[#1] pamięć DRAM
Pytanie do kolegów w temacie. . Wyjaśni mi ktoś na czym polega multiplexing pamięci DRAM. . Wiem ze mamy dwa adresy procesora do każdej linii adresowej pamięci. . Pytanie czym się różni i jak powinien wyglądać multiplexing dla pamięci powiedzmy 1Mx16bit i pamięci 4Mx4bit np HY5117404A ?
[#2] Re: pamięć DRAM

@lukzer, post #1

Sprobuje ci odpowiedziec najprosciej jak potrafie, podajac troche teorii.

Jak wiesz zeby polaczyc pamiec np z procesorem trzeba pociagnac iles tam fizycznych linii czyli sciezek na plytce drukowanej. Na poczatku instnienia komputerow tych sciezek nie bylo za duzo. Jednak wraz z wiekszymi pojemnosciami pamieci i szerszymi magistralami zaczelo robic sie ciasno, sciezek przybywalo.
Dlatego ktos wpadl na pomysl zeby magistrale adresowania pamieci zdredukowac jak najbardziej sie da. I wymyslono wlasnie mulitipleksacje szyny adresowej.
Po krotce wyglada to tak, ze cala szyna adresowa (lub jej fragmnet) ktora wychodzi z procesora (np 16 bitow) jest upychana do 8 bitow. To upychanie robia wlasnie uklady zwane muliplekserami.
Pytanie jak to dziala. Otoz po tych osmiu bitach leca dane o adresie w taki sposob:
pierwsze 8 bitow, drugiew 8 bitow, pierwsze 8 bitow, drugie osiem bitow,..... itd.

Pamiec DRAM jest tak skonstruowana ze podczas operacji odczytu/zapisu najpierw jest "zatrzaskiwane" pierwsze osiem bitow, a pozniej dolaczana jest reszta.
Wszystko to odbywa sie wysylajac do pamieci sygnaly RAS i CAS.
W duzej mierze wazna role odgrywa tu uklad generowania tych sygnalow.

Podam najprostrzy przyklad opierajac sie jak to jest zrobione w ZX Spectrum gdzie tego typu pamieci zastosowano.
W momencie gdy procesor zada dostepu do pamieci, wysyla wygnal. Sygnal ten podpiety jest do sygnalu RAS pamieci bezposrednio oraz do multipeksera polaczonego przez linie opozniajaca wykonana z kilku bramek logicznych.
Zaraz gdy pojawia sie sygnal dostepu, pamiec dostaje polowke adresu, a chwile pozniej multiplekser sie przelacza i podaje druga polowke wysylajac dodatkowo sygnal CAS.
Gdy pamiec wykryje podanie obu sygnalow RAS i CAS to wie ze caly adres nadszedl.

W Amidze 500 jest to zrobione podobnie (ogolne zalezy to od typu pamieci) z tym ze tutaj trzeba uwzglednic szersza szyne danych. Dlatego jak przyjrzysz sie schematowi to zobaczysz ze kazde 8 bitow danych ma wlasny sygnal CAS. W A1200/3000/4000 tych synalow bedzie cztery.
Sygnalow RAS moze bys dowolna ilosc i to zalezy od ilosci fizycznie zamontowanych kostek pamieci.

Moze toche metnie to opisalem wiec pewnie pare osob cos jeszcze dopisze.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 18:16:40 przez Phibrizzo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem