kategoria: Płyty główne
[#1] A600 potrzebna pomoc
Mam płytę a600 1.5 w kiepskim stanie. Już kilka usterek udało mi się naprawić ale mam problem z sekcją zasilania. Są tam dwa kondensatory c821 i c822 47uF. Wymieniłem stare, bo już wylały, oczyściłem i gdy wlutowuję nowe kondensatory to po podłączeniu do zasilania strzelają...Gdy ich nie wlutuję, amiga odpala normalnie. Także moje pytanie do bardziej doświadczonych, czy koniecznie one muszą tam być czy mogę ich chwilowo nie lutować.
[#2] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #1

Może dziwne trochę pytanie ,ale czy nie lutujesz ich odwrotnie. ?
[#3] Re: A600 potrzebna pomoc

@damianx, post #2

hehe nie :)
[#4] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #1

Wstaw zdjęcie tego miejsca.
[#5] Re: A600 potrzebna pomoc

@_Skiba, post #4

Na luty proszę nie patrzeć. 3 razy zmien[/url]iałem kondensatory jak szukałem zwarcia i juz mi siennie chcialo cackać. Wlutowuję po kolei i patrzę co się dzieje. Dopóki nie ma dwóch wymienionych wyżej wszystko jest ok.
Jeden pad od kondensatora został zjedzony przez elektrolit ale nie było problemu z przylutowaniem w inne miejsce

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:40:15 przez eross

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:41:46 przez eross

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:46:32 przez eross
[#6] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #5

Kondensatory smd tantalowe mają pasek na plusie, ale elektrolityczne smd już normalnie, czyli pasek na minusie ;)
Popatrz jak przylutowałeś 1000uF 10V smd.
[#7] Re: A600 potrzebna pomoc

@_Skiba, post #6

zauwazylem zauwazylem, ale to nie to. skladalem na szybko i sie machnalem
po obroceniu elektrolita nic sie nie zmienia
[#8] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #7

Może są na zbyt niskie napięcie??
[#9] Re: A600 potrzebna pomoc

@Amigo-A1200-040, post #8

dawałem 47uF/50V i nic. wyciekały. Teraz wrzuciłem 47uF/16V to wystrzeliły tak głośno, że aż mi pies z pokoju uciekł :)
dziwne w tym wszytkim jest to, że amiga zdaje się działać bez tych kondensatorów.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 21:02:20 przez eross
[#10] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #9

Wylutuj ten kondensator który strzela i sprawdź miernikiem, gdzie masz wyższe napięcie. Oczywiście powinno być wyższe tam gdzie plus, ale gdzieś coś się może zwarło czy coś...

Czemu nie widzę fotek?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 21:13:07 przez xangel
[#11] Re: A600 potrzebna pomoc

@xangel, post #10

Były błedy na fotce to usunąłem.
foto1
foto2
Napięcia są teoretycznie ok na obu kondensatorach
Chyba, że coś sie dalej dzieję a obrywają te kondensatory

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 21:33:27 przez eross
[#12] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #11

Daj to komuś innemu do polutowania i regeneracji padów bo jak to widzę to się nie dziwię.
[#13] Re: A600 potrzebna pomoc

@amper, post #12

nie widziałeś tego co było wcześniej :) a teraz wygląda jak wygląda bo już nie chciało mi się lutować tego porządnie któryś raz z kolei żeby zaraz się przekonać o tym, że znów wywali kondensatory.
[#14] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #13

Weź jeden taki kondensator, który Ci wybucha, podlutuj mu kabelki i podłącz do zasilacza i zobacz, czy wystrzeli. Może trafiłeś partię wadliwych albo co...

No i zmierz na tych padach, jak Ci mówiłem, czy masz napięcie tak jak trzeba.
[#15] Re: A600 potrzebna pomoc

@xangel, post #14

Raczej nie wina kondensatorów bo miałem różnych firm, na różne napięcia, SMD i THT. A napięcia są raczej ok. 12.3V i -11.8V
[#16] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #1

Jeśli wlutowujesz kondensatory tantalowe to one strzelają w dwóch przypadkach:
1. Odwrotnie wlutowane,
2. Napięcie na kondensatorze większe niż napięcie graniczne kondensatora.
i jak długo zajmuję się elektroniką to nie spotkałem się z innym przypadkiem strzelania tych kondensatorów więc albo masz wadliwe kondensatory albo odwrotną polaryzację na linii +12V albo Twój zasilacz podaje niestabilne napięcie na linii +12V.
A dźwięk w Twojej Ami działa dobrze?
[#17] Re: A600 potrzebna pomoc

@Marcin74, post #16

Wlutowuję na pewno ok. Niezależnie czy są to tantale czy elektrolity to wybuchają. Gdzieś musi być zwarcie, innej opcji nie widzę tylko nie byłem w stanie do tej pory go zlokalizować. Dźwięk będę mógł sprawdzić dopiero dzisiaj. Nie mam żadnej nagranej dyskietki a dopiero dzisiaj dotrze do mnie kick 3.1 żebym mógł odpalić Workbencha z CF żeby cokolwiek wrzucić dla sprawdzenia. Dam znać potem.
[#18] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #17

Od zwarcia by się w ogóle nie ładował i nie miałoby co strzelać. Jak pisał ktoś wyżej albo napięcie powyżej napięcia przebicia kondensatora, albo odwrotna polaryzacja. Innej opcji nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 08:19:14 przez ryshard
[#19] Re: A600 potrzebna pomoc

@ryshard, post #18

No w sumie racja. Spróbuje jeszcze dziś zrobić w inny sposób. Podepnę szeregowo 2 100uF/25V co teoretycznie powinno dać ~50uF/50V i zobaczymy co będzie wtedy.
[#20] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #19

Sorry nie przeczytałem dokładnie i szybko odpisałem. Proszę o usunięcie posta.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 08:43:21 przez ryshard
[#21] Re: A600 potrzebna pomoc

@ryshard, post #20

szeregowo zmniejszę pojemność a to mi chodzi :)
[#22] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #21

A po chcesz tak robić? Najpierw weź miernik w łapkę i zmierz napięcie na polach kondensatorów. Na płytach Amigi zdarzały się błędy w opisach polaryzacji. Sprawdź więc najpierw, żeby potem ci nie mówili, że czarne jest czar.... eee, znaczy się plus jest plus a minus jest minus. Sprawdź również napięcie jakie faktycznie występuje. Zwarcie możesz mieć gdzie chcesz i jakie chcesz i na działanie kondensatora nie m to wpływu. Sprawdź również po wlutowaniu kondensatora jakie napięcie jest na nim przed wybuchem i czy polaryzacja jest ok. Wtedy będziesz miał pewność.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 09:15:28 przez kwaku85
[#23] Re: A600 potrzebna pomoc

@kwaku85, post #22

Może jakiś inny element "przepuszcza" większe napięcie do kondensatorów?
[#24] Re: A600 potrzebna pomoc

@SuperBuster, post #23

Najwyższe napięcie jakie występuje w Ami jest właśnie na tych dwóch kondensatorach i to powinno być 12V. Spotkałem się już z przypadkami kiedy zasilacze impulsowe dawały na linii 12V i 30 V a w pikach nawet wiele więcej. Niestety żeby to sprawdzić trzeba by podłączyć oscyloskop bo zwykłym miernikiem nie wyłapiesz szybkich zmian zasilania. Sprawdź polaryzację zasilania na padach. Jeśli jest OK to pozostaje tylko dokładne sprawdzenie zasilacza.
[#25] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #21

Sprawdź jeszcze czy dźwięk działa dobrze bo z napięć +- 12V korzysta wzmacniacz audio i jak tylko jest coś nie tak z jednym lub drugim napięciem to od razu słychać. No albo w ogóle nic nie słychać jeśli wzmacniacz jest już spalony.
[#26] Re: A600 potrzebna pomoc

@Marcin74, post #25

Ok. Już się wyjaśniło. W zasilaczu zamienione było +12V i -12V... Nie wiem tylko komu to było potrzebne...Zamieniłem przewody i wszystko działa i kondensatory nie strzelają. Niestety dalsze testy muszą poczekać ponieważ myszka którą mam okazała się nie działająca z amigą. Chyba, że ktoś w Warszawie ma pożyczyć myszkę na weekend?
[#27] Re: A600 potrzebna pomoc

@eross, post #26

A to dość ciekawe że bez kondensatorów odpalała Ci normalnie przy zamienionych napięciach.
[#28] Re: A600 potrzebna pomoc

@mikecios, post #27

No dziwne dziwne ale teraz juz dziala na tyle ile widze. Odpala WB z cf no i narazie wiecej nie jestem w stanie sprawdzic. Zamówiłem jakąś myszkę. Teraz muszę czekać.
[#29] Re: A600 potrzebna pomoc

@mikecios, post #27

Działała bo po wywaleniu kondensatorów ,nie dochodziło do kompa i 12 i -12 ,nie miał dźwięku ,bądź charczał bez 12.Ale tego nie miał jak sprawdzić.

Reszta nie potrzebuje tych napięć .
[#30] Re: A600 potrzebna pomoc

@damianx, post #29

W sumie racja, +5 zalatwiało sprawę
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem