kategoria: Płyty główne
[#1] A4000 dziwne objawy
Witam wszystkich. Trafiła do mnie ostatnio martwa płyta od A4000 Desktop. Wstępna diagnoza wskazała uszkodzenie układu opóźniającego sygnał zegarowy oraz układu Super Buster. Po wymianie płyta ożyła ale nie do końca. Teraz po włączeniu pojawia się na chwilę żółty ekran i po chwili czarny. Na DiagRomie nie przechodzi testów IRQ i DMA poza tym wszystko OK. Wszystkie połączenia pomiędzy układami sprawdzone. Sprawdziłem też praktycznie wszystkie układy specjalizowane oprócz Garego i powoli kończą mi się pomysły. Może ktoś z Was miał podobny przypadek?
[#2] Re: A4000 dziwne objawy

@Marcin74, post #1

Sprawdź linie _CIPL(0:2) - raptem 3 ścieżki od Pauli do U701.
Wiadomo - oscyloskop w łapę i sprawdzasz czy sygnały są na Pauli i U701.
I sprawdź też rezystory podciągające.

Pamiętam, że kiedyś też miałem problem z przerwaniami - na ROM Logica IRQ nie przechodziły testów, a tryby graficzne nie przełączały się automatycznie mimo że ręcznie można je było przełączać.

Problemem u mnie była walnięta przelotka na jednej z linii _CIPL(0:2). Czyli klasyka.

Dodano:
Sprawdzenie co się dzieje na _IPL(0:2) też nie zaszkodzi. Może złącze CPU nie kontaktuje. Sprawdź z inna kartą turbo.

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 08:55:53 przez stachu100
[#3] Re: A4000 dziwne objawy

@stachu100, post #2

Też postawiłem na problem z połączeniami od Pauli, wszystkie posprawdzałem i są OK.
Sprawdzałem na dwóch różnych kartach procesorowych i na obu to samo.
W weekend sprawdzę oscyloskopem jak wygląda sytuacja na liniach _CIPL i _IPL
[#4] Re: A4000 dziwne objawy

@Marcin74, post #3

Hej
Podłącze się z pytaniem pod wątek. Mam amige 4000 z kartą a3630, i amiga na tej karcie pracuje idealnie. Mam też do niej kartę a3640 przerobioną na 060 i na tej karcie amiga mi nie wstaje(sprawdzone też na innej karcie a3640). Karty na których testowałem były 100% sprawne, bo pracowały w innych amigach. Zworki przy kartach a3640 oczywiście przestawione na ext. Kilka razy(może z 5) udało mi się uruchomić amigę na kilka sekund, ale potem zatrzymywała się reset i już nie wstawała.
Co może być problemem?
[#5] Re: A4000 dziwne objawy

@Red, post #4

Co może być problemem?

Ale wiesz o tym, że do A3640 + 060 z FPU i MMU musisz mieć specjalny ROM?
[#6] Re: A4000 dziwne objawy

@stachu100, post #5

NIe wiedziałem :( Muszę sprawdzić jaki procek mam założony na tej karcie. To jednak nie wyjaśnia problemów ze zwykłą 040
Gdzie można zdobyć ewentualnie taki ROM?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 12:11:45 przez Red
[#7] Re: A4000 dziwne objawy

@Red, post #6

Gdzie można zdobyć ewentualnie taki ROM?

/autoreklama Np. u mnie.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 12:38:10 przez stachu100
[#8] Re: A4000 dziwne objawy

@stachu100, post #2

No i bingo. Jeden z rezystorów podciągających na linach _CIPL był wadliwy. Podczas pomiarów miernikiem wyglądał na sprawny ale oscyloskop prawdę powiedział. Po wymianie Amiga działa. Dziękuję za pomoc.
[#9] Re: A4000 dziwne objawy

@Marcin74, post #8

OK
[#10] Re: A4000 dziwne objawy

@stachu100, post #9

Brawo PANOWIE OK
[#11] Re: A4000 dziwne objawy

@BULI, post #10

no i po to jest forum zeby sobie pomagac
OK
[#12] Re: A4000 dziwne objawy

@HOŁDYS, post #11

No i pięknie! Aż mi się serce raduje, że kolejna Amisia odratowana! super
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem