobiłem to tak:
1.odpaliłem Virtuala z bootowaniem CD (ISO) i podmontowanym obrazem Icarosa 1.2.1
2.Odpaliłem bodajże DOpusa i przekopiowałem wszystkie katalogi na dysk twardy.
3.Odmontowałem CD (ISO)
4.Restart Vituala ( z HaDeka)

I działa...

[#27] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@waldiamiga, post #26

U mnie pod VirtualBoxem wszystko elegancko pomyka. Update-y też ładnie działają. Icaros jest stabilny. Naprawdę mało jest już jakichś dziwnych wysypów. To już jest prawie 100% zadowolenie .

[#28] Re: IcarosDesktop i VirtualBox

@waldiamiga, post #26

U mnie pod VirtualBoxem wszystko elegancko pomyka. Update-y też ładnie działają. Icaros jest stabilny. Naprawdę mało jest już jakichś dziwnych wysypów. To już jest prawie 100% zadowolenie .

Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem