[#1] Tajemnice pamieci SLOW
Mam pytanie do Magikow Elektroniki Amigowej.

W ramach CoronaLuzu postaniwliem sie pobawic rozszezeniem pamieci w CDTV.
Tym razem chodzilo mi o rozszerzenie pamieci SLOW ($C00000) w tym komputerze.
Przerobilem rozszrzenie ktore kiedys eksperymentalnie zbudowalem:

Pamiec_Fast

Zbudowane to jest w oparciu o pamieci statyczne + dekoder adresu.
Rozszerzenie to adresowalo pamiec od adresu $200000 (FAST) i dzialalo bez problemu.
Oczywiscie bez auto-konfiguracji.
Poprzez zmiane jednej zwory moge tam adresowac obszar $C00000.
Myslalem ze komputer w trakcie startu systemu, wykryje ja automatycznie i dolaczy
do listy pamieci. Jednak komputer zareagowal tak jakby jej nie bylo.

Postanowilem napisac prosty programik zapisujacy i odczytujacy 64k blok danych od
tego adresu. Jednak ku mojemu zaskoczeniu, komputer wesolo zawisl.
Domyslilem ze ze tak naprawde dane nie polecialy do $C00000 tylko do $000000, dlatego
system sie wywalil.
Pozniej przypomnialem sobie ze trzeba zewrzec na plycie glownej zwore ExRAM.
Jednak jej zwarcie tylko pogorszylo sytuacje i komputer w ogole nie wstal.

Czy obsluga pamieci tego typu ma jakies specjalne wymagania?
[#2] Re: Tajemnice pamieci SLOW

@Phibrizzo, post #1

Jeśli jest to pamięć wkładana w slot procesora, to musisz albo blokować wystawianie sygnału AS do płyty głównej (to samo powinno się robić w przypadku pamięci FAST) i wystawiać własny DTACK procesorowi (GND-HiZ), albo używać sygnału OVR i też wystawiać własny sygnał DTACK. W przeciwnym wypadku Gary, który nie wie, że masz jakieś rozszerzenie na procku, może otworzyć jakieś bufory i nastąpi konflikt na szynie danych. Takie zabiegi robi się w przypadku dostępu do wszystkich urządzeń "prywatnych" dla danej karty rozszerzeń.

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:29:16 przez WyciorX
[#3] Re: Tajemnice pamieci SLOW

@WyciorX, post #2

O przejeciu sygnalu AS nie pomyslalem. Faktycznie tu moze byc problem.
Zastanawiam sie jednak jak to jest rozwiazane na rozszerzeniach do A600 gdzie dodatkowa
pamiec nakladana jest na procesor i przejecie sygnalu AS jest niemozliwe.
[#4] Re: Tajemnice pamieci SLOW

@Phibrizzo, post #3

Wydaje mi się, że po prostu FAST i SLOW nie jest dekodowany przez Gayle w A600, w CDTV chyba FAST też nie jest dekodowany, ale SLOW jest oryginalnie zaimplementowany, więc Gary może reagować
[#5] Re: Tajemnice pamieci SLOW

@WyciorX, post #4

Po chwili zastanowienia, w CDTV polecałbym jednak uzywać sygnału OVR zamiast przechwytywania AS, ponieważ pamięć musi reagować na cykle DMA, przy metodzie z docinaniem AS jest więcej logiki do ogarnięcia, by to działało z DMA, a i tak OVR jest wtedy potrzebne, bo sygnał AS generuje wtedy DMAC.
[#6] Re: Tajemnice pamieci SLOW

@WyciorX, post #5

Dzieki za wszystkie podpowiedzi.
Jak znajde troche czasu to sprobuje potestowac.

A mozesz cos blizej napisac o tym sygnale OVR?
Kiedy go wystawiac itp.
[#7] Re: Tajemnice pamieci SLOW

@Phibrizzo, post #6

OVR musi być aktywowane (otwarty kolektor) najlepiej przed AS, GARY zignoruje wtedy AS, wystawiając go równo z AS też będzie działać, choć nie gwarantuję, że w przypadku każdego GARY'ego (większa propagacja, mniejsza szansa), w najprostszej formie dajesz sygnał z dekodera na tranzystor/bramkę open-collector/open-drain, który zewrze OVR na GARY (lub złączu diagnostycznym jeśli masz wtykę) do masy i tak samo z DTACK.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem