Forum » AROS
[#1] Sterowniki nouveau dla nVidii
[#2] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@piteq, post #1

extra! szkoda, że tylko nVidia. Od czasu jak zainstalowałem AROS-a na netbooku nie włączam komputera stacjonarnego :) Mini też się kurzy ;)

[#3] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@piteq, post #1

W dzisiejszym NB jest testowa wersja nowych sterowników.Autor pisze że na chwile obecną obsługiwane są karty z układami GF1 do 7.
PS.Osobiście czekam na wsparcie GF9 :).Ciekawi mnie też czy te stery będą posiadały wspomaganie 3D.Linuxowe nouveau chyba mają?

[#4] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@piteq, post #3

w jakim programie nalezy się spodziewać przyśpieszenia?

[#5] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@piteq, post #3

Mają wsparcie dla 3D, ale "wybiórcze". Tzn. część funkcji działa, a inne nie. Raczej słabo używalne do np. do gier.

Pozdrawiam
[#6] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@piteq, post #3

Jest już wsparcie dla serii powyżej GF7.Moja 9800GT od wczoraj śmiga aż miło.W przypadku problemów polecam link z pierwszego posta.

[#7] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@piteq, post #6

Czy te stery są już w nightly build z 19?

[#8] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@piteq, post #6

Ależ się robi ciekawie :)

[#9] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@FOrest, post #8

Niestety nie odpala u mnie na tych nowych sterownikach, szkoda :(

Jednakże będę miał parę dni wolnego to zastanawiam się nad instalacja arosa i mam 2 pytanka:

- na dysku mam win 7 i ubuntu. Czy jak zwolnię trochę miejsca to arosowy installer sam stworzy partycję i grzecznie dopisze się do gruba?

- widziałem sterownik prism2 na płycie z arosem, czy jest szansa że moja karta wifi podpięta przez pcmcia zadziała czy niestety tylko mogę mieć net po lanie?

[#10] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@pampers, post #9

installer stworzy partycję ale nie dopisze się do istniejącego gruba, tylko zainstaluje (nadpisze) swojego. Będziesz musiał dopisać ścieżki dla Windowsa i Ubuntu w configu gruba arosowego. Możesz najpierw spróbowac AROS-a na USB...

Sterownik prism2 wymaga konkretnych modeli kart PCI. Nie zadziała niestety karta PCMCIA. Trzymam kciuki, byś miał net po lanie ale moja Toshiba niestety nie zadziałała ze sterownikiem, który teoretycznie mógłby działać.

[#11] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@FOrest, post #10

Jak na razie nie udało mi się zainstalować Arosa na mojej karcie CF przez czytnik USB. Pena nie mam żadnego w tym momencie, jeszcze później spróbuję z dyskiem USB.

[#12] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@pampers, post #11

Wbudowany czytnik CF może nie być obsługiwany. Czytnik na USB powinien działać jak pen. Rozumiem, że masz wersję InstallAROS obsługującą USB i wskazałeś usbscsi.device?

[#13] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@FOrest, post #12

Forest: to był czytnik na USB ale mimo sformatowania karty CF pełnym formatem podczas instalacji Arosa pojawiały się jakieś błędy na karcie które uniemożliwiały dalszą instalację, widocznie kiepskiej jakości CFka..

[#14] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@FOrest, post #12

Instalacja udała się ... połowicznie.

Wziąłem mój przenośny dysk na USB, wygospodarowałem trochę wolnej przestrzeni i próbowałem instalować Arosa.

Przy opcji wybrania zagospodarowania wolnej przestrzeni instalator a dokładnie komenda c:partition wywala się z błędem dzielenia przez 0.

Założyłem w takim razie partycję pod hdtoolbox, sformatowałem.

Instalacja przebiega bezproblemowo, wskazuję partycję, gdzie ma stworzyć gruba i.. uruchamiając system z dysku USB pokazuje mi się tylko linia komend gruba bez opcji do wyboru.

Sprawdzałem dysk pod Arosem z CD, jest tam katalog boot i pliki konfiguracyjne gruba też są. Gdzie leży w takim razie problem?

EDIT: Dodam, że tworzę partycję SFS.



Ostatnia modyfikacja: 19.05.2010 18:24:59
[#15] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@pampers, post #14

Nie pomogę Ci jeśli chodzi o USB, ale znalazłem taki przepis - może Ci się przyda:

1. prepare a usb stick by placing it into a Windows machine
2. run cmd to start a windows shell, better running it as administrator
3. enter these commands
diskpart
list disk
4. locate your usb pendrive in the list, let's call it X
select disk X
clean (<--- note, this will destroy any partiton, so be careful)
exit
5. if you want, create a small fat partition for file transfer with other systems

6. burn this iso on a DVD-R
7. boot into AROS with it
8. connect the USB pendrive to your iMica system
9. launch installaros
10. choose USB instead of IDE/SATA
11. choose use free space
12. create a SINGLE partition (NO work drive!!!)
13. reboot aros when prompted to
14. relaunch installaros
15. choose use existing aros partition
16. keep Development files SELECTED
17. wait, drink a coffee, have a shower...
18. when finished, eject your DVD
19. reboot, enter the BIOS and choose the USB pendrive as boot device
20. enjoy AROS booting from a stick, that you can now move to any other computer when you're not @ home.



Jeśli chodzi o stery dla Twojej nVidii, spróbuj jutrzejszego nightlty builda.

PS. Nightly build nadaje się właściwie tylko do testu - jeśli chcesz AROSa do czegoś używać, zainstaluj Icarosa.... ale 1.2.1 chyba jeszcze nie obsługuje USB boot. 1.2.2 (które jest w produkcji) ma już tą opcję.

[#16] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #15

Krzysiek - dzięki serdeczne. Sęk w tym że ten dysk ma więcej zastosowań i nie chcę kasować danych. W takim wypadku kupię sobie jakiegoś pena po wypłacie ;)

[#17] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #15

Spróbowałem dzisiejszego nb i niestety też nie bangla. Ale to mnie nie dziwi, moja karta graficzna jest po prostu inna ;)

[#18] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@pampers, post #17

A jaką masz właściwie kartę graficzną? (Bo chyba przegapiłem to gdzieś)

Możesz mi dać output z SYS:Tools/PCITool dla niej?

[#19] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #18

8700M GT. niestety PCITool skutecznie blokuje AROSa i tworzy plik 0 bajtów przy próbie zrobienia zrzutu :/

[#20] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@pampers, post #19

Ten freeze dzieje się tylko podczas odpalenia PCITool czy jakakolwiek akcja (otwieranie okienek, przesuwanie) powoduje freeza? Jeśli ogólnie AROS jest niestabilny na twoim kompie, możesz spróbować wyłączyć USB podczas bootowania (w lini polecen gruba trzeba usunac enableusb)

[#21] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #20

Tylko podczas odpalania PCITool. Freeze wygląda tak, że mogę robić coś innego w systemie ale reakcja trwa kilkanaście sekund.

[#22] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@pampers, post #21

Sorry, ale nie wiem jak Ci pomóc. :(

Nigdy się nie spotkałem z takim problemem.

Pomijajac kwestię PCITool, możesz wykonać testy programem nv-test i wyslac mi output logow.

Wiecej info znajdziesz w tym poscie:

http://aros-exec.org/modules/newbb/viewtopic.php?post_id=41468#forumpost41468

[#23] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #22

Za tydzień i tak chyba zmieniam lapka. Myślałem o qosmio x500 ale wtedy to już w ogóle mogę zapomnieć o Arosie. Możesz polecić jakąś mocną maszynę, na której są wieksze szanse że Aros zadziała?

[#24] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@pampers, post #23

Nie znam się za bardzo na lapka obsługiwanych przez AROSa - wiem tylko że działa na Acer Aspire One, ale to jest netbook. Jeśli procek w twoim nowym lapku będzie miał virtualizację, to zawsze możesz odpalać AROSa pod VirtualBox - nie będziesz widział róznicy w wydajności. Ja używam VirtualBox pod PhenomII 3 Ghz i AROS bootuje się w przeciągu 10 sekund.

[#25] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #24

A wiesz że nawet na Virtual Boxie wywala mi się to PCITool :D

[#26] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@pampers, post #25

No to ja się poddaje :D

[#27] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #26

And the winner is Toshiba X200 :D

Nie ma to tamto, na tym lapku do dzisiaj nawet Win7 nie daje rady np z obsługą express portu ;)

[#28] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #26

Pobrałem dzisiejsze NB, wypaliłem i zabrałem się za testowanie sterownika 3d.Niby demka ładnie i płynnie chodzą, lecz system jest w tym czasie tak "zamulony" że otwarcie katalogu trwa 15-20sek.Czy to jest normalne zachowanie?

Moja karta to GF9800GT.

[#29] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@piteq, post #28

Niestety tak - problemem jest scheduler procesów w AROSie - nie jestem w stanie wiele tutaj zrobić. Ten sam problem pojawia się przy aplikacjach SDL (lub ogólnie aplikacjach pracujących w busy loop na 100% procesora)

Zrób tak:

Odpal Shell (rAROS+w)
Wpisz CHANGETASKPRI -1
Uruchom z tego shella demo.

Wtedy będzie ono nadal płynnie chodziło(*), ale nie będzie "zabijało" AROSa

(*) - aż nie pojawi się zadanie o większym priorytecie, na przykład otworzenie/ruszenie okna w Wanderer.

[#30] Re: Sterowniki nouveau dla nVidii

@deadwood, post #29

Z obniżonym priorytetem jest troche lepiej.O ile w przypadku demek nie ma większego znaczenia, to przy takim LodePaincie ma sens.
Dodam jeszcze że po testach z LiveCD stery i biblioteke mesa skopiowałem sobie na pendriva z zainstalowanym Icarosem.Wszystko działa jak trzeba.

Ps.W tej sytuacj nie ma chyba co liczyć na "zaprzęgnięcie" w systemie OpenGL do dekoracji okien, czy temu podobnych bajerków?



Ostatnia modyfikacja: 31.05.2010 22:56:45
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem