kategoria: Karty graficzne
[#1] Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E
Trafił do mnie Radeon jak w tytule. Przeflashowałem go za pomocą biosu w wersji dla Powermaca PPC. Mam dostępne 3 wersje tego biosu i wybrałem plik o wielkości 64 kB. Flash przeszedł bez błędów, podłączyłem kartę do Powermaca, ale nie wyświetla obrazu. Maczek wstaje z dźwiękiem, świeci tylko dioda Power. Podłączyłem kartę z powrotem do PC, żeby wgrać inny bios, ale Atiflash wyświetla komunikat: Adapter not found. Z tego co przeczytałem w internecie, bios mógł ulec uszkodzeniu lub "zablokowaniu" - o ile dobrze zrozumiałem. Jest podobno sposób na uratowanie biosu poprzez zwarcie pinów 1 i 8 układu, ale nie wiem, który to jest układ na karcie.
Może ktoś mógłby podpowiedzieć? Ewentualnie zlecę chetnemu wymianę biosu.
[#2] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #1

Jak os x odpala mozesz flashowac przez vnc tylko musisz wcześniej go konfigurować pod os x na innej karcie gfx.

edit:
Ja flashowałem tym http://thomas.perrier.name/graphiccelerator.html. Dodatkowo możesz sprawdzić czy czasem karta nie wyświetla obrazu na innym złączu moja flashowana 9600xt daje obraz tylko po d-sub.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 20:17:11 przez jarokuczi
[#3] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@jarokuczi, post #2

OsX się nie odpala, na żadnym złączu nie ma obrazu. Jak dołożę drugiego Radeona, to system się uruchamia, ale w System Profiler ten "niesprawny" się nie zgłasza.

Jak dam radę, to spróbuję jeszcze dzisiaj tym programem co podałeś. Jak nie zadziała, to zostaje wymiana kości flash.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 21:24:53 przez SuperBuster
[#4] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #3

W moim przypadku system sie uruchamiał mimo nie wykrywania karty. Dopiero za drugim razem trafiłem dobry bios. Co prawda u mnie karta była na AGP. Program do flashowania wykrywal kartę pod os x.
[#5] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@jarokuczi, post #4

Nie rozumiem obsługi tego programu.
[#6] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #5

W obrazie dmg masz Graphiccelerator odpalasz i klikasz w nim "Open ATI Flasher" wybierasz z katalogu "ATI tools" plik "ATI Multi Flasher" zostajesz zapytany o wybranie biosu który chcesz wgrać, wybierasz go. Później finderem wchodzisz do tego katalogu "ATI Tools" odpalasz "run me first" a później ten "ATI Multi Flasher" w samym flasherze o ile wykrył kartę poprawnie powinien być przycisk flash. Pisałem z pamięci więc coś może odbiegać od opisu. Procedura u mnie się udała choć 2 karty nie poszły ze zmodyfikowanymi biosami dopiero 3 zabanglała.
[#7] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@jarokuczi, post #6

U mnie jest tylko przycisk save. W glownym oknie Graphiccelerator po wybraniu biosu pojawia sie tekst Radeon x1900 GT MAC EDITION, ponizej ROM 113-A52070-109. I jest tylko przycisk save.
Jak wybiorę z katalogu Ati Tools Ati Multi Flasher, to pojawia się on na chwilę w docku i znika i nic się nie dzieje. W System profiler nadal rozpoznawana jest tylko jedna karta Radeon. Druga wcale się nie pojawia. Na PC pod linuxem, po wpisaniu lspci karta się pojawiała.

Chyba muszę wejść w tryb Safe Mode, ale nie da się w zaden sposób, ani przez trzymanie shifta, ani przez wpisanie komend w terminalu. Po prostu komputer się resetuje.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 23:33:26 przez SuperBuster
[#8] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #7

Osobiście flasher odpałem pod os x 10.4 może wersja systemu ma znaczenie?
[#9] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@jarokuczi, post #8

Może, ale nie wiem dlaczego nie mogę wejść w tryb safe mode.
[#10] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #1

A czy do flaszowania warto szukać karty 512 DDR3? Czy może rom i tak zobaczy tylko 256 DDR3? Jaką najszybszą x1950 można skutecznie flaszować?
[#11] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@KM, post #10



Mam dwie takie (256 i 512 MB) i dwie działają z MacOSX. Jedną musialem z powrotem przeflashować na BIOS z PC bo MorphOS (na razie) lepiej działa z biosem z PC. Przy flashowaniu należy pamiętać:
- nie flashować na PowerMacu PCIe bo z jakiś powodów jest to niewykonalne
- korzystalem z Atiflasha czy jak mu tam w jakiejs nie najnowszej wersji (wersja dosowa, windowsowa mi nie chciala flashowac), w sumie to sprawdzialem z 10 wersji :)

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 21:34:28 przez michal_zukowski
[#12] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@michal_zukowski, post #11

Mam takiego wersja 1900 XT 256 MB. Przeflashowałem biosem niby 1950 ale OSX wykrywa jako X1900 XT. Jak przeflashowałem biosem x1900, to karta działała tylko w slocie PCI-e x8. Inaczej system zawieszał się na niebieskim ekranie.

Ogólnie mam radeona X1950 GT 256 MB i Radeon X1900XT. W tym pierwszym chyba uszkodził się bios. Nie wiem czy wersja 512 MB zadziała z dostępnymi biosami dla PPC. Z Intelowskim Mac Pro zadziała.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 08:51:23 przez SuperBuster
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E
[#15] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #1

A jaki problem przeprogramować układ w zewnętrznym programatorze ?
[#16] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@Architect1200, post #15

Trzeba mieć programator, i trzeba wiedzieć który to układ
Miałem do Ciebie pisać w tej sprawie, ale jestem za granicą w trasie i zapomniałem.
[#17] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E
[#18] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@michal_zukowski, post #11

To zadam pewnie głupie pytanie, ale co tam. Czy jest możliwa opcja mam dla MacOS-a kartę np. Gforce, a dla MorphOS-a Ati w jednym komputerze i w zależności od odpalanego systemu działa jedna lub druga?
[#19] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@KM, post #18

Tak to rozumiem. Jeśli GeForce ma applowski BIOS to ona zostanie zainicjowana przez hardware przy starcie OSX (jeśli ATi takiego BIOSu nie ma). Natomiast MorphOS przy starcie zainicjuje nie posiadającą applowskiego BIOSu kartę ATi. Pytanie co się stanie jeśli zarówno ATi jak i GeForce mają applowski BIOS? OSX zobaczy obie, a MorphOS tylko ATi?
[#20] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@recedent, post #19

OSX zobaczy obie. Już to sprawdziłem.
[#21] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #20

Obie w wersji dla maka, czy mak, pc?
[#22] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@KM, post #21

Obie w wersji dla Mac. Nie sprawdziłem tylko, czy przepinając kabel na uruchomionym systemie, pojawi się obraz z drugiej karty.
[#23] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #22

No jak dwie takie same np. 2x Ati , 2xGforce to masz CrossFire lub SLI? Chyba, że masz 2 różne karty w wersji Mak?
[#24] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@KM, post #23

Podłączyłem Radeona i Geforcea. Ale nie wiem czy Powermac obsługuje SLI/CrossaFire, chociaż gdzieś czytałem, że nie. Niestety Radeon którego udało się uruchomić nie ma złącza CrossFire. Ale mam jeszcze GeForcea 7800 GT 512 MB. Mogę spróbować go przeflashować biosem dla 7800 GT 256 MB, a jak zadziała to spróbuję SLI Tylko muszę dokupić kabelek dodatkowego zasilania karty, bo mam tylko ten wpinany w płytę główną. W celach testowych mogę też obok postawić PC, który ma taki kabelek w zasilaczu
[#25] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@michal_zukowski, post #11

A czy na takim PM G5 teoretycznie gdyby były sterowniki dla MorphOS-a to da się uruchomić nowszego Radeona niż X1950? Skoro by się dało, że może wybrać jakiś model 256-bit (o 512 bit na razie nie mówię), zrobić jakąś przedpłatę na sterowniki lub bounty, jeden model karty i jazda. Być może dzięki dość mocnej karcie z GDDR5 i odpowiednio dużej ilość pamięci udałoby się zrobić jakiś "myk" w systemie omijający ograniczenia klasyka wymuszone wsteczną kompatybilnością ze starym AmigaOS? Nie wiem, czy dobrze kombinuje, ale MacOS to taki dodatek wolałbym tandem MorphOS + Linux, więc nowsza karta grafiki bez flaszko-cudowania mogłaby się przydać. No chyba, że się nie da.
[#26] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@KM, post #25

Kwestia biosu karty. Chyba nie ma biosu do PM z procesorem PPC dla nowszych kart graficznych.
[#27] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@SuperBuster, post #26

No ale skoro MorphOS działa na tym z PC to dlaczego nie wykorzystać lepszej karty na PCIe? Chyba, że Linux potrzebuje biosu Mac.
[#28] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@KM, post #27

Ależ oczywiście, że się da i można włożyć nowszego Radeona choćby zaraz (zadziała Ci nawet HD 7570), z tym że sterowniki 3D do nich "się robią" i nikt nie obiecuje, że będą "teraz-zaraz". A co będzie w 3.10... Się zobaczy.
[#29] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@recedent, post #28

No to super wiadomość, że się da.
[#30] Re: Radeon X1950 GT 256 MB PCI-E

@KM, post #29

No tak, ja mam ciągle mylne wrażenie, że do dzialania kart graficznych w PM jest potrzebny bios dla PPC. Dla OSX tak, dla MorphOS nie.

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 18:55:46 przez SuperBuster
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem