kategoria: Karty procesorowe
[#1] Wicher508i Ex
Dobiegły do końca prace nad nową wersją Wichra z prockiem 000.
Jest to karta która umożliwi podniesienie częstotliwości taktowania MC68HC000 do 66MHz.

Oto i sama karta


Tak są takie procki, które pracują z takim taktowaniem


Turbo dysponuje 16MB pamięci SDRAM, kontroler dysków IDE, kontroler SPI, kontroler I2C, zegar czasu rzeczywistego.

Dodatkowo do karty można podłączyć płytkę zawierającą gniazdo kart SD oraz moduł sieciowy ENC 28J60. Oczywiście są sterowniki do owych urządzeń.



No i oczywiście nie zapomniałem o wisience na torcie czyli nakładki z procesorem 020 w wersji EC pozwalającej na taktowanie do 33MHz (pozostajemy w duchu budowania kanapek ok, racja ) Ta opcja dla osób chcących jednak odpalać soft w wersji dla procesorów 020+.
Koliber020, bo taka jest nazwa tej nakładki umożliwia wyłączenie się i pracę w trybie procesora 68000.




Na koniec zmontowany cały zestaw z szybkim dyskiem SSD ok, racja



Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 11:02:41 przez spidi
[#2] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #1

OK
"Strach" pomyśleć co będzie dalej (w kolejnej wersji) - 100MHz?

Kiedy przewidujesz możliwość zakupu karty?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 11:06:11 przez Adinfo
[#3] Re: Wicher508i Ex

@Adinfo, post #2

Taki zestaw będzie raczej "Extreme Limited" z racji tego, że mało jest procków chodzących na 50MHz+
[#4] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #3

1 JIL 1 szt.
[#5] Re: Wicher508i Ex

@JIL, post #4

1. JIL 1 szt.
2. Paxo 1 szt.
[#6] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #1

Czy planujesz nowe wersje innych kart np. Wicher CD32 + ( z np 030 ? lub szybszym 020 ? )
[#7] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #1

Uaaa- bardzo zacnie Milordzie OK ok, racja

Szczególnie podoba mi się kompletność rozwiązania- oprócz megaherców i 020, mamy szybki kontroler IDE, port zegara, kartę sieciową, czytnik kart SD (wymiana danych) i to wszystko zamknięte w oryginalnej obudowie A500?!
[#8] Re: Wicher508i Ex

@BULI, post #7

1. JIL 1 szt.
2. Paxo 1 szt.
3.HOŁDYS 1 szt
[#9] Re: Wicher508i Ex

@trOLLO, post #6

Czy planujesz nowe wersje innych kart np. Wicher CD32 + ( z np 030 ? lub szybszym 020 ? )

Coś tam będzie, ale co i w jakiej kolejności to nie teraz.
[#10] Re: Wicher508i Ex

@BULI, post #7

...to wszystko zamknięte w oryginalnej obudowie A500?! ...

Tak wszystko jest zamknięte w obudowie. Jedyną niedogodnością jest zrobienie otworów do montażu płytki z czytnikiem SD i sieciówką. Jeśli nie chce się "niszczyć" obudowy zawsze można wystawić tasiemkę na zewnątrz.
[#11] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #10

Wicher 500i 2c miał 4.53mips przy 50mhz.
Rozumiem, że teraz pamięci są przeszkodą do wykrzesania więcej?
[#12] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #10

Jeśli nie chce się "niszczyć" obudowy



Nie trzeba niszczyć obudowy. Wystarczyło by zaprojektować i ewentualnie wydrukować zaślepkę na expansion port. I schować tam eth.ide.itp.
[#13] Re: Wicher508i Ex

@snifferman, post #11

Rozumiem, że teraz pamięci są przeszkodą do wykrzesania więcej?

Nie tyle pamięci co sam CPLD, który w użytej wersji pracuje na max. 100MHz. Same pamięci mogą być taktowane częstotliwością 166MHz.
[#14] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #13

No to jak juz limitowana wersja to nie lepiej iść na maxa?
XC95288XL-10TQG144C -taki by podniósł poprzeczkę?
Jest elektrycznie zgodny z tym co używasz?
[#15] Re: Wicher508i Ex

@snifferman, post #14

Większa ilość makroceli być może trochę poprawiła by routing wewnątrz CPLD, ale prócz tego ważny jest "speed grade", który pewnie wynosi 10ns u spidiego, są szybsze wersje jak 7ns (125MHz) i 5ns (178.5MHz), ale są droższe.
[#16] Re: Wicher508i Ex

@WyciorX, post #15

Użyłem 10ns wersji, te szybsze niestety są naprawdę drogie zwłaszcza do małoseryjnej produkcji. Upakowanie mam na poziomie 80% więc trochę miejsca zostało.
[#17] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #16

Do dlaczego wicher 500i 2c miał troche lepsze osiągi przy 50mhz ze starymi simmami?
[#18] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #1

Teoretycznie Koliber zadziała w A600, tyle, że bez fastu na pokładzie?
[#19] Re: Wicher508i Ex

@snifferman, post #17

Do dlaczego wicher 500i 2c miał troche lepsze osiągi przy 50mhz ze starymi simmami?

Omawiane taktowanie pamięci na poziomie 100MHz.
[#20] Re: Wicher508i Ex

@AD99, post #18

Teoretycznie Koliber zadziała w A600, tyle, że bez fastu na pokładzie?

W tej postaci z taktowaniem 7MHz. Wprawdzie można wlutować generator kwarcowy i podnieść taktowanie wyżej ale bez FAST-u będzie to niewielki przyrost prędkości.
[#21] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #16

Jeśli używasz XC95144xl, to na allegro jest 5 szt. 7ns na fakturę za 36zł.
[#22] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #3

Będzie można samego Kolibra zakupić? Założyłbym sobie na mojego Wichera. Czy w jego przypadku procek nadal pracuje z magistralą 16-bit? Mam takie rozwiązanie na HC533 i tam EC020 niestety jest przytłumiony wąską magistralą danych.
[#23] Re: Wicher508i Ex

@WyciorX, post #21

To jest wersja XC95288XL
[#24] Re: Wicher508i Ex

@perinoid, post #22

Będzie można samego Kolibra zakupić? Założyłbym sobie na mojego Wichera

Nie testowałem jeszcze Kolibra ze starym Wichrem.

Czy w jego przypadku procek nadal pracuje z magistralą 16-bit?

Procek działa z 16 bitową magistralą danych, więc siłą rzeczy jest zdławiony.
Przy 33MHz 020 osiąga 3.67MIPSa.
[#25] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #23

To faktycznie w tym przypadku ceny szybują w górę.
[#26] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #1

domowa izolacja w związku z covid19 nie poszła na marne :) nice
[#27] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #24

Nie testowałem jeszcze Kolibra ze starym Wichrem.

Chodzi mi o 508i ale w starszej rewizji, nie o 500i.
[#28] Re: Wicher508i Ex

@HOŁDYS, post #8

Nie wiem na ile ta lista jest znacząca. Ale tradycyjnie:

1. JIL 1 szt.
2. Paxo 1 szt.
3. HOŁDYS 1 szt
4. sander180384 1 szt. (Wicher + Koliber)
[#29] Re: Wicher508i Ex

@spidi, post #1

jaka cena wraz z sieciówką i kolibrem ?
[#30] Re: Wicher508i Ex

@bilbo, post #29

Ja byłbym zainteresowany też tym gdzie będzie można nabyć to cudo. Czy bezpośrednio u producenta (np. według powyższej listy) czy może ograniczona liczba sztuk trafi do retroami?
Czy karta będzie sprzedawana razem z procesorem (na zdjęciu jest przylutowany)?

Domyślam się że przylutowanie procka jest po to żeby móc nałożyć na niego Kolibra, ale może dałoby radę zrobić tradycyjne gniazdo PLCC na procka (do kupienia we własnym zakresie) a Koliber podpinany pod dedykowane złącze na goldpinach? Wydaje mi się że większość osób korzystałaby głównie z trybu 020, a fallback do 000 byłby traktowany jako opcja dodatkowa - wtedy nie trzeba szukać koniecznie procka chodzącego stabilnie na 66 MHz. Wiele osób (mając 020 jako główną opcję) w zupełności zadowoli się 000 pracującym na 50 MHz a nawet na 42 MHz.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem