[#1] Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.
Witam.

Mam takie pytanie, na które na pewno ktoś będzie znał odpowiedź.
Mam monitor commodore 1084s P1, w którym prawa górna część ekranu jest jakby obniżoną o jakieś 2-3mm w stosunku do lewej strony.
Nie da się tego poprawić obniżeniem kineskopa, więc wydaje mi się że coś jest nie tak z elektroniką - w diagnostyce jestem delikatnie mówiąc słaby.
Może ktoś z Was podpowie co może być tutaj nie tak? Czy może da się to jakoś poprawić bez wymiany podzespołów?
Może jednak trzeba oddać monitor do jakiejś poważniejsze renowacji? Lub kupić nowy.
Jeżeli możecie to poradzić, bo w kwestii monitorów nie jestem ekspertem - ten wpadł mi w ręce przypadkiem.
[#2] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@B89BER1989, post #1

Podłóż pod prawą stronę monitora dyskietkę albo dwie. ;)
[#3] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@B89BER1989, post #1

Na kineskopie jest zestaw cewek, które są przyklejone do kineskopu specjalnym klejem. Jeśli uda Ci się odkleić ten zestaw cewek, którego fachowej nazwy nie pamietam, to jesteś w stanie obrócić obrazszeroki uśmiech
[#4] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@kubaslonka, post #3

Nic tam nie jest przyklejone żadnym klejem. Są przykręcone specjalną opaską.
[#5] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@B89BER1989, post #1

Na angielskim forum był koleś który miał podobny problem z przekręconym obrazem choć w innym monitorze.
http://www.cpcwiki.eu/forum/technical-support/adjusting-the-image-in-an-original-screen
[#6] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@B89BER1989, post #1

Wyświetl kwadratową siatkę w jakimś programie graficznym o kratce 1-2cm . Zobacz czy na całym monitorze jest dobrze jeśli tylko góra to do wymiany kondensatory elektrolityczne w odchylaniu pionowym . Cewka w każdym monitorze CRT jest przymocowana opaską metalową plus podpory od strony bańki. Z czasem się przykleja od temperatury. Z tymi podporami jest czasem problem, bo są wykonane z twardej Gumy . Guma po jakimś czasie zaczyna parcieć albo wydziela się z niej "mazidło" co powoduje uszkodzenie cewek odchylających .Jakby co to mogę ci tu pomóc bo kilka lat naprawiałem ten sprzęt.
[#7] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@Dziadziomiecio, post #6

Skąd jesteś i ile za taka fachową pomoc?
[#8] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@B89BER1989, post #1

Witam
A może po prostu kineskop jest rozmagnesowany ??? nie stał ten monitor długo koło jakiegoś magnesu ?? ( duży głośnik itp... ). może wystarczy go „odpuścić” cewką elektryczną ???

Mniej więcej chodzi o coś takiego ale gość na filmiku robi to trochę nie poprawnie:
link


Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 16:10:12 przez viger
[#9] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@viger, post #8

Niestety nie mam pojęcia gdzie stał ten monitor. Dostałem go w zestawie z jedna z Amig.
[#10] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@B89BER1989, post #9

Ten monitor ma wbudowaną cewkę rozmagnesowującą i przy każdym włączeniu monitora jest automatycznie rozmagnesowywany ekran.
[#11] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@Amigo-A1200-040, post #10

Z tego co wiem to niema
[#12] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@QUAD, post #11

Mam taki monitor i ma.
[#13] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@Amigo-A1200-040, post #12

Każdy normalny monitor lub telewizor musiał mieć taką cewkę, gdyż inaczej obraz by siadł bardzo szybko. Jednakże monitory od PC VGA miały dodatkowo funkcję do rozmagnesowania kineskopu.

I mimo że taki TV/monitor miał te cewki to i tak po długim użytkowaniu zdarzało się że mimo wszystko zaczynał się odbarwiać kineskop i te cewki nic nie pomagały. Wiem, że do takiego rozmagnesowywania najlepszy jest elektromagnes - oczywiście zasilany prądem zmiennym.
[#14] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@gilban, post #13

U mnie kolorami wszystko wydaje się OK.
Nie zauważyłem też ugiecia/ zakrzywienia ekranu. Jedynie to że prawa strona jest nieco niżej. Tak jakby kineskop był przechylony, ale już np. Obraz dyskietki wydaje się być idealnie w pionie.

Ja tez posiadam jedna wadę - mniej więcej przeczytam schemat układu i bez problemu wymienię podzespoły, jednakże nie czuje się ekspertem gdy słyszę sekcja tak i taka. Może więc jednak najlepiej oddać monitor do jakiejś renowacji? Bo kupić nowy to też doświadczenie podpowiada mi że będzie posiadał jakieś defekty.
[#15] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@viger, post #8

Dokładnie tak facet źle to robi.
Jeśli dojdzie do mocnego namagnesowania niestety wewnętrzna cewka nie da rady.Ma zbyt mała moc i czas pracy jest zbyt krótki.Co do naprawy, to kolega sam sobie poradzi. Na początek zrobić zdjęcie monitora z tłem w kratkę. Wtedy będzie widać dokładnie geometrie.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 22:32:10 przez Dziadziomiecio
[#16] Re: Commodore 1084s P1. Przechylony obraz.

@Dziadziomiecio, post #15

Tak też zrobię. Nawet mam gdzieś dyskietke na której jest program z ekranem testowym.
Jak znajdę to spróbuje zrobić dobre zdjęcie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem