Forum » AROS
[#1] Sprzęt dla Arosa
Jako że będę pozbywał się moich dwóch lapków i chcę przerzucić się na jakąś małą stacjonarkę mam pytanie.

Jaki komputer polecicie żeby był w miarę szybki dla win7 (głównie net, fotoszop, grać nie gram) i żeby był kompatybilny z Arosem?

Myślałem o ARES One ale nie wiem czy nie jest za drogi jak na swoje warunki?

[#2] Re: Sprzęt dla Arosa

@pampers, post #1

Rowniez przymierzam sie do zakupu czegos, co AROS wykorzysta na maxa i rozwarzam zakup aspire one. Moj problem polega na tym, ze narazie nie wiem na 100% ktory model wybrac, aby wszystko ( np. ethernet, wi-fi ) dzialalo bez problemow. Koles od Imici ma na youtube filmik z AROSEM na aspire one 150, ale szczerze powiedziawszy tych modeli "150" jest kilka. Czytalem tez, ze model 110 jest ok, ale to samo. Bo np. ten model to 110 : http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180608190735&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_500wt_1156

jak rowniez ten : http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260717259005&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_922wt_1139
trzeci : http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180609408228&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1015wt_1139 - to samo co poprzedni, ale zamiast SDD jest HDD i tereaz nie wiem, czy rozni sie to tylko tym, czy np. chipsetem do sieciowki itd.

Wracajac jednak do tematu, to imho jest to sensowne rozwiazanie ( o ile kupisz dobry model ). Ja np. nie wyobrazam sobie kolejnej "skrzyni" w domu specjalnie dla AROS'a ( nie liczac juz samego dobierania podzespolow ). Takie male "gowienko" mozna zabrac ze soba wszedzie, nie zajmuje duzo miejsca, jesli chodzi o wydajnosc to atom 1.6 tragicznie wydajny nie jest, bo i Photo-szope pociagnie, windows 7 rowniez jest instalowany na niektorych modelach ( pytanie tylko , czy mozna zrobic dual-boot jesli komus zalezy i na win i na arosie). Wyjscie vga jest, takze zawsze mozna sobie jakis lcd wiekszy podpiac. Fajnei by bylo, gdyby znalazl sie tutaj ktos, kto ma np. aspire one dzialajacego z arosem i moglby podzielic sie wrazeniami.

[#3] Re: Sprzęt dla Arosa

@cactoos, post #2

http://sites.google.com/site/arosaspireone/

Może tutaj coś znajdziesz, ewentualnie możesz skontaktować się z autorem strony.

[#4] Re: Sprzęt dla Arosa

@cactoos, post #2

Piszę te słowa na Aspire One pod Icarosem. Swój komputerek prezentowałem zainteresowanym na Amiwigilii: http://dl.dropbox.com/u/16698650/AmiWigilia2010.zip (na dwóch otatnich fotkach)
Działa zadowalająco. Mam obługiwaną natywnie grafikę (bez akceleracji ale jest np. screendragging), kartę sieciową i dźwiękową (tylko wbudowane głośniki) i USB. Ponieważ moje wifi ma problem z aktualnym sterownikiem korzystam z blueconnecta (widać na fotce) ale mam nadzieję, że Neil dopracuje sterownik. Wiem, że na części A150 wifi działa bez problemu. Nie wiem dlaczego HDAudio milczy na wyjściu słuchawkowym no ale na głośniczkach jet ok. Z rzeczy, którew nie działają nalezy wymienić jeszcze wbudowane gniazda kart SD. W razie potrzeby użycia kart pamięci korzystam z czytnika na usb.

[#5] Re: Sprzęt dla Arosa

@tomek, post #4

Dobrze wiedziec. A model Twojego aspire one to... ?

[#6] Re: Sprzęt dla Arosa

@cactoos, post #5

ZG5 (AOA 150 Bb)

[#7] Re: Sprzęt dla Arosa

@deadwood, post #3

Zagadnalem Nikosa i jak narazie potwierdzil tylko to, ze na 100% dzialaja modele A110. Niektore modele 150 (z tego co gosc pisze) w zwiazku ze zmiana chipa wifi nie dzialaja - czyli rowniez tak jak napisal Tomek, a juz na pewno odradza zakup modeli Dxxx, na ktorych to AROS wogole nie bootuje ;/ Hmm... Raczej nie bede ryzykowac z modelem 150 ( chociaz ostatnio mozna kupic taniej na ebay niz strucle ) , bo znajac swoje "szczescie" trafie niedzialajacy, wiec poszukam A110.

[#8] Re: Sprzęt dla Arosa

@cactoos, post #7

Uzupełnienie informacji. Dziś połączyłem się z innym routerem wifi (Dlink WL 3200AP) i nie ma żadnych problemów! Wyglada na to, że typ routera jet przyczyną zawieszek sterownika a nie sam netbook.
Jeśli chodzi o Acery A110 i A150 to jest to to samo. Różnią się jedynie zainstalowanym systemem operacyjnym. A110 - Linpus, A150 - Windows.

[#9] Re: Sprzęt dla Arosa

@tomek, post #8

A coś ze stacjonarek? Wiadomo może, jaka płyta jest w kompie AresOne?
Chciałbym kupić desktopa ale nie większego niż midiatx.

[#10] Re: Sprzęt dla Arosa

@pampers, post #9

Witam,

Do AROSa wg. mnie najlepszy byłby jakiś "składak". Płyta może być miniATX, ale myślę, że powinna mieć dwa PCI obowiązkowo. AROS jest wybredny i nie zawsze działa ze zintegrowanymi kartami. W mojej totalnie niskobudżetowej płycie - ASUS P5KPL-AM SE na szczęście jest karta dźwiękowa(HD Audio na kodeku ALC662) i karta sieciowa(na sterowniku rtl8169.device śmiga aż miło) obsługiwana bez problemu. Jest też (niestety tylko jedno) gniazdo PCI, więc można wsadzić np. SoundBlastera. A, i moim zdaniem AROS nie wykorzystuje dwurdzeniowych procesorów, więc nie wiem czy warto wkładać takowego do komputera dedykowanego AROSowi.

[#11] Re: Sprzęt dla Arosa

@SzymekRak, post #10

Mnie zależy na dualboocie z win7. Na alledrogo widziałem fajne miniitxy z i3 albo i5 w całkiem sensownych cenach tylko jaka szansa że obsłuży to aros, bo nie ukrywam, że zależałoby mi np na natywnej obsłudze grafiki i żeby działał dzwięk..

[#12] Re: Sprzęt dla Arosa

@pampers, post #11

Ja na tym komputerze mam również dualboot z Windows 7, co prawda AROS jest na drugim twardzielu, ale na ogół jest OK, jeśli to normalne, że AROS potrafi się zwiesić np. podczas odtwarzania modułu w MilkyTrackerze. A do wszystkiego są natywne stery, nawet do karty graficznej(GF9800GT).

Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem