kategoria: Płyty główne
[#1] Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem
Witam,
od 2 dni jestem posiadaczem AMIGI 1200, kupiłem to na aukcji w Londynie.
Komputer był sprzedawany jako sprawny, ale mnie oszukano :(, bo brak obrazu na TV.

Po podłączaniu zasilacza, diode power zapala się i i dioda hard disk mryga, bo dysk twardy który jest zamontowany widać że pracuje i zapewne wczytuje system, bo widać to po jego działaniach i intensywnie mryga dioda od dysku do momentu zaczytania.
Wszystko by było dobrze gdyby nie to, że na TV (sprawdzane na 2 różnych) brak jest obrazu - podłączam na 2 sposoby: przez kabel antenowy jak od Pegasus przez modulator w A1200 i też podłączam przez wejście Video (te żółte w Amidze).
To nie jest, że czarny ekran czy biały jak włączam AMIGĘ, tylko TV sygnalizuje brak sygnału, czy Amiga włączona czy nie obraz na TV jest taki sam, również jak robię reset AMIGI z klawiatury to brak reakcji ekranu.
Rozkręciłem AMIGĘ (MOGĘ WYSŁAĆ FOTO) i na pierwsze rzucenie oka układy są całe i kondensatory nie są spuchnięte.
Widać tylko miejscami na ścieżkach od układów i na częściach na tej płycie że są lekko zaśniedziałe, MOŻE TO JEST PRZYCZYNA i TRZEBA CZYMŚ WYMYĆ TĄ PŁYTĘ GŁÓWNĄ ??
Jeszcze zobaczyłem jedną rzecz: ROM to 2 układy i widzę że są 2 różne: 1 jest wersja 3.0 39.106 a drugi układ jest 3.0 39.105. Moze to przyczna ?

DODAM że, sprawdzałem również na odłączonej klawiaturze, dysku i stacji dysków.
Proszę o przeczytanie tego posta i pomoc. Mieszkam w Siedlcach, ale bywam często w Warszawie więc może by ktoś to zobaczył i naprawił.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 00:45:22 przez kamixian
[#2] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #1

Do wymiany masz kondensatory na tej płycie, to standardowa przypadłość.

Raczej Cię nie oszukano - zapewne sprzedający o tym nie wiedział bo podłączał Amigę przez złącze monitorowe, na którym obraz jest.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 01:46:11 przez alt_
[#3] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #1

Dęblin - Architect1200
Warszawa - stachu100
Białystok - Krashan
[#4] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@polutuje, post #3

Rzeszow - Polutuje
[#5] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@polutuje, post #3

Białystok - Krashan
Trochę to muszę zdementować. Owszem naprawiłem ze dwie czy trzy Amigi dla znajomych, ale nie zajmuję się tym „zawodowo”.
[#6] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@Krashan, post #5

Jak pisałem kondenstatory nie są jakieś rozsadzone czy nawet spuchnięte, więc chyba są dobre.
Mogę podesłać na e-mail foto płyty.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 08:32:46 przez kamixian
[#7] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #6

Nie zawsze widać, często kondensatory „robią pod siebie” i widać to dopiero jak się je zdemontuje OK
[#8] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@Bartek2075, post #7

Czy zwykłą lutownicą mogę wymienić ?
[#9] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #8

Zwykła to jaka? Czujesz sie na siłach? Łatwo coś ubić przy okazji. Lepiej chyba dać to komuś obeznanemu z tematem.

Te brudne styki o których mówisz to właśnie wylany elektrolit. To dobitnie świadczy o tym, że kondensatory padły.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 08:49:34 przez alt_
[#10] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@alt_, post #9

Brat ma lutownicę i coś tam potrafi lutować tylko teraz trzeba pojechać do sklepu z eketroniką i zobaczyć czy wogóle takie kondensatory mają.
[#11] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #10

Powinni mieć albo zamówić. Można też samemu np. na TME. Jeden z kolegów z forum sprzedaje gotowe zestawy, zajrzyj do Giełdy.

Po zdemontowaniu starych kondzi polecam dokładnie wymyć płytę izopropanolem, na koniec można jej zafundować kąpiel w ciepłej wodzie z detergentem i dać wyschnąć przez noc.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 08:55:17 przez alt_
[#12] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@alt_, post #11

Czeka mnie takie mycie w izopropanolu, po tym umyciu o jakim "detergencie" z wodą wspominasz? - to może mieć sens bo izopropanol bez myjki nie wszystko zmywa.
[#13] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@Adinfo, post #12

Izopropanol nie najlepiej rozpuszcza elektrolit (mieszanina soli, wodorotlenków, itp), woda radzi sobie z tym zdecydowanie lepiej. Ja najpierw myję wodą, potem izopropanolem, który ułatwia usunięcie resztek wody.
[#14] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@aKlon, post #4

Polutuje - choruje..
[#15] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@wali7, post #13

Mam mało czasu i na szybko musiałem zrobić myk, tylko niestety odwrotnie: mycie w izopropanolu + szczoteczka do zębów, potem mycie wodą z dodatkiem płynu do mycia - wypłukanie pod prysznicem i suszenie kompresorem, teraz dosuszyć przy grzejniku. Na płycie są i tak nieodwracalne zmiany w postaci przebarwionej soldemaski, tego raczej nie usunę żadnym środkiem, elektrolitu nie miałem ale płyta miejscami oksydowała.
[#16] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@Adinfo, post #15

Ja osobiście nie umyłbym w wodzie płyty amigowej,
ponieważ woda powoduje korozję. W sumie to możnaby
octem zneutralizować ten elektrolit i potem solidnie
ipa wymyć.

Czarna soldermaska jest przecież do usunięcia, można
po prostu zdrapać czymś ostrym. Wątpię, żeby miedź
pod przebarwioną soldermaską była skorodowana.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:36:01 przez mmarcin2741
[#17] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@mmarcin2741, post #16

Też tak myślę, że tylko soldermaska jest przebarwiona. Ten nalot i odbarwienia są głównie w rejonie rozszerzenia pod klapkę, osad z paru układów już prawie cały zszedł.
[#18] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@mmarcin2741, post #16

Ocet (jak każdy kwas) dopiero powoduje korozję... woda jest dużo bezpieczniejsza, zwłaszcza destylowana (czysta woda jest b. słabo zdysocjowana, czyli zawiera mało jonów niezbędnych do korozji). Aczkolwiek, z drugiej strony ocet może ułatwić rozpuszczanie osadów zasadowych np. elektrolit z baterii alkalicznych zawiera KOH (wodorotlenek potasu), plusem jest to, że ocet jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, jego sole również. Jeżeli dla odmiany osad zawiera kwasy, wtedy najlepiej rozpuści go zasada np. wodny roztwór amoniaku. Nie zmienia to faktu, że elektronikę myłbym najpierw wodą destylowaną, bo jest bezpieczniejsza dla ścieżek (zwłaszcza pokrytych cyną) od kwasów, czy zasad...
Najlepiej po myciu wodą usunąć jej resztki przepłukując izopropanolem. IPA tworzy z wodą mieszaninę azeotropową, czyli wrząc pod stałym stosunkiem z wodą ułatwia jej usunięcie.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 11:14:09 przez wali7
[#19] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@wali7, post #18

tak jak napisałeś - najpierw woda, następnie izook, racja
[#20] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@wali7, post #18

Dobrze wiedzieć, przyda się ta wiedza. Ja z kolei po usuwaniu kondziow i lutowaniu z użyciem dużej ilości topnika flux myję izopropanolem - szczególnie żeby pozbyć sie fluxa wlasnie. Potem woda i detergent do wymycia wszelkich pozostałości (i czasem śladów użycia ipa). Pozostawienie przy grzejniku na noc załatwia temat resztek wody. Płyty myje tak od dłuższego czasu. Nic nie koroduje, to sprawdzona i bezpieczna metoda.
[#21] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@alt_, post #20

Po umyciu wodą z detergentem i wypłukaniu pod prysznicem użyłem dodatkowo kompresora z pistoletem, przyspiesza to schnięcie, szczególnie usunięcie wody z zakamarków.
[#22] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@wali7, post #18

Ocet (jak każdy kwas) dopiero powoduje korozję... woda jest dużo bezpieczniejsza


Miałem na myśli użycie patyczka higienicznego do zneutralizowania miejsca
wycieku. Potem oczywiście ocet należy usunąć ipa. W życiu nie powinno
się myć płyty poprzez zanurzenie całej płyty w occie.

Wodę destylowaną widuję czasami w marketach, niedrogo, baniaki po 5l ale i chyba 10l.
Jak najbardziej możnaby w takiej wodzie zanurzyć płytę i nie przejmować się osadami.
Pytanie czy ta wodą naprawdę jest dobrze oczyszczona.

W moim przypadku zawsze obywałem się samym tylko ipa, którego nigdy
nie żałuję, chociaż jest drogi.
[#23] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@Adinfo, post #21

Użycie kompresora jest bardzo wskazane, bo zamiast wysychać woda zostaje w większości z płyty wypchnięta. Natomiast pozostawienie jej do wyschnięcia sprawi, że pozostaną (w większym lub mniejszym stopniu) drobiny śmieci, w tym drobinki metali. Oczywiście na skalę mikroskopijną, ale mimo wszystko. A skoro każdy chce dla swojej płyty jak najlepiej, to warto wziąć to pod uwagę.

Przed chwilą zrobiłem test wody. Na załączonych zdjęciach można zobaczyć, jak wielka potrafi być różnica między wodą butelkowaną a tą z kranu. Zaznaczę, że woda z butelki, to nie woda mineralizowana. Jest to zwykła woda oczyszczona metodą odwróconej osmozy. Jeśli chodzi o wodę z kranu, to wiadomo - ta może różnić się mocno w zależności od miejsca zamieszkania. Jednak nawet gdyby trafiła się jedna z najlepszych w kraju, nie będzie ona bliska ani trochę wynikowi tej po procesie OO.

Po lewej woda z butli - po prawej z kranu. Wartości w ppm.

[#24] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@Umpal, post #23

Właśnie zdobyłem kabel pod port ten od monitora i drugi koniec kabla jest pod EURO do TV i obraz jest.

Teraz pytanie czy lepiej zainwestować w taki kabel i korzystać w tym stanie czy szukać kogoś kto mi zobaczy te kondensatory i umyje płyte ?
[#25] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #24

i obraz jest.

Pierwsza zasada gdy coś wydaje się, że nie działa - nie panikować.
[#26] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #24

Płyta teraz działa, ale kondensatory jak wyleją to szkód mogą narobić, lepiej nie czekać tylko mieć spokój na lata i wymienić.
[#27] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #24

Moim zdaniem to jest inna przyczyna w koderze pal uszkodziła się linia opóźniająca .Kiedyś podczas przenoszenie A1200 do kolegi miałem identyczny przypadek i powodem była linia opóźniająca . Taki 3 kubeczki metalowe koło kodera pal
[#28] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@Dziadziomiecio, post #27

Odpowiedź na:
Moim zdaniem to jest inna przyczyna w koderze pal uszkodziła się linia opóźniająca .Kiedyś podczas przenoszenie A1200 do kolegi miałem identyczny przypadek i powodem była linia opóźniająca . Taki 3 kubeczki metalowe koło kodera pal



ale przez wejście VIDEO i przez modulator nie chodzi, czyli 2 różne wejśćia
[#29] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@kamixian, post #28

Nie do końca, sygnał RF (czyli ten z modulatora) produkowany jest z sygnału Composite (który masz na wyjściu chinchowym Video). Uszkodzenie toru sygnału Composite spowoduje zawsze niedziałanie sygnału z modulatora.
[#30] Re: Płyta od Amiga 1200 - problem z obrazem

@wali7, post #29

jak sprawdzić czy to jest ten tor uszkodzony ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem