[#1] Plipbox do LAN
Tak , rozwiazanie p.t. plipbox jest juz jakis czas na rynku ale brakuje mi opinii userow nt. Tego rozwiazania. Chodzi o to, ze mam a2k i a4k i chcialbym moc w domu miec do nich/z nich dostep do innych komputerow domowych. Czy za pomoca tego gadżetu mozna w prosty sposob sprawic by amigi pojawily sie w sieci domowej przez router i jednoczesnie mogly korzystac z neta. A moze to rozwiazanie sie do tego nie nadaje? Nie chce wydawac pierdyliardow pln na karty sieciowe bo zakladam ze doposaze te dwie "padaki" w jakies turbo z netem lub zz9000 tez z netem? Dzieki za ewentualne sugestie etc.
[#2] Re: Plipbox do LAN

@arturB, post #1

owszem. siedzi, pije i chrupki Jest sobie taki dynks mianowicie:

kolega Jenot na PPA kiedyś takie rozprowadzał mianowicie. Trzeba było tylko podać mu konfig sieci i zapłacić za czarowanie on wtedy robił czarowanie i wysyłał dynksa. Dynks** wymaga tylko zasilania, które trzeba było sobie zrobić samemu np. z jakiejś ładowarki.

właśnie przed chwilą wyciągłem dynks i jakąś ładowarkę ze swojej amiszafki, podłączyłem i cyk:


.device były do ściągnięcia ze stronki tego gościa, co robił plipboxy. W konfigu netinterfaces wystarczy zrobić dhcp=yes* i cyk.

* w sensie configure=dhcp

** w sensie plipbox

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 23:16:38 przez snajper
[#3] Re: Plipbox do LAN

@snajper, post #2

Wyglada dobrze... A da sie przegladac zdalne dyski obustronnie i np. Drukowac w sieci. Sorry jesli mam wygorowane oczekiwania, poprostu nie mialem nigdy okazji zsieciowac amigi
[#4] Re: Plipbox do LAN

@arturB, post #3

a tego to nie wiem. Nie drukowałem nic nigdy z Amigi. :) Spróbowałem teraz i po ściągnięciu sterownika netprinter 1.15 i skonfigurowaniu jedyne co udało mi się uzyskać to to, że przy próbie wydruku nie wyrzuca żadnego errora, ale też przy tym nic nie drukuje. Ale to samo jest kiedy zamiast plipboxa używam modułu ethernetowego Vampira. A dane między Amigą/MorphOS-em i PC to sobie przerzucam po ftp-ie. :)
[#5] Re: Plipbox do LAN

@arturB, post #3

To raczej nie jest pytanie o samego plipboksa, bo używając go wystawiasz dokładnie to samo API dla aplikacji co przy wszystkich innych kartach sieciowych (bsdsocket.library). Plipbox generalnie jest sprawną sieciówką, tylko działa dość wolno. Reszta to jest kwestia dobrania softu, który faktycznie robiłby robotę o którą pytasz.
[#6] Re: Plipbox do LAN

@arturB, post #1

Jeśli masz wolny port równoległy oraz zadowalają Cię prędkości 300-512 Kbps to rozwiązanie jest bardzo dobre i stabilne a do Amig bez PCMCIA i mediatora najtańsze. Tak Amigi zobaczą się w sieci będzie można używać serwera/klienta FTP albo Samby (otoczenia sieciowego Windows), Google Drive, Dropbox itp. Stos TCP/IP Roadshow poprawnie pobiera adresy z DHCP.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 11:28:38 przez pong777
[#7] Re: Plipbox do LAN

@pong777, post #6

Ok. Dzieki cennej podpowiedzi chlopakow w osobnym wątku mam dzialajacy net jako taki... natomiast teraz nie mogę sobie poradzic z samba. Niby hub pokazuje wszystkie sprzety w sieci ale smbmount wywala uparcie ze nie polaczy. -> Connection failed to host:"name_query". Lacze sie (a raczej chce) z win10. Na win jest udostepnianie katalogu z pelnymi uprawami bez hasla. W miami mam dodanego hosta - nazwa i ip (pinguje sie)...
[#8] Re: Plipbox do LAN

@arturB, post #7

ot taki cytat z dokumentacji/readme amiga-smbfs
Most important, you need a computer which offers file sharing services using the SMBv1 protocol (instead of being referred to as SMBv1, it may be called CIFS, too).


Win10 ma domyślnie SMBv3 i jako legacy chyba SMBv2. Możesz spróbować na starszym systemie operacyjnym (albo maszynie wirtualnej ze starszym systemem).

Edit: Teoretycznie da się i w W10 włączyć SMBv1/CIFS

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 10:50:20 przez MariuszK
[#9] Re: Plipbox do LAN

@MariuszK, post #8

Jakoś tak przy okazji zanabyłem w ostatnim tygodniu Plipboxa od kolegi km-l i zastanawiam się jak się "za niego zabrać". Zasilacz po USB gdzieś mam. Czas poczytać trochę na ten temat i przeciągnąć kabel sieciowy do kuchni zanim go uruchomię.

Czyli to co muszę zrobić jest opisane tu: https://lallafa.de/blog/amiga-projects/plipbox/

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 14:40:26 przez Adinfo
[#10] Re: Plipbox do LAN

@Adinfo, post #9

[#11] Re: Plipbox do LAN

@km-l, post #10

Dzięki!
[#12] Re: Plipbox do LAN

@Adinfo, post #11

pamietaj o zasilaczu min 2A, reszta to bajka, km-l zrobil zajefajna IMP wersje wiec po polaczeniu sie obligatoryjnie musisz dolaczyc do spolecznosci IMP ;) https://www.ppa.pl/forum/komentarze/41676/infinity-modules-player-w-wersji-1-0
1
[#13] Re: Plipbox do LAN

@juen, post #12

Z zasilaczem dam radę bo mam parę od 3.0A do góry + zapas na 10 lat CISCO tylko wtyki muszę dorobić xd

Ten niebieski Plipbox to IMP version xd

Przy okazji jak będzie przy gorszej pogodzie więcej czasu to zaprojektuję na niego (plipboxa) obudowę i druknę w 3D bo testuję właśnie drukarkę co niedawno sam składałem.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 19:37:50 przez Adinfo
[#14] Re: Plipbox do LAN

@Adinfo, post #13

No wiem że imp, a to zobowiązuje :p
[#15] Re: Plipbox do LAN

@juen, post #14

No to obligatoryjnie się zarejestrowałem
[#16] Re: Plipbox do LAN

@Adinfo, post #15

Oki dzięki cyrograf dopełniony - klucz na email u
[#17] Re: Plipbox do LAN

@juen, post #16

Dzięki za info. Jak tylko ogarnę się z pracami w domu to zasiądę do IMPa
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem