[#1] E-MATRIX 530 turbo
Hi,
Mam prośbę. Nie wie ktoś przypadkiem skąd można by skombinowac schemat do karty
Mtec E-Matrix 530

Bardzo mi zależy na tym schemacie bo chciałbym jeszcze sobie ją poskładać.
Druga podobna do niej chyba klon, bo tak piszą na bboah , to
DCE: Viper 530

Nie mylić z Vampire np. V2
pomysłpomysłpomysł




Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 21:07:49 przez mrcha_67
[#2] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #1

Cześć,
a musi to być koniecznie E-Matrix 530? Nie może być to jakaś inna karta z 68030 do A500?
[#3] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #1

O ile zdobędziesz schemat, a raczej normalnymi źródłami jest to nie możliwe, i uda się Tobie złożyć tą kartę, to do układów GAL i MACH nie ma wsadów, a z tych co są nie da się skopiować, chyba że zastąpisz je wszystkie własnym wsadem lub zamienisz je na FPGA
[#4] Re: E-MATRIX 530 turbo

@superbonio, post #3

Nie ma sprawy. Chcę tylko ten schemat. Mogę zapłacić 100 zł za schemat elektroniczny na PC Eagle.
[#5] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #4

Ale po co? Masz zaprogramowane układy CPLD, lub wsady do nich? Bez nich karty NA PEWNO nie ruszy. Jest kilka projektów podobnych kart w pełni udokumentowanych, które możesz zrobić od zera....
Powiedz po co Ci schemat? Może masz kartę i chcesz ją naprawić? Jeśli tak, opis symptomy niedziałania karty....
[#6] Re: E-MATRIX 530 turbo

@wali7, post #5

Nie masz tego schematu, co?
Bo tak gadasz, niemożliwie.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 08:03:17 przez mrcha_67
[#7] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #6

Z dobrych zdjęć można odrysowac.
Dobre zdjęcia są na tym forum zamieszczone przez stachu100 w dziale Graffiti.
[#8] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #7

Można odrysować, o ile płytka nie jest czterowarstwowa, a często jest. Ale jeśli nawet będziesz mieć schemat, to głównym problemem są wsady do układów programowalnych. Bez nich nie jesteś w stanie uruchomić karty.
Pytam, po co Ci ten schemat - czy masz tę kartę i chcesz naprawiać, co ma sens, bo możesz miernikiem szukać ew. zwarć, czy przerwanych ścieżek. Czy jednak kartę chcesz zrobić od zera, wtedy nie ma to sensu, z powodów opisanych powyżej.
Jeśli chcesz sobie zrobić kartę turbo do A500, to nie problemu, bowiem jest kilka dostępnych dokumentacji: karty 68020TK i 68030TK od Matze, czy TF536 od RerribleFire. Możesz kupić gotowe płytki, elementy są w większości współcześnie produkowane, i takie karty oferują doskonałe osiągi, często lepsze niż karty produkowane kilkanaście/dziesiąt lat temu.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 09:27:34 przez wali7
[#9] Re: E-MATRIX 530 turbo

@wali7, post #8

Mam już te zdjęcia. Karta jest w dwóch wersjach z controllerem SCSI2 na chipie NCR i bez.
Zdjęcia wysokiej rozdzielczości! Fotografie z góry i z dołu obu wersji, to schemat by był.
Mogę przysłać, jak ktoś też chce.

Tylko, słyszałem już że te konstrukcje lewe, jakby atrapy. No, że nie działają tylko szum robią informacyjny, a to nie jest kwestia braku wsadu, tylko konstrukcyjnie ponoć lipa. Szkoda, bo mam chęć je złożyć.
Może z analizy dokładnego schematu będzie coś wynikać, czy lipa czy nie.
Trzeba by konsultacji na targach World of Amiga. Taką kartę to trzeba osobiście w działaniu zobaczyć, bo inaczej lipne atrapy sprzedają co niby nic nie robią, ale i nie psują.
[#10] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #9

Tak tylko karty turbo do amig to pcb min 4 warstwy, a nawet 6. Więc zdjęcia płytki z obu stron nic Ci nie dadzą, nie narysujesz schematu.
[#11] Re: E-MATRIX 530 turbo

@Amigo-A1200-040, post #10

Ale on jest uparty
Widać musi sam sprawdzić.

Kolego mrcha67, jest kilka fajnych kart turbo z pełną dokumentacją dla A500. Są to konstrukcje fajne, wydajne i nie trzeba szukać chipów po muzeach (za wyjątkiem 68030 :) ). Do tego relatywnie tanie. Polecam.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 12:07:28 przez wali7
[#12] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #9

Chcesz odtworzyć 4/6 warstwowe PCB ze zdjęć... bez zrzucenia wszystkich układów z płyty gdzie pod każdym masz masę przelotek i ścieżek. Nie specjalnie się chyba zastanowiłeś nad tym jak właściwie chcesz to osiągnąć.
Mogę przysłać, jak ktoś też chce.

Obawiam się, że nikt nie chce.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 12:20:04 przez Kilos
[#13] Re: E-MATRIX 530 turbo

@Kilos, post #12

W sumie nie ma pewności, że wielowarstwowa.
Żadna inna to nie oferuje
2 kontrolery IDE ultra ATA/33
Dajece 4 urządzenia do podpięcia
Ma 128 MB w jednym banku, czyli pełną możliwą, choć pojedyncza przestrzeń adresową
procesora 030 z koprocesorem
Czyli cały host bus na 33MHz
To mi starcza. Nic innego nie chcę ma moc A3000

Ale ma niby coś jeszcze, SCSI2, i słaby port IDE 2,5"
W sumie lux, bo nie musi być.
Żadna inna karta to nie ma. Wszystkie inne kanciaste jak dla mnie aż mi trzeszczy.
Ogólnie nowe karty mają za dużo! bajerów.
[#14] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #9

Nie wiem jakie masz zdjęcia, ale bez faktycznych zdjęć "czystego" laminatu nie będziesz w stanie odtworzyć nawet 30% schematu. Nawet na zdjęciach tych co są na amiga.resource.cx widać że jest to laminat przynajmniej 4 warstwowy.
Będziesz umiał odtworzyć wewnętrzne ścieżki ze zdjęcia spodu i wierzchu karty? Jeśli tak, to powinieneś grać w lotto bo masz olbrzymie szanse.

Bez fizycznej karty w rękach, nie masz co myśleć o narysowaniu schematu ze zdjęcia - i uwierz mi odtwarzałem schemat do GVP 040 z niedziałającej karty. A taka operacja to długie godziny "dzwonienia" multimetrem po ścieżkach i przeglądanie datasheet od każdego układu na karcie i próba zrozumienia co konstruktor miał na myśli że tak to jest zrobione. Jest to proste jak masz standardowe układy 74, ale jak już zaczniesz "rozkmianiać" wyprowadzenia takiego układu MACH gdzie ma np 64 piny I/O które możesz zaprogramować jak chcesz... to powodzenia bez znajomości zasady działania sprzętu...

Jak już wielu przede mną wspomniało - jak nie masz wsadów do 5 programowalnych układów na tej karcie, to nie masz nawet co myśleć o jej uruchomieniu (chyba że masz dawcę, ale wtedy to byś się nie pytał o schemat czy zdjęcia...).

Ale żeby nie wyjść na pesymistę, swą wypowiedź zakończę tak:

Wierzę w Ciebie! Do dzieła! Czekam na gotowy schemat tej karty do kupienia za 100PLN OK
[#15] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #13

Jest pewność. Takie zagęszczenie układów sprawia, że zrobienie tego na dwóch warstwach byłoby nie lada wyzwaniem. Nie widać planu masy i zasilania, widać na zdjęciach wewnętrzne ścieżki, a także przelotki do których nie idą żadne ścieżki na zewnętrznych warstwach. Grube ścieżki masy i zasilania nie prześwitują, więc płytka ma więcej niż 4 warstwy. Jeśli chcesz to skopiować, musisz ścierać PCB papierem ściernym i skanować, gdy dojdziesz do kolejnej warstwy.

Obecnie ludzie hobbystycznie robią karty na 2 warstwach, bo taniej i układy logiczne są mniejsze i pojemniejsze. Tylko Warp i V ma dużo bajerów, reszta karta hobbystycznych, to głównie podstawowo CPU i RAM.
[#16] Re: E-MATRIX 530 turbo

@WyciorX, post #15

Przy płycie wielowarstwowej nikt nie da rady odtworzyć schematu ze zdjęcia. Rzecz jasna!OK
Szkoda, że nie ma schematu. Coś za bardzo legendą wieje.
Legenda- nie rzeczywistość.
Na poziomie lipy raczej.

Trzeba samemu co poskładać.
Myślę o expanderze do A500+
Taki bardziej firmowy upgrade na Amige 3000.
Czterech układów tylko brak midzy A500+ a A3000.
Ramsey
SuperDMAC
SuperBuster9/11/
Amber

Amber można darować, to tylko 3. Na tym kontrolery Lattice'a i NCR można posadzić.
Schematy do A3000 na szczęście gdzieś są.
OK

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 14:13:41 przez mrcha_67
[#17] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #16

Coś za bardzo legendą wieje

Jak dla mnie to wieje foliarstwem najwyżej. Nie wiem gdzie byłeś przez ostatnie 30 lat, ale śpieszę poinformować, że do 90% rozszerzeń z epoki nie ma schematów, dokumentacji i firmware do układów PLD/CPLD.
[#18] Re: E-MATRIX 530 turbo

@Kilos, post #17

Na tym forum opisywał ktoś jeszcze Turbo Viper 520 33Mhz, ale raczej to samo brak wszystkiego poza kaczką dziennikarskąszeroki uśmiech
[#19] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #18

Można by jeden oryginał w kliku chętnych odkupić i poświęcić za schemat jeżeli dobrze działa...
Myślę że w rozpuszczalniku płytkę trzeba rozpuścić to gołe ścieżki zostaną. przyda się duża lupa i miernik, ale na poziomie lania wody ta lista

Nikt tak naprawdę mi nie potwierdził użyteczności tej karty, brak filmów na Youtube ma mocną wymowe polityczną.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:50:13 przez mrcha_67

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:51:24 przez mrcha_67
[#20] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #19

karte ma 1 osoba z tego forum
[#21] Re: E-MATRIX 530 turbo

@Dorian3d, post #20

Interesujące...

Może zrobi test i wrzuci film na Youtube.
Opowie o doświadczeniach , wydajności przy testach procedur asemblerowych z kopiowaniem do pamięci, blitami, wydajnością kontrolera, co mozna tam podpiąć etc.
Świetna reklama.OK
[#22] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #21

Jeśli chodzi o użytkownika stachu100 to już nieaktualne bo sprzedał. Ślad po nici sprzedaży już zaginął.
[#23] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #22

Sprzedał? I nie rozpuścił laminatu, żeby odtworzyć ścieżki?



[#24] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #16

Szkoda, że nie ma schematu. Coś za bardzo legendą wieje.

Jeżeli uważasz, że jest inaczej, znajdź i zamknij wszystkim usta.
[#25] Re: E-MATRIX 530 turbo

@recedent, post #23

Rozpuszczanie jest dla słabych
[#26] Re: E-MATRIX 530 turbo

@WyciorX, post #24

Wciąż istnieją niektóre firmy produkujące karty turbo. Np. DCE albo phase5.szeroki uśmiechszeroki uśmiechszeroki uśmiech
[#27] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #26

Więc najlepiej uderzyć do źródła.
[#28] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #26

Tak, zwłaszcza phase5 bardzo istnieje i na pewno chętnie udostępni.
[#29] Re: E-MATRIX 530 turbo

@mrcha_67, post #26

OK, ten Viper ma sporo RAM, ale 128 MB dosyć rzadko jest potrzebne.
Możesz spokojnie złożyć TF536, która ma 68030 50 MHz, 64 MB RAM i IDE, które wyciąga coś koło 5 MB/s (zdaje mi się, że widziałem taki wynik na screenach). Moim zdaniem do A500 wystarczy z nadmiarem.
Obok TF536 jest dostępna dokumentacja do TK68020, która ma 9.5 MB RAM, oraz 68020 taktowane do 30 kilka MHz i IDE (też całkiem szybkie).
Z innych ciekawych projektów jest 68030TK, które ma feler polegający na rozłożeniu na dwie płytki połączone gniazdem, które generuje problemy. Jak rozumiem, umiesz projektować płytki (bo to musiałbyś de facto zrobić przy odtwarzaniu Vipera), przeprojektuj 68030TK tak, aby była na jednej płytce. Karta ma 68030 50 MHz z FPU, 64 MB RAM i IDE. Całość dokumentacji na gitlabie, jakby co podeślę link.
Poza tym masz projekty ulepszonych Amig do samodzielnego składania:
- GBA1000, do której masz kartę turbo 68060 z 64/128 MB, niezłą kartę graficzną i kartę USB. Jakby co służę pełną dokumentacją. Karta turbo 68060 od GBA1000 może być użyta w A500 za pośrednictwem karty 68030TK (ale powstaje taka hiperkanapka). Poniżej linki do filmiki z działania mojej GBA1000:
https://www.youtube.com/watch?v=g0St_akTFeA
https://www.youtube.com/watch?v=kYa_gVsIAPE

- AA3000+ - płyta pasująca do obudowy A3000 (jak się nie ma, to trzeba zrobić samoróbkę), ma 68030 50 MHz, RAM ponad 100 MB, układy AGA, DSP, SCSI i płytę do kart rozszerzeń PCI (możesz używać kart graficznych, muzycznych PCI... oparte na mostku PCI Prometheus autorstwa Krashana), ma gniazdo dla kart turbo A3000/A40000
- A4000TX - klon A4000, tyle że pasujący do obudów PC ATX, RAM też ponad 100 MB
Mam płyty i dokumentację do każdej z opisanych konstrukcji, AA3000+ kończę składać.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 19:56:15 przez wali7
[#30] Re: E-MATRIX 530 turbo

@wali7, post #29

Możesz spokojnie złożyć TF536, która ma 68030 50 MHz, 64 MB RAM i IDE


Są szanse, że karta obsłuży 128MB.

Ze starymi turbo problemem są wsady i stare trudno dostępne części. Mam jedno turbo 030 do A1200 gdzie nie widzi ramu i podejrzany jest mach.
W TF536 najtrudniej obecnie dostać procesor 030. Reszta dostępna od ręki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem