[#1] Wybór miernika
a właściwie to prośba o pomoc w tej sprawie.

Nie znam się na tym ale od czegoś trzeba zacząć i chciałbym być w stanie zdiagnozować problem w mojej Amidze jeśli takowy wystąpi. Youtube służy informacjami co i jak ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat konkretnego narzedzia pokiarowego, które moglbym np dostac na allegro.
Myślę, że te 150-200pln mogę no to przeznaczyc o ile w takim przedziale cenowym jest cos co spełni swoją funkcje (jak tańszy da rade to super :) )

Czy może ktoś ze znajomościa tematu podać mi 1-2 linki do takich produktów?

Bede bardzo wdzięczny.

PS. Szukałem tematów na forum ale wszytko co znalazłem ma linki do starych aukcji i nie widac nawet nazwy produktu

OK




Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 00:35:14 przez Climat
[#2] Re: Wybór miernika

@Climat, post #1

Myślę, że w zupełności wystarczy ci jakikolwiek tani multimetr.
Link do pierwszego lepszego z allegro:
http://allegro.pl/i4804607837.html
[#3] Re: Wybór miernika

@Climat, post #1

Nie znam się na tym ale od czegoś trzeba zacząć i chciałbym być w stanie zdiagnozować problem w mojej Amidze jeśli takowy wystąpi.


Generalnie nie chcę Cię zniechęcać, ale jeśli jesteś na takim etapie, że nie masz nawet multimetru, to jeśli problem wystąpi oddaj do naprawy Amigę komuś kto się na tym zna. Chyba, że chcesz jeszcze pogorszyć sprawę.

150-200pln mogę no to przeznaczyc


W tej cenie nic porządnego nie kupisz, ale do podstawowej diagnostyki wystarczy najprostszy multimetr którym będziesz w stanie zmierzyć napięcie, prąd, oporność.

Do bardziej zaawansowanej diagnostyki i tak potrzebny jest oscyloskop lub/i analizator stanów logicznych a to jest wydatek ok. 1000zł.
[wyróżniony] [#4] Re: Wybór miernika

@strim_, post #3

Napisał byś strim_ jakie stany logiczne występują w Amidze, jakie są napięcie gdy jest logiczne 0 i logiczne 1, wiem że nie raz o tym ktoś piszę ale jakoś zawszę mi to ucieka.


AVT389

CY7C68013a

Saleae 8CH

Avt jest do TTL-C-MOS ale w amidze mogą występować też inne stany? Kiedyś też korzystałeś z jakiś prostych urządzeń pomiarowych czy nie?

Mógł byś napisać coś na ten temat dzięki.
[#5] Re: Wybór miernika

@strim_, post #3

Jestem świadomy tego, że naprawa płyty głównej komputera wymaga dużej wiedzy ale tak jak napisałem od czegoś muszę zacząć. Jeżeli uda mi się wyeliminować np zwarcie to już uznam to za sukces. Zresztą mam teraz problem z monitorem i nie wiem czy kabel nie jest temu winny. Miernikiem chociaż sprawdzę przejście w przewodzie i już wiele mi to da.
Ja się nie zniechęcam do niczego. Wyzwania to dla mnie sens życia bo uwielbiam się uczyć OK




Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 02:43:01 przez Climat
[#6] Re: Wybór miernika

@Climat, post #1

Na początek kupiłem sobie miernik UNI-T M890G, ale on ma ograniczone możliwości pomiarowe. Dlatego kupiłem UNI-T UT70B, który ma szerokie zakresy pomiarowe i dodatkowo port RS-232 do podłączenia do PC.

Dzisiaj zamiast nich kupiłbym od razu CIE 3129B, który ma jeszcze szersze zakresy pomiarowe z jednocześnie większą dokładnością pomiarów (nie ma RS-232, ale mało komu jest to potrzebne).
[#7] Re: Wybór miernika

@RomanWorkshop, post #6

To są bardzo porządne mierniki, ale do sprawdzenia obecności (bądź nie) napięcia 5 V, ew. +/- 12 V, oraz oporu podejrzanej ścieżki spokojnie wystarczy najprostsze urządzenie za 10 zł. W tej kwocie może dałoby się upolować okazyjnie jakiś ruski oscyloskop, tyle że jego obsługa dla początkującego może być zbyt trudna.
Reasumując - tani miernik zdecydowanie wystarczy. Moim zdaniem do zabaw z płytą Amigi najbardziej przydałaby się jeszcze jakaś prosta stacja lutownicza, taka jak np. moja Zhaoxin 936D.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 07:37:19 przez wali7
[#8] Re: Wybór miernika

@wali7, post #7

Mam ten:


www.aliexpress.com/item/UNI-T-UT-61E-Modern-Digital-Multimeters-UT61E-AC-DC-Meter/548923745.html
[#9] Re: Wybór miernika

@wali7, post #7

Potwierdzam, do prostej diagnostyki wystarczy prosty multimetr z markietu.

Do dalszej diagnostyki potrzebny jest oscyloskop i/lub analizator stanów logicznych.
[#10] Re: Wybór miernika

@jarob, post #9

Dziękuję za odpowiedzi.
Zdecydowałem się na ten model. Ma również pomiar temperatury co w wypadku mojej A600 z ACA może być pomocne

Multimetr z Allegro
[#11] Re: Wybór miernika

@Climat, post #10

Zdaje mi się, że mam też ten model. Generalnie jest OK, u mnie sonda temperatury podawała jakieś dziwne wartości, moze coś źle podpiąłem, albo jest uszkodzona :) . Co więcej od ostatniego SACPu gdzieś mi się zapodział, możliwe, że go zostawiłem na stole... nie rwę włosów z głowy, bo od chyba 20 lat mam ten sam, prosty, trzycyfrowy mierniczek U-I-R. Wystarcza.
[#12] Re: Wybór miernika

@Climat, post #10

Dobry wybór dla początkującego amatora.
Do pomiarów typu jest napięcie czy nie ma w zupełności wystarczy. Pomiar temperatury sobie daruj - najczęściej są to termopary typu K o szerokim zakresie temperatur i dużym błędem pomiaru bardziej przydatne do metalurgii.

Ale jak pisał strim sam miernik to nie wszystko. Liczą się głównie Twoje umiejętności.
Od czegoś jednak trzeba zacząć. OK
[#13] Re: Wybór miernika

@Climat, post #10

bardzo fajny, spokojnie ci do wiekszosci zastosowan styknie i cena miła
[#14] Re: Wybór miernika

@Climat, post #10

Bardzo dobry wybór.

Jakbyś się zaczął rozkręcać i chciał sie dalej pobawić niskim kosztem to tak jak kolega wyżej polecam ci zakup taniego analizatora logicznego.
Link który został wyżej przytoczony:
http://allegro.pl/analizator-stanow-logicznych-saleae-8ch-faktura-va-i4766242231.html
To chińska kopia analizatora Saleae. W zupełności starczy do Amigi. Saleae produkuje rewelacyjny soft. Ze świecą szukać drugiego programu do analizy stanów logicznych, który obsługuje się równie prosto i przyjemnie. Chociaż w sumie używanie go z chińską podróbką jest nielegalne...

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 17:16:45 przez Dexterek
[#15] Re: Wybór miernika

@Climat, post #10

Witam Miernik taki sobie jak będziesz mierzył napięcia do 200 V to raczej spokojnie podziała. Zwracaj uwagę na stan baterii - jak będzie słaba, miernik pokaże głupoty zazwyczaj zawyży pomiary. Kabli nie zwijaj ciasno bo ci się posypią. Co do reszty sprzętu naucz się tym miernikiem mierzyć . A potem oscyloskop i analizator.
[#16] Re: Wybór miernika

@Dexterek, post #14

Dziękuje za wszystkie sugestie.
Oscyloskopy to chyba spory wydatek a analizator logiczny to czarna magia Oglądałem jakieś tutoriale ale chyba musze więcej czasu poświęcić na zrozumienie tego jak to działa :)
[#17] Re: Wybór miernika

@Dexterek, post #14

Ten analizator ma próbkowanie 24Mhz, to może być trochę mało w niektórych przypadkach jak przebiegi 14 i 28MHz. Poza tym, analizator to wyższa szkoła jazdy, tutaj trzeba wiedzieć czego się szuka, prędzej przydatniejszy byłby oscyloskop około 30MHz, ale te z kolei sporo kosztują, jak na amatorskie zastosowania.
[#18] Re: Wybór miernika

@sanjyuubi, post #17

Tutaj był 100Mhz tylko były trzy sztuki. SALEAE 16ch. 100MHz No i trochę droższy.
[#19] Re: Wybór miernika

@amizet, post #18

To zdecydowanie ponad moje obecne możliwości.
Mi się dzisiaj udało przylutowac kabel od diody więc stacja dysków wreszcie miga i to jest mniej więcej poziom, na którym czuję się ok
[#20] Re: Wybór miernika

@Climat, post #19

I takie są początki teraz tylko aby do przodu.
[#21] Re: Wybór miernika

@amizet, post #18

To nie jest duża cena za analizator o próbkowaniu 100MHz. Jeśli ktoś lubi open hardware to polecam Openbench Logic Sniffer. Ma małą pamięć, ale za tą cenę nie znajdziesz nic lepszego jeśli chodzi o próbkowanie. Mi się przynajmniej bardzo przydał przy akceleratorze do A600.
[#22] Re: Wybór miernika

@Dexterek, post #14

Kupiłem sobie ten analizator za 35.50 na Allegro i rzeczywiście działa on bardzo dobrze. Spokojnie wystarcza do analizowania przebiegów o częstotliwości 8 MHz, występujących w standardowych Amigach. Działa z najnowszą wersją 1.1.15 oprogramowania ze strony producenta oryginału. Soft jest bardzo łatwy w obsłudze i funkcjonalny. Za te pieniądze jest to świetny sprzęt dla amatorów.
[#23] Re: Wybór miernika

@RomanWorkshop, post #22

Do mnie niedawno dotarł ten 16kanałowy 100 MHz (też podróba Saeale), można pracować z przebiegami do 30 kilka MHz. A soft jest rewelacyjny, dawno nie miałem okazji używać tak intuicyjnego i prostego w obsłudze oprogramowania.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem