[#61] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Kamikadze, post #59

Tak się składa, że zamiast dysku mam kartę CF, A Flopa DF0 mam Goteka. Wystaje na zewnątrz, gdyż do obudowy A1200 się nie zmieścił. Jednak mam jeszcze Blizzarda 1220/4 + koprocesor i mam jeszcze zwykłego flopa jako DF1 podpiętego, gdyż z różnych względów możliwość włożenia tradycyjnej dyskietki czasami też się przydaje, szczególnie że gotek przy grach niedosowych nie umie nic na dyskietce zapisać. Czasami też myślę żeby jednak CDROM podpiąć co by móc pograć w coś co płyt CD potrzebuje. Jednak oryginalny zasilacz (czarny) ma na wyjściu 12 V tylko pół ampera a to jest zdecydowanie przymało. Dlatego chciałem kupić coś mocniejszego. Niedużo, ale jednak.

@Dexterek - ja też myślałem o zasilaczu Pico ITX, tylko że u nas w PL są one bardzo drogie. Do tego też jeszcze trzeba dokupić zwykły zasilacz np. 12V i cena znów skacze do góry.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 07:55:04 przez gilban
[#62] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #61

W takiej konfiguracji, Twoja amiga ciągnie nie więcej jak 2,5A 5V i zależnie czy fdd potrzebuje 12V to 12V już Ci może braknąć. We Wrocławiu na giełdzie były fajne malutkie zasilacze.
Kupiłem jeden za 5zł 35W wymiary to wys 35mm, szer 50mm, długość 210 mm, jest w metalowej obudowie, zabezpieczenia przeciw zwarciowe i wejście do uruchamiania zasilacza oraz 5V do 100mA dla podtrzymania pamięci lub jakiegoś mikrokontrolera. Ten zasilacz nie jest jakiś super mocny więc pójdzie do A600, ale był tam taki 120W ATX za 10zł z wyjściem POWER OK.
Zrobiłem sobie przejściówkę do klawiatury PS2 i mam w klawiaturze przycisk "Power" Mikrokontroler będzie załączał zasilacz po naciśnięciu tego przycisku i wyłączał po jego ponownym użyciu. Klawiatura będzie zasilana z tej linii 5V 100mA.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 12:16:27 przez Kamikadze
[#63] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Kamikadze, post #62

Też ciekawy pomysł. Ja na obecną chwilę kupiłem sobie już ten zasilacz (płytka drukowana z elektroniką) i blaszaną obudowę. Teraz będę chciał go do niej jakoś wmontować. Szukałem plastikowej, ale albo były za małe albo za duże.

Co do zasilacza ATX - przez jakiś czas używałem, jednak powiem szczerze - po wymianie kondensatorów obraz Amiga daje dużo ładniejszy przez Eurozłącze na TV LCD z oryginalnym zasilaczem niż z zasilaczem ATX. Także już nie chcę zasilacza ATX do Amigi. Bo przez jakiś czas używałem zasilacza Micro ATX.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 20:14:27 przez gilban
[#64] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #63

To bardzo ciekawe co piszesz o obrazie.
Ale te ATX mają tętnienia. Cały sprzęt w PC ma własną stabilizację.
Zobaczę jak to gówienko będzie się spisywać.
Najwyżej wykorzystam jakiś zasilacz od laptopa i zrobię przetwornice na każde napięcie osobno.
Swoją drogą amiga nie posiada filtracji i ma bardzo mało elektrolitów, ale prądu też ciągnie mało. W PC sam procek 60- 100W. szeroki uśmiech
[#65] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Kamikadze, post #64

Dlatego zasilacze ATX nie bardzo nadają się do Amigi. Lepsze są zapewne inne bardziej dedykowane. Amidze nie jest potrzebny zasilacz z aktywnym PFC, za to właśnie filtry są potrzebne i inne takie tam.
[#66] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #65

Pomyślimy na razie czekam na obudowę.
Jak przyjdzie a ten mały zasilacz będzie mi psuł obraz, to zrobię zespół przetwornic i rzucę schematami na forum. Albo jeszcze dziś sprawdzę jak wygląda jego stabilizacja i dam cynk.
I tak muszę robić płytkę zasilania bo przetwornicę na -12V muszę zrobić. Więc jak już robić to konkretnie. Amiga powinna wstać bez -12V to sprawdzić się da.
[#67] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #65

Amiga wstała na samym 5V.
Filtracja jest OK obraz jaki był taki jest czyli żyleta.
Szkoda, że oscyloskopu nie mam można by porównać.
Więc tylko na -12V będę robił przetwornicę.
[#68] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Kamikadze, post #67

Mam pytanie: co zrobić z kabelkiem shield znajdującym się w kablu od zasilacza? Uciąć i zapomnieć czy podłączyć do masy zasilacza ?
[#69] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #68

Jest ten w miare szczegółowy poradnik:

http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/amiga_hacks/Amiga_Power_supplies/amiga_power_supplies.html


What is the shield wire for?
In the original Amiga PSU, it is used to reduce the radiated emissions of the power lead. Inside the Amiga, the shield
 pin is connected to the Amiga system ground and back at the original PSU. When you re-wire the lead as shown in
 this guide, you will have maybe a 1 metre length of unshielded cable going from the PSU to you Amiga lead. This will
 radiate noise. Connecting the shield will make no difference to the radiated or picked up noise.


Z tego by wynikało, że pin shield jest podłączony w amidze do uziemienia.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 22:53:03 przez Andrzej11
[#70] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #68

Ale przecież nie raz już było o tym pisane że ekran ma być z jednej strony tylko podpięty.
I raczej tak ma być, bo parę osób tak pisało i do tego jeszcze w różnych odstępach czasowych.

Czyli jeśli masz oryginalny kabel to po prostu od strony zasilacza nie podpinasz.

Oczywiście w oryginalnym zasilaczu jest to podpięte. Lecz ostatnio gdy o tym czytałem na Forum, było to mniej więcej omówione. Tak że zrób tak jak w originale, lub też nie podpinaj z jednej strony. Jak byś się wahał to możesz rzucić monetą.
[#71] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@amizet, post #70

Tylko obawiam się, że dotyczyło to kabli transmitujących dane, a nie zasilania.
Jak nie podepniesz ziemi z jednej i drugiej strony zasilacza to Amiga nie będzie uziemiona. Bo i czym?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 23:41:50 przez teh_KaiN
[#72] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@teh_KaiN, post #71

Ale przecież było napisane że oryginalny kabel. Czyli z jednej strony oplot czyli ekran lub też shield jest podpięty we wtyczce. A z drugiej strony od strony zasilacza nie podpięty.

Wydaje mi się że nie ma sensu uziemiać Amigi, wystarczy mieć uziemiony zasilacz.
[#73] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@amizet, post #72

Dzięki. Ja zasilacza też nie będę miał uziemionego gdyż nie mam w domu uziemienia. Za komuny na wszystkim oszczędzali i niestety gniazdek z kołkami i kabli uziemiających nikt nie dawał. A w kuchni i w łazience podpinali uziemienie pod kabel zerowy.
[#74] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #73

Jak by coś miało się uszkodzić to nie moja wina, ale nawet na stronie "ianstedman" jest też tak właśnie zrobione.




No bo kiedyś się tak robiło. Ja miałem przez jakiś czas na uziemieniu 105 lub 110 volt. Bo miało być podpięte, ja nie sprawdzałem tego bo miało być podpięte. Amiga miała fajny bas wtedy lecz podpiąłem uziemienie i teraz mam powiedzmy że uziemione.

Co do napięcia na uziemieniu to jest dość ciekawy temat, tylko trzeba trochę poświęcić czasu na "badania" ale to taka ciekawostka zmienia trochę brzmienie przynajmniej tak mi się wydawało.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 00:19:37 przez amizet
[#75] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #1

No, to pierwszy prototyp gotowy. I... działa super OK!

Sorki za kiepską jakość zdjęć. Ciemno jest


[#76] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #75

Będą zdjęcia pokazujące bebechy? Chodzi
mi, jak jest wykonane podłączenie kabelków
do samego zasilacza. Na zdjeciu zasilacz
ma podłączenie na piny.
Rozumiem, że trzeba dokupić jakieś wejścia
podobne do pecetowych molexów? i wejście z drugiej
strony na zasilanie z gniazdka.

Czy będzie test, jak zasilacz radzi sobie
z a1200, cf hd ?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 01:29:43 przez Andrzej11
[#77] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #76

Jak jutro znajdę czas to zrobię zdjęcia "bebechów'. A to i to, i jeszcze to jest potrzebne do zbudowania tego zasilacza. Niestety oprócz gołej A500 i A3000 nie posiadam innej Amigi, na której mógłbym wykonać testy.

Mogę ewentualnie pożyczyć zasilacz do samodzielnego przetestowania. Za opłatą pokrywającą koszt wysyłki i niewielką kaucją.

Ogólnie, to jeśli byli by chętni, to mógłbym zrobić aukcję w stylu Efiki wędrowniczki itp. Pierwsza osoba, która by pożyczała zasilacz, wpłaca zaliczkę, na pokrycie kosztów wysyłki + kaucja w wysokości 20 zł - to na wypadek, gdyby sprzęt został uszkodzony.
Każda następna osoba w kolejce wpłaca równowartość kosztów wysyłki na konto osoby, która poprzednio wypożyczyła sprzęt, a kaucję wpłaca na moje konto.
Po zakończeniu testów, kaucję zwracam, jeżeli następny odbiorca nie stwierdzi uszkodzenia zasilacza.
Czas wypożyczenia sprzętu nie dłuższy niż 14 dni na osobę.

Co Wy na to?


Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 01:57:41 przez SuperBuster11
[#78] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #77

Mam a1200 tylko z cf, bez turbo. Dziala na zasilaczu
od a500, także testować chyba nie mam potrzeby;
zasilacz powinien spokojnie, nawet z zapasem, wystarczyć.
Może skorzystają osoby, które mają jakieś turbo.

I jeszcze jedno pytanie, jako, że nic innego nie posiadam,
czy kombinerki wystarczą do zaciskania kabelków?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 02:15:51 przez Andrzej11
[#79] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #78

czy kombinerki wystarczą do zaciskania kabelków

Też na razie nie mam żadnej zaciskarki. Używam obcinaczek. No i dla bezpieczeństwa przylutowałem jeszcze przewody AC do styku. W sumie to samo mogę zrobić z przewodami DC.

Podsumowując:

-zasilacz PT-45B w wersji białej ( dla upartych) - koszt części 131,00 zł;
-zasilacz PT-65B też biały - koszt części 137,99 zł.

Problem jest taki, że nie ma białych włączników, tych które zastosowałem w zasilaczu, ale w oryginalnym zasilaczu Commodore, włącznik też jest czarny. Oczywiście można zastosować kabel podłączany na stałe i dodatkowo zamontować włącznik, ale ja wolę takie rozwiązanie - zawsze denerwowało mnie zwijanie kabla w oryginalnym zasilaczu

Jeśli będą chętni na zamówienie, to mogę albo zamówić części i potem rozesłać do zainteresowanych, lub samemu złożyć zasilacze (bez kabla z wtyczką kwadratową DIN) i rozesłać zainteresowanym. Pozostaje tylko kwestia zasilacza PT-65B, który musiałbym zamawiać w innym sklepie, co lekko podniesie koszt "produkcji".
No i na razie nie opatentowałem eleganckiego sposobu wykonania otworu na włącznik - w moim prototypie wykonałem go lutownicą.

(Prawie) gotowy zasilacz PT45B - 150 zł.
(Prawie) gotowy zasilacz PT-65B -165 zł.

+ koszt wysyłki.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 02:58:48 przez SuperBuster11
[#80] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #79

Ja zastosowałem metalową obudowę, taką samą jak z tego: linka. Poskładałem to już do kupy. Kabel od Amigi i dodatkowy kabel zasilający Molex wypuściłem przez otwór od bezpiecznika w obudowie, gdyż tak było wygodniej. Nie udało mi się dostać grubego wiertła do metalu aby powiercić otwory na coś innego. Ale i tak jest dobrze. Do zasilania napięciem 230V wykorzystałem kabel dwużyłowy z wyłączniku na kablu, gdyż tak proponuje sama obudowa. Później pokażę zdjęcia. Ja zastosowałem zasilacz PT-65B i dałem za niego 69 zł brutto tu. Obudowę kupiłem na Wolumenie w Warszawie za 27 zł, bo inne były albo za duże albo za małe. I jeszcze kilka drobiazgów kupiłem i już zmontowałem ją do kupy.
[#81] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #80

Zależy kto co lubi Ja wolę plastik, bo można zawsze w nim wykonać łatwiej jakiś otwór.

Może obudowa jest za duża dla tych zasilaczy, ale w sumie jest dłuższa od oryginalnego ciężkiego zasilacza o jakieś 2 cm i o jakiś 1 cm szersza i wyższa. No i jest więcej miejsca dla powietrza
[#82] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #81

Ja rozumiem. Tej obudowy co Ty masz. to akurat nigdzie nie mieli. Mieli tylko jeszcze szersze i jeszcze dłuższe.

Moje zdjęcia:





---------------------------------------------------------------------------------------------

Dodatkowy kabel pozwoli zasilić czy stację dysków czy w przyszłości napęd optyczny z pominięciem płyty głównej Amigi. Z drugiej strony, ze moja obudowa jest metalowa, zapewne też lepiej będzie odprowadzała ciepło z zasilacza. Ale w sumie nie ma to znaczenia. Ważne że spełnia swoje zadanie.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 09:24:07 przez gilban
[#83] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #78

A tu bebechy:





Jak widać, shield podpiąłem do masy zasilacza. 2 pin od dołu.
[#84] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #83

Do czego służy ten niebieski kabelek z pierwszego zdjęcia?
[#85] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #84

Uziemienie.
[#86] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #83

Ten drugi pin od dołu i trzeci to nie jest masa jako taka, tylko GND, a to jest zupełnie coś innego. Jak już gdzieś chcesz podpinać shield to powinieneś go podpiąć w to samo miejsce gdzie podpiąłeś ten niebieski kabelek (uziemienie).
[#87] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #86

Wczoraj Strim się pochwalił komponentami do kart turbo, to i ja się czymś pochwalę

[#88] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster, post #87

OK

Tylko czy będziesz ich miał więcej aby budować zasilacze seryjnie... ?
[#89] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@strim_, post #88

Na stronie sklepu jest jeszcze 9 szt. dostępnych. Jak kupowałem to zostały chyba 2 szt., ale znowu się pojawiły. Może znajdą się kupcy na 5 zasilaczy. Jeśli tak i o ile te wtyczki będą jeszcze dostępne, to można by złożyć kolejnych kilka sztuk

Tylko jak podliczyłem jeszcze raz cenę wszystkich komponentów, to wychodzi jakieś 211 zł za sztukę zasilacza

Są chętni? Mogę zbudować 5 szt. Za 269 zł/ szt + przesyłka kurierem.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 13:06:33 przez SuperBuster
[#90] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster, post #89

Nie umniejszając walorów tego zasilacza, za 30 parę złotych można kupić gumowany adapter Amiga - PC AT, zaś za około 14$ nowiutki zasilacz AT. Wiem, że fajnie by było mieć to wszystko w jednym niewielkim urządzeniu, ale cena dość wysoka jak dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 14:02:01 przez charliefrown
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem