Forum » AROS
  kategoria: Icaros Desktop
[#1] Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać
Witam. Mam kompatybilną płytę gł. z kartą graficzną i zastanawiam się, który system wybrać?
- Icaros Desktop
- AROS One X86

Wyglądem ładniejszy niby Icaros ale chyba One jest nowszy.
Ew. pytania:
1. czy można słuchać muzyki z płyt AUDIO
2. czy można go na SSD zainstalować czy lepiej zwykły dysk (ATA czy SATA)?
[#2] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@kguranowski, post #1

Na ten moment zdecydowanie ArosONE, bo jest na bieżąco aktualizowany.

Ad.1 Nie słucham audio z płyt to się nie wypowiem, ale raczej tak :)
Ad.2 To zależy na jakim to będziesz stawiał sprzęcie, jeśli twój sprzęt nie jest z listy rekomendowanego sprzętu to musisz to sam sprawdzić metodą prób i błędów. Generalnie IDE ATA jest częściej obsługiwane.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 11:27:31 przez retrofaza
[#3] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@retrofaza, post #2

Mam płytę gł. i grafikę kompatybilną z listy w necie. Icaros widział i sata i ata
[#4] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@kguranowski, post #3

Lista którą zalinkowałem to jedyna oficjalna lista. Możesz napisać jaką masz płytę? Jak Icaros działał na sata i ata to AROSOne też powinien :)
[#5] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@retrofaza, post #4

Gigabyte GA-945GZM-S2
[#6] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@kguranowski, post #5

Nie jest to rekomendowana płyta. Ale patrząc na specyfikację raczej powinna działać. W zależności od tego jaką masz rewizję tej płyty wbudowana karta sieciowa będzie działać lub nie (były montowane różne). Zainstaluj i daj znać jak poszło :)
[#7] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@retrofaza, post #6

Testowałem Icaros Desktop 2.3 z monitorem LCD 1440x900, audio, Lan jest wykrywane
1
[#8] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@kguranowski, post #1

1. czy można słuchać muzyki z płyt AUDIO


Miałem dzisiaj chwilę, więc wygrzebałem odtwarzacz cdrom i starą płytę Aural Planet :) Odpowiadając na pytanie - tak, da się na AROS słuchać płyt AUDIO CD, np. za pomocą programu PlayCDDA.

1
[#9] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@retrofaza, post #8

Istnieją 2 wersje PlayCDDA na AROS One, nowsza v1.6 działa na Native PC, a starsza v1.5, która jest jedyną, która działa na VMWare.

@kguranowski
Zdecydowanie odradzam mieszanie IcarOS z AROS One, AROS One ma nowy "rdzeń", który jest niekompatybilny z rdzeniem IcarOS i innych starszych dystrybucji AROS.

W związku z tym chciałbym przypomnieć, że niedawno opublikowałem nową wersję AROS One v2.4, która zawiera nowy rdzeń uzupełniony o bibliotekę C.

https://sites.google.com/view/arosone

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 18:44:32 przez AMIGASYSTEM
[#10] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@AMIGASYSTEM, post #9

A USB 2.0/3.0 Wspiera? Ew musi być na 1 dysku jeśli chciałbym z Win go postawić?
[#11] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@AMIGASYSTEM, post #9

Pytałem kiedyś w innym wątku, ale nie umiem go znaleźć. Chodziło o wersję 2.2, którą mam na Aspire ZG5. I pytałem o możliwość update do 2.3. Zaleciłeś instalację od podstaw. Przyznam się szczerze że jeszcze nie zdążyłem tego zrobić, a tu pojawia się już wersja 2.4. Tak więc ponawiam swoje pytanie. Czy jak zainstaluje sobie teraz 2.4 od podstaw, na czystym dysku, to przy następnych wersjach będę paczki update, żeby nie instalować za każdym razem systemu od nowa?
Tak było przy Icaros'ie i było to dość fajne rozwiązanie, ale niestety Paolo chyba zarzucił już swój projekt, dlatego też chcę go zmienić na komputerze stacjonarnym (P5Q, Icaros Desktop 2.3), na Aros ONE, gdyż się już zestarzał i niektóre programy źle działają. Tylko martwi mnie to że będę musiał go instalować przy każdej nowej wersji od nowa na czysto.
[#12] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@don_rafito, post #11

@kguranowski
AROS One można zainstalować pojedynczo lub w trybie Dual-Boot z systemem Windows
Dual Boot AROS-Win:
https://youtu.be/IGU8U4KFEzI

@don_rafito
Nawet z AROS One w wersji 2.4, musisz zainstalować go od zera, w tej nowej wersji rdzeń (skompilowana biblioteka C) zmienił "wszystko", stare systemy AROS nie są już obsługiwane!
[#13] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@AMIGASYSTEM, post #12

Rozumiem. Dzięki za odpowiedź. A czy w przyszłości przewidujesz paczki uaktualniące?
[#14] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@kguranowski, post #10

A USB 2.0/3.0 Wspiera?

USB 3.0 nie wspiera.
USB 2.0 wspiera.

Jeśli płyta ma USB 3.0 i 2.0, to pytanie czy ma osobne chipy dla 3.0 i dla 2.0. Jeśli tak, to porty 2.0 będą działać. Jeśli jest jeden układ, który tylko "emuluje" 2.0, wtedy raczej nie będzie działać.
[#15] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@don_rafito, post #13

To zależy, jeśli nie ma większych zmian w rdzeniu lub zmian strukturalnych, wydam tylko aktualizację.
[#16] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@AMIGASYSTEM, post #9

Czy ew. z pendrive da się zainstalować AroSOne?
[#17] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@kguranowski, post #16

Można zainstalować z pendrive.

Polecam tutorial jak przygotować takiego pendrive'a:

https://arosnews.github.io/jak-przygotowac-pendrive-usb-aros/
1
[#18] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@deadwood, post #17

Spx. Ma ew. pyt. jak odróżnić w AROS czy grafika działa w 3D a nie w 2D?
[#19] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@kguranowski, post #18

Chodzi Ci o to, czy akceleracja 3D działa?
[#20] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@kguranowski, post #18

Wsparcie 3D bodajże jest od Nvdii 5x w górę. Najważniejsze żebyś miał wszystkie tryby w SreenModePrefs, wtedy karta jest obsługiwana
[#21] Re: Icaros Desktop VS AROS One x86 - co wybrać

@don_rafito, post #20

Zauważyłem dziwną rzecz, że na 8400GS Silent monitor ustawia się z automatu na niższej rozdzielczości (800/1280) a przy GT 610 monitor łapie po uruchomieniu Live CD większą rozdzielczość 1440x900
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem