kategoria: Płyty główne
[#1] Zepsułem sobie Amigę 600
Cześć
Zepsułem sobie moją A600 podłączając zły kabel RGB-Scart do amigowego portu 23 pin i złącza euro w TV.
Kabel był zły, bo go źle zrobiłem
Później zrozumiałem, że źle odczytałem schemat (wtyczki na schemacie były narysowane pinami do czytającego) i polutowałem kabel jeszcze raz - z kolejną Amigą (500) działa.
Więc ta 600tka, zupełnie nie reaguje, diody są czarne, stacja nie czyta dyskietki, a na ekranie brak sygnału
Od czego zacząć moi drodzy forumowicze? Jak szukać problemu?
Z góry dziękuję za pomoc!
[#2] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@Apsior, post #1

Jeśli się diody nie święcą, to ewidentnie brak zasilania lub jest ono zwarte.
[#3] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@sanjyuubi, post #2

Dobra
Dzięki za super szybką odpowiedź, wszystko okazało się w porządku. Nie wiem czemu Amiga 600 nie odpalała bez diod podłączonych do płyty głównej. Albo to był jakiś zbieg okoliczności, albo fluktuacje z kosmosu. Zamykam wątek.
[#4] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@Apsior, post #3

Najdłuższa godzina nowoczesnej Europy.
[#5] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@Apsior, post #1

Dales na tace przyznaj sie ...i zadzialalo :)
[#6] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@HOŁDYS, post #5

szeroki uśmiech
Eh, dla mnie to nowość grzebanie w sprzęcie. Akurat miałem luźniejszy weekend, więc postanowiłem zająć się całym tym Amigowym złomem, jaki nagromadziłem od zeszłego roku. No więc:
1. 600tka odpala z Kickstarterem kupionym z licencją na allegro, ale nie mam jakichś plików, o których pisze sprzedawca w opisie aukcji, że dośle po zakupie. Jako, że zakup zrobiłem 2 miesiące temu, przypomniałem się sprzedawcy mejlem, ze grzecznie proszę o odesłanie plików
2. Telefon do Drygola, jak wgrać pliki systemowe Cloanto na partycję Workbench na karcie SD. Okazało się, że na Ubuntu to kwestia kilku poleceń
3. 1200tka odpaliła w końcu, ale strasznie wolno...
4. Znów pytania do kumpla, czemu? Odpowiedz: zrób recapping, ja na to ok to na razie z powrotem do szafy
5. Na 500tkę 8.a1 zamontowałem Indivision ECS V2 i sprawdziłem jak to działa, dodatkowo wsadziłem Kickstart z 600tki, no i działa
6. W 600tce wypróbowałem 16GB kartę pamięci z nagranymi demami i grami (z aukcji) niestety nie odpaliło State Of The Art i coś jeszcze, widocznie potrzebne są te pliki Cloanto, żeby Whdload zadziałał
7. Znów w 600tce wypróbowałem rozszerzenie 9.5mb ram, zadziałało i jakiś micro dysk twardy Seagate 5GB, też zadziałał...
8. Wymyśliłem jak zrobić przewód RGB-Scart z komputerowego przewodu VGA bez rozwalania jego wtyczek i klnięcia pod nosem podczas lutowania (kupię 2 gniazdka VGA i jedno przyczepię do DB23, a drugie do wtyczki Euro)...
Gdyby doba trwała dużo dłużej, to spróbowałbym polutować jakieś scalaki SMD ze starej drukarki HP laser Jet 5 jako trening przed podejściem do terriblefire...
Dobranoc!szeroki uśmiech
[#7] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@Apsior, post #6

4. Znów pytania do kumpla, czemu? Odpowiedz: zrób recapping, ja na to ok to na razie z powrotem do szafy


NIE! Bo Ci kondensatory wyleją mimo nieużywania i zmasakrują ścieżki i kto wie czy nie coś jeszcze. Być może już to robią a dowiesz się tego dopiero po wylutowaniu oglądając okolice pól lutowniczych. Tak miałem w swojej A600, wymieniłem jak się później okazało jak już zaczęły cieknąć i mam przez to wciąż niesprawny composite video bo nie mam kiedy się za to wziąć. ;)

Nie pamiętam czy masz hot-air, jak tak to zabezpiecz resztę płyty głównej folią aluminiową i je pozdejmuj, jak nie to możesz do mnie podjechać i Ci je zdejmę. Nowych nie polutuję bo nie mam na to czasu - z resztą z tym sobie sam dasz radę. Albo poproś kogoś, jeśli masz kogoś bliżej. Tak czy inaczej nie zostawiaj tego tematu na później bo będzie źle.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:36:41 przez teh_KaiN
[#8] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@teh_KaiN, post #7

szeroki uśmiech
Miło Cię widzieć

Jak tylko zakupię kondziory to zadzwonię,
Hotaira chińskiego pięknego sobie sprawiłem,
Ćwiczyłem zdmuchiwanie czipów na elektronice wyciągniętej z drukarki
[#9] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@Apsior, post #8

Jak już ktoś konieczne chce robić kondensatorki hotem to niech sobie sprawi dyszę podwójną regulowaną model 1325.
A do ćwiczeń w lutowaniu i rozlutowywaniu najlepsze są stare grafiki do peceta.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 23:28:59 przez ted
[#10] Re: Zepsułem sobie Amigę 600

@ted, post #9

I dobry topnikpomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem