kategoria: Płyty główne
[#1] Green Screen w A500
Panowie, bo mi już ręce opadają.
Walczę z green screenem na A500 (płyta w wersji 6A). Komputer zakupiłem niesprawny , z objawami niesprawnego podłączenia Fat Agnusa (10 błyśnięć diody POWER). po poprawieniu Fat Agnusa wyrzuca mi greenscreen co jest objawą albo niesprawnego RAMU albo problemem z Fat Agnusem . Co niektórzy sugerują też sprawdzenie CIA A i B.
Fat Agnus jest sprawny bo pochodzi z działającej Amigi [edit] z tej samej wersji płyty głównej[ /edit]
CIA A i B sprawne (też zamieniłem )
Gniazdo Fat agnusa sprawdzone multimetrem i też wszystko OK
RAM nie grzeje się ani odrobinę. Jest lodowato zimy.zakładam że wszystkie kości są uszkodzone, dlatego wymontowałem ram z rozszerzenia które montuje się pod klapką i zamontowałem je "na barana" na RAMIE. Niestety bez rezultatów,green screen wciąż jest.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 20:40:31 przez goolash
[#2] Re: Green Screen w A500

@goolash, post #1

Fat Agnus jest sprawny bo pochodzi z działającej Amigi (co prawda z płyty w ver 8 ale przy 512 kB Ramu to chyba bez różnicy, poprawcie jeżeli się mylę )

Agnus z płyty 8A nie ma prawa działać na płycie 6A.
Na płycie 8A masz układ 8375 natomiast na 6A 8372A, te układy mają różny pinout.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 20:29:30 przez Kilos
[#3] Re: Green Screen w A500

@Kilos, post #2

juz mam zaćmę na oczach ,obie płyty główne są w tej samej wersji 6A. z takim samym Agnusem w ver.8372A, poprawiłem pierwszy post.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 20:42:33 przez goolash
[#4] Re: Green Screen w A500

@goolash, post #1

Trzeba jeszcze sprawdzić, czy zwora JP2 jest w ogóle zwarta.

Poza tym lutowanie sprawnych kości na uszkodzone może mieć dalej objaw uszkodzenia. Trzeba jedne wyciągnąć i dopiero dać nowe.
[#5] Re: Green Screen w A500

@jarob, post #4

Niezbyt się znam czy kosc sanyo lc324256p-10 nada się jako zamiennik dla tms44c256-12n ?
Ta pierwsza jest w rozszerzeniu ram a ta druga to oryginalny układ z amigi.
[#6] Re: Green Screen w A500

@goolash, post #5

Jeśli to taka, jak w tym datasheecie:
Link do LC324256P-10
to będzie się nadawać.
Jak już będziesz wylutowywać pamięci, to wmontuj podstawki.
Jeśli masz zamiar włożyć w nie pamięci z wytulu, to chyba nie ma sensu montować podstawek precyzyjnych - daj zwykłe.
A jeśli pamięci, które wyjąłeś z rozszerzenia, były w podstawkach i mają "czyste" nóżki, to wlutuj podstawki precyzyjne.

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 21:58:48 przez xangel
[#7] Re: Green Screen w A500

@xangel, post #6

gdzie mogę zakupić podsawki pod ram w A500 i same kości RAM ?
[#8] Re: Green Screen w A500

@goolash, post #7

Te podstawki to się nazywa "podstawka DIL20" lub "DIP20", na portalu znanym jest tego pełno i jest dostępne zwykle w każdym sklepie elektronicznym, więc raczej szukaj pamięci i wtedy u tego samego sprzedawcy kup podstawki, bo wysyłki Ci zwielokrotnią koszty.
A same podstawki to groszowa sprawa, więc warto wlutować jak już się to robi. Podstawki zwykłe kosztują 1-2zł za 5-10szt. Podstawki precyzyjne 1-2zł za 1-2szt.
[#9] Re: Green Screen w A500

@Mq, post #8

Dzieki wielkie :) A istnieje jakiś chałupniczy sposób aby sprawdzić która kość jest dobra a która uszkodzona (np za pomocą miernika ?)
[#10] Re: Green Screen w A500

@goolash, post #9

Może sposób z c64 zadziała? Sprawdź palcem czy jedna z kości nie grzeje się bardziej niż inne.
[#11] Re: Green Screen w A500

@Jenot, post #10

Żeby się grzała, to musiała by być całkowicie sfajczona. A jak będzie np zwarcie pomiędzy liniami adresowymi to się grzała nie będzie, a greenscreen będzie.

Dzieki wielkie :) A istnieje jakiś chałupniczy sposób aby sprawdzić która kość jest dobra a która uszkodzona (np za pomocą miernika ?)

Sprawdź czy nie ma zwarcia pomiędzy pinami na pamięci, oraz czy nie ma przerwy na liniach pomiędzy pamięciami a Agnusem.
DiagROM może ci powiedzieć który chip jest uszkodzony, bo tam jest test pamięci CHIP. Tylko że diagroma to trzeba zamiast Kickstaru wsadzić w płytę i z niego uruchomić kompa.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 10:59:11 przez MariuszK
[#12] Re: Green Screen w A500

@goolash, post #9

Szczerze mówiąc nie ma sposobu prostego na sprawdzenie pamięci, a najłatwiej wszelkimi metodami porównawczymi.
Czyli:
1. Może być tak, że któraś kość grzeje się bardziej niż inne, to prawdopodobnie jest uszkodzona. Ale nie musi się grzać.
2. Jeśli któreś komórki są uszkodzone, ale nie ma zwarć, to można na wierzch na kość założyć inną sprawną i być może ruszy. Ta kość na której założenie innej pomoże, to ona jest uszkodzona. Jeśli żadna kość się nie grzeje jak napisałem w pkt.1, to można tą metodę z tego punktu spróbować zrobić. Najpierw założyć sprawne kości na wszystkie pamięci, jak wstanie, to po kolei zdejmować i znajdzie się uszkodzoną. Ale ta metoda też nie musi zadziałać.
3. Najlepiej. I ja tak stosuję najczęściej. Trzeba mieć drugiego sprawnego kompa z conajmniej jedną podstawką pod kość. No i w tej podstawce sprawdzić kolejno wszystkie kości z uszkodzonego kompa.
4. Po prostu wymienić komplet pamięci. Ale w kompie może być uszkodzone jeszcze coś innego, lub w ogóle nie pamięci, tylko coś innego. Z tego powodu jednak polecam metodę z pkt.3.
[#13] Re: Green Screen w A500

@Mq, post #12

Dziekuje bardzo wszyskim za rady. Ostatecznie problem rozwiązałem. W rozszerzeniu pamięci wstawiłem podstawki pod pamięć i tym sposobem wyeliminowałem 2 niesprawne kości. Wcześnie sprawdzałem miernikiem czy nie ma zwarcia na nich. NIe było. Dodatkowo okazało się iż na płycie 3 ścieżki (na prawo od pamięci) "wyparowały" tzn utleniły się i odeszły od laminatu. Dziwne bo nie widać było aby cokolwiek w tym miejscu było wylane. Ściezki same z siebie się utleniły. Po dorobieniu ścieżek amiga odpaliła :) Ujawnił się nowy problem, klawiatura, ale to już osobny temat, dzieki raz jeszcze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem