Forum » AROS
[#1] AROS vs MorphOS
Chciałbym poznać kilka opinii użytkowników obu systemów. Napiszcie proszę jakie mają przewagi, a jakie minusy jeden względem drugiego. Z tych nieoczywistych rzeczy.
Mnie, jako długoletniego użytkownika MorphOS-a ciekawi np. jak to jest z emulacją 68k w AROS-ie. Czy jest "przezroczysta" i bezobsługowa jak w MorphOS, bo taka mi się podoba.
Jak w AROS-ie sprawują się stosy USB i TCP/IP. Czy to są bliźniacze rozwiązania z racji tego, że MorphOS w znacznej części zrodził się z AROS-a?
Czy ZUNE jest tak samo zaawansowane jak MUI z MorphOS?
[#2] Re: AROS vs MorphOS

@R-Tea, post #1

Jak w AROS-ie sprawują się stosy USB i TCP/IP. Czy to są bliźniacze rozwiązania z racji tego, że MorphOS w znacznej części zrodził się z AROS-a?


Stos USB w Arosie jest portem stosu z MorphOSa czyli Poseidona, niestety od tego czasu stos w MorphOSie się rozwinął, a w Arosie się nie rozwinął

Stos TCP arosowy to praktycznie to samo co stary stos morphosowy Mosnet. Stos w MorphOSie (netstack) jest nowoczesniejszy niż arosowy

ZUNE jest tak samo zaawansowane jak MUI z MorphOS?


Zune to mniej wiecej MUI 3.9. Nie ma porównania do MUI5 z Morphosa odnosnie możliwości i stabilności
1
[#3] Re: AROS vs MorphOS

@R-Tea, post #1

Już na starcie mogę Ci powiedzieć że jestem użytkownikiem obu systemów i choć mam sentyment po wszystkich latach do Icarosa do zdecydowanie MorphOS.
Sama emulacja kuleje. Pisałem o tym w jednym z Magazynów Amiga NG. Trzeba używać JanusUAE, który dzięki swoim sztuczkom daje złudzenie że programy i gry m68k odpala się natywnie jak w MorphOS-sie (oczywiście te napisane pod system, bo pod chipset oczywiście musi być emulator UAE), ale bywa zawodny. To jest wersja 1.3. Jest 2, ale bazuje na źródłach WinUAE (bodajże z wersji 3.x) i nie uda się zrobić tego zabiegu i trzeba odpalać w osobnym środowisku. Choć przy starszej wersji też "pod spodem" musiał być postawiony OS 3.x. niemniej jednak 2-ka jest betą i na chwilę obecną można co najwyżej coś tam próbować emulować, o normalnym użytkowaniu nie ma mowy.
[#4] Re: AROS vs MorphOS

@michal_zukowski, post #2

Stos TCP arosowy to praktycznie to samo co stary stos morphosowy Mosnet. Stos w MorphOSie (netstack) jest nowoczesniejszy niż arosowy


Czy MOSNET to wersja rozwojowa Miami lub AmiTCP?

Czy ZUNE jest tak samo głęboko zintegrowane z Arosem jak MUI z MorphOS? Czy wszystkie systemowe programy (te z podstawowej paczki) mają GUI ZUNE?
[#5] Re: AROS vs MorphOS

@don_rafito, post #3

Sama emulacja kuleje. Pisałem o tym w jednym z Magazynów Amiga NG.


Ale czy ta emulacja też jwykorzystuje kompilację JIT w sposób zupełnie bezobsługowy dla użytkownika, tak jak w MorphOS?
[#6] Re: AROS vs MorphOS

@R-Tea, post #4

Mosnet to port ArosTCP, ArosTCP to wersja rozwojowa AmiTCP. Zune jest głęboko zintegrowane z Arosem.
[#7] Re: AROS vs MorphOS

@R-Tea, post #1

Domyślam się że AROS może mieć przewagę w 3D, bo o ile pamiętam Dooma 3 to już 10 lat temu mieli. Ma też zapewne przewagę w obsłudze RAMu, bo słyszałem że ograniczenia do 2GB tam nie ma.
[#8] Re: AROS vs MorphOS

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Aros 32 bit ma 2GB, Aros64bit ma więcej, ale z tego co rozumiem to główny rozwój nadal idzie dla 32bit i nie ma obecnie dystrybucji arosa 64bit wiec mamy takie same ograniczenia.

Co do 3D to Aros pod x86 ma sterowniki gallium/Nouveau do paru kart Intela i NVidii i to tylko pod x86. Do Radeonów nie ma, pod PPC nie ma, pod Arma i 68k chyba też nie ma.
[#9] Re: AROS vs MorphOS

@michal_zukowski, post #8

W sumie to główny rozwój systemu w tej chwili idzie na architekturę 64-bit, ale faktycznie nie ma jeszcze dostępnej dystrybucji. Z tego co pamiętam, w tej chwili ograniczenie dla wersji 64-bit to 128GB RAM. Jeśli chodzi o wersję SMP 64-bit, to limitem jest chyba 16 rdzeni (jest to w tej chwili wersja developerska).

Jeśli chodzi o sterowniki 3D to obsługiwane są karty od GeForce 5xxx go GeForce GTS 250:
https://en.wikibooks.org/wiki/Aros/Platforms/x86_support#nouveau.hidd_(nvidia_pci,_agp,_pci-e_desktop)
[#10] Re: AROS vs MorphOS

@deadwood, post #9

Na co zwrócić uwagę przy składaniu PC stacjonarnego, tak by wszystkie podstawowe komponenty mi działały normalnie: grafika, dźwięk, USB, ethernet, WiFi.
Na oficjalnej stronie AROS-a prawie nic nie ma na ten temat. Trochę modeli laptopów i dwie stare płyty główne. Prościej by chyba było wymienić producentów i modele poszczególnych chipów specjalizowanych.
[#11] Re: AROS vs MorphOS

@R-Tea, post #10

Rozejżyj się za płytą ASUS M2N68-AM SE2 . Ma wbudowany siec, audio i grafikę nvidii które są obsługiwane przez AROS. Jest to podstawa tego zestawu: https://checkmate1500plus.com/Products.aspx?id=422

Tutaj masz szerszą listę wspieranego sprzętu zarówno komponenty jak i całe komputery:
https://en.wikibooks.org/wiki/Aros/Platforms/x86_Complete_System_HCL
2
[#12] Re: AROS vs MorphOS

@deadwood, post #11

Dzięki.
A znacie kogoś, kto bawi się tworzeniem w Hollywood pod AROS-em?
[#13] Re: AROS vs MorphOS

@R-Tea, post #12

Ja nikogo osobiście nie znam, ale popytaj na AROS-Exec
1
[#14] Re: AROS vs MorphOS

@deadwood, post #13

Dzieki.
Czy dvd iso AROSa One x86 jest bootowalne? Plyta niby ok, ale wystartowac nie chce.
[#15] Re: AROS vs MorphOS

@deadwood, post #11

Dzięki za info o tej płycie, miałem kilka podejś do AROSa i zawsze się od czegoś odbijałem, a na tej płycie wszystko po prostu działa, polecam.
[#16] Re: AROS vs MorphOS

@retrofaza, post #15

No to się cieszę :) Ze względu na wsparcie przez Steve Jones'a ta płyta może być uważana za "wzorcową" na następne kilka lat.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem