[#1] Lutowanie podstawki PLCC - help
Cześć,
mam problem odnośnie lutowania podstawek PLLC SMD 20 pin. Takiej:

Jak to robicie?
Bo ja wypróbowałem dwa rozwiązania - pierwsze po prostu pocynowałem pady, pokryłem wszystko fluksem i od góry grotem "dłutkiem" (lepsza byłaby mniejsza igiełka, mam niby takie, ale z moim Zhaoxinem szybko się wychładzają). Niestety trudno jest trafić relatywnie dużym grotem tak, aby nie dotknąć plastiku. Generalnie "syf".
Drugie to znalazłem opis na Elektrodzie, gdzie wycinam ten plastik ze środka i elegancko jadę wszystko minifalą (oczywiście także z fluksem). Tu lutuje się super, jest miejsce, wszystko jak na dłoni. Zastanawiam się, czy takie wycięcie środka nie osłabi styku w wyniku wyginania się ramki podstawki (która jest jednak mała, bo bok ma tylko 5 pinów).
Jako alternatywę mogę wlutować GALe bezpośrednio, ale utrudniony byłby ewentualny upgrade (to AA3000+).
Macie jakieś przemyślenia, doświadczenia, czy sugestie?
[#2] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@wali7, post #1

Zawsze wyłamuję denko. Nie ma to wpływu na sztywność samej podstawki. Jeśli wyłamiesz fachowo to można je potem włożyć na miejsce.
Kiedyś dla sportu pojechałem hotem i pastą, ale trzeba dokładnie dobrać temperaturę, bo podstawka nie jest niezniszczalna.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 11:58:01 przez Kilos
[#3] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@wali7, post #1

Ja tam lutuje to minifalą, taka bo ja wiem... 0.7mm. Tylko temperaturę ciut większą ustawiam, a cynę podaję "od spodu" podstawki między pinami :D w taki sposób wymieniałem podstawkę 84pin na GVP040 i działa bez problemu.

Ale te podstawki nie są takie łatwe do przypalenia, zawsze możesz spróbować lutować je pastą (w rozsądnej ilości) i hotairem. Pasta przy rozgrzewaniu się sama wciągnie na pady
[#4] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@MariuszK, post #3

No właśnie przeczytałem, że te podstawki przemysłowo lutuje się w piecu, więc są dosyć odporne na temperaturę. Na razie robię jak Kilos - wyłamuję spód i lutuję minifalą. Z tym ze moja minifala jest taka dosyć spora (ale i tak fajna ;) ), spróbuję poszukać mniejszej, przydała by się :)
[#5] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@wali7, post #4

Ja swego czasu kupiłem sobie od majfrendów lutownice KSGER T12, i do tego zestaw tip-ów.
Końcówki to takie zamienniki tych od hakko i sprawdzją się świetnie. Swoje podstawki lutowałem końcówką T12-BC1, ale często też używam T12-JL02 jak mam jakieś drutowanie układów QFP albo mniejszych SMD.

lutownica, tipy
[#6] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@wali7, post #4

...bo grzać powinno się bardziej od spodu niż z góry. Czyli grzejemy przez laminat głównie, a od góry tylko trochę.
[#7] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@jarob, post #6

Wiem... tyle że nie mam żadnego ustrojstwa do grzania od spodu. Mam w planach, ale budżet pracownika naukowego PANu jest bardzo skromny :( , gdybym chociaż był wirusologiem.... (bo sobie rząd ostatnio przypomniał, że naukowcy też do czegoś mogą się przydać).
A właśnie, czy do grzania od spodu nadaje się taki "gorący stolik" jak do klejenia ekranów komórek, czy to się jakoś inaczej powinno robić? Może jakiś link z Ali ... :)

I druga sprawa, czy warto przejść na coś takiego co poleca Mariusz, bo widzę że same groty są inaczej mocowane niż w moim Zhaoxinie - to jest dużo lepsze? Skoro w chińskim Ali taka stacja kosztuje więcej niż Zhaoxin w Polsce, to można wnioskować po cenie, że pewnie jest dużo lepsza...

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 13:40:36 przez wali7
[#8] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@wali7, post #1

Wywal denko i bez problemu wlutujesz, jak podstawka jest dobrej jakości, a układ nie ma powyginanych lub nierównych nóg to nie ma problemu z kontaktem, czy odkształcaniem, dodatkowo podstawka się usztywnia od przylutowanych pinów, wlutowałem tak wiele podstawek, takich małych i większych ( chociażby wczoraj pod FPU w A1200) i nigdy nie miałem problemów kontaktem.

Można też zrobić to na pastę lutowniczą i hotem, pewnie udałoby się nawet bez preheatera, grzejąc tylko od góry, ale tak starych ( wyschniętych ) i cennych sprzętów osobiście wole nie męczyć gorącym powietrzem, jak jest inna możliwość.
[#9] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@wali7, post #7

Te stoliki do szkiełek telefonów mają za niską temperaturę, są takie stoliki do lutowania mają temperaturę do 450 stopni.
[#10] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@wali7, post #7

Nie doczytałem że chodzi o nowy laminat, to jest dużo bezpieczniej
a jakim spoiwem lutujesz ? ołowiowym ? czy bez ?

Jak się kontroluje temperaturę to można podgrzać w sumie dowolnym sprzętem, małe płytki ( karta graficzna, czy turbo do A1200 ) jak nie miałem pod ręka profesjonalnego sprzętu to spokojne wystarczyło żelazko i kawałek maty silikonowej ( takiej nawet do pieczenia, byle równa ) , tyle że to duża płyta, a nim wyższa temperatura tym ważniejsze żeby było równomiernie nagrzane, żeby nie było zbliżonych obszarów o dużej różnicy temperatur, a raczej nie znajdziesz żelazka czy stolika do komórek o wielkości PCB A3000
[#11] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@UJP, post #10

Ołowiowym.
O żelazku myślałem... ale prawda, że nie mam takiego 35x35 cm :) . Ale do małych płytek czemu nie. A ile stopni trzeba dać od dołu? 200? Mniej, więcej?
[#12] Re: Lutowanie podstawki PLCC - help

@wali7, post #1

Dwie alternatywne sugestie:

1. Pasta lutownicza ze strzykawki na pady, stawiasz podstawkę, hot air od góry.

2. Generalny sposób na lutowanie cienkim grotem, gdy nie daje rady rozgrzać: hot air na statywie laboratoryjnym ustawiony jakieś 30-40°C poniżej temperatury topnienia lutu, dmuchający na miejsce zajścia. Przykładowo u siebie lutując lutem Sn99.3Cu0.7 (240°C) ustawiam hota na 200°C, stację na 290°C, lutuje się elegancko.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem