[#1] Jaki RAM do A500
Padly mi kosci RAM w A500 (MOBO rev6), czy takie uklady sa jeszcze w normalnej sprzedazy, czy pozostaje mi jedynie wylutowywanie ze starych kart/plyt glownych ?
Jakie parametry ma taka kosc RAM do A500 ? (DIP 20 1M x 4bit ?)
[#2] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #1

DIP 20 256k x 4. Odzysk na pewno będzie tańszy.
[#3] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #1

Pamięci są 256Kbit x 4bit. Nadal można je kupić. Te o których wspominasz są potrzebne do robienia moda na 2MB chip, ale na rev. 6 wymaga to dodatkowo zmiany Agnusa na jeden z dwóch bardzo rzadko spotykanych modeli. Więc raczej nie ma co. Już lepiej kup od razu 8 kości 256Kx4 i zrób sobie 1MB cache.
[#4] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #1

Były dostępne w sklepie Sławmir, bo sam kupowałem. Nie wiem czy teraz na tę chwilę mają dostępne.
[#5] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #1

A czy takie podpasuja ?
[#6] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #5

Będą pasowały. Jeśli chcesz to mam takie kości testowane.
[#7] Re: Jaki RAM do A500

@Marcin74, post #6

@Marcin74 napisałem Pm

a z trochę innej beczki poprawcie mnie proszę jeśli się mylę ale MOBO Amigi w wersji 6 nie obsłuży wiecej nić 1MB pamięci bez zmiany Fat Agnusa na wersję z A500+?
Jeśli wlutuję 1 MB w płytę główną, wówczas rozszerzenie 512kb pod trap dorem bedzie mi zbedne ?
[#8] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #7

I tak i nie. Kwestia jest tego typu że na płycie 6A jest FatAgnus 8372A i ten obsłuży 1 MB. Aby wcisnąć 2 MB na tę płytę musisz mieć Agnusa w wersji 8372B natomiast w A500+ jest Agnus w wersji 8375 i ten faktycznie obsłuży 2 MB ale nie będzie pasował do płyty 6A.
[#9] Re: Jaki RAM do A500

@nostrum666, post #8

Pomijajac demo-Scene, jaka sa zalety i wady 1MB (albo 2MB) wmontowanej na plycie. Czy mod na 1MB chip (fast) ram nie bedzie powodowal konfliktow w niektorych grach ?
[#10] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #9

Z tego co czytałem jest sporo gier, które potrzebują widzieć, że mają 0,5MB chip i 0,5MB slow. I dla tych gier choćbyś wsadził terabajt chip, to jak nie będzie tego 0,5MB slow, to nie pójdą i koniec.
Też mnie interesuje temat rozszerzania pamięci w A500 na płycie 6, ale jednocześnie chcę zachować maksymalną kompatybilność z jak największą liczbą starych growych hiciorów. Ktoś napisze jak to rzeczywiście jest i którą pamięć rozszerzać warto?
A jak się ma temat z fastem? Interesuje mnie np. rozszerzanie "ładności" Workbencha. Jak np. w tym linku: link
Tam autor pisze, że potrzeba do tego więcej pamięci, ale nie pisze której. Czy fast, którego można bezboleśnie dołożyć pod proca lub z boku coś by tutaj pomógł? Obecnie mam A500 z 0,5 chip i 0,5 slow i mam kicka 3.1
[#11] Re: Jaki RAM do A500

@Mq, post #10

Mam A500 z rozszerzeniem 512KB pod klapką.
W tej chwili mam przelutowane jumpery JP2 i JP7A na 1MB chip.
Chciałbym, jednak, mieć możliwość wyboru konfiguracji (1MB chip / 512KB chip, 512KB slow) przełącznikiem. Nie wiem jakiego przełącznika dokładnie użyć, żeby działał prawidłowo.
Czy ktoś się orientuje i mógłby podać link do konkretnego przełącznika (lub dwóch), który umożliwiłby wybór powyższych konfiguracji?
[#12] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #9

Jedyne co to nie będziesz mógł używać rozszerzenia pamięci pod klapką. Generalnie, w przypadku płyt rev. 6 włożenie pamięci na płytę zapewnia ci jedynie zwolnienie miejsca pod klapką ten sam efekt można uzyskać wkładając pamięć pod klapkę i ustawiając właściwie zworki.
[#13] Re: Jaki RAM do A500

@poweredjj, post #11

A mógłbyś napisać do czego używasz/chcesz używać jednej a do czego drugiej konfiguracji? Po prostu nie wiem co się do czego przydaje i czy warto robić takie przeróbki? Do czego to?

perinoid, a czy zamontowanie pamięci na płytę daje możliwość przełączenia jej, żeby była widziana jako slow, tak jak by była pod klapką?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 19:36:20 przez Mq
[#14] Re: Jaki RAM do A500

@Mq, post #13

A500 z 512KB slow i 512KB chip to najpopularniejsza i najbardziej kompatybilna konfiguracja do klasycznych gier i dem OCS/ECS. Większość ciekawych tytułów zostało poprawionych aby działać prawidłowo na 1MB chip - po premierze A500+ i A600 niektórzy wydawcy robili reedycje, albo crackerzy poprawiali zgodność.

Amigę kupiłem żeby mieć pełną, sprzętową zgodność. Gdyby zadowalała mnie tylko zgodność z praktycznego punktu widzenia, to zadowoliłbym się WinUAE.
Dlatego chciałbym mieć przełącznik. Można używać sztuczek - wyłączać pamięć programem Degrader, przemapować chip jako slow itd., ale to nie są rozwiązania idealne.

Rzeczy, z którymi spotkałem się osobiście - demo "State of the Art" (istnieje poprawiona wersja, ale oryginalna nie działa na 1MB chip), gra "Dragons of Flame".
Przypuszczam że jest tego o wiele więcej...

Do czego mi 1MB chip? Wiele gier korzysta z takiego dobrodziejstwa i daje dodatkowe efekty / muzykę itd. Układy specjalizowane Amigi mają bezpośredni dostęp do pamięci chip, a do pamięci slow dostęp ma tylko procesor. Pamięć chip jest dużo użyteczniejsza.

Dlatego mam nadzieję, że ktoś wie jakich _dokładnie_ przełączników użyć.
[#15] Re: Jaki RAM do A500

@poweredjj, post #14

Słuchaj, jaki konkretnie jest problem, przecież sam te zworki przestawiałeś, to musisz użyć dokładnie takich przełączników, które dokładnie te zworki przestawią Przepraszam za taką odpowiedź, ale wydaje się to być proste, a przełączników jest milion różnych do wyboru... Może ktoś odpisze konkretniej, a jak nie, to daj jakiś opis lub schemat dot. tych zworek, to Ci powiem jakich przełączników przykładowo możesz użyć.
[#16] Re: Jaki RAM do A500

@Mq, post #15

JP2 - 3 pady. Wybór między połączeniem 1-2 (chip) i 2-3 (slow).
JP7A - 3 pady. Wybór między połączeniem 2-3 (chip) i brakiem połączenia 2-3 (slow).

JP7A to prosta sprawa. Ale nie wiem, jaki przełącznik do JP2.
A najlepiej, gdyby był taki przełącznik, który załatwiałby konfigurację JP2 i JP7A jednocześnie.
[#17] Re: Jaki RAM do A500

@poweredjj, post #16

No to do takiego przełączania zworek potrzebujesz przełącznik dwupozycyjny on-on dwusekcyjny i np. dźwigienkowy najczęściej jest szeroko stosowany.
Coś takiego: link
Nie mówię, że konkretnie ten, poszukaj na znanym portalu lub w sklepach elektronicznych, jest tego naprawdę mnóstwo.

Edit: dodatkowy opis. Taki przełącznik, to jakby dwa osobne przełączniki, przełączane jedną dźwigienką. W każdej z tych dwóch sekcji środkowy pin łączy się z jednym lub drugim bocznym pinem w zależności, w którą stronę przełączysz.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 20:35:51 przez Mq
[#18] Re: Jaki RAM do A500

@poweredjj, post #16

Z cyklu nie znam sie to się wpowiem
chyba szukasz przełączika 6 pinowego (np takiego)
dwupozycyjnego (albo nawet 3 pozycyjnego)
1 pozycja slow (JP2 2 + 3, JP7A do drugiej środkowej nóżki podpinasz np pad 2)
2 pozycja chip (jp2 1+2, JP7A 2+3)
(opcjonalnie)3 pozycja tylko 512kb z MOBO (czyli symulacja wyłączonego rozszerzenia pod klapka )
[#19] Re: Jaki RAM do A500

@goolash, post #18

Dzięki za pomoc :)
[#20] Re: Jaki RAM do A500

@poweredjj, post #16

Potrzebujesz przełącznika oznaczanego jako DPDT (double pole, double throw - dwupozycyjny, dwubiegunowy). Ma 6 pinów. W zależności od położenia dźwigni środkowe piny są połączone z prawymi albo z lewymi.
[#21] Re: Jaki RAM do A500

@Mq, post #17

Mam tak zrobione w jednej z moich 500tek. Wyłącznik przymontowałem do klapki amigi we wnętrzu klejem na gorąco z takich powodów:
1. Szkoda mi było dziurawić obudowę
2. Gdyby był przykręcony to przy odpinaniu joy'a/myszy mógłbym niechcący przełączyć i uwalić przy tym Ram.
Ew. wylutować gniazdo mono (nikt raczej nie używa) i z racji że obok jest kabel RGB i zasilający to robią one coś w rodzaju osłony/zabezpieczenia
[#22] Re: Jaki RAM do A500

@Bartek2075, post #21

Dobre pomysly, mi tez zal dziurawic moja 500 :)
[#23] Re: Jaki RAM do A500

@poweredjj, post #16

JP2 - 3 pady. Wybór między połączeniem 1-2 (chip) i 2-3 (slow).
JP7A - 3 pady. Wybór między połączeniem 2-3 (chip) i brakiem połączenia 2-3 (slow).

Wydaje mi się, że JP2 również ma tylko jeden wybór. Rozłączenie pinów 1 i 2 bez konieczności spinania 2 i 3 powoduje uruchomienie dodatkowych opcjonalnych kości pamięci na płycie powyżej 512KB. A więc wybór wyglądałby tak:
JP2 - 3 pady. Wybór między połączeniem 1-2 (- dodatkowe 512 chip, + karta rozszerzeń) i brakiem połączenia 1-2 (+ dodatkowe 512 chip, - karta rozszerzeń).
JP7A - 3 pady. Wybór między połączeniem 1-2 (- dodatkowe 512 chip, + karta rozszerzeń) i brakiem połączenia 1-2 (+ dodatkowe 512 chip, - karta rozszerzeń).
Mówiąc w skrócie: połączenie pinów w JP2 i JP7A przywraca pierwotny tryb pracy w postaci - max 512 chip na płycie i działająca karta rozszerzeń z 512 slow. Zwyczajny przełącznik równoległy zwiera lub rozwiera jednocześnie dwie pary pinów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem