kategoria: Płyty główne
[#1] A600 - gubi 5V
dostałem od znajomego A600 w niewiadomym stanie - wizualnie wyglada dobrze, na płycie też nic nie było rozlane. Jednak po podłaczeniu zasilania gdzies ucieka linia zasilania +5V . Objawia się to tak że w momemcie właczenia komputera na tej linii jest okolo 1.8 V - Zasilacz daje prawidłowe napięcia. Próbowałem podłączać +5V przez złacze stacji dyskietek ale efekt ten sam. Oczywiście komputer nie wykazuje objawów życia. nic sie nie swiecie na ekranie, ani tez żadna z diód.

Macie jakie propozycje gdzie szukać babola na płycie ?
[#2] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #1

Obciąż czymś innym zasilacz i wtedy zmierz czy daje prawidłowe napięcie.
[#3] Re: A600 - gubi 5V

@tbone, post #2

Zmierz jeszcze jaki jest opór między +5v a masą. Może coś zwarło i powoduje spadek napiecia
[#4] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #1

A ja sugeruję sprawdzić gniazdo zasilania, a konkretnie jego mocowanie w płycie. Przez moje ręce przewinęły się 2 płyty, w których na skutek wkładania/wyciągania wtyczki przerwała się przelotka w płycie właśnie dla +5V. Efekt był taki, że po jednej stronie płyty prąd był, a po drugiej - nie.
[#5] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #1

Zasilacz daje dobre napięcie - inna Amiga działa na nim bez problemu
Gniazdo przelutowane - trzyma sie i nie przerywa, dodatkowo dawałem zasilanie od gniazda zasilania stacji dysków
Rezystancja pomiędzy masa a +5V okolo 120 Ohm
Czytałem że może być coś w okolicach układu resetu - ale nic tam niepokojącego nie widac
[#6] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #5

Jak dawałeś na gniazdo stacji dysków, to też napięcia 5V nie było na układach?
[#7] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #5

Moim zdaniem któryś układ przywiera 5v. Układ resetu nie ma raczej nic do tego. Nie grzeje się nic na płycie ?
[#8] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #5

Takie efekt daje uszkodzenie któregoś z układów lub kondensatorów ceramicznych.
[#9] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #5

Masz zwarcie na płycie, bez umiejętności diagnozowania takich rzeczy uszkodzisz ją dużo bardziej i będzie się nadawała na wypełnienie kosza na śmieci
[#10] Re: A600 - gubi 5V

@kataklysm, post #9

Podawanie zasilania od tyłu wydaje mi się bardzo nie rozważnym posunięciem.Tym bardziej w tym przypadku.
[#11] Re: A600 - gubi 5V

@retrozygi, post #10

Dokladnie. Obawiam się że płyta już jest poważnie uszkodzona. A podawanie 5v od strony stacji na pewno jej nie pomogła
[#12] Re: A600 - gubi 5V

@Vader_CH, post #11

Pokaż zdjęcia płyty od góry i od dołu.
[#13] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #1

Gniazdo przelutowane ale sprawdż, czy masz napięcie po obu stronach płyty głównej. Na jedną stronę idzie ono wyłącznie po przelotce właśnie w gnieździe. A ta przelotka lubi się zerwać i wtedy nie ma napięcia na jednej stronie (górnej). Sprawdź przy samym gnieździe na pierwszym komponencie do którego prowadzą ścieżki.
[#14] Re: A600 - gubi 5V

@perinoid, post #13

Witam.
Według schematu +5V z gniazda zasilającego DIN5 kwadratowego idzie na filtr LF1 (ten pierścień ferrytowy z nawiniętym drutem) oraz kondensator ceramiczny C800 0.1uF.
Ścieżka do filtra idzie górną warstwą i faktycznie uszkodzenie przelotki powoduje brak tego napięcia w komputerze.
Dopiero za filtrem napięcie rozprowadzane jest po całej płycie a przejścia pomiędzy warstwami są w kilku miejscach.
Polecam wejść na www.amigapcb.org wybrać A600 i kliknąć na ścieżkę zasilającą zarówno przed jak i po filtrze.
Wyszukanie zwarcia nie jest łatwe i na początek proponuję odłączyć wszystko co zbędne:
flop, dysk twardy a nawet dodatkowy ram jak jest.
Jaki jest stan elektrolitów? Może kwas z nich albo jakiś kawałek cyny czy innego metalu robi zwarcie?
Proponuję na początek dokładnie obejrzeć płytę pod szkłem powiększającym.
Pozdrawiam.
[#15] Re: A600 - gubi 5V

@ziemnpaw, post #5

Czy ten zanik 5V był mierzony multimetrem na płycie?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem