kategoria: Płyty główne
[#1] Uszkodzone gniazdo FAT Agnus
Cześć.
Czy ktoś miał może problem z niekontaktującym AGNUSEM w A500? U mnie niestety problem się pojawił z powodu wypaczonego gniazda tego układu, przez co mam losowe zwiechy po krótkim czasie działania Amigi. Jak docisnę mocno gniazdo do układu palcami to problem nie występuje, ale jakkolwiek nie próbowałbym jakoś docisnąć gniazdo na stałe - zawsze w końcu się zwiesi np. przy klikaniu w klawiaturę albo przy przesunięciu komputera. Mieliście też problem z tym gniazdem? Jeśli tak to jak sobie radziliście? Szukam jakiejkolwiek porady jak to rozwiązać bo chciałbym uniknąć wlutowywania AGNUSA na stałe w płyte.
[#2] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@shirozuki, post #1

1. Wyjąć Agnusa
2. Wylutować gniazdo w niekoniecznie nieniszczący dla niego sposób
3. Wlutować nowe gniazdo PLCC
4. ???
5. PROFIT
[#3] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@teh_KaiN, post #2

Szczerze mówiąc w ogóle nie przypuszczałbym, że je można w ogóle dostać. Dzięki
[#4] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@shirozuki, post #3

Zawsze możesz wlutować Agnusa na stałe z pominięciem podstawki.
[#5] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@damianx, post #4

Taki zabieg byłby trudniejszy niż cała operacja wymiany podstawki, trzeba mieć sporo wyobraźni a plcc 84 pin do montażu THT można dostać w wielu sklepach ele.
Pozdrawiam
Krzysiek
[#6] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@damianx, post #4

Wstępnie planowałem to zrobić, już nawet piny wyciągnięte ku górze miałem na gotowo
Nie wiem czemu, ale nawet samodzielnie nie pomyślałem, żeby poszukać gniazda zastępczego, jakoś miałem wewnętrzne przekonanie, że to na pewno nie jest żaden standardowy twór
Przy okazji: wiecie co to za element, który łączy dwie nóżki gniazda AGNUSA od spodu płyty?
[#7] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@shirozuki, post #6

Przy okazji: wiecie co to za element, który łączy dwie nóżki gniazda AGNUSA od spodu płyty?
Z tego co kojarzę to w mojej A500 rev. 8a.1 jest bodajże żółty kondensator.
[#8] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@shirozuki, post #1

Witaj
Jeśli to aktualne to wyjmij delikatnie chip, weź zwykłą kartkę do drukarek i przetrzyj na niej nóżki. Następnie zwykłą igłą lekko podważ nóżki w gnieździe i delikatnie za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów wyczyść alkoholem izopropylowym. Bez fotek mogę tylko to zalecić. Jak wygląda to "wypaczone" gniazdo?, uszkodzone fizycznie?. Bo jeśli jest całe to zrób jak piszę, daj znać jak poszło.
[#9] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@shirozuki, post #1

Ja użyłem "trytki/trytytki". Wyjąć Agnusa, ścisnąć gniazdo trytytką, włożyć Agnusa. Jak nie pomoże to szukaj nowej podstawki. TME, Allegro itp.
[#10] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@Olo79, post #8

Cześć,

Dzięki Panowie za zainteresowanie, niestety próbowałem i tak ale kontaktu nie udało się złapać. Chyba gniazdo jest zbyt mocno wypaczone (pęknięte w rogu) i w grę wchodzi tylko wymiana, żadne tricki chyba tu niestety nie pomogą, odległość między pinami a stykami jest za duża. Z samym kontaktem nie ma problemu bo gdy dociskam ręką to działa bez problemu, gdy puszczę - automatyczna zwiecha :( Gniazdo już zakupione, czekam na chwilę wolnego aby wymienić
[#11] Re: Uszkodzone gniazdo FAT Agnus

@SuperBuster, post #9

Kupiłem ostatnio sprawną płytę 8A.1 bez Fat Agnus, niestety gniazdo Fat Agnus pęknięte w jednym rogu bo układ był wyjmowany bez ekstraktora, zorientowałem się dopiero po umyciu płyty, docelowo miejsce pęknięcia będę kleił ale na ten moment wystarczyła profilaktycznie trytytka z oczkiem na problematycznym rogu podstawki, samo gniazdo wygląda idealnie, uszkodzenie drobne więc tak to zostawię, płyta wstaje za każdym razem i wszystko działa jak trzeba, styki lśniące.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem