[#1] Przejściówka RGB VIDEO na VGA
Niedawno zakupiłem konwerter GBS-8200 (V4.0, 20091204), więc trzeba go było jakoś podłączyć do Amigi. W tym celu opracowałem prostą, niebuforowaną przejściówkę złącza RGB VIDEO (DB23M) na złącze VGA (DE15F). Wpina się ją bezpośrednio do wyjścia wideo Amigi, a wyjście przejściówki łączy się fabrycznym kablem VGA z monitorem CRT/LCD lub z konwerterem GBS-8200/8220, a jego wyjście drugim kablem VGA z monitorem.



Przejściówka ma dwa tryby działania, wybierane przez odpowiednie ustawienie zworek J1/J2/J3. Zworki należy przestawiać tylko przy wyłączonym zasilaniu Amigi.

Tryb "VGA" (J1:ON, J2:ON, J3:OFF) - na wyjście VGA przejściówki trafia obraz RGB z sygnałami synchronizacji poziomej/pionowej HSYNC/VSYNC: 15.6kHz/50Hz (PAL) lub 15.7kHz/60Hz (NTSC), w zależności od standardu pracy Amigi. W tym trybie wyjście VGA przejściówki, łączy się fabrycznym kablem z wejściem monitora VGA.
Obraz o tak niskich częstotliwościach odchylania, zostanie wyświetlony tylko przez niektóre monitory VGA. Jeśli zmieni się tryb wyświetlania programem "ScreenMode", na któryś z odpowiednio wysokimi częstotliwościami odchylania (np. DBLNTSC, MULTISCAN), to obraz taki zostanie wyświetlony przez każdy monitor VGA.

Tryb "GBS" (J1:OFF, J2:OFF, J3:ON) - na wyjście VGA przejściówki trafia obraz RGB tylko ze złożonym (kompozytowym) sygnałem synchronizacji CSYNC, który pojawia się zamiast sygnału HSYNC (sygnał VSYNC jest całkowicie odłączony przez zdjęcie zworki J1). Dodatkowo rezystor R1 dopasowuje poziom napięcia sygnału CSYNC z Amigi (TTL 5V) do poziomu napięcia zasilania układu TrueView TVIA-5725 w konwerterze GBS (3.3V).
W tym trybie wyjście VGA przejściówki, łączy się fabrycznym kablem z wejściem VGA (P10) konwertera GBS, a jego wyjście VGA (P4) łączy się drugim fabrycznym kablem z wejściem monitora VGA. Alternatywnie, wyjście VGA przejściówki można też połączyć z wejściem 8-pinowym (P11) lub 5-pinowym (P3) konwertera GBS (wejścia P3/P10/P11 współdzielą między sobą sygnały). Do tego celu jest potrzebny przerobiony kabel VGA: z jednej strony zakończony standardową wtyczką VGA, a z drugiej 8/5-pinowym gniazdem z odpowiednio rozmieszczonymi sygnałami dla konwertera GBS.

Przejściówkę zmontowałem na płytce jednostronnej o wymiarach 48x50mm, wykonanej metodą transferu chemicznego. Pod rezystorem R1 znajdują się pola lutownicze, w które można wlutować rezystor SMD (np. w obudowie MELF/1208) zamiast przewlekanego. Z powodu braku złącza kątowego DB23F, użyłem złącza kątowego DB25F ze spiłowanymi dwoma skrajnymi pinami (13/25) oraz zagiętym wyprowadzeniem ekranującym metalowej obudowy.

To tak w skrócie, więcej informacji i schemat/płytka na stronie projektu, gdzie znajduje się również mój opis konwertera GBS-8200.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 21:41:26 przez RomanWorkshop
[#2] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@RomanWorkshop, post #1

A nie próbowałeś podawać do GBS-a po prostu sygnału VGA, z HSync+VSync? Powinno działać (nie w trybie RGBS tylko tym drugim, nazwy nie pamiętam).
[#3] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@perinoid, post #2

Podawałem sygnał RGB+HSYNC/VSYNC z Amigi, ale konwerter w trybie RGBHV poprawnie wyświetla jedynie obraz VGA 31.5kHz/60Hz 640x480. Obrazu z Amigi nie wyświetli się w ten sposób.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 21:59:22 przez RomanWorkshop
[#4] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@RomanWorkshop, post #3

Uuu... No to szkoda. Przyznam, że sam nie próbowałem tak.
[#5] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@RomanWorkshop, post #1

Amiga 2000/3000/4000 podczas uruchamiania może błędnie rozpoznać podłączony do tej przejściówki monitor/konwerter jako genlock, co objawia się ciągłym resetowaniem Amigi i brakiem obrazu. Aby ominąć ten problem, należy podłączyć monitor/konwerter do przejściówki dopiero po włączeniu Amigi. Rozwiązaniem problemu jest użycie buforowanej przejściówki, w której sygnały synchronizacji HSYNC/VSYNC lub CSYNC, przechodzą dwa razy przez inwerter lub jeden raz przez bufor TTL (np. 74LSxx, 74HCTxx).

Ciekawostką jest możliwość zmieniania oprogramowania (firmware) w konwerterze GBS.
Czy ktoś z Was już to robił? Poniżej kilka linków na ten temat:

GBS-Control
Shmups.system11.org
KernelCrash.com

GBS-82xx Experiments part 1
GBS-82xx Experiments part 2
OldCrap.org
Author 504

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 18:22:57 przez RomanWorkshop
[#6] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@RomanWorkshop, post #5

Ciekawostką jest możliwość zmieniania oprogramowania (firmware) w konwerterze GBS.
Nie doszedłem jeszcze tak daleko z podmianą firmware w GBS-8200. Wiem, że wyszło kila wersji PCB, ciekawe jak jest z firmware - czy pasuje do tych wszystkich. Do tej pory GBS-a odstawiłem na rzecz Benq BL702a.
[#7] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@RomanWorkshop, post #5

Ciekawe jakim programatorem to zrobić
Też już znalazłem te posty z firmware
Mam nadal ten uszkodzony lub z lipnym softem
Można by było pokombinować
[#8] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@RomanWorkshop, post #5

Implementacja GBS-Control na mikrokontrolerze ATtiny861: link.
[#9] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@RomanWorkshop, post #8

Widzialem juz to dawno
Ale nie sprawdzałem czy to działa
Sprawdzałaś to ?
[#10] Re: Przejściówka RGB VIDEO na VGA

@Kulamario, post #9

Też nie sprawdzałem. Na pewno działa tylko, że tam likwidują przeplot w obrazie o niskiej rozdzielczości ze starych konsol do gier - w przypadku Amigi takie coś chyba się nie przyda.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 22:28:42 przez RomanWorkshop
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem