kategorie: Karty procesorowe, Kontrolery
[#1] Blizzard 1240/60 - dodatkowa pamiec
Rozwazania teoretyczne.

Karty Blizzard 1240/60 posiadaja zlacze do ktorego mozna podlaczyc dodatkowy modul SCSI.
Do tego dodatkowego modulu mozna dodac tez pamiec, rozszerzajac ja w ten sposob.
Konkretnie chodzi o to czy dalo by sie pod to zlacze zrobic tylko rozszerzenie pamieci?
Czy ktos wie jakie sygnaly tam sa dostepne?
[#2] Re: Blizzard 1240/60 - dodatkowa pamiec

@Phibrizzo, post #1

Ciężko może być z dokumentacją tych kart, kiedyś walczyłem z Bvision i nigdzie nie było dokumentów serwisowych/schematów :(
Ale ten kontroler to bardzo prosta karta, nie widać tam jakiejś dodatkowej elektroniki do pamięci, pewnie te dwa małe multiplexery i jedne większy kondensator to wszystko co dotyczy pamięci, wystarczy dorwać taką kartę na chwilę i "przedzwonić" co gdzie jest podpięte.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 19:18:01 przez UJP
[#3] Re: Blizzard 1240/60 - dodatkowa pamiec

@UJP, post #2

Jak się przyjrzeć zalinkowanemu przez Ciebie zdjęciu, to widać taki fajny MACH po drugiej strony podstawki z opisem ADDR 200. Nie łudziłbym się więc, że to takie proste połączenie jest...
[#4] Re: Blizzard 1240/60 - dodatkowa pamiec

@*y, post #3

Bardziej bym obstawiał że ten MACH jest częścią mastka spinającego kontroler SCSI FAS216 z magistralą 68K, z drugiej strony PCB widać że większość sygnałów z niego idzie do FAS216.
nie wydaje mi się żeby konieczny był jakiś dodatkowy kontroler pamięci dla drugiego sima.
Ale do póki ktoś tego nie pomierzy to 100% nie ma pewności, a roboty z tym dużo nie ma, raptem 70 połączeń do sprawdzenia, sporo po ścieżkach widać gdzie prowadzą.

Podejrzewam że większy problem będzie ze znalezieniem takiego złącza które wpina się w kartę.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 20:09:21 przez UJP
[#5] Re: Blizzard 1240/60 - dodatkowa pamiec

@Phibrizzo, post #1

Ciekawe ciekawe te rozważania OK

Może przy okazji można byłoby się uwolnić od modułu SIMM ? pomysł (128 MB wlutowane na PCB)
[#6] Re: Blizzard 1240/60 - dodatkowa pamiec

@Kustosz, post #5

Widziałem gdzieś tu wpis, że pamięć musi być przede wszystkim na karcie, a na SCSI może być. Umieszczenie jej wyłącznie na SCSI powoduje, że pamięć nie działa. Można tak by było więc pozbyć się pamięci z rozszerzenia, ale nie tej z karty.
[#7] Re: Blizzard 1240/60 - dodatkowa pamiec

@perinoid, post #6

Miałem na myśli pozbycie się simma z modułu SCSI i zastąpienie go ramem wlutowanym (również) na PCB SCSI, które oczywiście nie byłoby już modułem SCSI..

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 12:32:51 przez Kustosz
[#8] Re: Blizzard 1240/60 - dodatkowa pamiec

@perinoid, post #6

Aż z ciekawości dziś to sprawdzę... :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem