[#391] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@_arti, post #389

Wieczór Ci powiem, ale On jest fajny bardzo. Testuje CIA, dźwięk etc. Jak zrobisz "dongle" to nawet serial i parraler też.
[#392] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@panti1801, post #390

Tak przypomniało mi się, że mam na zbyciu dwie folie. Jedna do A600 (używana) a druga zupełnie nowa do A1200. Jakby coś to piszcie na priv.
[#393] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@panti1801, post #390

Właśnie sprawdziłem:

"Amiga Test Kit V1.12" by Keir Fraser
[#394] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@panti1801, post #388

W przypadku drugiej klawiatury nic nie dało przycięcie... Rozumiem, że folia do wymiany.
[#395] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Hubez, post #394

W takim wypadku do wymiany.
[#396] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@MarX, post #392

czy nadal masz dostepne A1200?
[#397] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Work1ench, post #396

Odkopię nieco wątek bo miałem z tą "folią" problem, niektóre klawisze nie działały, kolega sugerował "wymień młoteczki". Ja się oczytałem nt. gumek, że jedni piszą "przemyć IPA", inni "tylko nie IPA bo zmyjesz przewodzącą warstwę", inni, że trzeba przetrzeć papierem, itd. a tu się okazało, że przyczyna niedziałania jest prozaiczna - ta PCB ma otworki i wkładając tą PCB w czarną obudowę (tą w którą wchodzą młoteczki), trzeba sprawdzić czy któryś z tych otworków na PCB nie jest zbyt ciasny co może powodować, że PCB w tym miejscu nie dociska dobrze do powierzchni czarnego plastiku o którym mowa wyżej, ja musiałem okrągłym pilniczkiem trzy z nich odrobinkę nadpiłować. Druga sprawa to złącze wystające z PCB, to do A500. W czarnej obudowie (od klawiatury A1200), na krawędzi, nie ma żadnego wycięcia na to złącze bo oryginalna folia jest cieniutka i nie ma takiej potrzeby więc delikatnie sobie w tym miejscu, na krawędzi tego czarnego plastiku, spiłowałem go na szerokość tego złącza, tak aby się schowało ładnie po skręceniu wszystkiego, dopiero po tym zabiegu wszystkie klawisze działają. Piszę o tym bo może komuś się to przydać. Oczywiście jeśli chodzi o młoteczki to należy sprawdzić czy któryś nie jest pęknięty co może powodować problemy z jego poruszaniem się w otworze. Ja i gumki młoteczków i PCB, zapobiegawczo przetarłem IPA (ale wcześniej też je tym czyściłem zanim poprawiłem PCB i tą czarną część klawiatury).

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 00:14:10 przez Madman
[#398] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Madman, post #397

Ja rozwinę jeszcze temat młoteczków. Otóż w klawiaturze do A600, którą dostałem i membrana i młoteczki wyglądały idealnie (z wyjątkiem taśmy którą trzeba było ostro przyciąć). I nie działało 3/4 klawiszy. Okazało się, że po zamianie miejscami młoteczków działały inne klawisze więc zacząłem mierzyć rezystancję młoteczków. Na dobrych klawiszach było ze 100 Ohm a na złych było 2-3kOhm. A wizualnie wyglądały identycznie. Żadnych zabrudzeń, żadnego wytarcia. Mycie IPA ani delikatne szlifowanie papierem ściernym nic nie dało, zresztą u ludzi na youtube też bez efektu jak oglądałem filmiki. U mnie rezystancja w ogóle nie ulegała zmianie. Podobno można ściąć małą warstwę nożykiem i będzie lepiej ale dla mnie to barbarzyństwo :).

Trzeba jeszcze dodać, że rezystancja młoteczka jest podwyższona obojętnie gdzie się mierzy, po bokach też, nie tylko na powierzchni kontaktowej. Wygląda na to, że w niektórych klawiaturach zachodzi proces (nie wiem, może od wilgoci) zanikania grafitu w tej gumie z której młoteczek jest zbudowany.

Taki klawisz po naciśnięciu ściąga linię z 5V do jakiś 2-3V i to nie wystarcza żeby wykryć logiczne zero. Można sobie to zmierzyć bezpośrednio na ctrl, shift, amiga, bo te klawisze ściągane są bezpośrednio do masy, na innych byłoby trudniej bo procesor przemiata kolumny i czyta wartości na wierszach więc jest to proces dynamiczny.

Pullupy na procesorze klawiatury mają wartość około 1.7kOhm czyli bardzo małą jak na pullupy i szeregowo z klawiszem ściągającym do masy wychodzi właśnie te 2-3V jeżeli rezystancja młoteczka jest nienaturalnie wysoka. I nic nie zrobisz bez dodatkowych kombinacji.

A teraz TADAM - workaround dla mojej Amigi 600 :). Zrobiłem na szybko i zamówiłem w JLCPCB przejściówkę wtykaną między gniazdo klawiatury i taśmę. Przejściówka zawiera 12 przerzutników Schmitta w maleńkich obudowach które mają na wejściu rezystor nie 1.7kOhm tylko 47kOhm i wystawiają sygnał na wiersze procesora i wejścia od znaków specjalnych. I klawiatura ożyła a 47kOhm przy małej pojemności membrany spokojnie starczy, żeby stany na liniach się ustabilizowały, mogłem dać rezystory 22kOhm ale nie miałem w małej obudowie 0603.

Wydaje mi się, że klawiaturka jeszcze podziała pod warunkiem, że proces utraty grafitu nie będzie szybko postępował. Klawisze działają super, nic nie trzeba na siłę dociskać żeby któryś zaskoczył. Ani nie ma efektu braku debouncingu jak u ludzi którzy ratują młoteczki folią miedzianą (bo takie rozwiązania też widziałem).

Więc jeżeli ktoś po wymianie membrany ma problemy i wszystko inne wykluczył to polecam mierzyć rezystancję młoteczków. Jakby co to mogę udostępnić szczegóły mojego rozwiązania chociaż myślałem, że zbiję na tym fortunę, jakby co zgłaszam patent do urzędu patentowego ju-es-ej :). Dla A1200 też można zrobić taką przejściówkę tylko że tam jest o jeden pin więcej w złączu niż w A600, pewnie dlatego, że jest więcej klawiszy.
[#399] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@bfgmatik, post #398

Powyższe dotyczy jednak bardziej A600. Teraz widzę na schemacie, że w A1200 jest inny procesor klawiatury i ma zewnętrzne rezystory podciągające o nieco rozsądniejszej wartości 4.7kOhm.
[#400] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@bfgmatik, post #398

No widzisz, a ja miałem taki problem, że niektóre klawisze musiałem wręcz uderzać palcem aby zadziałały. Jak rozkręciłem klawiaturę i sprawdziłem wszystko, powkładałem młoteczki, sprężynki i klawisze i wciskając klawisze, sprawdziłem na ile te młoteczki wystają z otworów i stwierdziłem, że niektóre potrafią nawet 1mm wystawać, inne 0,5mm i skoro jest taka rozbieżność to coś musi być na rzeczy z folią pcb, że może, mimo przykręcenia śrubeczek, gdzieś pcb nie jest dociśnięta wystarczająco, nawet myślałem czy pod pcb nie włożyć jakiejś cienkiej tekturki (na jakimś filmie na yt widziałem jak ktoś klawiaturę od a500 naprawiał folię zwykłą i jak rozkładał to wszystko to tam taka tekturka była). Klawiaturę sprawdzałem w amitest kit i nie widzę potrzeby mierzenia rezystancji gumek ;)
[#401] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Madman, post #400

No jak działa to działa :). Ja to wszystko napisałem bo wiem, że problem młoteczków się przewija w necie. Jeżeli chodzi o membranę z laminatu to mam chyba w 1200 taką kupioną na Alledrogo ale u mnie ładnie pasowała.
[#402] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@bfgmatik, post #401

Najczęstszym problemem przewijającym się w internetach nie są młoteczki a... folia. O rezystancji gumek czytałem na elektrodzie, też tam wydziwiali z jakimiś preparatami specjalnymi a najlepsze jest jak do gumek z młoteczków klawiatury ci doradzą zestaw naprawczy do pilotów tylko... no weź sobie te gumki wymień, chciałbym zobaczyć jak ktoś wycina te gumki w paseczki, jakimś sposobem odkleja gumkę montażową od tej przewodzącej i dokleja do niej te paseczki, i tak ponad 100 razy
1
[#403] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Madman, post #402

Jest jeszcze dostępny zamiennik tej foli do Amigi 1200? Czy już nie ma możliwości kupna?
[#404] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@skofrant, post #403

Jest na allegro u Pantiego.
[#405] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Madman, post #404

Ooo to już zerkam
Dziękuję
Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 17:58:21 przez skofrant

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 17:58:36 przez skofrant
[#406] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@skofrant, post #405

Nie mogę znaleźć na aukcji kolegi panti1801.
Możliwie nie ma wystawionych tych zamienników klawiatur.
[#407] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@skofrant, post #406

Panti aktualnie nic nie sprzedaje na Allegro z tego, co widzę. Ja kupowałem PCB w lutym...
Najlepiej napisz do niego prywatną wiadomość.
[#408] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Drakon, post #407

Już to uczyniłem.
Na necie znalazłem kilka sklepów które sprzedają ten zamiennik ale ceny są zaporowe.
[#409] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Drakon, post #407

Ja kupowałem 3 tyg. temu i pełno tego mieli:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/membrana-klawiatury-amiga-500-a500-pcb-qit

Napisz na allegrolokalnie do Nich
[#410] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Hubez, post #409

Hubenz a masz do nich maila? Bo nie mogę do nich napisać.Aukcja jest zakończona brak kontaktu.
[#411] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@skofrant, post #410

Napisz do pantiego przez PM
[#412] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@snifferman, post #411

Pisałem ale od 8 września go tu nie ma.To ostatni ślad jego logowania
Może ktoś z was ma adres mailowy do Pantiego.
[#413] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@skofrant, post #410

Napisz też do Niego:

https://allegro.pl/uzytkownik/retrohax

Z miesiąc temu też pytałem o folię i miał sporo.
[#414] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Hubez, post #413

Dziękuję
Do tego gościa też tam nie ma namiarów.
Jest tylko info że użytkownik nic nie sprzedaje.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 20:32:23 przez skofrant
[#415] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@skofrant, post #414

Pisz do Piotra bezpośrednio na contact@retrohax.net
[#416] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Drakon, post #415

Darlkon dzięki za kontakt.
Tak też zrobie.
[#417] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@skofrant, post #414

Wystarczy wejść na:
"Oceny i komentarze", następnie wybrać jeden z przedmiotów który był nie dawno opiniowany i wybrać przy zakończonej aukcji "Zadaj pytanie".
[#418] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@Hubez, post #413

Cześć Panowie,
Jakiś czas temu zakupiłem zamiennik folii klawiatury do a1200. Kilka dni temu moja oryginalna wyzionęła ducha, więc postanowiłem zamienić ja na też właśnie zamiennik. Niestety coś jest nie tak bo klawiatura nie chce działać. Jak widać na zdjęciu dostałem tą ostatnią przejściówkę z napisem A600. Czy to jest jakaś różnica?







[#419] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@majkelc, post #418

a600 ma 1pin mniej niż a1200
[#420] Re: Nowa "folia" klawiatury A500 A600 A1200

@majkelc, post #418

Taśma wpięta w złącza odpowiednią stroną ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem