[#31] Re: Turbo do A500 z A1K

@JacK_Swidnik, post #30

Tylko mnie ciekawi, że ta wersja 1.5, którą my mamy jest niby 2MB FAST, a wersja, którą masz JacK_Swidnik ma 4MB? Czy 4x512KB a 4x1MB mają tę samą organizację i pamięci z wersji z IDE pasują też do naszej. Znalazłem do wersji 1.5 takie kostki: link Powinny pasować.
[#32] Re: Turbo do A500 z A1K

@dragmar, post #13

Hej mam kilka pytań odnośnie tego turbo:
Czy maksymalna łączna pamięć, którą można wrzucić to 2MB(jakie jest ograniczenie)?
Czy pamięć jest widoczna bez żadnych "dodatkowych czarów" (tzn. tak jak w wersji A1K 3.4)?
Czy wystarczy Kick 1.3, czy musi być wyższy?
[#33] Re: Turbo do A500 z A1K

@dragmar, post #18

Jakiego rozmiaru kondensatory użyłeś 100nF i 22p? Akurat przygotowuję zamówienie w TME z częściami do Protein gdzie są 100nF rozmiar 1206. Z kolei to 2MB CHIP do A600 muszę kupić 100nF rozmiar 0805.
[#34] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #33

Kompletuję stopniowo listę elementów do turbo, ale w TME braki występują i czasami trzeba iść na kompromis, link do parkingu z listą elementów.
Na ten moment zamiast gniazda dla procesora na liście są dwie listwy kołkowe żeńskie, brakuje też w TME dwóch układów: 74HCT27D oraz 74HCT112D (są na stanie w farnell.com).
Pamięci mam zamówione na Ali (zestaw 5 sztuk). Zastanawiam się jeszcze nad "małymi zworkami" w miejsca oznaczone SJ1-SJ7 aby mieć możliwość zmiany ustawień w razie potrzeby.
Czy ktoś z Was ma może zrobione zdjęcie turbo z góry oraz ze spodu?
[#35] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #34

Wieczorem zrobię zdjęcie to wrzucę. Pytanie czego szukasz, bo jak dla mnie adres alokacji pamięci ustawia się raz i nie ma potrzeby go zmieniać.
[#36] Re: Turbo do A500 z A1K

@MariuszK, post #35

Miałem wrażenie, że te jumpery mogą być istotne, ale skoro u Ciebie ustawione działa to nie ma problemu. Natomiast przegrzebałem sporo sklepów internetowych w poszukiwaniu 74HCT27D oraz 74HCT112D i ciężko będzie je dorwać. W Farnell jest 74HCT112D. Już rok temu ktoś szukał 74HCT27D w tym wątku. Ciekawe czy to ten sam układ (bez D) T występuje w innym miejscu oznaczenia: tu
[#37] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #36

zamiast 74HCT27D weź NEXPERIA 74HC27D.652 - to samo tylko ciut inne zastosowanie.
zamiast 74HCT112D weź NEXPERIA 74HC112D.652 - to samo tylko ciut inne zastosowanie.

o różnicach w zastosowaniu możesz poczytać tu.
Jak nie zadziałają to będziesz stratny... 5PLN i wtedy poszukasz odpowiednich ok, racja
[#38] Re: Turbo do A500 z A1K

@MariuszK, post #37

Wynika z tego, że główna różnica to zakres napięcia zasilającego:
74HC Supply: 2 to 6V, small fluctuations are tolerated.
74HCT Supply: 5V ±0.5V, a regulated supply is best.
Miejmy nadzieję, że te bramki zadziałają (dają się wysterować).
[#39] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #38

Główna różnica między HC a HCT, to różnica między poziomami logicznymi L i H (0 i 1).
Rozpoczynają się w różnych miescach. pokrótce

Prawdopodobnie w Twoim przypadku różnicy nie będzie, gdyby jednak nie zadziałało to mam te układy co są w dokumentacji (zbudowałem kiedyś to turbo z A1k i mi zostały), uderz do mnie na priv.
[#40] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #38

Pewnie nieaktualne, ale mogę dać ci znać czy to działa z tymi podanymi przez Mariusza układami. Jakoś dopiero po weekendzie jak ci się nie spieszy z zamawianiem, bo na razie nie mam czasu na złożenie tego do kupy
[#41] Re: Turbo do A500 z A1K

@AD99, post #40

Nie spieszy się, bo i tak czekam na pamięci z Ali oraz podstawki DIP pod procesor itp.
Za to fajnie jak by ktoś zdjęcia gotowej karty wstawił i się pochwalił ;)
[#42] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #41

Nie chcę was martwić panowie, ale obejrzałem oryginalną instrukcję montażu tej wersji rozszerzenia i występują tam układy 74ACT157, a nie HCT. Z jakiegoś powodu (time critical) Matze zastosował właśnie takie układy (ja wówczas brałem układy od niego).

instrukcja montażu

Elecena podała że te układy są dostępne tu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 12:54:57 przez zyga64
[#43] Re: Turbo do A500 z A1K

@zyga64, post #42

Skoro są dostępne to na zapas bym się nie martwił. Dzięki za podanie linka do instrukcji montażu - to mi znacząco ułatwi sprawę.
[#44] Re: Turbo do A500 z A1K

@zyga64, post #42

Czyli na pewno z HC nie zadziała, czy może nie zadziałać?


Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:10:33 przez AD99
[#45] Re: Turbo do A500 z A1K

@zyga64, post #42

No ale chodzi o układy 74HCT27D i 74HCT122D (IC9 i IC13) one są w takich wersjach w BOM.
Wiec zastąpienie HCT >HC jak dla mnie nie będzie ok.
[#46] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #43

Dostępne są. Ale to jedyny sklep i mają 14 sztuk :) Wtedy w Polsce ich nie znalazłem.

Ta dioda nie służy jako zabezpieczenie, miała obniżać napięcie zasilania dla układów pamięci. Któryś typ zastosowanej pamięci był kapryśny jeśli chodzi o napięcie zasilania. Normalnie można dać tam zworę (co też uczyniłem).

U mnie układ pracował z 68000 i 68010. Na 68010 niestety nie działa Desert Dreams.
[#47] Re: Turbo do A500 z A1K

@AD99, post #44

Może zadziałać. Ja miałem wszystkie jak w BOM i zadziałało :)

Generalnie do odlutowywania SMD polecam hot-air. Oczywiście najlepiej wogóle tego uniknąć (odklejające się ścieżki itp).
[#48] Re: Turbo do A500 z A1K

@zyga64, post #47

Wybacz, ale muszę zapytać bo nie wierze: Jak to możliwe żeby przy robieniu reflow hot-airem oderwały się ścieżki od PCB?
Nawet grotem jest to dość ciężko zrobić.
[#49] Re: Turbo do A500 z A1K

@MariuszK, post #48

Hotairem raczej ciężko to zrobić to prawda, ale widziałem już rózne PCB. Niektóre były wprost traficzne.
[#50] Re: Turbo do A500 z A1K

@zyga64, post #49

Dzięki zyga64 za odstąpienie układów i namiar na układy 74ACT157 ;) ktoś mnie ubiegł w zeszłym tygodniu i zakupił 10 szt., wziąłem ostatnie 4 szt.

Tak przy okazji lutował ktoś z Was gniazdo pod procesor na turbo w formie goldpinów żeńskich? czy zawsze podstawkę precyzyjną lutujecie?
[#51] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #50

Osobiście mam parę płyt w których mam zwykłą podstawkę i w niej goldpin żeński. Ale jak juz wymieniam to wymieniam na precyzyjna. Z turbo dokladnie taka sama sprawa. Choć znam takich co będą wymieniać podstawki na ZIF, bo tak je katują
[#52] Re: Turbo do A500 z A1K

@MariuszK, post #51

Czy komuś przypadkiem nie zostało jeszcze jedno PCB do tej karty?
[#53] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #52

Mam jedną sztukę i raczej nie będzie mi potrzebna. Pisz PM jakby co.OK
[#54] Re: Turbo do A500 z A1K

@MariuszK, post #53

Dzięki za info, tych układów będę miał na drugi egzemplarz, szkoda, żeby leżało.
[#55] Re: Turbo do A500 z A1K

@dragmar, post #1

Ma ktoś schemat tego rozszerzenia?
[#56] Re: Turbo do A500 z A1K

@rade33, post #55

Jak to u mnie wszystko musi nabrać terminu ważności, tak samo jak to proste turbo z 2MB FAST. W "łikend" zmontowałem go do kupy (w zasadzie dwie sztuki bo 2 PCB leżały, tylko wcześniej nie miałem kompletu części i odpowiednich narzędzi, teraz sytuacja się zmieniła). Po lutowaniu aby wykluczyć błędy i zwarcia wymyłem w izopropanolu i sprawdziłem jeszcze raz wzrokowo. Teraz kluczowe pytanie - jak to zmusić do działania - chodzi o dodanie tej pamięci do puli dostępnej z poziomu Workbench 1.3 lub nowszego, niestety nie mam w tej amidze KS3.1, tylko 2.04, co w takiej sytuacji zrobić:

1) jaka komenda będzie odpowiednia? (przy tej konfiguracji zworek),
2) czym tę pamięć przetestować - czy taki np. memtest tę pamięć sobie wykryje albo jakiś inny program,
3) nie przetestowałem jeszcze tego trybu Turbo z przetaktowanym zegarem (i nie sprawdzałem w jakiej poz. mam go teraz - czy standardowo 7MHz czy Turbo).

Sorry za kiepskie luty, to moja pierwsza "większa robota", po za Protein Turbo gdzie większość to THT.










Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 20:10:17 przez Adinfo
[#57] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #56

A czemu nie masz 3.1? OSy 2.x są najbardziej bezsensownymi kickstartami, bo ani kompatybilnosci ani możliwości?
[#58] Re: Turbo do A500 z A1K

@michal_zukowski, post #57

Jasne, że mam 3.1, ale jakoś nie miałem chęci przekładać z innej Amigi ROMu, a byłem ciekawy czy ta pamięć ruszy jakoś pod KS1.3 albo 2.1. Jak będzie chwila to zasiądę i zrobię przekładkę. Akurat w tej Amidze 500 rev. 6A mam wyprowadzony sygnał CDAC, który jest potrzebny do tej karty. Ta pierwsza co ją dzisiaj uruchomiłem przynajmniej dyma nie puściła, czyli jedno sprawdzone, teraz jakieś testy diagnostyczne, może DiagROM podepnę i sprawdzę czy wszystko z nią dobrze, potem ten drugi egzemplarz sprawdzę.

Do A500 te 2MB pamięci + 1MB CHIP + 14MHz Turbo już można całkiem fajnie się bawić, ale procek MC68010 by się przydał bo z WHDload nie wyjdę po dobroci.
[#59] Re: Turbo do A500 z A1K

@michal_zukowski, post #57

A czemu nie masz 3.1? OSy 2.x są najbardziej bezsensownymi kickstartami, bo ani kompatybilnosci ani możliwości?

Mam kick 2.05 37.350 w a500 i w a600, wszystko działa,
tzn. dysk twardy i pcmcia.


Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 21:30:27 przez mmarcin2741
[#60] Re: Turbo do A500 z A1K

@Adinfo, post #58

Na 1.3 nie ruszy. Żeby pamięć była widoczna trzeba załadować dyskietkę lub wpisać komendę add mem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem