[#1] Monitor Commodore 1084 S P1
Witam!Proszę o pomoc w sprawie ww monitora. Nabyłem taki i mam problem, gdyż zauważyłem, że po złączu composite brak jest regulacji jasności.Regulacja koloru i ostrości działają. Natomiast jak podłącze przez kabel RGB 9 pin to brak jest jakiejkolwiek regulacji😕czy to koloru,jasności czy nawet ostrości.Proszę o jakieś sugestie,rady co może być przyczyną. Obawiam się, że bez ingerencji w monitor się nie obejdzie 😕
[#2] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@enzo83, post #1

A jak wyglada sprawa z przełącznikami? Bawiłeś się nimi?
[#3] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@enzo83, post #1

Ostrości?
[#4] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@kubaslonka, post #2

Chodzi o te z tyłu monitora?Jeśli tak to te są spawane bo monitor reaguje. Ale problem mam właśnie z regulacją koloru,kontrastu i jasności po kablu rgb 9 pin.Po kablu composite dział regulacja koloru i kontrastu, ale niestety też nie działa regulacja jasności.
[#5] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@Daclaw, post #3

Konkretnie chodzi o kontrast☺
[#6] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@enzo83, post #4

Możliwe, że przyczyna jest błaha i wystarczy poprawić luty przy pokrętłach.
[#7] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@kubaslonka, post #6

Albo potencjometry zaśniedziały, albo jakieś styki w łączeniu modułów. To możliwe, gdy monitor dużo czasu spędza np. w wilgotnej piwnicy.
[#8] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@Daclaw, post #7

Tyle że potencjometry od koloru i kontrastu przez złącze composite działają, nie dziala tylko potencjometr od jasności. Natomiast jeśli podłącze monitor przez kabel RGB 9 pin to to nie działa żaden potencjometr.I tutaj moje pytanie co jest nie tak?Czyżby uwalony był potencjometr jasności skoro nie działa przez composite i RGB 9 pin? I kolejne pytanie czy przez kabelek RGB 9 pin jest wogóle opcja regulacji koloru,kontrastu i jasności? Sam już nie wiem o co chodzi😕
[#9] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@enzo83, post #8

Nie wiem jak w tym monitorze, ale w starych TV z lat 90ych jak się podłączyło przez RGB to regulacja nasycenia koloru nie działała. Ale żeby inne pokrętła też to pierwsze słyszę.
[#10] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@ZbyniuR, post #9

Sprawdziłem jeszcze podłączenie przez RGB -Scart. Mianowicie podłączyłem ami do TV LCD Sony Bravia 26" i tam wszystko można ustawiać bez problemu.Podłączyłem też tym samym kablem TV CRT LG 21" i tam lipa bo nie działa żadne z ustawień. Jak widać co telewizor to inna bajka😕Jednakże chciałbym ogarnąć wspomniany monitorek, bo nie ukrywam że najbardziej mi odpowiada do giercowania😊mam nadzieję że to tylko coś z pokrętłem od jasności bo tego brakuje mi najbardziej gdyż obraz jest ciut za ciemny. Kolor i kontrast jakoś przeżyje 😊
[#11] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@enzo83, post #10

No to jak się nie boisz to go rozkręć i znajdź inne pokrętło do jasności w środku. Jedno pewnie jest także na trafopowielaczu.
[#12] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@enzo83, post #1

Nie wiem jak jest na tym monitorze ale na Philipsach 8833 na 100% nie ma regulacji kolorem przez RGB.
[#13] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #12

Tak też prawdopodobnie ma i monitor commodore .Panowie jest postęp ☺wczoraj bawiłem się pokrętłami od regulacji kontrastu i jasności i pokrętło kontrastu ożyło 😊niestety jasność dalej ani drgnie, więc będę zmuszony oddać monitor do serwisu RTV. Dam znać co i jak.Póki co dziękuję wszystkim za podpowiedzi😊
[#14] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #12

W C=1084 też nie ma regulacji koloru, jeśli komputer podłączymy przez RGB.
[#15] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@PopoCop, post #14

To potwierdza moje podejrzenia jeśli chodzi o potencjometr jasnosci😊
[#16] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@enzo83, post #15

Regulacja koloru nie działa w trybie RGB chyba na żadnym telewizorze/monitorze CRT i to jest uzasadnione budową, bo podłączając sygnały RGB pomijamy dekoder koloru. Natomiast ty masz problem z regulacją jasności. Jeśli potencjometry są te same to zamień je miejscami. Pomijając fakt, że bez problemu możesz go zmierzyć nawet bez wylutowania. Nie reguluj na trafopowielaczu, to jest napięcie siatki drugiej, które owszem przyciemni i rozjaśni ci obraz, ale odczujesz skutki uboczne.
[#17] Re: Monitor Commodore 1084 S P1

@Esio, post #16

A jakie tam są skutki uboczne?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem