kategoria: Kontrolery
[#1] Kontroler HDD do A500
Panowie, jakie są dostępne kontrolery HDD pod A500 ? Nie zależy mi na dopałkach extra RAMie ani innych wodotryskach. Chciałbym mieć niezmodowaną Amige i dysk twardy na którym stoi system i WHD Loader. Wiem ze będę potrzebował kicka w wersji 3.1 (czyli bez przełącznika się nie obędzie). Istnieje taki projekt ?
[#2] Re: Kontroler HDD do A500

@goolash, post #1

Projekty są, ale piszesz, że nie chcesz ramu, a chcesz WHDLoad -on potrzebuje fastu i to duuużo.
Też przymierzam się do kontrolera, ale z tego co się zorientowałem, to jak sam kontroler, to tylko w sumie do przechowywania danych i workbencha, no i może softu, który się da tak po prostu odpalić z dysku. Jak chcesz gry pod WHDLoad odpalać, to musisz mieć fast i to dużo.
[#3] Re: Kontroler HDD do A500

@goolash, post #1

Dwa tanie urządzenia:

Wicher 500i - od forumowego kolegi
Savyna68k - j.w, z różnicą że nad urządzeniem pracuje dwóch forumowiczów
Protein Turbo - to sam możesz polutować z elementów

Tak jak kolega wyżej napisał - bez fastu nie zrobisz nic poza nielicznymi czynnościami
[#4] Re: Kontroler HDD do A500

@amigachelm, post #3

Taki kontroler (nie pamiętam nazwy) oferował kilka miesięcy temu jeden z kolegów na forum. Zestaw (kontroler + rom z przełącznikiem 1.3/3.1) kosztował 150 zł. Obecnie pojawił się Wicher i to spowodowało, że na znanym portalu aukcyjnym pojawiają się dosyć często w przystępnej cenie np. gotowe proteiny, a oferujące znacznie większą funkcjonalność niż gołe kontrolery.
[#5] Re: Kontroler HDD do A500

@goolash, post #1

Mam te 3 rozwiązania, czyli:

1. Wicher500i
2. Savyna68k
3. ide68k

Wszystkie urządzenia nakładane na procesor i wymagają kick-a 37.300 i wyższe (autoboot hd).

1. Dopalacz (nawet do 50MHz - jeśli znajdziesz odpow. procka) z kontrolerem hd, karta oferowana z prockiem (autor gwarantuje procka do 28 MHz) ale bez pamięci. simm-a trzeba poszukać/dobrać samemu( a to nie takie proste). Karta którą mam wyciąga "zaledwie" 25 MHz, pewnie simm więcej nie wyrabia.

2. Rozszerzenie pamięci (8 MB) z kontrolerem hd, optymalne rozwiązanie, ale trochę wolny transfer hd.

3. Kontroler hd+dedykowany kickstart, szybki transfer (jak na A500), jednak bez dodatkowej pamięci poczujesz się jak z 0,5 MB.

opcja 3 mam na sprzedaż.



Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 12:11:39 przez AndrECHO
[#6] Re: Kontroler HDD do A500

@goolash, post #1

Wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi, faktycznie przeoczylem sprawe iz WHD Load bedzie potrzebowal sporo Fast Ramu. Rodzi sie inne pytanie, czy aby odpalac gry z HDD trzeba miec WHD load ? Sa jakies alternatywy ? Drugie pytanie czy taki dopalacz Amigowy jest wykorzystywany do czegos innego poza demami ? Zastanawiam sie czy faktycznie goly kontroler HDD jest tym czego szukam. Cel jest prosty, AmigaOS + Gry z HDD. Z Amiga OS moge zrezygnowac.
[#7] Re: Kontroler HDD do A500

@goolash, post #6

Instalatory ma niestety niewiele gier, a i to zwykle takie, które na "gołej" A500 będą się ślimaczyły. Dopalacz z pamięcią przyspieszy Ci wczytywanie gier z dysku, umożliwi "Preload" do pamięci Fast w WHDLoad (nie będzie uciążliwego doczytywania z dysku), przyspieszy część gier (np. Frontier, UFO, Dune 2, czy wszystkie strzelanki 3D). Dlatego jeśli nie chcesz rozbudowywać Amigi o dodatkowy Fast RAM to zrezygnuj z HDD i kup Goteka HxC - to da Ci znacznie większy komfort. Jeśli HD to Amiga powinna mieć przynajmniej ten 1MB Chip i 4MB Fast do komfortowego grania. Turbo to dodatkowy bonus. Jest jeszcze jedna możliwość, niestety droższa od pozostałych - ACA 500Plus. Ona w zasadzie załatwia wszystkie bolączki nierozbudowanej A500 (kickstart, HD, boot selector, RAM, turbo, Action Replay, wymiana danych z PC, Workbench).

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 16:27:31 przez Jenot
[#8] Re: Kontroler HDD do A500

@Jenot, post #7

Ona w zasadzie załatwia wszystkie bolączki nierozbudowanej A500 (kickstart, HD, boot selector, RAM, turbo, Action Replay, wymiana danych z PC, Workbench).


Porównując w Wichrem, to ma więcej o Action Replay?
[#9] Re: Kontroler HDD do A500

@agrajek, post #8

Plus wbudowany przełącznik kickstartów, instalator Workbench, gniazdo turbiny od a1200, boot selector, możliwość wybrania jak ma być skonfigurowany RAM pod klapką (chip czy slow).
[#10] Re: Kontroler HDD do A500

@Jenot, post #9

... i wystaje z obudowy dość mocno (to na minus).
[#11] Re: Kontroler HDD do A500

@perinoid, post #10

...ale można to sobie pochytać jakoś i nie jest tak tragicznie
link
[#12] Re: Kontroler HDD do A500

@goolash, post #1

To tak na marginesie, jak A600 radziła sobie z HDD w swojej oryginalnej konfiguracji ?Generalnie z tego co rozumiem to taki dysk mógł być wykorzystywany tylko przy jakiś narzędziach i niektórych grach ?
[#13] Re: Kontroler HDD do A500

@goolash, post #12

Na to wygląda, że jest tak jak piszesz. Ale wg mnie to nie jest kwestia tego, że Amiga miała złą konstrukcję, tylko kwestia tego, że gry były źle pisane i nie dało się ich w prosty sposób przenieść na hdd. Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle to rozumiem, ale podejrzewam, że to dlatego, że programiści odwoływali się na sztywno do sektorów zamiast korzystać z systemu plików. Gdyby wszystko było oparte o system plików, to powinno się dawać przenosić każdy program i każdą grę w dowolną lokalizację. Tak jak na PC. Do tego dochodzą jeszcze odwołania na Amidze do sztywnych ścieżek, na sztywno np. do DF0, co uniemożliwia nawet odpalenie gry z dyskietki, ale z innej niż DF0 stacji dysków.

No ale trzeba zauważyć, że hdd to nie tylko gry. I tak, jeśli ktoś np. zajmuje się tworzeniem muzyki albo grafiki, to na hdd trzyma sobie i używa dużych bibliotek dźwięków czy obrazów i tu można mówić o przydatności hdd nawet bez fastu.

Jak dla mnie, to właśnie te ostatnie zastosowania skłaniają mnie do tego, że się przymierzam do interfejsu hdd tak jak pisałem wcześniej. Trzymanie gier na hdd mnie np. osobiście nie interesuje, bo mam Goteka i trzymam wszystkie gry na jednym małym pendrivie. Granie z dyskietek poza tym daje mi klimat dawnych czasów, którego nie chcę zatracać. Z tego powodu np. zaprojektowałem i dorobiłem sobie układ dźwięku imitującego stację dysków w Goteku Feeling przy pracy Goteka jest u mnie zbliżony do dyskietkowego retrogrania.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem