Forum » AROS
[#1] AROS Smartbook GENESI
Witam

Czy ktoś posiada może smartbooka Genesi i mógłby coś opowiedzieć o wrażeniach z użytkowania, lub zamierza takowego nabyć?
Może coś o Arosie hostowanym na Linuxie na tym sprzęcie?
W przypadku chęci nabycia proszę o kontakt na priv, ja się przymierzam :) ale dobrze byłoby poznać jakieś opinie o tym sprzęcie.
Ostatnio testowałem Arosa na PC i jest to dość ciekawe, ale wieszał mi się.
[#2] Re: AROS Smartbook GENESI

@piotr723, post #1

AROS na PC a AROS na ARM-a to dwie zupełnie różne sprawy.
Dla ARM nie ma żadnego oprogramowania poza systemem operacyjnym zatem trudno tu pisać chyba o wrażeniach z użytkowania prawda?
Zastanawiałem się nad zakupem ale wtedy zamiast AROS-a musiałbym używać linuksa (przesuwanie ikon wersji hosted AROS-a jakoś mnie nie kręci).

Jeśli masz ochotę na smartbooka z AROS-em to polecam Ci Acer Aspire One A150, na którym dobrze działa Icaros Desktop i na którym działa natywnie grafika, USB, LAN, Wifi i dźwięk.

[#3] Re: AROS Smartbook GENESI

@tomek, post #2

Tak wiem, że Aros na ARM jest jeszcze w powijakach. Ale z drugiej strony sam AROS na PC też jest swego rodzaju ciekawstką, chociaż w zestawie jest już sporo programów. Osobiście korzystałem z wersji live i tych programów za dużo nie było. Poza tym nie mogłem skonfigurować sieci itp. Mogę też wspomnieć, że nie był za bardzo stabilny, ale może to wina niedopasoania sprzętu.
Co do Smartopa, cóż trochę mi się podoba ten sprzęt, jestem zaznajomiony co nieco z Uubuntu, więc dla mnie jest dużą wadą, że Aros jest w powijakach, biorąc pod uwagę, że pracować na Arosie byłoby pewnie i tak ciężko niezależnie czy go uruchomimy na PC czy innnym sprzęcie.
I jeszcze jedna rzecz. Na jeden, dwa komputery łatwiej robić port, chociaż wiele rzeczy jest od podstaw, niż na wiele PC, które zawsze tam czymś się różnią.
Nie bez znaczenia jest cena zestawów, którą można zbić, jeśli będzie zainteresowanie tym sprzętem.
Więc na początek należy nastawić się na Linuxa, a z czasem na AROS-a.
A propos ktoś używa na codzień Arosa więcej? Tzn. codziennie jako podstawowy system?
[#4] Re: AROS Smartbook GENESI

@piotr723, post #3

Obawiam się, że nie jesteś dobrze zorientowany w kwestii wersji AROS-a dla architektury x86 i ARM. AROS x86 jest rozwijany od ponad 15 lat. Nie ma na niego zbyt dużo programów ale jest przeglądarka, dwa klienty pocztowe, dwa klienty IRC, klient Gadu-Gadu, Jabbera, MSN, Mplayer, kilka programów do edycji grafiki (bitmapowej i wektorowej), Directory Opus, trochę portów gier. Poza tym są narzędzia programistyczne dla x86.
Dla ARM nie ma nic z tych rzeczy. Być może w przeciągu kilku lat AROS ARM osiągnie zbliżony poziom rozwoju ale AROS x86 nie będzie w tym czasie stał w miejscu...
Jeśli chodzi o sam system w wersji natywnej ARM, to także może być kwestia lat a nie miesięcy. W tej chwili jest to sprzęt stricte linuksowy.

Dla tych, co się dziwią, że niedawno sam byłem zainteresowany Efiką MX a teraz koledze odradzam wyjaśniam:
Aby ta nowa, sprzętowo bardzo interesująca platforma odniosła sukces musi najpierw zostać gremialnie zaakceptowana przez AROS Team. Gdyby Genesi było faktycznie zainteresowane amigowym targetem powinno wysłać sprzęt wszystkim czynnym arosowym programistom. Z chwilą, gdy natywny AROS będzie obsługiwał grafikę, dźwięk, wifi i usb Efiki MX oraz powstaną porty OWB, YAM-a i Mplayera można będzie mówić o nowej opcji w amigowym światku.



Ostatnia modyfikacja: 06.04.2011 14:14:40
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem